Autor Téma: Třída De Zeven Provinciën (Nizozemsko)  (Přečteno 5291 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

bubák

  • Host
Třída De Zeven Provinciën (Nizozemsko)
« kdy: Leden 16, 2011, 12:41:46 »
Třída De Zeven ProvinciënLodě třídy De Zeven Provinciën jsou nejmodernější fregaty nizozemského královského námořnictva. Fregaty jsou primárně určeny k protivzdušné obraně, což je dnes v celosvětovém měřítku poměrně výjimkou. Kromě třídy De Zeven Provinciën jsou k PVO určeny ještě lodě německé třídy Sachsen .
Loděnice Royal Schelde postavily čtyři plavidla, zařazená mezi léty 2002 a 2005, jako náhradu starších tříd Tromp (první dvě lodě) a Jacob van Heemskerck (Druhé dvě lodě).
První loď (F802 De Zeven Provinciën), byla zařazena v dubnu 2002. V březnu 2003 následovala loď F803 Tromp, v dubnu 2004 loď F804 De Ruyter a poslední fregata (F805 Evertsen) byla zařazena do služby v červnu 2005.
Fregaty byly vyvinuty ve spolupráci s Německem a Španělskem, jako součást projektu TFC (Trilateral Frigate Cooperation). Z tohoto projektu vzešly také německé fregaty třídy Sachsen a španělské fregaty třídy Alváro de Bazán. Španělské lodě se však od zbylých dvou tříd odlišují instalací systému Aegis, čímž se staly prvními evropskými loděmi vybavenými radarem Aegis.

Konstrukce
Konstrukce lodě zahrnuje prvky Stealth (viz třída Visby), pomocí kterých by mělo být dosaženo minimalizace radarového odrazu, tepelné stopy a elektronické stopy. Pro zvýšení šance na přežití v případě napadení jadernými, chemickými či biologickými zbraněmi je loď rozdělena do dvou uzavřených úseků.


Výzbroj

RaketyHlavní složkou výzbroje protiletadlových fregat tvoří rakety dlouhého dolety ESSM (evolved Sea Sparrow missile) od společnosti Rytheon. Tyto rakety jsou vybaveny poloaktivním radarovým naváděním a možností změny tahu motorů, což znašně zlepšuje jejich manévrovací schopnosti. Celkem 32 raket je uloženo ve vertikálním vypouštěcím zařízení Mk. 41 na přídi. Rakety jsou uloženy čtyři v jedné buňce, přičemž VLS Mk. 41 je složeno ze 40. buněk. 
F802 se stala v prosinci 2003 první lodí, ze které se uskutečnil odpal rakety ESSM.
Ve zbylých 32. buňkách je uloženo 32 střel Standard SM2-MR block IIIA s dostřelem přes 70km .
Fregaty také nesou 8 protilodních raket Harpoon, které jsou umístěny ve dvou OZ za hlavním radarovým stožárem. Raketa Harpoon je použitelná za každého počasí. Dostřel je 120 km.
Existovaly také plány vybavit některé lodě raketami Tomahawk, ale od tohoto bylo upuštěno v roce 2005.

Hlavňová výzbroj
Pro obranu proti přilétajícím střelám je loď vyzbrojena dvěma komplety Goalkeeper. Jedná se o nizozemský systém sloužící k obraně proti protilodním střelám. Zaveden byl v roce 1980. Hlavní zbraní systému je sedmihlavňový rotační kanon Sea Vulcan GAU-8/A. Stejný kanon používá například letoun A-10.
Hlavní dělostřeleckou výzbroj představuje 127mm dělo Otobreda 127/54 Compact  umístěné na přídi před VLS.

Přistávací plocha
Jako většina moderních lodí je i třída De Zeven Provinciën vybavena hangárem a přistávací plochou pro vrtulník.  Přistávací plocha má délku 27m a je schopna přijímat vrtulníky o váze až 10t.
Hangár je vybaven pro uskladnění jednoho vrtulníku Lynx nebo NH90. Na střeše hangáru je umístěn jeden z kompletů Goalkeeper a radar SMART-L.


RADARY

APARActive Phased Array Radar je multifunkční lodní radar se sfázovanou anténní soustavou, který byl vyvinut a v současnosti je vyráběn společností Thales Nederland. Je to první radar typu AESA použitý na vojenské lodi.
APAR má čtyři pevná senzorová pole umístěná na pyramidovém stožáru v přední části nástavby. Každé pole se skládá z 3424 anténních prvků pro vysílání a příjem.
Radar zajišťuje tyto funkce:
-Sledování více než 200 vzdušných cílů do vzdálenosti 150km
-Sledování více než 150 hladinových cílů do vzdálenosti 32km
-Navádění raket SM-2 a ESSM
-Jako záloha pro radar SMART-L (takto je možné vyhledávat cíle do vzdálenosti 150km)
Ačkoliv byl radar APAR navržen pro „High-end“ bojiště, projevil se jako účinný při nasazení v proti-pirátských operacích v Indickém oceánu

SMART-LSignaal Multibeam Acquisition Radar for Tracking, L band. Radar zajišťuje 3D vyhledávání vzdušných cílů. Stejně jako APAR byl vyvinut společností Thales Nederland.
Během testů protiraketové obrany v roce 2006 byl radar na F803 Tromp schopný detekovat cíle až na vzdálenost 480km. Toho bylo docíleno pomocí softwarové modifikace nazývané ERL (Extended long range mode). S těmito výsledky je SMART-L jeden z nejlepších námořních vyhledávacích radarů současnosti

Sonar
Pod přídí je umístěn vyhledávací a útočný sonar STN Atlas Elektronik DSQS-24C

Pohon
Fregaty jsou vybaveny pohonným systémem typu CODOG. Jedná se o kombinaci diesel motorů a plynové turbíny. Pohon zajišťují spalovací turbíny Rolls-Royce Spey SM1C určené pro bojové situace a dva diesel motory Stork-Wärtsilä16V 26T pro ekonomickou plavbu. Kvůli absenci rychlostní převodovky může turbína běžet pouze, pokud jsou diesely odpojeny.
Maximální rychlost je 29 uzlů.
Technické údaje

Délka    144 m
Šířka    18,8 m
Ponor    5,18 m
Výtlak    6050 t
Pohon    CODAG
Rychlost    29 uzlů
Posádka    202
Výzbroj    
1× 127 mm kanón
8× Boeing Harpoon
32× Standard SM-2
32× RIM-162 ESSM
2× 20mm kanón
2× 30mm Goalkeeper CIWS
4× 324mm protiponorkový torpédomet

bubák

  • Host