Anketa

Překonával ISU-152 Jagpanthera?

Ano, jednoznačně
8 (11%)
ISU-152 byl nebezpečnější
7 (9.6%)
Byli si rovnocennými soupeři
19 (26%)
Jagpanther byl nebezpečnější
26 (35.6%)
ISU-152 se nemohl s Jagpantherem vůbec srovnávat
13 (17.8%)

Celkem hlasů: 28

Autor Téma: SU-152/ISU-152  (Přečteno 47334 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

QVAK

• ČSR
  • Rotmistr
Re: SU-152/ISU-152
« Odpověď #60 kdy: Červen 21, 2013, 01:37:59 »
Pánové popis munice a má životka jež dokumentuje účinnost munice a způsob ničení tanků:
RA pro všechny děla dané ráže používala shodnou munici. Vždy dělenou. Granát trhavý a trhavo-tříštivý vážil (shodně, rozdíl v nastavení zapalovače) 43,5 kg, protibetonový 45 kg. Nábojka 18 kg. Granát je balený v šestibokém dřevěném latění (samochodce byli již vybalené včetně nábojky), nábojka po dvou v dřevěném truhlíku. Součet těchto vah (granát + nábojka) neumožňuje ruční manipulaci s nábojem vcelku. Druhý důvod je, že při vyšších náměrech hlavně je nutno granát narazit na začátek drážkování aby nedosedl na nábojku. Jeho dosednutí způsobí roztemování okraje nábojky a nábojka nejde (nebo velmi obtížně) po výstřelu vybít. Někdy je ji nutno dokonce vytlouct pomocí vytěráku přes hlaveň. Taktéž kdyby byl náboj vcelku není možno střílet různými náplněmi (odebírání části výmetné slože z nábojky, resp. u náplně 0 přidání). A poslední poznámka: Rychlost střelby je dle vycvičenosti obsluhy 4 - 6 ran/min (nejrychleji vystřelila obsluha 4 rány za 35 s z KH vz.17/47, tažená). Touto rychlostí se střílí prvé 4 rány (palebný přepad). Stabilně se střílí rychlostí 2 rány/min z důvodu životnosti hlavně a přesnosti střelby (teplota hlavně resp. umožnění její ochlazování). Granáty jsou vybaveny dnovým a hlavovým zapalovačem s časovačem a letovou pojistku (rotační?) která jej odjistí až cca 50m od hlavně. Trhavotříštivý granát je z osoustružené ocelolitiny s dvěma vodícími kroužky s náplní cca 1,5 kg kyseliny pikrové a s namontovaným dnovým zapalovačem z výroby (Fugasův, zpoždění 0,03-0,05 s). Před výstřelem se dokompletovává hlavovým zapalovačem jež může zároveň sloužit i jako časovač. Ze zapalovače se snímá kukla. Nábojka je z mosazná se středovou zápalkou. Je plněna hedvábnými sáčky (2 vrstvy 6 + 6 sáčků se středovou mezerou) s lisovanými trubičkami střelného prachu. V noci může být doplněna o tlumoč zášlehu (jeden hedvábný sáček).

Poznámka:
jeden dobře umístěný granát poboří čtyřpatrový činžovní cihlový dům. Sám jsem viděl při přímé střelbě na 1 200 m účinky zásahu do věže T 34 a blízký (3-4 m) před podvozkem (již bez věže) tímto trhavotříštivým granátem 152,4 vystřelený z kanónové houfnice vz. 17/47. Granát se nejspíše po nárazu rozpadl a více shořel než vybuchl. Kinetická energie při zásahu (boční z úhlu cca 70° na osu tanku do prvé třetiny věže na úrovni kanónu) věž vytrhla a v saltech odhodila cca 12 m v přibližném směru letu granátu. Podvozek udělal samostatné salto a půl a skončil na boku po 4-5 m dnem k dělu. Podruhé byl cílem na boku ležící podvozek. Granát dopadl těsně (3-4m) před podvozkem, v jeho prostředku a vybuchl. Podvozek byl odhozen směrem k věži o 5-6 m a při tom provedl ve vzduchu 3,5 salta, dopadl zpět na pásy. Pozorováno ze vzdálenosti cca 2 000 m dalekohledem. Tolik aby jste měli představu účinnosti tohoto granátu. Vše se událo na Doupově. Při střelbě na tanky se z hlavového zapalovače nesnímá kukla. Po dotazu na velitele zda má ráže i protipancéřovou munici nám bylo sděleno, že je zbytečná i když zavedená (učili se o ní ve škole). Účinnější než tříštivotrhavá je protibetonová ale tříštivotrhavá má bohatě dostačující účinnost na veškeré zavedené tanky a samochodky tudíž jiná není ani potřeba a zbytečně by zatěžovala týl (r. 1971).
Psal jsem pro Válka.cz

Nyní k porovnání neporovnatelného.
Oba stroje jak již bylo konstatováno jsou jiné kategorie. Budu-li přesto porovnávat tak nemohu jen dle TTD  účinnosti kanónu včetně přesnosti zaměření ale i provozních omezení a zkušeností. Vím, že Phanter měl interval do střední opravy 25 motorhodin který se podařilo koncem války zvýšit na 50 mh. Stíhač tanků byl vybaven shodným podvozkem a pohonem. Tudíž trpěl naprosto shodnou vrozenou vadou jež z něho maximálně dělala stacionární dělo vhodné jen do obrany se schopností samostatně změnit palebné postavení. Na více rezus nestačil. Kvalita kanónu ani optických zaměřovačů na tom nic nemohla změnit. Takže z funkčního hlediska vždy ISU 152. Tato samochodka byla plnohodnotně schopna plnit úkoly pro něž byla zavedena do výzbroje.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #61 kdy: Srpen 27, 2013, 03:24:39 »
Našel jsem jedno video o "oživení" ISU 152

http://www.youtube.com/watch?v=n_aDMqFrUV8
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #62 kdy: Srpen 28, 2013, 05:37:07 »
Thore, bezva, to je ukázka ruského stroje a jeho kvalit. Samozřejmě čerpadlo /kopie Bosch/ nemá rádo, když je nasucho a soustava vstřikování nesnáší vodu, proto se divím, že to uvedli do chodu a čerpadlo a vstřiky nebyly zalepené..A to, že se tento obrovský stroj po vzbuzení vytrhnul ze sevření matky země a spojka zvládla ten nápor je technické potěšení...Sice nevím, jak dlouho příšera stála zarostlá na sídlíšti, ale je vidět, že jí moc nebylo , když se probrala a rozjela..Všechna čest... ;)
Je vidět, že v Rusku je tohohle "dost", když to nepovšimnuto může bydlet na sídlišti.

Tempik

• RAF
  • Warrant Officer
« Odpověď #63 kdy: Srpen 28, 2013, 07:29:44 »
Ono to možná bylo zalepené. Ostatně je vidět, že museli v prostoru motoru něco rozdělávat. Určitě došlo k čištění a promazání všeho důležitého. Bylo by naivní si myslet, že nalili naftu a jeli  :)

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #64 kdy: Srpen 28, 2013, 09:22:20 »
To je možné, ale čerpadlo tam zůstalo a oni se snažlili jej rozběhnout , aby začalo dávat naftu. A ten první kouř motoru byl takový žlutý, kdoví co tam dali na pročištění..Kdyby měli čerpadlo venku a dali jej do pořádku, muselo by po napojení na kanistr fungovat hned..Ale je pravda, že asi velkou část opravy nefilmovali a pokračovalo to rovnou už běžícím motorem..Ale přesto je zázrak, že motor vůbec odlepili , že nebyl přirezlý... ;)

QVAK

• ČSR
  • Rotmistr
« Odpověď #65 kdy: Srpen 29, 2013, 01:18:54 »
Četl jsem komentář k videu na jiném umístění a údajně tam ta samochodka zůstala z války. Proto byla tak probořená do země. Mělo se na tom místě něco stavět a překážela. Samochodka sama vyjela na podvalník (na ulici) a byla odvezena do šrotu. Událo se někde na Ukrajině. Klobouk dolů.

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
« Odpověď #66 kdy: Srpen 29, 2013, 06:19:50 »
Podle blatníků by se mělo dle mého názoru jednat o stroj z 50. let (možná v té době jen modernizovaný).

Tempik

• RAF
  • Warrant Officer
« Odpověď #67 kdy: Srpen 29, 2013, 09:26:28 »
Vyráběly se snad až do 59. a ještě hodně dlouho sloužily. Kdo ví, jak starý je tenhle kousek. Ze 45. ale asi nebude. Ostatně proč by tam nechávali plně funkční moderní stroj, který ještě 30+ let používali?

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
« Odpověď #68 kdy: Srpen 30, 2013, 06:42:26 »
Třeba tam zůstal po válce jiné, třeba s Čečenskem, nebo Gruzií:) Pak se nelze divit, že ho tak snadno nastartovali!

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #69 kdy: Srpen 31, 2013, 12:15:49 »
Třeba tam zůstal po válce jiné, třeba s Čečenskem, nebo Gruzií:) Pak se nelze divit, že ho tak snadno nastartovali!
Pokud se nemýlím, Ukrajina nikdy neválčila Gruzií či Čečnou.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
« Odpověď #70 kdy: Září 01, 2013, 02:14:59 »
Neregistroval jsem, že se jedná o ukrajinský stroj.

The_Enterprise

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #71 kdy: Listopad 06, 2013, 08:56:03 »
Nejsem si docela jistý, ale mohl by mi tady někdo vysvětlit přesnou definici skratek ISU a SU a jejich rozdíly?

SU  = Samokhodnaya Ustanovka
ISU = Istrebitelnaja Samokhodnaya Ustanovka

Isterbitelnaja by mělo znamenat něco ve smyslu ''stíhací'' ale překlad se docela těžko hledá :(