Anketa

Překonával ISU-152 Jagpanthera?

Ano, jednoznačně
8 (11%)
ISU-152 byl nebezpečnější
7 (9.6%)
Byli si rovnocennými soupeři
19 (26%)
Jagpanther byl nebezpečnější
26 (35.6%)
ISU-152 se nemohl s Jagpantherem vůbec srovnávat
13 (17.8%)

Celkem hlasů: 28

Autor Téma: SU-152/ISU-152  (Přečteno 47299 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
SU-152/ISU-152
« kdy: Leden 18, 2007, 01:21:44 »
Tak jaký je váš názor na tyto stroje pánové? Dle mého hlediska se jedná o velmi účinné stroje, které díky své mohutné výzbroji a velmi masivnímu pancéřování dokázaly čelit strojům, jakými byl Jagpanther. Bohužel nemám poruce technická data, mohu jen uvésti, že výzbroj se sestávala z houfnicového protitankového kanónu ráže 152mm a podvozek byl převzat z tanku IS-2. Jeden z těhto mocných exponátů děsí všechny okolní stroje v muzeu v Lešanech.

Nemohl by někdo přidat technická data?

http://www.pooh.cz/galerie/default.asp?pic=P8220059.JPG&gal=/vystavy-a-akce/Vojenske_Muzeum_Lesany/

Peter

• Čestný moderator
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
SU-152/ISU-152
« Odpověď #1 kdy: Leden 18, 2007, 01:56:50 »
Myslím, že srovnáváš nesrovnatelné. Jadgpanther jako stíhač tanků a ISU-152 jako samohybná houfnice nejde moc proti sobě. Jako německý ekvivalent bych spíše označil Hummel nebo Brummbär. I když Hummel se zas nemůže postavit ISU v pasivní ochraně posádky.

Technické údaje :
Délka :  9,80 m
Šířka : 3,56 m
Výška : 2,52 m
Hmotnost : 45 500 kg
Posádka : 5
Pancéřování : trup - čelo 90mm, záď  35mm, nástavba - čelo 120mm
Max. rychlost : 37km/h
Dojezd : 145 - 220 km v závislosti na konfiguraci terénu
Výzbroj : 152 mm houfnice ML-20S, kulomet DShK 12,7 mm

Zásoba munice : houfnice 20 ks, kulomet 450 ks

Do konce války vyrobeno 1885 kusů, po válce výroba pokračovala.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
SU-152/ISU-152
« Odpověď #2 kdy: Leden 18, 2007, 02:37:47 »
Podle české literatury z osmdesátých let se jedná o "tankobijec" s kanónovou houfnicí, určený k likvidaci silně pancéřované nepřátelské obrněné techniky.

Peter

• Čestný moderator
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
SU-152/ISU-152
« Odpověď #3 kdy: Leden 18, 2007, 03:00:03 »
Citace: pan.sup
Podle české literatury z osmdesátých let se jedná o "tankobijec" s kanónovou houfnicí, určený k likvidaci silně pancéřované nepřátelské obrněné techniky.
No tak máš asi pravdu, nicméně berme tuto literaturu trochu s rezervou. Podle mého názoru bylo nepraktické používat ISU-152 jako "tankobijec" dokázal sice zničit jakkéhokoliv obrněnce, ale nevýhody plynoucí z této role převažují výhody. V porovnání s klasickými stíhači tanků to je především velmi nízká rychlost palby, pouhé 2 výstřely za minutu. Spíš bych řekl, že to byl ideální stroj pro podporu pěchoty při bojích ve městech.

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
SU-152/ISU-152
« Odpověď #4 kdy: Leden 18, 2007, 03:05:15 »
To s vámi pane souhlasím, je třeba brát s rezervou. Je nutné upozornit, že se tento stroj nikdy na frontu nedostal v měřítku jako Su-85 či SU-100. Rychlost palby, která byla prakticky shodná s dnešními MBT s nabíječem, způsobovala vysoká hmotnost munice, velké množství kouře v kabině a zahřívání hlavně (neznali ejektory). To vše však způsobuje velká ráže- u strojů s kanónem podobné ráže (dnes M60A2 či M551) se tyto problémy taktéž vyskytují.

Floyd

• Host
SU-152/ISU-152
« Odpověď #5 kdy: Leden 19, 2007, 09:33:10 »
Co dodat, velká pancéřovaná krabice která si moc toho v WW2 neužila.ALe Jaghpanter to je supr stroj, možná bych mohl poslat i jiné informace o tanku.A o tom Su152 možná taky jsem dostal supr knížku tak tam snad něco bude.

fík

• Wehrmacht
    Major - major
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007
SU-152/ISU-152
« Odpověď #6 kdy: Leden 19, 2007, 10:32:55 »
Já si myslím že to byl docela slušnej stoj. Na Rusy typický. Monstrózní, silnej a jednoduchej.

A mimochodem v Blitzkriegu je to můj opěrnej prvek.
"Dobrovolníci k obsluze útočných děl vystoupit!"

"Život vojáka od útočného dělostřelectva je krátký, ale smysluplný."

marty

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
    • http://www.obrnenci.estranky.cz
SU-152/ISU-152
« Odpověď #7 kdy: Leden 20, 2007, 08:37:40 »
Zmínka o mojí ťukací metodě :D :

Dyž sem byl v Lešanech, tenhle stroj určitě upoutal mojí pozornost. Trochu sem si ho srovnával s IS-2 a mojí Ťukací metodou, já ván nevim, asi to moc neznamená, ale IS-2 šíleně duněl, když to SU-152 byl jako kámen, jeho přední pancíře, to je něco ohromnýho. Když k tomu přijdete blíž, jde z toho vážně jakási autorita.

A pokud by měl šance nebo by mohl zničit Jagdpanthera? Šanci určitě má, ale vážně to neni taková ta přesná smrtící ráže. Je to ''houfnicová'' potvora, která asi nebude mít tu správnou úsťovou rychlost, nevim.
,,Včera jsem se slavnostně vyčural do Mosely'' generál George Patton, hlášení pro ministerstvo války, prosinec 1944

Peter

• Čestný moderator
SU-152/ISU-152
« Odpověď #8 kdy: Leden 20, 2007, 09:20:02 »
Citace: "marty"
A pokud by měl šance nebo by mohl zničit Jagdpanthera? Šanci určitě má, ale vážně to neni taková ta přesná smrtící ráže. Je to ''houfnicová'' potvora, která asi nebude mít tu správnou úsťovou rychlost, nevim.

No ISU-152 byla schopná probít bez problémů i čelní pancíř Ferdinanda nebo Jadgtigera. Pan.sup má pravda, že jedním z určení (i když určitě ne primárním) ISU-152 byl boj proti silně pancéřované německé obrněné technice. S tou rychlostí palby to byl velký problém, ale pak.sup to velmi pěkně vysvětlil, podobný neduh měl i Jadgtiger. Pokud měl ISU-152 výhodu první rány a tak se jednalo o velmi velmi nebezpečného protivníka.

marty

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
    • http://www.obrnenci.estranky.cz
SU-152/ISU-152
« Odpověď #9 kdy: Leden 20, 2007, 09:25:21 »
To určitě jo, ráže 152mm udělá škody i kdyby to ty tankisti házeli, ale přeci jen se mi zdá ta úsťová rychlost jako jedna z nevýhod.

Zajímalo by mě srovnání úsťovejch rychlostí Jagdtigera a SU 152.
,,Včera jsem se slavnostně vyčural do Mosely'' generál George Patton, hlášení pro ministerstvo války, prosinec 1944

Peter

• Čestný moderator
SU-152/ISU-152
« Odpověď #10 kdy: Leden 20, 2007, 09:38:41 »
Citace: "marty"
To určitě jo, ráže 152mm udělá škody i kdyby to ty tankisti házeli, ale přeci jen se mi zdá ta úsťová rychlost jako jedna z nevýhod.

Zajímalo by mě srovnání úsťovejch rychlostí Jagdtigera a SU 152.

8,8cm PaK 43/1 L/71 : 1130 m/s

ML-20S : 578 m/s

fík

• Wehrmacht
    Major - major
SU-152/ISU-152
« Odpověď #11 kdy: Leden 20, 2007, 12:57:11 »
K tomu respektu :
http://www.schusterdiorama-35.cz/cs/galerie/1/59/
http://www.schusterdiorama-35.cz/cs/galerie/1/59/

A nevím kde se to řešilo, jestli tady nebo možná na modelforu, ale ISU ničilo pančíře tím, že ho rozdrtilo a ne prorazilo. Kór nekvalitní německý pancíř. Prostě náraz těžkého náboje velké ráže tank rozlousknul.

Citace
No ISU-152 byla schopná probít bez problémů i čelní pancíř Ferdinanda nebo Jadgtigera.
No tomu moc nevěří. Jsi si jistý :?:  Možná ISU 122 nebo ISU 152 s dlouhou hlavní, které byl asi jenom prototyp.

Peter

• Čestný moderator
SU-152/ISU-152
« Odpověď #12 kdy: Leden 20, 2007, 01:29:03 »
Citace: "fík"
Citace
No ISU-152 byla schopná probít bez problémů i čelní pancíř Ferdinanda nebo Jadgtigera.

No tomu moc nevěří. Jsi si jistý :?:  Možná ISU 122 nebo ISU 152 s dlouhou hlavní, které byl asi jenom prototyp.

No jistý, když si to nemůžu vizuálně zkontrolovat tak si tím nemůžu být úplně jist :wink: . Nicméně ISU-152 byla postavena právě proti těm nejtěžším německým obrněncům jako byly Ferdinandy, Tigery apod, takže předpokládám, že byla schopna tyhle stroje rozlousknout...když byla speciálně na to postavena.

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
SU-152/ISU-152
« Odpověď #13 kdy: Leden 20, 2007, 02:46:20 »
Podle mně byl zásadní problém tohoto stroje neekonomičnost. Nedokáži si odhadnout spotřebu paliva, ale typnul bych to tak na 700l nafty. Dále vysoké výrobní náklady. Když vezmete v potaz kvalitu výcviku osádek a pak cenu T-34 a ISU-152, tak je to k pláči. Další potíž asi byla v tom, že se tento stroj dostal do čistě ofenzivního boje. Podvozek je velmi rozměrný a chtěl bych vidět Rusy, kde sháněli vagóny s evropským rozchodem... Vejde se 3,56 na železniční vagón?

fík

• Wehrmacht
    Major - major
SU-152/ISU-152
« Odpověď #14 kdy: Leden 20, 2007, 04:26:33 »
Citace
No jistý, když si to nemůžu vizuálně zkontrolovat tak si tím nemůžu být úplně jist  . Nicméně ISU-152 byla postavena právě proti těm nejtěžším německým obrněncům jako byly Ferdinandy, Tigery apod, takže předpokládám, že byla schopna tyhle stroje rozlousknout...když byla speciálně na to postavena.
Já myslel jestli to máš z více zdrojů, aby sis mohl sám ověřit jestli je to pravda, nebo si to jen někde slyšel. Určitě si mě pochopil :wink:

Já zase četl, že čelní pancíř Jagtigera prorazil jen nějaký námořní kanón, ale mám to jen z toho jednoho zdroje tak nevím. :D  Ale ještě zkusím něco zjistit.

Citace
Podle mně byl zásadní problém tohoto stroje neekonomičnost.
To bych u Rusů neviděl jako hlavní problém. Ty to utáhly kór v druhé půlce války. Ani to vagónování. Já myslím že se na vagón vejde. Osádky měli špatný výcvik na obou strojích, ale v ISU-152 měli podle mě více šancí.

Tak jsem to našel a hážu to sem z modelfora.
Citace
Opravdu nelze brát v potaz jen ráži, ale i úsťovou rychlost, balistické parametry (viz např. srovnání německých "pětasedmdesátek" u kanonu s hlavní o délce 24 ráží, 40 ráží nebo dokonce 60 ráží ! ) a v potaz se bere i to, jaká munice se do kanonu láduje.
Takže - hlavní síla britského 17pdr kanonu byla v tom, že ač měl ráži jen 76,2 mm, tak pálil granáty s abnormálně vysokou úsťovou rychlostí ! Tato rychlost byla téměř dvojnásobná než u německých 75tek - a to nemluvím o případném použití podkaliberního střeliva, kdy ale dramaticky se zhoršila přesnost. Právě díky té vysoké rychlosti granátu narůstala jeho penetrační schopnost.
Naopak sovětská děla ráže 122 mm byla výkonnostně "bita" tím, že jejich granáty měly rychlost velice nízkou. Ony byly devastující, ale z velké části jen samotnou váhou dopadající střely (toho využívaly např. osádky samohybných houfnic ISU-152, které nevozily žádné protipancéřové střely, proti obrněné technice střílely protibetonovými granáty, které jen vlastní kinetickou hmotností dokázaly ustřelit tanku věž - viz vzpomínky Dimitrije Lozy, který udělal tu chybu, že v úzké vídeňské uličce navedl dvě ISU na číhajícího Panthera...dva granáty mu sice ustřelily věž, ale tlaková vlna v té malé uličce byla taková, že vysklila všechna okna nad nimi a všichni kdo v tu chvíli nebyli za pancířem byli pořezaní  )
Navíc starší ruská děla neměla poloautomatický klínový závěr, ale šroubový, což znamenalo, že jen nejlepší osádky dokázaly vystřelit 2x za minutu. Jen 122 mm kanon D-10, montovaný do IS-2M a ISU-122S (ale ne do starších ISU-122) měl poloautomat a bylo možno vystřelit 4-5x za minutu. Víc ne, protože další chybou těchto těžkých děl byla dělená munice, která opět při nabíjení zdržovala střelbu.
Pokud hájíš německou acht-acht, uvědom si, že 8,8 cm KwK 36, montovaný do Tigerů I, byl konstrukcí na konci války již 10 let starou a tedy nikoliv špičkovou. Naopak 8,8 cm KwK 43, který nesly Königstigery, jagdpanthery atd, byl skutečně nejlepším tankovým kanonem války.
Jak jsem již jednou psal, to že 17pdr byl lepší než D-10 i než KwK 36 je věc obecně uznávaná, tu jsem si já nevymyslel. Dokonce i americký kanon 90mm (Pershing, Jackson) měl výsledky při porovnání horší