Autor Téma: Operace Barbarossa  (Přečteno 65339 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jiří Fidler

• Wehrmacht
    Feldwebel - praporčík
Operace Barbarossa
« Odpověď #30 kdy: Březen 03, 2007, 09:40:02 »
Tak mne máte na chvíli zpátky, ale nejsem si jist, zda z toho budetem mít radost.

Prošel jsem si "diskusi" a zajímalo by mne, odkud "pansup" bere svoje velice zásadní tvrzení, že teorie o opoždění sovětského útoku je zcela neopodstatněná? Když se o tom bavíte, víte o dané problematice vůbec něco, nebo jste něco pouze "slyšeli"???

Takže bych to vzal pěkně popořádku:

1) Sověti zavedli v září 1939 všeobecnou vojenskou povinnost od věku 19 let. Předtím měli výběrovou službu od 21 let. To znamená, že v září 1939 nastoupily na vojnu místo jednoho celkem tři ročníky - 1918, 1919 a 1920 - a kromě toho všichni z ročníků 1910 až 1917, kteří předtím na vojně nebyli. Všichni tito hoši měli sloužit do září 1941, takže na jaře 1941 se z nich staly "staré mázy" (pokud tedy víte, co to znamená). Díky tomu měl Stalin na jaře 1941 nejlépe připravenou armádu všech dob a zemí za podmínek všeobecné branné povinnosti - přes 60 % vojáků základní služby bylo na vojně více jak rok a půl. Tohoto stavu se již nikdy v budoucnu nedalo dosáhnout. Jakékoli plánování útoku až v roce 1942 by bylo nesmyslné, protože odchodem povolanců z podzimu 1939 do civilu by Sověti přišli o cca 50 % vycvičených vojáků. Pokud chtěl Stalin zaútočit, musel zaútočit do září 1941.

2) Sověti přesunovali značnou část svých vojsk k západní hranici - vojáci šli z kasáren po celé Ukrajině, Bělorusku a Pobaltí do stanových táborů v pohraničí. Místo nich do kasáren přicházeli vojáci ze Zakavkazska, Sibiře a Střední Asie. Pokud by Sověti nezaútočili do podzimu 1941, co by asi ti vojáci ve stanech na hranicích dělali. Vrátit se nemohli, jejich kasárna byla obsazena? Jedinou možností byl postup vpřed, tedy útok, a to ještě před zimou 1941/1942.

Až mi tyto dva problémy dokážate panesupe vysvětlit, pak začnu uvažovat o tom, že pro připravovaný sovětský útok v létě 1941 nejsou žádné důkazy. Pokud to však vysvětlit nedokážete, platí bambiho teorie jako vysoce pravděpodobná.

S pozdravem

JF

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
Operace Barbarossa
« Odpověď #31 kdy: Březen 04, 2007, 02:56:53 »
Stalin a vrchní velení sovětských vojsk bylo pravidelně informováno Brity díky Bombě. Vše na Německé straně naznačovalo ofensivnímu boji- zastavení útoků na Anglii, ohromné přesuny divisí na východ, dobytí Balkánu a Řecka.

Ačkoliv je známo, že J.V.Stalin byl vůči upozorněním W. CH. dosti skeptický a nedůvěřivý, zajisté dával všeobecný pozor na to, co se děje okolo. To naznačuje velmi silnou koncentraci vojsk u pohraničí. Proč však stahoval předčasně ročníky k vojenské povinosti? Okolo začala zuřit válka- dokonce světová. Všeobecná mobilisace byla nutná. Rusko válčilo s Finskem a Japonskem (nepřímo), a to za silných strát. Pokud by došlo k ofensivě, Rusko by bylo nuceno válčit na třech frontách. Kdo by však mohl zaútočit jako třetí? Co třeba březen 1940 a plánované nálety spojenců na Batumi a především Baku? Okolo Ruska se stahovali Finové ze severu, Němci ze západu, Japonci z východu a Spojenci z jihu. Pořád se divíte, že mobilisoval své svazy? Rudá kapela měla své agenty i ve vrchním velení OKW a dle mého názoru byli o plánovaném útoku velmi dobře informováni. Proto stahování jednotek.

Potýkám se se zázadním problémem v tom, že jakýkoliv protikomunista bezhlavě stojí za tímto tvrzením.

Milan S.

• Finská armáda
  • Everstiluutnantti - Podplukovník
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 20. srpna 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. srpna 2008 Za zásluhy o rozvoj fóra.   Uděleno: 1. listopadu 2008
..
« Odpověď #32 kdy: Březen 04, 2007, 06:00:14 »
On ten náš milej svaz byl vlastně hodnej a stal se obětí všech těch zlejch států.  Finové ti nevděčníci! Za to že jim tam chtěli pohodlnou cestou nastolit tolik povznášející bolševismus se odvděčili odporem a dokonce ozbrojeným a ještě k tomu si dovolili mít několikrát menší ztráty. No co si to představujou?! V 68 nás tady chtěli zachránit od převratu plného zla a my je za to nesnášeli, co je sakra špatnýho na tom, když ožralej voják Waršavský smlouvy střílí kalachem Čechy?

ANO FUJ FUJ Rusove by na nikoho nikdy nezautocili jako prvni.  :roll:

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
Re: ..
« Odpověď #33 kdy: Březen 04, 2007, 09:02:20 »
Kdo tady mluví o neútočení vy trdlo? Sovětský svaz byl ve válce s Finskem. Hovořil jsem o tom, že Rusko válčilo s Finskem, ne kdo koho napadnul.

Milan S.

• Finská armáda
  • Everstiluutnantti - Podplukovník
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 20. srpna 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. srpna 2008 Za zásluhy o rozvoj fóra.   Uděleno: 1. listopadu 2008
..
« Odpověď #34 kdy: Březen 04, 2007, 09:28:50 »
Možná se pletu, ale o neútočení tu mluvíte pár stránek vy. Minulym postem sem se snažil naznačit, že SSSR jako takový by stejně v klidu nezůstal, ikdyby ty místa v kasárnách byly a na hranicích jen pár nácků.

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
Operace Barbarossa
« Odpověď #35 kdy: Březen 05, 2007, 07:37:33 »
Berme to jako závod v tom, kdo zaútočí první, který Němci vyhráli. Armáda nemůže zároveň útočit a zároveň se bránit. Postavení pro útok je také úplně jiné než pro obranu, proto měli Rusové takové ztráty, když je němci předběhli.

Vítám J.F.:-)
"пуля дура, штык молодěц!!!"

Jiří Fidler

• Wehrmacht
    Feldwebel - praporčík
Operace Barbarossa
« Odpověď #36 kdy: Březen 05, 2007, 08:21:33 »
Pane supe, to Vám už opravdu docházejí argumenty, že musíte politizovat odbornou diskusi? Vždyť to, zda souhlasím či nesouhlasím s tezí, že Moskva v roce 1941 připravovala preventivní úder, nemá u normálních lidí žádnou souvislost s politickým zaměřením. To pouze komunisté (a před nimi nacisté) vždy nálepkovali každého, kdo nesouhlasil s jejich deklarovaným názorem (v časovém spektru velmi proměnlivým) jako nepřítele a anti?

Můj příspěvek jste nepochopil, nebo spíše nechcete chápat. Navíc děláte v časových řadách takový guláš, jen abyste dokázal, že všichni se proti SSSR spikli. Nejste sice nijak originální, ale Vaše věc.

Takže to podám ještě jednou a po lopatě. Je úplně šumák, kdo snad chtěl či nechtěl na SSSR zaútočit, aspoň tedy v tomto případě. Jde o něco jiného. Jde o skutečnost, že Stalin měl na jaře 1941 k dispozici armádu v optimálním složení - z vojáků základní služby v ní převládali (a oněch mých 60 % je velmi NÍZKÝ odhad) chlapci, kteří byli ve službě již od září 1939, to znamená, že byli plně vycvičeni a vojnu dostali do krve. Nevím, zda Vy osobně jste na vojně byl, pokud ano, tak víte, o čem zde mluvím. Prostě minimálně dvě třetiny vojáků byly již "staré mázy". A tyto dvě třetiny vojáků měly v září 1941 odejít do civilu. Jednalo se navíc o TŘI odvodní ročníky + neodvedené doplňky DESETI ročníků. Místo nich měl nastoupit ročník JEDINÝ. Reálně by se tedy vojenská síla SSSR výrazně snížila, nemluvě o tom, že TŘI (+ něco) ročníky vycvičených vojáků měl nahradit JEDEN ročník nevycvičených vojáků.

Komunisty (a Stalina speciálně) je možné pokládat za ledacos, ale rozhodně ne za DEBILY. Je však zajímavé, že právě komunisté tvrdí, že se Stalin chystal na válku až v roce 1942. To znamená, že se rozhodl poslat do civilu odhadem asi 3 000 000 plně vycvičených vojáků, aby své nabyté dovednosti rychle zapomněli, místo nich nechal povolat necelý 1 000 000 nevycvičených nováčků a s nimi po necelém ročním výcviku chtěl zahájit válku???

Dělejte si blbce ze Stalina, Vaše věc, ale nesnažte se dělat blbce z nás.

Asi se pořád opakuji, ale z hlediska případné sovětské útočné akce nebylo důležité, kolik důstojníků nechal Stalin popravit v roce 1937, kdo měl či neměl ve světě rád Sovětský svaz, kolik tzv. nových tanků a letadel měli Sověti v roce 1941 a kolik by snad měli mít v roce 1942. Důležité jsou dvě skutečnosti, které tady opakuji.

Kolik měli Sověti vycvičených vojáků ve službě v roce 1941 a kolik by jich měli v roce 1942.

Kde se tito vojáci nacházeli na jaře 1941 a kam by se měli před zimou 1941/1942 vrtnout. Ve své odpovědi jste použil "argumenty", velice podobné standardním kecům komunistických propagandistů - nikdo nás neměl rád, všichni nás chtěli napadnout - např. Finové a Britové s Francouzi na Kavkaze, na Dálném východě byli zlí Japonci a v Evropě Hitler.

Takže popořádku - kdyby sověti bez vyhlášení války nezaútočili na Finsko, tak by si jich Finové ani nevšimli. Když Vám však sovětské letectvo bombarduje obytné čtvrti Helsinek (Guernica a Rotterdam byly proti tomu slabým odvarem), tak se snad nelze divit, že se začali bránit. Kdyby Sověti nezaútočili na Finsko, tak se Britové a Francouzi - na základě mandátu Společnosti národů po určení agresora (ironie - SSSR jako agresor byl určen na základě definice, kterou o několik let dříve navrhl SSSR) - nesnažili o vyslání expedičního sboru do Norska a Finska, ani by neplánovali bombardování Baku. Kdyby Mongolové nezabraňovali mandžuským pastevcům v přístupu k řece Chalchyn, nedošlo by k pohraničním incidentům, do kterých se pak zapojili oba protektoři. Ale Stalin se navíc rozhodl udělat z tohoto incidentu (a byly jich ve dvacátých i třicátých letech desítky) exemplární případ, poslal do akce více tanků, než mělo k dispozici např. Polsko ve své válce o přežití v září 1939, a pak z toho udělal "slavné vítězství". A pokud by Stalin neuzavřel v srpnu 1939 pakt s Hitlerem, tak by Polsko zůstalo zachováno a Sověti by s Němci vůbec neměli společnou hranici, takže by je nikdo nemohl napadnout.

Až do září 1939 byla západní sovětská hranice ideálně zabezpečena - Sověti sousedili s malými státy, nad nimiž měli obrovskou vojenskou převahu. Onen "cordon sanitaire", tolikrát omílaný komunistickou propagandou, měl největší význam právě pro Sověty - pokud by sami nezahájili agresi, nikdo na ně nemohl. Ale právě 19. srpna 1939 Stalin rozhodl o příkré změně sovětské zahraniční politiky a rozhodl se pro expanzi. Od toho okamžiku běželo v SSSR vše podle připravených plánů - všeobecná vojenská povinnost, úplná militaritace ekonomiky, agresivní akce proti malým státům, aby "nepřekážely", rozvinutí útočných sil na západní hranici, soustředění úderných seskupení s datem připravenosti kolem 10. července 1941, vytvoření válečných velitelství ve dnech 19. až 21. června 1941.

Již 13. června 1941 posílá zástupce náčelníka Generálního štábu DRRA, generálporučík Vatutin, nadřízeným zprávu, že soustředění posledních záloh bude potřebovat 1 700 vlaků a při vypravení 130 vlaků denně bude třeba asi 13 dnů (1941 god. T. 2. Moskva 1999, s. 359-360).

V okamžiku plného soustředění měli mít Sověti na západní hranici v prvním sledu pět frontových velitelství s 18 armádami a 186 divizemi. Ve frontových zálohách měly být tři armády s 32 divizemi, v záloze vrchního velení se nacházelo jedno frontové velitelství se dvěma armádami a 19 divizemi.

Celkem tedy měli Sověti mít od Barensova po Černé moře počátkem července 1941 šest frontových velitelství, 23 armádních velitelství a 237 divizí. Myslet si, že by toto vojsko mohli držet na hranici bez ubytovacích kapacit přes zimu do jara 1942, a teprve potom snad zaútočit - to si může opravdu myslet buď komunista (ten nikdy nemyslí, ten se řídí usnesením ÚV), nebo člověk s komunistickou propagandou vymytým mozkem.

Může se Vám to nelíbit, ale moje závěry jsou založeny na pramenném materiálu, který Rusové publikovali. Co máte vy - usnesení ÚV o "falšovatelích dějin druhé světové války"? Buď si sežeňte odborné argumenty, nebo - pokud na to odborně nemáte - držte ústa a nedělejte komunistům křena.

Nemám nic proti diskusi, ale diskutující strany musí být s předmětem diskuse aspoň trochu obeznámeny. Ve Vašem případě o tom nejsem zcela přesvědčen, ale klidně se přesvědčit nechám, takže argumenty na stůl a do mě.

S pozdravem

JF

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
Operace Barbarossa
« Odpověď #37 kdy: Březen 05, 2007, 09:34:32 »
Politizovat debatu? Zasádní potíž spočívá v tom, že válka sama o sobě jest prostředkem politiky, tudíž není co politizovat, válka je sama politizována. Bavíme se o tom, kdo chtěl koho napadnout- to vám nepřipadá jako zahraniční politika? Vrátím se k zásadní prvotní otázce- proč Stalin alarmoval tak ohromné množství ročníků? Protože zuřil konflikt. Některé jeho části se týkaly Ruska, jiné nikoliv. Už když jen vezmete v potaz situaci na východě, kdy Japonsko drtí Čínu a neúprosně se blíží k sovětským hranicím, je fakt sám o sobě, že mobilizace je nutná, a to z toho důvodu, že Japonsko zatím neprohrálo jedinou bitvu, Rus se o tom naposledy přesvědčil u Cušimi.

Vaše argumentace, ve které přisuzujete bombardování Baku a Batumi jako odplatu za Finsko, mi příjde značně průstřelná. Byl snad hlavní důvod pro začátek zahájení války popstřílení osazenstva Motokowu? To, s čim se Francouzi a Britové nedokázali smířit, byly dodávky ropy pro Německo. Finsko jim dalo jen tu záminku, aby byli ti "hodní".

"Může se Vám to nelíbit, ale moje závěry jsou založeny na pramenném materiálu, který Rusové publikovali. Co máte vy - usnesení ÚV o "falšovatelích dějin druhé světové války"? Buď si sežeňte odborné argumenty, nebo - pokud na to odborně nemáte - držte ústa a nedělejte komunistům křena. "

Souhlasím s tím, že můj přístup k dokumentaci je složitější a tudíž prostší. Vaše kritika se týkala politizace této debaty, vy naopak přecházíte k tvrdé argumentaci plné ironie a nadřazenosti, což je dle mého názoru zákeřnější než-li politizace, protože tím debatu narušujete a zavádíte nepřijemné prostředí. Na co mám a nemám posoudím sám- bez vaší pomoci.Podle vás dělám "křena" komunistům. Nevím, kolik vám je let, ale cítím to tak, že jste se po 17ti letech nedokázal zbavit polistopadové nálady a všechno smetí metete na východ.

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
Operace Barbarossa
« Odpověď #38 kdy: Březen 05, 2007, 10:35:24 »
Smetí na východ? Supe, můj oblíbenče : válka je matkou revoluce. Světová válka je proto matkou světové revoluce. A světová revoluce je základním cílem komunismu!!! Ozbrojeným víteězstvím přerozdělit výrobní prostředky z rukou vykořisťovatelů do rukou vykořisťovaných. To je podstata třídního boje. Takže "stát dělníků a rolníků" prostě jednou zaútočit musel. My se tady bavíme o tom kdy, ne jestli vůbec, protože to je bez jakýchkoli diskusí. Prostě nebýt Hitlera, masy sovětských armád by se daly do pochodu a skončily by u La Manche.

To nejsou žádné emoce, to je fakt. Výše uvedené jsou základní teze marxismu-leninismu. kapitál jsem sice nečetl, ale něco z něho vím....:-)

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
Operace Barbarossa
« Odpověď #39 kdy: Březen 05, 2007, 11:15:02 »
Rozlišujte však mezi revolucí a válkou. Jde o vnitří a vnější rozvracení státu. Kapitál jsem nedočetl, velmi rychle jsem to vzdal, je pro mě příliš komplikovaný.

Jiří Fidler

• Wehrmacht
    Feldwebel - praporčík
Operace Barbarossa
« Odpověď #40 kdy: Březen 05, 2007, 10:03:15 »
Takže pane supe, ještě jednou. Jste schopen předložit nějaké argumenty, nebo si jen tak cintáte pentli?  Divím se, že se svými znalostmi nejdete z fleku operovat na neurochirurgii ... Pokud tomu rozumíte tak jako historii ... Prostě každý si myslí, že historie je tak jednoduchá, že o ní žvanit je jako žrát nudle.

Možná řeknete, že jsem na Vás alergický. To však není osobní, já jsem alergický - jako každý odborník - na diletanty, kteří si něco přečtou, většinou nějakou blbinu, a dělají chytré. Případně začnou žvanit o logice. Vy jste asi někdy něco slyšel o Clausewitzovi, takže teď děláte chytrého, že válka "je přece" pokračování politiky. Já jsem však nepsal o tom, že válka a politika spolu nesouvisí, ale to, že vy politizujete INTERPRETACI.

Zkuste se podívat na data, už jsem Vám to jednou doporučoval - Stalin přijal rozhodnutí 19. srpna 1939, a to ještě válka nebyla. Sice se to nebude hodit do Vašeho přesvědčení, ale Stalinova řeč z onoho 19. srpna 1939 vyšla i v češtině (Crozier, B.: Vzestup a pád sovětské říše. Praha 2004, s. 447-449) a není v ní ani slovo o Japonsku. Řeší se tam pouze to, že je třeba vyvolat válku mezi Německem na jedné straně a Francií a Velkou Británií na straně druhé. Což se také povedlo a Stalin mohl okupovat Estonsko, Lotyšsko, Litvu, část Polska, část Finska a část Rumunska. O Vaší "interpretaci" spojeneckého záměru na bombardování Baku raději ani nemluvit, to jste vymyslel sám, nebo jste to někde četl - v tomto případě by mne docela zajímalo kde.

Teprve v okamžiku, kdy Sověti požadovali Dardanely, celý Balkán a základnu u Skageraku (Molotovova návštěva v Berlíně na podzim 1940), ztratil Hitler trpělivost a definitivně se rozhodl o přípravě útoku na východ - plán Barbarossa byl podepsán v prosinci 1940, tedy až po Molotovoě návštěvě v Berlíně, kdy bylo jisté, že sovětské nároky jsou takové, že je Němci nebyli ochotni akceptovat. Teprve tehdy se Hitler rozhodl provést to, co nikdy nechtěl udělat - bojovat na dvou frontách - jak na západě, tak na východě, a navíc ještě ve Středomoří.

A je docela možné, že tohoto stavu dokázali využít Britové a na jaře 1941 provedli zajímavou "černou" operaci, která skončila Hessovým letem do Spojeného království (Allen, M.: Podraz na Hitlera a Hesse. Brno 2003).

Můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale to je tak vše, co proti tomu můžete dělat, naštěstí.

Takže opakuji, čekám na Vaše argumenty, ale nadávky si nechte od cesty. Zatím jste - kromě své uhlířské víry a ostouzení oponentů - nic moc nepředvedl.

Jiří Fidler

• Wehrmacht
    Feldwebel - praporčík
Operace Barbarossa
« Odpověď #41 kdy: Březen 05, 2007, 10:31:06 »
Takže k novému tématu. Hitler samozřejmě věděl, co Sověti chtějí - Molotov mu to řekl osobně a zopakoval to von Ribbentropovi 13. listopadu 1940 v Berlíně:

- ovlivňování vývoje v Maďarsku a Rumunsku,

- konzultace o osudu Jugoslávie a Řecka,

- zvláštní práva v Bulharsku,

- "vyřešení" problému Dardanel a Bosporu,

- dohodu o neutralitě Švédska,

- problém Kattegaku a Skaggeraku,

- vydání Finska do sovětských rukou.

A že si Stalin nedělal srandu, víme již od roku 1999, kdy Sověti zveřejnili dokumenty (válečný plán) ohledně nového útoku na Finsko - viz 1941 god. T. 1. Moskva 1999, s. 253-260. Napsal jsem ostatně na toto téma již před několika lety drobný článek v časopise Historie a vojenství.

K tomuto novému útoku nedošlo jenom z toho důvodu, že Hitler prohlásil "Nein!" a Stalin couvl. Stejná věc jako v červnu 1940, když poslal Stalin Žukova okupovat Bessarábii a zároveň mu přikázal, aby byl připraven okupovat celé Rumunsko. Také tehdy Hitler řekl "Nein!" a bylo vymalováno.

Právě tehdy museli oba - Stalin i Hitler - definitivně pochopit, že se velmi brzy střetnou. A celý podzim 1940 se v tom utvrzovali. U Hitlera víme, kdy se rozhodl - 18. prosince 1940 - a co jej k tomu vedlo. U Stalina o tomto rozhodnutí nevíme, ale známe jeho kroky, které lze samozřejmě vykládat různě. Ovšem metodologicky jsou možná pouze dvě vysvětlení, přičemž jedno (pouhá obrana) zcela odporuje filosofii a reálné politice komunismu.

Komunismus může žít a přežít jedině díky expanzi. Dějiny komunismu jsou dějinami expanze, jen po druhé světové válce máme 1. berlínskou krizi, Koreu 1950, Německo 1953, Maďarsko a Polsko 1956, 2. berlínskou krizi, karibskou krizi, Československo 1968, Polsko 1980 a 1981 a ještě předtím Afghánistán 1979. Vše jde podle stejného vzorce. Zvací dopisy a dělnicko-rolnická vláda je u Finska 1939, Maďarska 1956 i Československa 1968.

V okamžiku, kdy se komunismus musel ve své expanzi zastavit, zákonitě zkolaboval, neboť ztratil hybnost. Pokud je však čtení Kapitálu obtížné, těžko se v tom lze orientovat. A Kapitál je vcelku selanka proti pochopení Státu a revoluce či Otázek leninismu. Bez toho se při zpracovávání dějin komunismu prostě neobejdete. Kdo nezvládne onen teoretický základ, nemá prostě šanci.

JF

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
Operace Barbarossa
« Odpověď #42 kdy: Březen 06, 2007, 03:12:09 »
Samozřejmě že možnost SSSR útočit na východ je jen jednou z teorií. Která je ale s postupnými "úniky" informací z dosud utajených ruských archivů čím dál tím pravděpodobnější. Zpopularizoval ji Viktor Suvorov (pseudonym, teď z hlavy nevím pravé jméno), ale postupně se objevuje i jinde, např. v necenzurovaných pamětech maršála Žukova, které se mi zatím bohužel nepodařilo sehnat....

Pane Supe, zkuste hledět na celá třicátá léta tak nějak globálně. Pokud přijmete za pravděpodobné následující teze, na spoustu věcí budete hledět jinak (teze jsou tak nějak z mé hlavy, možná mi je někdo rozcupuje) :

1. SSSR chce ovládnout svět - základní cíl komunismu a třídního boje

2. SSSR neporazí Francii, Velkou Británii a Německo dohromady -   proto potřebuje, aby tyto státy, zejména Francie a Německo vstoupilo do války - pro Rusy jsou oba státy nepřátelské, neboli kapitalistické (jemné nuance demokraciexfašismusxnacismus se neřeší)

3. Až budou následující státy vzájemnou válkou vyčerpány, vstoupí SSSR do války a smete je všechny.

Pokud si tento základní cíl SSSR uvědomíme, pochopíéme, proč Rusové pomohli znovuvyzbrojit Němce ve dvacátých letech - vytvoření protiváhy Francie. Proč pak byli ochotni, nebo aspoň tvrdili, že pomohou ČSR při napadení Německem. protože se jim to za dané situace hodilo o trochu víc, než pomoci Německu proti Francii a ČSR. Proč pak naopak pomohli Německu proti Polsku - zde se k tomu přidala i snaha pomstít se za polské vojenské úspěchy ve válce se SSSR ve dvacátých letech. Proč pak okupovali všechny státy mezi Německem a SSSR. Včetně Besarábie - a jsou cca 180 km od válečného srdce Třetí říše. Je to Ploješť, nikoli Norimberk !!!!!

Proč pak Churchill navrhuje vojensky absolutně nevýhodné, ale politicky ideální vylodění na Balkáně - pochopil, co jsou Rusové zač.

Pokud to shrneme, díky německému útoku Rusové po IIWW okupovali "jen" polovinu Evropy. A nastolme si otázku : chtěli bychom být prostý Němec ve Třetí říši nebo prostý Rus v SSSR třicátých let? Ať chceme nebo ne, evropské civilizaci má mnohem blíž studené technokratické Německo než asijsky barbarský SSSR.

Jiří Fidler

• Wehrmacht
    Feldwebel - praporčík
Suvorov
« Odpověď #43 kdy: Březen 06, 2007, 03:44:20 »
Suvorov je pseudonym pro bývalého sovětského rozvědčíka Viktora Rezuna, který vzal v roce 1978 kramle na západ. ještě ve svých sovětských dobách se natolik zajímal o historii, že mu nadřízení dávali různé úkoly ohledně zpracování "tradic", čímž se dostal do utajovaných archívů a shromáždil obrovské množství materiálů. Navíc měl takovou libůstku, kterou režim považoval za neškodnou - kupoval si všechny sovětské knihy o druhé světové válce, které dokázal sehnat. Svoji knihovnu musel opustit, ale ve Velké Británii si ji vybudoval znova.

Počátkem osmdesátých let vydal svoji první knihu s názvem "Ledoborec" (u nás vyšla v Našem vojsku pod názvem Všechno bylo jinak). V této knize poprvé podal svoji teorii o sovětské přípravě na válku proti GD, jež měla začít na počátku července 1941. Přitom veškeré informace čerpal pouze a jen ze sovětských knih - tedy z otevřených zdrojů. Mnoho svých teorií však dedukčně "přetáhl" a tím je znevěrohodnil. Soudruzi si na něm začali hned chladit žáhu a využili k tomu jeho "přetahů". Ovšem nikdo zatím nevyvrátil několik jeho premis.

Po vydání dané knihy v GB, BRD, USA a jinde obdržel obrovské množství materiálu, který byl v soukromých rukou. Zároveň mu britské tajné služby vrátily jeho poznámky, které mu propašovaly na západ a potom je dosti usilovně studovaly. To mu umožnilo vydat knihu Den M (vyšla u nás v Jotě, nový překlad a komentované vydání vyjde v Našem vojsku během dvou měsíců, dělal jsem na tom), která je pokračováním Ledob.

Také zde přihodil několik velice zajímavých a zatím nikým nezpochybněných tvrzení, ale zároveň spoustu dalších věcí "přetáhl".

Následně vydal více než desítku knih, které se týkají jak roku 1941, tak celé druhé světové války a navíc i poválečného období. Nakladatelství Naše vojsko má v současné době výhradní práva pro ČR, takže je dosti pravděpodobné, že Rezun zde vyjde celý.

Onen Žukov, doplněný o původně cenzurovaná místa, vyšel také v nakladatelství Naše vojsko - překládal jsem jej podle 10. vydání - a je ve třech svazcích.

Jiří Fidler

• Wehrmacht
    Feldwebel - praporčík
zkušený velitelský sbor
« Odpověď #44 kdy: Březen 06, 2007, 04:02:12 »
pro Kagenecka

Bambi má pravdu, tuto věc Stalin vůbec neřešil a opíral se přitom o zákonitosti marxismu. Tam existuje zákon, jemuž jsme v dobách VŠ studií říkali "z hovna zlato". Jde o údajný zákon proměny kvantity v kvalitu. Totiž asi takto: pokud máme něčeho dostatečně mnoho, dojde ke kvalitativní změně tohoto něčeho. No moc na mne nekoukejte, já si to nevymyslel, já se to jen musel učit. Aspoň vidíte, o co jste přišli.

Ale k tomu velitelskému sboru. Ona je totiž zaužívána představa, že ti vystřílení hošani něco uměli. Podle mého názoru to byla z vojenského hlediska naprosto stejná parta nedouků, jako ta, co přišla po nich. Ono v šedesátých letech se začalo řvát, jací to byli schopní hoši, ale až na výjimky to byli stejní nýmandi, kteří by to v normální armádě dotáhli maximálně na poddůstojníky.

Např. onen "skvělý" maršál Tuchačevskij dokázal akorát zmasakrovat rolníky v Tambovské gubernii bojovými plyny, pokud se za občanské války střetl s aspoň trochu nedemoralizovaným protivníkem, tak dostal nářez. Tím nemyslím jen bitvu u Varšavy v roce 1920, ale také bojové akce na Sibiři v roce 1919, kde jej několikrát zpráskal pozdější čs. generál Sergej Vojcechovský. Ono je přece jen rozdíl, kdy proti sobě na jedné straně stojí bývalý poručík (velitel roty) z roku 1914, jenž na počátku roku 1915 padl do německého zajetí - zde se seznámil např. s de Gaullem, a na straně druhé podplukovník generálního štábu, absolvent Nikolajevské císařské akademie, který velel rotě, praporu a pluku, byl náčelníkem štábu divize a náčelníkem operačního oddělení štábu sboru. Kdekoli prostě Tuchačevskij bojoval proti standardním vojenským jednotkám a standardním velitelům, dostal těžce na frak.

Takže i kdyby Stalin svému velitelskému sboru nepustil žilou (což je moc hezký eufemismus), dopadlo by to asi v roce 1941 podobně, pokud by tedy i Tuchačevskij podle Stalinova požadavku připravoval útok na Němce. Až na několik výjimek totiž byli sovětští velitelé před rokem 1941 stejně neschopní a stejně nezkušení. Málokdo z nich měl nějaké vojenské vzdělání podle evropského standardu a velitelské zkušenosti z první světové války byly z velmi nízkých funkcí velitelů čet a rot. Tragédie Rusů spočívala pro dvacáté století v tom, že své elity vymlátili v letech 1917-1921 a zbytky dobíjeli po celá dvacátá leta. Rok 1937 již byl vzájemným mlácením komoušků mezi sebou, proto to sovětská historiografie tak prožívala. Vždyť on nechal postřílet komunisty, pani.

Ostatně víte, kdo byli největšími antikomunisty v dějinách?

1) Mao Ce tung (zlikvidoval asi 7-8 000 000 komunistů)

2) Josif Vissarionovič Stalin (zlikvidoval jich přes 2 000 000)

3) Suharto (zlikvidoval jich necelé 2 000 000)