Autor Téma: Slavná doba německých ponorek  (Přečteno 44848 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1544
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Slavná doba německých ponorek
« Odpověď #30 kdy: Leden 11, 2011, 02:14:27 »
Išlo o útok ponorky U-56 (Zahn) z 30. októbra 1939. Zahnovi sa podarilo zachytiť bitevné lode Nelson, Rodney a Hood eskortované desiatimi torpédoborcami. Za svoj cieľ si zvolil Nelson a zo vzdialenosti, z ktorej by sa za normálnych okolností jednoducho nedalo minúť vystrelil tri torpéda. Jedno alebo dve loď zasiahli avšak na prekvapenie nemeckého kapitána nevybuchli. Briti, ktorí útok ani nezaregistrovali, normálne pokračovali v plavbe.
The only easy day was yesterday.

Jacob94

 • RAF
 • Warrant Officer
 • Příspěvků: 200
 • Wyrd bið ful aræd. Všechno řídí osud.
Re: Slavná doba německých ponorek
« Odpověď #31 kdy: Leden 15, 2011, 11:54:28 »
Jo, ještě nutno doplnit že po návratu na základnu Zahna a jeho posádku popadla taková deprese, že museli být nahrazeni jinou posádkou.
Člověk se tomu ani nediví, přiblížili se k jedné z nejmodernějších lodí Britského námořnictva s nasazením života, vypálili torpéda a ta si ani nevybuchla.
There is only one god and his name is death.
And what we say to death ?
Not today......

Hans Lehmann

 • Luftwaffe
 • Oberjäger / Unteroffizier - četař
 • Příspěvků: 117
 • "Mier je len krátka pauza medzi vojnami"
  • "We are last gantlemen"
Re: Slavná doba německých ponorek
« Odpověď #32 kdy: Únor 03, 2011, 11:12:32 »
Bohužiaľ sa nepripojím k debate o nespornej smole posádky ponorky U-56 ale bohužiaľ pre nemecko sa toto stávalo pomerne často... ale sa mi nepáči ako je tu s tím celkovo zaobchádzané...Správali ste sa k Stuke ako keby urobila nejakú životnú chybu, nikto z vás taký článok nespravil (Myslím tích čo naňho tak veľmi nadávali/kritizovali, nechcem na nikoho nič zhadzovať) a už len pre to by si zaslúžila vďaku... mne ani trochu neprekáža ako je to napísané, dá sa tomu rozumieť a že to niekedy nie je spisovné no a? dnešná generácia bude písať len tak.

Ale teraz k téme,
Ja nie som expert na ponorky ani na ich technický stav ale viem že muži ktorí na nich slúžili mali svoju loď radi, bolo tam niečo zvláštne čo si dnes len ťažko vieme predstaviť. Slávne časy ponoriek by som zaradil medzi roky 1939-1941, 1942 už to niektorí cítili ten úpadok... vlčie svorky už neslávili taký úspech ako za čias Otta Kretschmera, alebo Guntera Priena či Joachima Shepkeho ale rozhodne to v správnych rukách bola smrtiaca zbraň... Či už večer alebo cez deň, ponorený či vynorený ak sa nestratil moment prekvapenia výsledok bol takmer vždy pre spojencov katastrofálny.. Každý vie že v roku 1944 už slúženie na ponorke bol len každodenný strach, a po inštalovaní tzv. Schnorchelov boli ponorky väčšinou času ponorené a situácia bola neriešiteľná s takým počtom ponoriek typu XXI akým Kriegsmarine disponovala, ale v "Slávnej dobe nemeckých ponoriek" to bolo tak ako je napísané... problémy tam boli, ale nikto nepripisoval zásluhy torpédam ale ľuďom ktorí ich vystrelili...

Pozdravy,
Lehmann
"My sme šedí vlci, my sme hrdinovia hĺbok, my sme námorníci Kriegsmarine..."

"Na hrobe námorníka ruže nekvitnú..."

KrasnoflotěcStuka

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 7
Re: Slavná doba německých ponorek
« Odpověď #33 kdy: Listopad 26, 2013, 12:03:58 »
Dobrý článek,děkuji,čtivě napsané.
Jinak by se ještě hodilo zmínit(když jsou tu v diskuzi jen technická data :D ) o incidentu který se stal u mysu Hateras u východního pobřeží USA v roce 1943,kdy jedna německá ponorka zakotvila u tohoto mysu a protože to byla delší doba;námořníci nejspíše čekali na další rozkazy,ve kterých mohl být zmatek nebo prostě odpočívali a nudili se,tak rozstříleli kanoném pobřežní maják :D Pár lidí na břehu to zahlédlo a rozneslo dál,čímž vypukla panika,že se blíží německá invaze  a začala se formovat domoobrana.Za nedlouho je vláda informovala,že je to jen zbytečná panika a nic takového se nekoná.
Přišlo mi to zajímavé a legrační :D Zdroj:Lev Nikolajevič Skrjasgin-Námořní katastrofy(jinak se tam nic jiného o ponorkách nedočtete)
Označení ponorky se mi v té knize nechce hledat,už je to déle,co jsem to četl a zapomněl jsem to ;D
„Do boje jdi vesele, neboť mrtví, kteří se nesmějí, jsou oškliví.“
Jack London

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: Slavná doba německých ponorek
« Odpověď #34 kdy: Leden 24, 2014, 01:38:46 »
Sice opožděně reaguju, ale díky i za doplnění a vidím že máš v nicku moje Stuka, což mně těší, aspoň je nás víc  :D
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Slavná doba německých ponorek
« Odpověď #35 kdy: Leden 24, 2014, 05:44:05 »
Stuko, stejně jsi napsala dobrý článek o ponorkách, když vydržel v akci pomalu 3 roky. A těch komentářů a upřesnění. Právě, že neexistuje článek, který by byl dokonalý a naopak mazaný autor pomine nebo záměrně vynechá některá upřesnění a tím vzbudí zájem a různé důvody k polemice, která je vlastně ůčelem článku...Takže Tvá námaha nebyla marná. ;)

oterea

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 7
Re: Slavná doba německých ponorek
« Odpověď #36 kdy: Červenec 07, 2014, 04:51:07 »
v skutku perfektní článek. a co je nejlepší je že je pravdivý.. 8)