Autor Téma: Operace Barbarossa  (Přečteno 65548 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Tiny

• Luftwaffe
  • Leutnant - poručík
Re: Operace Barbarossa
« Odpověď #105 kdy: Září 08, 2011, 05:25:02 »
Pěkný článeček o britské pomoci (tanky Matilda). Vůbec tyto tanky už od pohledu ale podle mě jako zrovna efektivní stroje nepůsobí. Měla sice silné pancéřování, ale s tím související vyšší hmotnost, nízkou rychlost, špatné manévrovací možnosti a taky byla snadný cíl. A největším problémem byl ten pouze 40 mm krátký kanon - myslím si, že při souboji především na delší vzdálenosti s tanky Pz.IV s dlouhým kanonem a novějšími německými tanky měla malou šanci uspět. Kromě toho jim ale Američané dodávali také Shermany, tuším. Rovněž dostávali Spitfiry a Hurricany. Já si myslím, že ta materiální pomoc jim spíše pomohla vyřešit problémy související s potravinami, ošacením, obuví a především nedostatek tahačů. Pokud jde o letadla a především děla a tanky, měli Rusové odpovídající kapacity vyrobit dostatek skvělých T-34 nebo jiných tanků. Jednou jsem četl, že jim Amíci poslali 15 milionů párů vojenských bot! Z dobových obrázků jdou vidět spojenecké tanky poměrně často, ale nikdy jsem třeba neviděl Rudoarmějce s Thompsonem nebo Stenem :) Pokud neměli zrovna Špagina, tak to byl MP 40 :D
Teplé pivo je horší, než-li studená Němka!

RavenFCB

• ČSR
  • Desátník
  • Divize Ostrava
« Odpověď #106 kdy: Září 08, 2011, 06:19:22 »
Ke skvělému příspěvku od Tonyho dodávám tohle video :
http://www.youtube.com/watch?v=Q1GWwRr-Uyc

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
« Odpověď #107 kdy: Září 09, 2011, 12:42:40 »
Nemůže hodnotit spojeneckou pomoc pouze bojovou hodnotou tanků a letadel. Základem, co SSSR postavilo na nohy, byly dodávky lokomotiv, obráběcích strojů.....a zejména nákladních automobilů. V roce 1945 byly 4 z 5 náklaďáků sovětské armády americké či britské produkce. Bez náklaďáků není zásobování, bez zásobování není útok, bez útoku není vítězství.
"пуля дура, штык молодěц!!!"

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #108 kdy: Září 09, 2011, 04:04:22 »
Přesně tak, předběhl jsi mne , i nové várnice na jídlo mají vliv na výkon vojska..Ale jen 100000 ks Studebakerů , které vozili na zádech Kaťuše by těžko něčím jiným nahradili..

Tiny

• Luftwaffe
  • Leutnant - poručík
« Odpověď #109 kdy: Září 09, 2011, 06:34:21 »
Nevím, jestli je to jen odpověď na můj příspěvek, ale cituji svůj předchozí komentář : "Já si myslím, že ta materiální pomoc jim spíše pomohla vyřešit problémy související s potravinami, ošacením, obuví a především nedostatek tahačů." Tady jsem o tom mluvil, že jim pomohli spíše v jiných oblastech než přímo ve výzbroji.
Teplé pivo je horší, než-li studená Němka!

Skalnodov

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #110 kdy: Červenec 23, 2013, 10:55:21 »
Operace Barbarossa co v rozsahu největší operací, ale i nejkrvavější. německé velení to naplánovalo výborně, německý postup byl drtivý. když po pádu Smolensku Hitler pozastavil útok na Moskvu a a rozkázal pomoct obou armádám byla to fatální chyba, která stála Německo vítězství, protože Němci ztratili cenné týdny a operace Tajfun začala až 1. října a mohla bez zdržení začít už 20. Srpna !! Takže  podle mě toto je důvod krachu Východní fronty.

von Manstein

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #111 kdy: Září 20, 2013, 08:43:51 »
zapadna pomoc ZSSR hlavne suvisela s prepravnymi vozidlami pre pechotu preto ze rusi nimi vecsinou vobec nedisponovali alebo ich bol nedostatok. Pri utoku na
prave kridlo stalingradu 57. armada mala cca 100 tankov a preprava pre pechotu sa zvolili zeleznicne vagony, ked 29.mot. div. znicila tanky a uvidela utok pechoty z vagonov ihned zacali palit z diel ktore vagony premenili na prach a tak uder 57. armady odrazili uspesne. Vecsina vozidiel ktore rusi brali nemcom boli prave transporty pre pechotu. Tam sa ukazala neefektivnost sovietskych utocnych zvazkov.

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #112 kdy: Září 20, 2013, 04:08:24 »
Osobně jsem měl původně názor poplatný tehdejší informační době, že vojenská pomoc spojenců měla jen podpůrný význam./tehdejší výklad byl, že to byla kapka v moři/. Ale postupem času vyšlo najevo, že byla rozhodující  a nelze vyloučit, že díky ní se vítězství přiklonilo na sovětskou stranu. To ale dnes již nikdo neověří.

Béďa

• Wehrmacht
    Leutnant - poručík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 4. listopadu 2008
« Odpověď #113 kdy: Duben 11, 2014, 08:43:09 »
Všem zájemcům o dějiny doporučiji knihu m. Solonina Skutečný den M. docházík velmi zajímavým závěrům, je to takový Rezun ovšem pracující více vědecky. Ve zkratce  jednou z hlavních myšlenek je, že RA v roce 1941 se rozpadla a vojáci houfně dezertovali, nechtěli za Stalina umírat.

QVAK

• ČSR
  • Rotmistr
« Odpověď #114 kdy: Duben 14, 2014, 09:01:03 »
Nemůže hodnotit spojeneckou pomoc pouze bojovou hodnotou tanků a letadel. Základem, co SSSR postavilo na nohy, byly dodávky lokomotiv, obráběcích strojů.....a zejména nákladních automobilů. V roce 1945 byly 4 z 5 náklaďáků sovětské armády americké či britské produkce. Bez náklaďáků není zásobování, bez zásobování není útok, bez útoku není vítězství.

Já dělím pomoc LL na:
1/ strategickou          - spolupráce na vybudování a rozšíření válečného průmyslu a jeho logistiky (stroje a výrobní linky i celé fabriky, nedostatkové suroviny, lokomotivy, koleje)
2/ urgentní                 - vykrytí deficitních potřeb armády a týlu (náklaďáky, lodě, potraviny, letadla, PL děla, munice, trhaviny)
3/ propagandistickou - ostatní armádní výstroj, výzbroj (potřebné leč zbytné)
Všem zájemcům o dějiny doporučiji knihu m. Solonina Skutečný den M. docházík velmi zajímavým závěrům, je to takový Rezun ovšem pracující více vědecky. Ve zkratce  jednou z hlavních myšlenek je, že RA v roce 1941 se rozpadla a vojáci houfně dezertovali, nechtěli za Stalina umírat.

Proč by umírali v boji když můžou v klidu žít u "soudruhů" jež nosí pouze jinou uniformu. Propaganda dělnického internacionalizmu vtloukaná společnosti i vojskům a celé společnosti po 20. let. Stalin okamžitě vsadil na kartu nacionalizmu a ten ještě zdůraznili a zdůvodnili zvěrstva vítězícího okupanta jež vojska i všechny ve státě přesvědčili, že bojují za své (i svých rodin) holé přežití. Na tomto zvratu mají komisaři minimální vliv. Již nyní si Áda prohrál válku i když ho ještě čekali jeho největší vítězství na východě. Jako několikráte v Ruských dějinách zafungoval Darwin.

Peterth

• ČSR
  • Poručík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. června 2009
« Odpověď #115 kdy: Prosinec 07, 2014, 09:27:12 »
Před časem se mi dostalo do rukou tohle v němčině, je to výživná věc - i když starší, německy sice nevládnu tak jak bych potřeboval, ale dá se... je k tomu i luxusní kniha obrazových příloh.

http://www.ma-shops.de/futter/item.php5?id=8924
http://www.amazon.de/Unternehmen-Barbarossa-Ru%C3%9Flandkrieg-fotografiert-Soldaten/dp/3550085095