Autor Téma: Okultní praktiky v rakouské armádě  (Přečteno 7156 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

rase

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
Okultní praktiky v rakouské armádě
« kdy: Březen 02, 2011, 05:48:15 »

Okultní praktiky v rakouské armádě

Právě čtu knihu Rudý kníže od Snydera, která pojednává o utajeném životě habsburského vévody Viléma a habsburských plánech kterak opanovat Ukrajinu a Polsko. Na tomto tématu by nebylo nic zvláštního, kdybych si při čtení nerozpoměl na takovou jednu podivnou historku. Mělo se jednat o to, že v době, kdy se celá Evropa chystala slavit začátek nového století, 20. století, přišel nějaký esoterik s podivnou věštbou. Rakousko-Uherská říše prý neměla přežít nové století. Dnes již samozřejmě víme že Rakousko zaniklo až po osumnácti letech, po začátku nového století. Samozřejmě i tehdejší součastníci museli tušit že se Říše ubírá ke svému konci – porážka od "Prajsů" z roku 1866, stažení z Itálie a další problémy jak celoevropské politice, tak problémy s nacionalisty. Stále bylo ale Rakousko-Uhersko pro mnohé obyvatele a vojáky jedinou alternativou k ostatním Říším tehdejší evropy...
Proč ale o tom všem píšu: Ona věštba totiž byla vyslyšena armádními důstojníky. Mnoho důstojníků tehdy, před koncem století, údajně spáchalo sebevraždu(!) Prý si nedokázali představit život bez tehdejší, středoevropské říše. Nevím co je na tom pravdy, ale jisté je, že sebevraždy mezi důstojníky byly dříve velice časté v pruské armádě, ale je zajimavé, že tyto způsoby se transformovaly i do mladé československé armády, kde byly sebevraždy mezi důstojníky enormě časté. Dalším faktem je, že právě konec 19. Století byl živnou půdou pro nejrůznější esoterní myšlenky a nejrůznější mystiky. Vždyť v této době se pořádaly velké seance, kdy byly vyvoláváni duchové a lidé se snažilo zbírat nejrůznější mystické artefakty. Vždyť manželka samotného Cara, podlehla vlivu jednoho z těchto podivínu – Rasputina! Tehdy lidé podobným věcem zkrátka věřili a byly fascinováni novými myšlenkami, zkrátka již nebylo možné věřit křesťanství, tak lidé začali hledat alternativní cesty. Díky tomu enormě stoupl zájem o Svobodné Zednářství, Satanismus (neplést s tím, k čemu se hlásí dnešní metalisté a další), Rosenkruciánství atd.
Je třeba také zmínit, že důstojníci rakouské, ale také pruské armády, byly převážně atheisté. Tím se samozřejmě odlišovali od obyvatel většiny Evropy. Důstojníci v této době stáli nezaujatě k problematice vnějšího světa. Vždyť dlouho byla armáda také zcela nadnárodní, nerozličovalo se zda je voják Maďar nebo Čech, což se ukázalo při potlačování různých povstání v roce 1845.
Ať již k velkým sebevraždám mezi důstojníky, na přelomu století, skutečně došlo nebo ne, je jasné, že byla velice rychle zastíněna citelnějšími problémy: Do Vánoc roku 1914 zahynulu, zraněno nebo bylo zajato 82% R-U pěchoty. Také více než polovina důstojníků kteří absolvovali vojenské školy v roce 1913 byla zabita nebo zraněna... vzpomínky poté zmizely v dějiných událostech po roce 1918, kdy měli všichni spoustu jiných problémů. Pravdu o vztahu rakousko-uherských důstojníků k okultismu a esoterním vědám se již patrně nikdy nedozvíme.

Jen pro zajimavost: tento rok byl v čechách natočen velice zvláštní (art) film o mystice v c.k. armádě – samozřejmě je třeba jej brát s nadsázkou, už ale jen jeho samotný vznik je pozoruhodný.
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10201962943
ps. Kdyby ho někdo "našel" tak mi napište soukromou zprávu – díky.         

"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

FrantisekPalacky

• k.k. Landwehr
  • Korporal
Re: Okultní praktiky v rakouské armádě
« Odpověď #1 kdy: Březen 22, 2011, 09:32:31 »
Ten film by mě taky zajímal, líbil se mi úvod toho filmu co jsem četl na netu:Zachycuje krizové období, kdy zanikaly staré rakousko-uherské tradice a rodily se nové ideologie fašismu a rasismu.
Tato válka by nikdy nemohla vypuknout, kdybychom nebyli vyhnali Habsburky z Rakouska-Uherska a Hohenzollerny z Německa. Vytvořením tohoto mocenského vakua jsme otevřeli prostor pro Hitlerovské a Bolševické monstrum, aby vylezlo ze své žumpy a zmocnilo se opuštěných trůnů.
Winston Churchill

rase

• Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
« Odpověď #2 kdy: Březen 23, 2011, 04:05:43 »
Kdyby se ti ho někde podařilo sehnat tak napiš. Problém českých filmů je ten, že se nadají nikde sehnat (originální i nelegální) po dlouhou dobu... vznikají v naší republičce krásné filmy, ale propagace a dostupnost absolutně nulová (v Postějově se film Hlava** promítal jen dvakrát, jednou tam nikdo nešel a napodruhé, když sem sehnal dost lidí, sme se zdrželi v hospodě a tak se zase nepromítalo :D)
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

FrantisekPalacky

• k.k. Landwehr
  • Korporal
« Odpověď #3 kdy: Duben 23, 2011, 10:17:15 »
Film Hlava-Ruce-Srdce  źachycuje krizové období, kdy zanikaly staré rakousko-uherské tradice a rodily se nové ideologie fašismu a rasismu.
Teď jsem se na něj dodíval a vidím v něm  tzv.předpověď  nástup  okultisty Hitlera.
Tato válka by nikdy nemohla vypuknout, kdybychom nebyli vyhnali Habsburky z Rakouska-Uherska a Hohenzollerny z Německa. Vytvořením tohoto mocenského vakua jsme otevřeli prostor pro Hitlerovské a Bolševické monstrum, aby vylezlo ze své žumpy a zmocnilo se opuštěných trůnů.
Winston Churchill

rase

• Lieutenant-colonel
« Odpověď #4 kdy: Duben 23, 2011, 12:02:09 »
Konečně se ten film dostal k dostání. Brzo se na něj taky kouknu a něco sepíšu :D

Tuchačevskij

• Rudá armáda - RKKA
  • мл. Сержант - Mladšij seržant
« Odpověď #5 kdy: Červenec 08, 2012, 04:23:14 »
Překvapilo mě, že se i na tohle téma natočil film!Vypadá to každopádně moc zajímavě...
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"

poviedkar

• Luftwaffe
  • Oberleutnant - nadporučík
  • Pechota, Letectvo, Námorníctvo, Tanky, Panzernet
« Odpověď #6 kdy: Červenec 08, 2012, 09:19:40 »
Ľudia na prelome storočí majú poväčšine zvláštny pocit. Spomeňme si len na to ako sme sa cítili na prelome rokov 1999 a 2000. Je tu ten pocit že niečo staré odchádza a pred nami je nový nepopísaný list ktorý nám ponúka nové možnosti. Veľa ľudí toto využilo a staré pržitky opustili a vrhli sa do nových neznámych vôd. Myslím si že tak to bolo aj na prelome rokov 1899 a 1900. Preto ten rozkvet okultizmu ktorý bol a je katolíckou cirkvou odsudzovaný.

Ale fakt že dôstojníci v armáde boli ateisti ma prekvapil. A ich lojalita k ríši odsúdenej k zániku je zaujímavý a pre nás dnes už nepochopiteľný. Hoci o prvej svetovej vojne sa hovorí ako o vojne starých tradícií (kapitán ide ku dnu spolu so svojou loďou, rytierske spôsoby pri súbojoch stíhačov a podobne) takže ma toto všetko čo sa na začiatku 20. storočia dialo ani veľmi neprekvapuje. Náboženské cítenie napríklad u drvivej väčšiny obyvateľstva vydržalo na našom území až do nástupu komunizmu (nemyslím tým cítenie ako že som veriaci ale cítenie že každý deň sa celá dedina šla poradiť k pánu farárovi čo by mali robiť a pán farár bol v dedine vyššie postavená a váženejšia osoba než richtár alebo starosta).
Anarchizmus znamená, že môžeš byť slobodný, nikto ťa nemôže zotročiť, nikto ti nemôže rozkazovať, nikto ťa nemôže okradnúť, nikto ťa nemôže využívať. Znamená byť slobodný, robiť veci ktoré chceš robiť a nebyť nútený robiť veci ktoré nechceš.             
                           Alexander Berkman

rase

• Lieutenant-colonel
« Odpověď #7 kdy: Červenec 09, 2012, 12:29:29 »
Jj. taky je třeba zmínit, že armáda i společnost byla zhruba od porážky z roku 1866 v úpadku. Prostě říše byla říší už jen názvem, sílily nacionalistické a separatistické hnutí, prostě je až záhadou, jak se podařilo R-U přečkat přelom století. Asi to bylo jistou setrvačností a díky autoritě starého Císaře (autoritě spíš kvůli svému věku, než nějakými státotvornými vlastnostmi). Každý věděl, nebo tušil že se R-U dřív nebo pozděj rozpadne. Hlavním opěrným pilířem bylo podle císařské rodiny katolické náboženství a armáda. A právě tyto pilíře se hroutily ještě před koncem století. Vojsko si neslo cejch roku 1866, nebylo dost financí, všude se šetřilo a samotná armáda, ač velká hrála ve světovém dění jen minimální roli, v porovnání s koloniálními expedicemi Francie a Anglie, nebo tradicí neporazitelného Německa... Náboženství bylo v důsledku sílící vědy a techniky stále více upozaďováno (v městech) na vesnicích byli lidé i nadále na úrovni téměř středověku (i tam ale pronikalo národní uvědomění a náboženství ztrácelo pevnou půdu pod nohama i tam - lidi již nebyli tupé stádo ovcí). Shrnul bych to tak, že společnost byla v rozkladu. Vyšší třída a důstojníci si dál drželi své pozlátko spokojenosti, ale celkově byla ona doba dost vyčpělou a i tito privilegovaní lidé se kvůli této ztrátě ideálů zajímali o netradiční věci - okultismus, studium cizích náboženství, zájmem o Orient, Asii atd. Stačí se podívat z čeho vycházela taková Secese (Japonské dřevority, orientální vzory) a porovnat si to s doposud preferovanými ale vyčpělými historismy a akademickým realismem. Samozřejmě umění uvádím jen jako příklad, ale je i tomto tématu jasně patrná změna ve smýšlení lidí před vypuknutí první světové války.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #8 kdy: Červenec 09, 2012, 07:53:11 »
Podle mne, mohl za rozpad právě "starej Procházka", jak byl císař v naších zemích nazýván. Jeho lpění na starých pořádcích dokázalo zaktivizovat odpor proti monarchii tak, jako nic jiného. V celém okolním světě, nepočítáme-li cara a jeho Rusko, šel vývoj kupředu, jen tady ustrnul.

Ale vzpomínám na knihu, kterou jsem jednou četl. Jmenovala se "Bolestné utrpení našeho Pána Ježíše Krista podle vidění zbožné řeholnice Anny Kateřiny Emmerichové a její proroctví". Na konci byla i její proroctví týkající se  20. století. Nevím, jestli to napíši úplně přesně, ale bylo to nějak tak: ..A po uplynutí prvního desetiletí válka hrozná zpustoší Evropu. Na jejím konci dvě velké říše zaniknou aby se posléze vlády na východě zmocnil ďábel. Později i na západ od něj založí druhý ďábel novou říši. Ještě před polovinou století napadne ďábel ze západu ďábla z východu, avšak bude poražen a jeho říše zničena. Ale ani říše východního ďábla se konce století nedočká a rozpadne se
Podotýkám, že jsem četl knihu vytištěnou někdy okolo roku 1890. Přesné datum vydání si nepamatuji, ale bylo asi deset let před koncem 19. století.

Snad tento můj příspěvek trochu souvisí s okultismem, pokud ne, omlouvám se
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

rase

• Lieutenant-colonel
« Odpověď #9 kdy: Červenec 09, 2012, 09:11:16 »
Ne, výborně se to hodí - něco takového sem marně hledal. Pokud máte ještě něco podobného, nebojte se to sem napsat.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #10 kdy: Červenec 09, 2012, 10:43:51 »
Bohužel, o tuto knihu jsem přišel již před dávnými lety. Zapůjčil si ji kolega a než mi ji vrátil, tak se oběsil. (doufám, že ne pod vlivem knihy)
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

rase

• Lieutenant-colonel
« Odpověď #11 kdy: Červenec 09, 2012, 02:00:58 »
No zdá se že sem ji našel. Někdo ji naskenoval, ale já jednotlivé listy pootáčel a složil do jednoho souboru PDF. Ke stažení ji naleznete zde:
http://www.ulozto.cz/xGSX8fu/emmerichova-pdf
Doufám že se jedná o stejnou knihu.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #12 kdy: Červenec 09, 2012, 02:29:41 »
Tak to není ono, škoda