Autor Téma: Jednoroční dobrovolníci (R-U)  (Přečteno 17573 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Jednoroční dobrovolníci (R-U)
« kdy: Březen 06, 2011, 01:51:43 »
Jednoroční dobrovolníci
Einjährig Freiwilliger

Aneb něco o fenoménu zvaném jednoročák - ajnjérigr

Základním rozlišovacím znakem jednoročního dobrovolníka byla 1cm široká páska našitá nad horním okrajem manžety obou rukávů blůzy. Barva vyložení odpovídala vojenské části, u které nastoupili službu:
žluto-černo-žlutá u k.u.k. Herru. a k.k. Landwehru
žluto-červeno-žlutá u k.u. Honvedu
 
Nejprve ale něco k vyčerpávajícímu popisu hodností:
Jednoroční dobrovolníci zařazení do školy pro důstojníky v záloze byli po dvou měsících jmenováni do hodnosti titulárního svobodníka (Titular-Gefreiter) a po ukončení teoretické výuky do hodnosti titulárního desátníka (Titular-Korporal). Po složení důstojnické zkoušky byli jmenováni do hodnosti Reservekadettaspirant (hodnostní odznaky šikovatele – stále s rukávovým označením). Po absolvování povinné praxe u vojsk byli povýšeni do hodnosti Reservekadett a odpovídalo-li tomu jejich hodnocení  k 1. lednu následujícího roku povýšeni do hodnosti Fänrich. Po třech letech v této hodnosti s úspěšným absolvováním všech předepsaných cvičení mohli být jmenováni záložním poručíkem (Leutnant in der Reserve). V roce 1915 došlo k reorganizaci a zjednodušení jednotlivých hodností.


Kadettaspirant-Feldwebel (od feldwebla se odlišuje oní kolečkem vpravo)

Před válečnou mobilizací platila v Rakousku-Uhersku všeobecná branná povinnost. Vojáci u běžných útvarů měli (od roku 1912) základní vojenskou službu dlouhou dva roky, u speciálních druhů zbraní tři, u námořnictva čtyři.
Tehdejší masa vojáků nikdy nepovýšila z hodnosti pěšáka (vojína), jejich jediným úkolem bylo položit život za císaře a k tomu žádnou hodnost nepotřebovali, naopak museli poslouchat a nemít zbytečné sebevědomí. Pro běžného vojáka byla nejvysší možnou hodností hodnost kaprála (desátník). Ta nám může dnes připadatpoměrně nízkou, ovšem opak je pravdou. Voják v hodnosti kaprála požíval určitého respektu u mužstva, konal v rotě černou práci za důstojníky. Důstojníci vymysleli útok, kaprálové do toho útoku pěšáky vedli. Byrokracií nasycené armáda tak absolutně nedovolovala překonat tento strop.
Podobné omezení platila i v letectvu. Na začátku války musel být v letou vždy přítomný důstojník – na pozici pozorovatele. Zmíněné nařízení kupříkladu komplikovalo život i druhému nejlepšímu stíhači monarchie Juliusi Arigimu (rodák z Děčína zaznamenal 32 sestřelů).
"Dne 22. srpna 1916 přišlo hlášení, že šest italských Farmanů útočí na přístav Durazzo a Arigi se dobrovolně hlásil, že sestavu nepřítele napadne. Byl však odmítnut s odůvodněním, že není k dispozici volný důstojník, který by letěl s ním jako pozorovatel a velitel letounu zároveň. Když se italské bombardéry přiblížily, bez rozkazu odstartoval v posádce s poddůstojníkem Johannem Lasim a odvážně zaútočil proti formaci nepřítele. Během půl hodiny se Arigimu podařilo neuvěřitelné. Tři Farmany nouzově přistály a dva se zřítily do ústí řeky Skumbi. Všechny sestřely byly neprodleně hlášeny do Vídně na velitelství letectva, odkud se především zajímali, proč se akce nezúčastnil žádný důstojník... "
Na tomto příkladu můžete krásně vidět, jak komplikované bylo snažit se jít proti konvencím. Obzvláště svazujícím se tedy ukázalo, že skutečným důstojníkem se mohl stát pouze středoškolák (viz níže) popřípadě šlechtic.

Zvláštní skupinu tvořili takzvaní jednoroční dobrovolníci – o tuto službu mohli požádat absolventi středních škol, učitelé a některé další skupiny. Jeden Rakušan o ní napsal:
"Vojenská povinnost je nepřímá daň, za kterou je "dobrovolník" odměněn za ztracený čas kouzlem uniformy, mečem na levém boku a nakonec hvězdou poručíka. Když jsem večer přišel domů, vyměnil jsem uniformu za občanský oblek a těšil jsem se, že nemusím zdravit oficíry... Ale ten jeden rok mi přinesl tolik nových dojmů a zážitků, tolik přátel a především – koně, že to bylo dokonce zábavné. Kdo sloužil ve staré armádě, naučil se milovat ji. Na celém světě nebylo humánnější armády než ta císařská."
Po čtyřech týdnech výcviku v kasárnách v Brück an der Leitha se pisatel stal kaprálem. Cvičení byla pro záložní důstojníky příjemnou změnou, tařka vítanou dovolenou, na které se seznamovali s novými částmi země, příjemnými provinčními městečky, malebnými vesničkami a místními dámami.

V době války se ale žilo novým rekrutům zcela odlišně:
V půl páté ráno mají vojáci budíček, ve čtvrt na šest vybíhají do terénu. V rumburských kopcích je honí v plné polní až do jedné odpoledne, po krátkém oddychu pak znovu od půl třetí až do půl sedmé. Běhají do kopců, znovu a znovu, den za dnem. Noci se skládají z nočních poplachů. Za večeři a snídani platí jednoročáci čtyři zlaté měsíčně, nemají chleba, chybí jim maso, docházejí peníze. Jednoroční dobrovolník František Maxa píše o výcviku takto:
"Bude-li to tak dále, raději se necháme přeložiti k marškumpanii. Běháme po těch vrchách a skrz lesy, že se pak nemůžeme ani hnout. Všichni již mají té execírky dost. Všechno musí oddřít jednoročáci a zas jen jednoročáci."

Je také třeba připomenout, že tato služba nezanikla ani po Velké válce. Za první republiky se nazývali aspiranti a po druhé válce absolventi – získávali tak hodnost důstojníka v záloze.
 
Zdroje:
Časopis Tajemství české minulosti – Vojákem Velké války
http://www.rejka.com/vincenc/vincenc3.html
http://www.pamatnik.valka.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=24%3Adopisy-frantika-maxy-z-vojny-zajeti-a-legii-1896-
http://www.serak.cz/Svejk/nap2_ce.html


Ilustrační obrázek – nižší důstojníci
 

Různí důstojníci během obléhání Přemyšle

"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

fryk

 • Wehrmacht
  Unteroffizier - četař
 • Příspěvků: 91
Re: Jednoroční dobrovolníci (R-U)
« Odpověď #1 kdy: Březen 07, 2011, 06:32:41 »
Moc pěkný článek,díky za něho...

btw: Není ten Německý jednoroční dobrovolník někdo z tývch předků Rasů ?  ;D
„le brave des braves“

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Jednoroční dobrovolníci (R-U)
« Odpověď #2 kdy: Březen 07, 2011, 08:22:22 »
No, já absolventům se zlatými plíšky na výložkách záviděl, že šli po roce domů,  a bylo vidět, že mezi důstojnickým sborem  intelektuálně vynikali..Dělal jsem na tancích s vojínem Kolomazníkem /absolventem/ , měl 3 VŠ , až tu 3 dodělal...

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Jednoroční dobrovolníci (R-U)
« Odpověď #3 kdy: Březen 07, 2011, 10:28:01 »
fryk - :D děkuju za reakci, sem rád když se někdo ozve. No předek to zrovna není, ten byl mezi "Avstrijci". No ale mohl bych sem dát jeho fotku, jelikož měl vysokou školu (profesor) a na vojně byl už před Velkou válkou, tak je možné že byl taky jednoročák - přiznám se že sem fotky moc neprohlížel :D

- za rakouska to měli vykoumané dobře, přeci jen u studovaných lidí byla větší šance že budou ovládat němčinu (neoficiálně zvýhodňovanou řeč - i přez zavedení plukovní řeči (česká, maďarská atd.)) Otázka je, jak působily bojové podmínky na psychiku těchto lidí (pokud jim všechno nevytloukli při výcviku).
- zelezny kriz - za vás měli absolventi kratší službu ? (klidně se rozepiš víc, já o poválečné situaci u tehle absolventů vím prd :D)
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Jednoroční dobrovolníci (R-U)
« Odpověď #4 kdy: Březen 08, 2011, 12:29:59 »
Nechci tady zatěžovat prostor, ale absíci měli voj. službu na rok, protože v civilu /na škole/ absolvovali voj . výcvik a buzeraci..Mělo to výhodu v tom, že tihle hoši nežrali vojnu a byli normální...Naštěstí to byli také doctoři na ošetřovně a co já pamatuji doctora absíka, tak si velitel útvaru vynucoval propuštění nemocných do služby, otevřel si na něho hubu a on mu odvětil,  že tam velí on a nemocné propustí, až uzná za vhodné on...Že je za ně odpovědný a ten totálně zuřil...což jsme kvitovali s velikým uspokojením....Proto můj spolupracovník byl rarita, že byl vojín, protože většina absolventů byli podporučíci nebo poručíci... ;)

Bambi

 • Rudá armáda - RKKA
 • подполковник - Podpolkovnik
 • Příspěvků: 1018
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.  Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. září 2008
Re: Jednoroční dobrovolníci (R-U)
« Odpověď #5 kdy: Březen 08, 2011, 12:33:10 »
Jo? Já myslel, že dostávali četaře a rotné...........jinak se poznávali podle stříbrných kolejniček, co měli vedle hodnostního označení...ale je to OT... ;)

"пуля дура, штык молодěц!!!"

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Jednoroční dobrovolníci (R-U)
« Odpověď #6 kdy: Březen 08, 2011, 02:50:16 »
Jo to jsou ony, ale nevím, jak to bylo v tom civilu na škole, ale třeba doctoři u nás byli důstojníci a pak ostatní  měly zlaté kolejničky a minimálně 3 pecky..Ale je pravda, že u útvaru o dvou rotách jich moc nebylo...Patrně  doctoři byli automaticky něco víc a také nejdéle študovali... :)

Por. Iko

 • Rudá armáda - RKKA
 • капитан - Kapitan
 • Příspěvků: 299
 • Realita je tvrdá.
Re: Jednoroční dobrovolníci (R-U)
« Odpověď #7 kdy: Březen 08, 2011, 08:07:06 »
Moment, oni přišli a hned automaticky dostali místo vojína četaře nebo jinou vyšší hodnost?
,,Užívejte si života protože mrtví budete dlouho."

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Jednoroční dobrovolníci (R-U)
« Odpověď #8 kdy: Březen 08, 2011, 11:03:44 »
Ano, protože měli vojnu při škole a tam získali i příslušnou hodnost..Dle jakých kritérií nebo hledisek, to nevím..

Tony eM

 • Administrátor
 • Příspěvků: 1753
 • Kvalitními příspěvky podporuj forum Panzernet!
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 30. června 2009
Re: Jednoroční dobrovolníci (R-U)
« Odpověď #9 kdy: Březen 09, 2011, 06:26:48 »
Co si pamatuji, zažil jsem absíka jako vojína, ale to byla vyjímka. Převážně nastupovali jako svobodníci a desátníci. Ke konci vojny někteří odcházeli jako podporučíci. Od standardního podporučíka (těch bylo málo, maximálně nějaký absolvent DDŠ) se odlišovali, že místo brigadýrek nosili lodičky.
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!

Destroyman

 • k.k. Landwehr
 • Gefreiter
 • Příspěvků: 36
Re: Jednoroční dobrovolníci (R-U)
« Odpověď #10 kdy: Březen 09, 2011, 08:41:35 »
Ano, protože měli vojnu při škole a tam získali i příslušnou hodnost..Dle jakých kritérií nebo hledisek, to nevím..

Tak nějak. Na každé VŠ byla tehdá tzv. vojenská katedra, kde nepracovali profesoři, ale důstojníci ČSLA. Obvykle se jednalo o ztracené existence, kteří by se v běžném útvaru absolutně nechytali - tedy především průseráři nebo alkoholici. Ovšem slyšel jsem, že např. v Brně při VŠ stavební sloužil i jakýsi poručík po rakovině, který měl jen jednu plíci a půl žaludku. Ti pak po dva roky jeden den v týdnu dělali studentům ze života vojnu - buzerák, puškohmaty, teorie na učebnách, zakopávání, střelby, hody granátem, protichemický výcvik atd. atd. Celá legrace byla každoročně zpestřená dvoutýdenním výcvikem obvykle někde v lesích. Na závěr šli studenti na měsíc k běžnému útvaru a snad nemusím podotýkat, že si tam v rolích nemilovaných budoucích špagátů užili svoje.
Na závěr studia na vojenské katedře - tedy rok před státnicemi - se dělaly vojenské zkoušky. Kdo dostal jedničku, byl četař-absolvent, kdo dvojku desátník, z trojkařů byli svobodníci a kdo byl úplně blbej (nebo to měl na háku), z toho udělali vojína-absolventa. Tenhle cirkus kupodivu nebyl povinný a kdo do něj nechtěl, nemusel. Po škole ovšem musel na vojnu na celý dva roky. Stejně tak musel na vojnu na dva roky i ten nešťastník, který sice vojenskou katedru úspěšně absolvoval, ale školu z jiných důvodů nedokončil.
K útvarům pak absolventi rukovali obvykle jako velitelé družstev nebo čet, přičemž sem tam se stalo, že někdo dostal funkci, ke které se vázala hodnost podporučíka. Do civilu byli všichni vyřazeni jako podporučíci v záloze, v případě, že byli povoláni na cvičení, hodnost se jim automaticky zvedala o jeden stupeň. Stropem byla hodnost majora.
Hádat se na internetu je jako závodit na paralympiádě. I když vyhraješ, pořád jsi debil.

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Jednoroční dobrovolníci (R-U)
« Odpověď #11 kdy: Březen 09, 2011, 12:46:22 »

Děkuju Destroymanovi za upřesnění a zajimavé poznatky. Jak sem psal, konečně sem sehnal fotky pradědy Jana Sedláčka. Před válkou (1911) byl taky v jednoročním vojenském kurzu v Krakově, kdyby někdo věděl něco bližšího tak pište. V roce 1915 byl poručíkem u 93. pluku, kdyby někdo věděl cokoliv bližšího, tak pište. Víc informací u fotek:


Jako absolvent jednoroční služby v Krakově - 1911


Fotka z jedné návštěvy, při jednoroční službě vojenské - 1911


Dlouhá Loučka 19.III. 1916 Z léčení v Polsku u Řádu něm. rytířů

ps. zraněný byl i během února v roce 1917 (podle jiné fotky z Krakova)
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757