Anketa

Překonával ISU-152 Jagpanthera?

Ano, jednoznačně
8 (11%)
ISU-152 byl nebezpečnější
7 (9.6%)
Byli si rovnocennými soupeři
19 (26%)
Jagpanther byl nebezpečnější
26 (35.6%)
ISU-152 se nemohl s Jagpantherem vůbec srovnávat
13 (17.8%)

Celkem hlasů: 28

Autor Téma: SU-152/ISU-152  (Přečteno 47298 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

marty

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
    • http://www.obrnenci.estranky.cz
SU-152/ISU-152
« Odpověď #15 kdy: Leden 20, 2007, 07:05:11 »
No, tu  pověru o pancíři Jagdtigera sem taky slyšel (tedy četl), ale když se nad tím zamyslíš, dojde ti, že je to blbost. A jak je teda všechny zničili? Lodní děla se ale pohybují už od ráží 120mm takže proč ne? Jestli to spíš není jako přirovnání k ruským houfnicím. Letecká bomba udělá větší paseku než lodní dělo?! Některá asi jo, takže bych to s tim lodnim dělem neviděl až tak tragicky.

Neekonomičnost?! To je u rusů nějaký problém, myslím, že s tímhle si snad nikdy hlavu nědělali. V tom souhlásím s fíkem.

To s tim rozdrcenim a prostřelovánim... no to je potom fakt síla, pokud to ten pancíř rozdrtilo... už nebylo tak důležitý jakou rychlost granát má.
,,Včera jsem se slavnostně vyčural do Mosely'' generál George Patton, hlášení pro ministerstvo války, prosinec 1944

fík

• Wehrmacht
    Major - major
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007
SU-152/ISU-152
« Odpověď #16 kdy: Leden 20, 2007, 08:35:16 »
Citace
To s tim rozdrcenim a prostřelovánim... no to je potom fakt síla, pokud to ten pancíř rozdrtilo... už nebylo tak důležitý jakou rychlost granát má.
No o tom je ten článek co jsem vložil. To že nevozili ani tříštivý náboje a stejně jeli na Königstigery mluví samo za sebe.

Citace
A jak je teda všechny zničili?
No spousty Jagtigerů vyhodila posádka do luftu  po tom, co došlo palivo, nebo po mechanické závadě, které byli velmi časté.  A zbytek padl za oběť letectvu. Vážně by mě zajímalo, kolik jich vyřadili v boji, protože třeba takovej Sherman asi moc šancí neměl.
"Dobrovolníci k obsluze útočných děl vystoupit!"

"Život vojáka od útočného dělostřelectva je krátký, ale smysluplný."

Peter

• Čestný moderator
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
SU-152/ISU-152
« Odpověď #17 kdy: Leden 21, 2007, 09:00:35 »
Zajímavý článek fíku, ale já si pořád stojím za svým. Nemůžu to nějak doložit, ale je to logické, pokud postavím stroj za účelem aby likvidoval Ferdinandy, Tigery apod. tak předpokládám, že to toho ten stroj je schopen.
K tomu Jadgtigerovy a lodním dělům, já to sice neslyšel, ale vězte, že na lodích se běžně používaly kanony ráže 127mm a vyšší.
EDIT : tak jsem v jednom článku našel následující úryvek :

Citace
Během německé ofenzívy v Kurském oblouku se nově nasazená samohybná děla ISU-152 velmi osvědčila i v roli ničitele těch nejlépe pancéřovaných německých obrněnců jako byly Ferdinandy a Tigery.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
SU-152/ISU-152
« Odpověď #18 kdy: Leden 21, 2007, 10:03:10 »
Souhlasím s Petrem, musíte si uvědomit, že technika se dá likvidovat několika způsoby. Dnešní taktici uvádí, že pokuď hodláte zničit moderní nepřátelský stroj a máte zastaralý střep, je nejsnažší pálit ni kumulativní, ani podkaliberní, ale vysokoexploziní- při nárazu vznikne tlaková vlna, která stroj doslova roztrhá na cucky, nebo v lepším případě pokroutí jednotlivé pláty (nelze pak otáčet věží, ložiště kanónu atd.). V tomto případě čím vyšší ráže, tím hrozivější účinky. Navíc úsťová rychlost 580m/s není zas tak špatná.

Farley battle šanci měl, avšak jen z malé vzdálenosti z boční polosféry, a to kumulativní municí

rase

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
SU-152/ISU-152
« Odpověď #19 kdy: Leden 21, 2007, 01:52:14 »
Citace
Během německé ofenzívy v Kurském oblouku se nově nasazená samohybná děla ISU-152 velmi osvědčila i v roli ničitele těch nejlépe pancéřovaných německých obrněnců jako byly Ferdinandy a Tigery.
Zničily zde 12 Tigerů a 7 samohybnych děl Ferdinand  :wink:
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

fík

• Wehrmacht
    Major - major
SU-152/ISU-152
« Odpověď #20 kdy: Leden 21, 2007, 02:33:06 »
Citace
Zničily zde 12 Tigerů a 7 samohybnych děl Ferdinand
Jenom ISU 152?

Citace
Farley battle šanci měl

To pojmenování neznám to je jako ta T-34?  :shock:  Jinak to nechápu :oops:

Citace
. Nemůžu to nějak doložit, ale je to logické, pokud postavím stroj za účelem aby likvidoval Ferdinandy, Tigery apod. tak předpokládám, že to toho ten stroj je schopen.
No vždyť jo, ale psal si že ten pancíř dokázal bez problémů prorazit. Ne jen zničit tank. Já podle článku tvrdím že když neměli protitankovou munici, tak do toho 200mm pancíře prostě díru neudělali tou svojí houfnicí. Jenom ten pancíř svařenej do sebe jako puzzle "rozbourali".

marty

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
    • http://www.obrnenci.estranky.cz
SU-152/ISU-152
« Odpověď #21 kdy: Leden 21, 2007, 02:37:48 »
Tak ten článek sem si dodatečně přečetl.

Pokud je to takhle je to zajímavý druh taktiky, neprorazit, ale rozdrtit, potom je pravda, že úsťová rychlost nemusí být až tak zázračná a větší ráže skrývá větší výhody než při jiných účelech (např. prostřelování pancíře).

Z té citace, co vložil Peter, jasně vyplývá, že stroj ISU-152 byl efektivním protivníkem Ferdinandům a Tigerům, ale nebylo to jeho primární určení, takže bych zůtal u názoru ''podporovatele pěchoty'', i když se nakonec ukázal jako schopný ničitel tanků  :arrow:  podobný případ jako u německých Stug III.
,,Včera jsem se slavnostně vyčural do Mosely'' generál George Patton, hlášení pro ministerstvo války, prosinec 1944

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
SU-152/ISU-152
« Odpověď #22 kdy: Leden 21, 2007, 04:05:33 »
Citace
Farley battle šanci měl
To pojmenování neznám to je jako ta T-34?  :shock:  Jinak to nechápu :oops:
M-4 Sherman se 76mm kanonem- britska modifikace

fík

• Wehrmacht
    Major - major
SU-152/ISU-152
« Odpověď #23 kdy: Leden 21, 2007, 10:05:26 »
Aha já nepsal t-34 ale Sherman :oops:  Pardon. No jasne Sherman firefly. Hned je mi to jasný. No ten byl dobrej. Ale ten měl zase úsťovou rychlost strašně velikou.

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
SU-152/ISU-152
« Odpověď #24 kdy: Leden 22, 2007, 08:22:16 »
Někde jsem četl, že Rusové do ISU-152 nabíjeli kompaktní ocelový válec. Ten samozřejmě pancíř např. Ferdinandu neprorazil. Jenže po nárazu této věci se Ferdinand ocitl o 15 m dál, otočený o 90 stupňů a s posádkou na cucky. Takže vyřazený. Což je nejdůležitější. Nikoli proděravění pancíře, ale vyřazení nepřítele je účelem.
Představte si to jako když rytíře v brnění prostřelím šipkou z kuše - proražený pancíř, rytíř dead = SABOTY z Tygrů, Firefly atd. Nebo ho napálím naplno kladivem či válečnou palicí - rozdrcené tělo, zlomená žebra, pancíř drží, rytíř dead = ISU 152.
Na vojně jsem se za jedné dlouhé služby PDÚ (kdo zná zkratku, má bod :D ) bavil s tankistou, který říkal, že tanku ustřelí věž i tlaková vlna tříštivého náboje z naší Dany. A ta má ráži taky 152 mm, jako ISU.
"пуля дура, штык молодěц!!!"

rase

• Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
SU-152/ISU-152
« Odpověď #25 kdy: Leden 22, 2007, 05:21:24 »
Citace
Rusové do ISU-152 nabíjeli kompaktní ocelový válec....
Nejak se mi to ISU-152 zaciná libit  :twisted:
Citace
citace:

Zničily zde 12 Tigerů a 7 samohybnych děl Ferdinand
Citace
Jenom ISU 152?

Jéeeenooomm   :twisted:
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

fík

• Wehrmacht
    Major - major
SU-152/ISU-152
« Odpověď #26 kdy: Leden 22, 2007, 11:18:57 »
[/quote]Jenom ISU 152?

Jéeeenooomm
Citace

No u Kurska to bylo maso tak se ptám, protože se mi to zdá na jeden stroj málo když třeba Ferdinandy rasili i pěšáci a tak mi neříkej že Němci u Kurska ztratili jen 7 Ferdinandů. Na to že těch ISU moc asi neměli tak to by šlo ale co ostatní stroje. T-34 :?: Protitankový děla :?:  To se mi zdá málo na všechny.

Jinak ten váleček musel bejt docela vostrej. Takovou pecku dostat lehkej tank tak musel vodlítnout až spátky do Reichu pokud by se nerozpadl na atomy.

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
SU-152/ISU-152
« Odpověď #27 kdy: Leden 23, 2007, 01:11:07 »
Citace: fík
Jenom ISU 152?
Jéeeenooomm
Citace
No u Kurska to bylo maso tak se ptám, protože se mi to zdá na jeden stroj málo když třeba Ferdinandy rasili i pěšáci a tak mi neříkej že Němci u Kurska ztratili jen 7 Ferdinandů. Na to že těch ISU moc asi neměli tak to by šlo ale co ostatní stroje. T-34 :?: Protitankový děla :?:  To se mi zdá málo na všechny.
"Obsluha nepřátelských protitankových děl utekla po několika neúčinných výstřelech na naše stroje (Ferdinandy)."

rase

• Lieutenant-colonel
SU-152/ISU-152
« Odpověď #28 kdy: Leden 23, 2007, 04:26:21 »
Citace
tak mi neříkej že Němci u Kurska ztratili jen 7 Ferdinandů
To bylo mysleno tak, ze je znicili jenom ty ISU 152 (mozna sem nepochopil jak s to myslel, su trochu přetaženee), celkovy cisla nevim. Nevite kolik bylo zniceno u Kursku tech ISU 152 ?At mame trosku predstavu

Peter

• Čestný moderator
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
SU-152/ISU-152
« Odpověď #29 kdy: Leden 23, 2007, 04:54:19 »
Citace: fík
No u Kurska to bylo maso tak se ptám, protože se mi to zdá na jeden stroj málo když třeba Ferdinandy rasili i pěšáci a tak mi neříkej že Němci u Kurska ztratili jen 7 Ferdinandů. Na to že těch ISU moc asi neměli tak to by šlo ale co ostatní stroje. T-34 :?: Protitankový děla :?:  To se mi zdá málo na všechny.
Já neříkám, že bylo celkem zničeho jen 7 Ferdinandů, ale moc jich nebylo, protože vemte v úvahu, že celkem bylo vyrobeno jen 90 Ferdinandů, z nichž byly vytvořeny dvě Schwere Panzerjager Abteilung, obě dvě sice byly nasazeny u Kursku, ale rozhodně nebyly v plném stavu (tedy 45 strojů). Jedna byla po Kursku stažena a přezbrojena na model s obranným kulometem a druhá dále bojovala na východě.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "