Autor Téma: Guadalcanal - všeobecná debata  (Přečteno 21100 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Peter

• Čestný moderator
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
Guadalcanal
« Odpověď #15 kdy: Leden 12, 2007, 10:15:43 »
Citace: bubák
po kom pojmenovali to letiště?
No už sem to psal, ale napíšu to ještě jednou. Major Lofton R. Henderson byl pilot střehlavého bombardéru, který zahynul během bitvy u Midway. Jen nevím jestli létal na SBD-2 Dauntless nebo na SB-2 Vindicator, možná někdo doplní.

"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
Guadalcanal
« Odpověď #16 kdy: Leden 12, 2007, 02:03:27 »
Nemám u sebe literaturu, ale mám pocit, že létal na Dauntlessu a při útoku na japonské křižníky Mogami a Mikuma, v podstatě v samém závěru bitvy o Midway, byl zasažen, ale místo aby vyskočil, navedl letadlo na cíl i se sebou.

Nevím jistě, jestli to byl on......ale ta epizoda se určitě stala.
"пуля дура, штык молодěц!!!"

Smokey

• Francouzská cizinecká legie
  • Commandant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 18. prosince 2008
Guadalcanal
« Odpověď #17 kdy: Leden 12, 2007, 02:59:53 »
Mogami a Mikuma?Já sem teď našel na fronta.cz že vedl svoji eskadru na japonskou letadlovou loď Hirjú a že byl první kdo se zřítil do moře.Tak já nevím,se mi zdá že každý zdroj uvádí něco jiného.Zajímalo by mě jak to doopravdy je
"Kupujte hřebeny hoši,nastanou všivý časy".Scharführer Schültze.

Ruka ztuhlá pevně svírá,
Prsten který nemá punc
V hlavě zeje černá díra
Na opasku "Gott mit uns"

Peter

• Čestný moderator
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
Guadalcanal
« Odpověď #18 kdy: Leden 12, 2007, 05:47:48 »
Citace: Smokey
Mogami a Mikuma?Já sem teď našel na fronta.cz že vedl svoji eskadru na japonskou letadlovou loď Hirjú a že byl první kdo se zřítil do moře.Tak já nevím,se mi zdá že každý zdroj uvádí něco jiného.Zajímalo by mě jak to doopravdy je

Citace: Bambi
Nemám u sebe literaturu, ale mám pocit, že létal na Dauntlessu a při útoku na japonské křižníky Mogami a Mikuma, v podstatě v samém závěru bitvy o Midway, byl zasažen, ale místo aby vyskočil, navedl letadlo na cíl i se sebou.

Nevím jistě, jestli to byl on......ale ta epizoda se určitě stala.

Přiznám se, že také nevím. Ale jedno je jisté pokud letěl na Vindicatoru tak startoval z ostrova Midway  :arrow:  tudíž nebyl příslušníkem palubního letectva ale letectva námořní pěchoty :arrow: a to by vysvětlovalo, že po něm mariňáci (nikoliv námořníci) pojmenovali letiště. Podle tohoto "pokusu" o logickou úvahu bych se klonil spíš k tomu co psal Smokey.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Smokey

• Commandant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 18. prosince 2008
Guadalcanal
« Odpověď #19 kdy: Leden 12, 2007, 09:46:39 »
Našel sem že v ten den kdy zemřel tak letěl na Dautlessu.A asi sem na to už  došel proč po něm námořní pěšáci pojmenovali letiště.Protože to byl první pilot od mariňáků který padl v boji :!: Ale pozor,překládal sem to z angličtiny tak nevím jestli sou ty mé informace správné :!:   :lol:

Ruka ztuhlá pevně svírá,
Prsten který nemá punc
V hlavě zeje černá díra
Na opasku "Gott mit uns"

Smokey

• Commandant
Guadalcanal
« Odpověď #20 kdy: Leden 12, 2007, 10:18:20 »
http://www.answers.com/topic/lofton-r-henderson

tak tady máte ten zdroj.Příjemný překlad přeju :lol:

Ruka ztuhlá pevně svírá,
Prsten který nemá punc
V hlavě zeje černá díra
Na opasku "Gott mit uns"

Smokey

• Commandant
Guadalcanal
« Odpověď #21 kdy: Leden 14, 2007, 08:04:46 »
Stejně si to zasloužil když po něm to letiště pojmenovali.Jestli si opravdu vybral praštit s letadlem do nějaký lodi místo toho aby si zachránil krk a radši vyskočil tak to byl fakt borec.Takový "americký kamikaze"

Ruka ztuhlá pevně svírá,
Prsten který nemá punc
V hlavě zeje černá díra
Na opasku "Gott mit uns"

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
Guadalcanal
« Odpověď #22 kdy: Leden 15, 2007, 11:42:00 »
Jo, Smokey má pravdu. Při útoku na ty křižníky zahynul holt někdo jiný.....po kom už nic nepojmenovali :-)
"пуля дура, штык молодěц!!!"

Bad-Boy82

• Host
Guadalcanal
« Odpověď #23 kdy: Duben 08, 2007, 06:49:25 »
Americti marinaci "odpocivajici" na Guadalcanalu 8)

Vsimnete si vyzbroje, kterou vetsinou tvori pusky M1903 s bayonety M1905. Manik uplne vpravo ma Browning M1918A1 nebo M1918A2 nevim, jak se to presne pozna. Bagly a sunky jsou typ USMC 1941. Vypada to na pekny vylet co? :wink:

Smokey

• Commandant
Guadalcanal
« Odpověď #24 kdy: Duben 09, 2007, 03:03:46 »
Hele seš si jistý, že většina těch vojáků má springfieldy? Protože ty zbraně co tam mají jdou dobře vidět jen u těch maníků vlevo a nedal bych za to ruku do ohně, je to dost blbě vidět. A váhal bych mezi Springfieldem a Garandem

Ruka ztuhlá pevně svírá,
Prsten který nemá punc
V hlavě zeje černá díra
Na opasku "Gott mit uns"

Bad-Boy82

• Host
Guadalcanal
« Odpověď #25 kdy: Duben 11, 2007, 03:17:33 »
Hele seš si jistý, že většina těch vojáků má springfieldy? Protože ty zbraně co tam mají jdou dobře vidět jen u těch maníků vlevo a nedal bych za to ruku do ohně, je to dost blbě vidět. A váhal bych mezi Springfieldem a Garandem

Jsem si jisty!  :D  Ne vsechna vojska byla na zacatku valky prezbrojena na M1. U invaznich jednotek se pocitalo s velkyma ztratama, takze se jim z prvu "drahe" pusky nedavaly. Navic vojáci brali příplatky za střeleckou zdatnost a springfieldky byly přeci jenom přesnější, takže se vojáci přezbrojení bránili. Pozna se to podle konce hlavne a miridla. Garand ma miridlo spise do kulata a je pod nim jeste "jako by" dalsi hlaven. Na fotce s marinaky je patrne, ze miridlo je spicatejsi a rovne. Pod hlavni nic neni. viz fotky:

...a M1 Garand:

Bad-Boy82

• Host
Guadalcanal
« Odpověď #26 kdy: Duben 11, 2007, 06:30:13 »
:arrow: Důvody proč USMC používala opakovací pušky M1903 Springfield:

1) puška M1903 Springfield byla standardní puškou USMC ještě v roce 1941 přesto, že US ARMY přijala pušku M1 Garand do výzbroje již v roce 1936

2) v roce 1938 USMC zakoupila pouhých 400 ks pušek M1, mariňáci se bránili zavedení nové zbraně, protože puška M1903 byla vysoce spolehlivou a přesnou zbraní, která se osvědčila již dříve v bojových podmínkách

3) v roce 1940 probíhaly testy M1903 a M1, které měly potvrdit zda může M1 nahradit u USMC M1903

4) navíc v letech 1940-41 byla do testů zařazena polo-automatická puška Johnson

5) v roce 1941 bylo na základě testů pušek M1 Garand, M1903 a Johnson vydáno USMC následující doporučení ? puška M1903 Springfield zůstane standardní puškou USMC do doby než bude vyvinuta polo-automatická puška takových vlastností, které budou srovnatelné z pohledu provozní spolehlivosti a výkonnosti s puškou M1903 za podmínek ve kterých operuje USMC. Pokud nebude možno získat dostatek pušek M1903, bude puška M1 adoptována jako standardní pro USMC

6) nedostatek náhradních dílů a omezené možnosti výroby pušek M1903 vedly nakonec USMC k zavedení pušky M1 Garand, ale až do začátku roku 1943 USMC byly dodávky pušek M1 pro USMC pouze v omezeném množství, větší počet pušek M1 začal přicházet k USMC až v druhé polovině roku 1943

7) tyto verze pušky Springfield byly používány USMC: M1903, M1903 Mark I, M1903A3

Smokey

• Commandant
Guadalcanal
« Odpověď #27 kdy: Duben 11, 2007, 08:35:43 »
Citace: "Bad-Boy82"

Jsem si jisty!  :D  Ne vsechna vojska byla na zacatku valky prezbrojena na M1. U invaznich jednotek se pocitalo s velkyma ztratama, takze se jim z prvu "drahe" pusky nedavaly. Navic vojáci brali příplatky za střeleckou zdatnost a springfieldky byly přeci jenom přesnější, takže se vojáci přezbrojení bránili. Pozna se to podle konce hlavne a miridla. Garand ma miridlo spise do kulata a je pod nim jeste "jako by" dalsi hlaven. Na fotce s marinaky je patrne, ze miridlo je spicatejsi a rovne. Pod hlavni nic neni.

Ok tak si mě přesvědčil :D  Na to jsem zapoměl, že bych mohl poznat Garanda díky tomu "výrustku" pod hlavní

Ruka ztuhlá pevně svírá,
Prsten který nemá punc
V hlavě zeje černá díra
Na opasku "Gott mit uns"

Bad-Boy82

• Host
Guadalcanal
« Odpověď #28 kdy: Duben 11, 2007, 09:57:18 »
Citace: Bad-Boy82

Jsem si jisty!  :D  Ne vsechna vojska byla na zacatku valky prezbrojena na M1. U invaznich jednotek se pocitalo s velkyma ztratama, takze se jim z prvu "drahe" pusky nedavaly. Navic vojáci brali příplatky za střeleckou zdatnost a springfieldky byly přeci jenom přesnější, takže se vojáci přezbrojení bránili. Pozna se to podle konce hlavne a miridla. Garand ma miridlo spise do kulata a je pod nim jeste "jako by" dalsi hlaven. Na fotce s marinaky je patrne, ze miridlo je spicatejsi a rovne. Pod hlavni nic neni.

Ok tak si mě přesvědčil :D  Na to jsem zapoměl, že bych mohl poznat Garanda díky tomu "výrustku" pod hlavní

To jsem rad :wink: Za to muzou ty americke filmy, jako "Tenka cervena linie"atd... Vsichni tam maji Garandy a Springfieldky nikde.

P.S. Copak to maji vojaci asi za pusky? :lol:

Smokey

• Commandant
Guadalcanal
« Odpověď #29 kdy: Duben 11, 2007, 10:05:06 »
Citace: "Bad-Boy82"
To jsem rad :wink: Za to muzou ty americke filmy, jako "Tenka cervena linie"atd... Vsichni tam maji Garandy a Springfieldky nikde.

O americké filmy nejde. Rozdíl mezi Garandem a Springfieldem poznám, ale hodně mě to na té fotce popletlo.

PS:a vím, že ze začátku války byly Springfieldy mezi vojáky oblíbené. Je to taky pěkná a přesná věcička :wink:

Ruka ztuhlá pevně svírá,
Prsten který nemá punc
V hlavě zeje černá díra
Na opasku "Gott mit uns"