Autor Téma: Slavná doba německých ponorek  (Přečteno 44846 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jacob94

 • RAF
 • Warrant Officer
 • Příspěvků: 200
 • Wyrd bið ful aræd. Všechno řídí osud.
Re: Slavná doba německých ponorek
« Odpověď #15 kdy: Říjen 13, 2010, 04:14:46 »
Ne?, a co třeba případ, kdy německá ponorka vytáhla trosečníky z lodí, kterou potopila, trosečníky nechala na záchraných člunech, které za sebe zapřáhla a chtěla je odvést do bezpečí ke břehu. I přes tento očividný záchraný čin ponorku napadly spojenecká letadla a střílela nejen po ponorce ale i po vlastních námořnících. Ponorka byla nucena se potopit a nechat trosečníky na pospas moři. Po tomto incidentu Donitz rozkázal přestat se všemi záchranými akcemi.
Chci tím říct, že něměčtí námořníci nabyli všichni nacisti a už vůbec né tyranové, kteří by si užívali v rozmašírování trosečníků kulometem. Samozřejmě se i takoví našli, ale na obou stranách (osa i spojenci)

Jenže tady mluvíš o letectvu a né námořnictvu. Letectvo a námořnictvo je úplně jiné.
Ano, na každé straně se najdou nějací lidé, kteří tohle provedou, ale úpřímně
 plést sem ještě letectvo, nevím nevím....
There is only one god and his name is death.
And what we say to death ?
Not today......

Pombo

 • Wehrmacht
  Obergefreiter - desátník
 • Příspěvků: 43
Re: Slavná doba německých ponorek
« Odpověď #16 kdy: Říjen 13, 2010, 05:15:52 »
To máš pravdu letectvo necháme být, ale chtěl jsem tím říct že němci (pominuli útvary SS a jiné související s nacismem) byli normální vojáci jako jiní, zejména pak na moři

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: Slavná doba německých ponorek
« Odpověď #17 kdy: Říjen 13, 2010, 07:59:07 »
Citace
Ne, britští ponorkáři do trosečníků nestříleli nikdy.

Vidím, že pan Destroyman je tak velký odborník, že opravdu nemám co, na jeho žhavou obhajobu Britů a jejich ryzího charakteru, říct. Snad jen to, aby si přečetl o slavné britské ponorce HMS Torbay N79 a jejího povedeného velitele Anthonyho Mierse, který v červenci 1941 potopil lodě z italského konvoje a potom další nepřátelskou loď  při řeckém pobřeží a v obou případech / možná jich bylo víc/vydal rozkaz pálit po bezbranných vojácích plácajících se ve vodě, aby si byl jistý, že žádný člověk nepřežije. Po prvním incidentu byl napomenut Royal Navy.

http://partners.academic.ru/dic.nsf/dewiki/516589

Jako zdroj uvádím německou stránku, kde opisují průběhy incidentů, ale najdou se na každé stránce o této "slavné ponorce". Ovšem když je ta stránka anglická, tak je tam uvedeno, že jde - údajně o válečné zločiny. Snad ani nemusím vysvětlit proč to tak je, ale pro méně chápající - kdyby Němci vyhráli válku, tak by při jméně Ecka bylo napsáno, že spáchal údajně válečný zločin  /a nikde by jsme se nedočetli podrobnosti/ a velitel Miers by byl odsouzen k trestu smrti, ani by nestačil mrknout. Takhle to je naopak, což je právo vítěze - pochlubit se tím dobrým a zamlčet to zlé.
Citace
U Američanů by se jeden syčák našel
A ten jeden syčák u Američanů /božechraň ho nazvat válečným zločincem/ velel ponorce USS Wahoo. Pěkně si zgustnul.

Také mně dojímá spor o čase při potopení Athenie. Ano, v létě slunce zapadá ve 20,00 hod. letního času, který zavedl nějaký Adolf Hitler  ;D. Takže zapadá o 19,00 hod.  SEČ a začátkem září samozřejmě dřív. Kdy tak asi zapadá na severozápadě při Irsku? A jaký je tam odraz  světla od hladiny? A odkud přesně se Lemp na loď díval? No, to nás nemusí zajímat. Lemp byl prostě Němec - tudíž hajzl a porušil rozkazy a jestli mu svítilo slunce do očí nebo viděl proti obloze tmavou siluetu anebo ne - co tam potom.
Citace
V půl pátý je ještě krásné odpoledne.
Ano, možná někde v nějaké vesnici Horná Lhota ale na severozápadě Irska? No možná taky bylo pěkně a slunéčko svítilo.

Citace
Ne, tahle vymoženost českých silnic (tzn. povinné svícení) na moře ještě nedorazila. Jen za mlhy se houká.
A taky sova v lese houká. Já jsem nemluvila o povinném svícení nyní ale např. během války. No možná lodě během války svítit nemusí /myslím ty neutrální a civilní/. To nevím, ale připadá mi logické, že by mohli. I přes den. Pro jistotu. ;) 
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

Destroyman

 • k.k. Landwehr
 • Gefreiter
 • Příspěvků: 36
Re: Slavná doba německých ponorek
« Odpověď #18 kdy: Říjen 14, 2010, 08:49:50 »
Stuka:
1) Torbay? Vážená dámo, ten odkaz je výcuc z německý Wiki a to jak známo není vždycky zdroj, o který by se dalo spolehlivě opírat. Koneckonců onen incident tam ani není popsán celý. Ve skutečnosti se v noci z 8. na 9. července 1941 stalo toto: Miers chtěl potopit plachetnice L V a L VI plující pod německou válečnou vlajkou. Pro nedostatek torpéd se Miers rozhodl oba malé a v podstatě nevýznamné cíle potopit palubním dělem. L V začal záhy hořet, trosečníci skákali do moře, Miers je nechal na pokoji a věnoval se L VI. Po prvních pár ranách se z lodě ozval křik „nestřílejte, kapitán je Řek“, načež Miers palbu ukončil, nechal trosečníky nastoupit do gumového člunu a na palubu vyslal abordážní skupinu, která měla L VI potopit časovanými náložemi. Tam je však „přivítal“ jeden německý voják ručním granátem, druhý palbou z pušky, což mělo za následek anglické naštvání a rozstřílení na kusy jak obou drzounů, tak i nešťastníků v gumovém člunu. Nojo, no. Nordická lest pokaždý nevyjde, co se dá dělat. A pravda není vždycky taková, jakou si člověk vysní. ::)

2) Nějak se nemůžu zbavit pocitu, že Vaše urputná obhajoba Lempa z něj dělá nejen blba, ale i slepejše. 8)

3) Severozápad Irska leží jen velmi málo severněji než jakákoli česká Horná Lhota a světelné podmínky jsou tedy na obou místech zhruba stejné. Více viz zeměpis ZŠ.

4) Bravo! Sova v lese opravdu houká! Vlak v tunelu koneckonců taky. A lodě přes den nesvítí. A nikdy nesvítily. Ani za války. Ani ty neutrální. Proč taky? Není důvod.
 
Jacob94: Jo, to je pravda.
Pombo: Přesně tak, němečtí ponorkáři byli normální lidi se všemi lidskými klady a zápory – tak už to prostě u lidí chodí. A právě proto nemám rád, když z nich někdo dělá komiksový figury ve stylu Supermana nebo Rychlých šípů. Což je dneska bohužel docela dost móda, hlavně u lidí, jejichž světonázor je zabarvenej kapánek do hněda.
Hádat se na internetu je jako závodit na paralympiádě. I když vyhraješ, pořád jsi debil.

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: Slavná doba německých ponorek
« Odpověď #19 kdy: Říjen 15, 2010, 10:28:08 »
Tady nejde o to, aby někdo někoho chválil, jak co napsal skvěle. Pokud by  napadl obsah, že informace je nesprávná a uvedl zdroj, kde by byla správná - ráda se nechám poučit a svůj omyl uznám. Mně se zdá ubohé, označit něčí informaci jako pohádku a zdrhnout. A když je vyzván ke konfrontaci, donekonečna opakovat něco o denním světle a o gaunerech a blbech atd. nemíním to celé opakovat. To se ti zdá jako solidní debata? Solidní debata je pro mně ta, že oponent uzná, že Němci byli v prvních letech války v ponorkové válce dobří a že vyvinuli na konci války skvělé moderní ponorky. Protože   to je fakt, který musí uznat snad i Žid , kterému Němci vyvraždili celou rodinu. Pokud mně potom čtenář upozorní, že jsem se v něčem mýlila - nemám nic proti tomu. Ráda si vyměním informace a názory. Ale když někdo napíše, že Lemp věděl... atd. jako by při tom byl a nepřipustí ani možnost opaku, to se mi zdá ubohé. Také se mi zdá ubohé, když někdo uvádí, že britové nikdy... a já předložím informaci, že i oni se dopustili nehorázností, tak jsem obviněna, že uvádím zdroj z vikipedie. Kdo je pan Destroyman, že zhazuje vikipedii? Tvoří ji nadšenci jako ty, já, on - někteří píší líp někteří húř - ale díky za ně. Jenže kdyby si vikipedii otevřel, tak právě v případě ponorky Torbay vesměs uvádí, že se údajně dopustila dvou válečných zločinů a dál případ nerozvádí. /Už jsem vysvětlila proč. Případ bude určitě zveřejněn, ale možná tak za 50 let/ Ale dejme tomu, že má pan Destroyman v případě Torbay pravdu, když ale v mém zdroji není případ Torbay celý popsán - jak uvádí, ať uvede zdroj, kde  popsán je a já svůj omyl uznám. 
Argumenty typu - Lemp je nejen blb ale i slepejš
                          - a  severozápad od Irska je na stejný rovnoběžce jako třeba Bratislava
                          - a lodě přes den nesvítí a nikdy nesvítili../zapomněl dodal - a just nesvítili, já jsem tam byl/
                          - a němečtí ponorkáři byli normální lidi - to jsou jaké argumenty? Právě já jsem je jako normální lidi ukázala ale podle pana Destroymana zdá se to byli vesměs gauneři, vrahové, blbci, slepejši atd. už nevím kolik podobných výrazů použil.
Kdyby se v mém článku slovo "Němci, německý atd" zaměnilo za britský nebo americký - nikdo by mně možná za formální stránku nechválil, ale co se týče obsahu? Myslíš že by pan Destroyman psal o pohádce ovčí babičky? Ne. Myslíš, že by nějakého Johna  Mc Lempa nazval blbem? Snad si pochopil jak to myslím.  Spíš ale asi ne, než ano.
Jednoduše řečeno na závěr - nebráním se i jiným názorům, ale ať jsou uvedeny zdroje a ať si někdo odpustí  neprofesionální přívlastky a argumenty typu - já to vím...není to tak..určitě...nikdy... a pod. No a nakonec jsem se dozvěděla, že vlastně co se týče ponorkové války, tak Němci nebyli nic moc, prostě normálka. To se mi nezdá ubohé, ale směšné.

„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

Werner Mölders

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 1006
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 9. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 9. března 2009
Re: Slavná doba německých ponorek
« Odpověď #20 kdy: Říjen 15, 2010, 10:51:12 »
To s tím slepejšem byla ironie na tvoji obhajubu o slunci atd., ale to nevadí.
Ze začátku války dobří byli, ale tak od roku 43 to už byla zoufalost s naprosto zastaralou technologií a těch pár ElektroBootů na úplném konci to nezachránilo.Ampulle !!!

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Slavná doba německých ponorek
« Odpověď #21 kdy: Říjen 15, 2010, 11:01:04 »
Teda, tady se ale vyhlazují jednotlivé názory..Je to velice citlivé téma, i jen z toho důvodu, že to Němci brali dost šmahem .../hlavně ze začátku/. A to , že během války vznikají excesy, na obou stranách,  je pravda, ale Němci měli tu "nevýhodu," že to začali...To jim nikdo neodpáře, podle toho jsou také posuzováni..ale že v ponorkách byli perfektní, to je nepopiratelný fakt..Ale Stuko, otázka přístupu vítězů k poraženým...opravdu si myslíš, že by při vítězství Německa byl nějaký  "spravedlivý" přístup k poraženým? Bůh s námi...! Osobně si myslím, že vítězná koalice /mimo SSSR/ se zachovala k Němcům /až na vyjímky/ tak dobře, jak si ani nezasloužili...A že z konstrukce německých ponorek spojenci těžili ještě dlouho po válce je nesporné...Byli v tom jako v mnoha jiných věcech prostě mistři....

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: Slavná doba německých ponorek
« Odpověď #22 kdy: Říjen 15, 2010, 11:39:41 »
Máš pravdu ŽK.
A co se týče Wernerovi poznámky - kdyby si snad četl trochu pozorněji, jinde jsem oznámila, že moje téma se bude týkat období do r. 1943. Potom to zpracoval Sahidko. Takže jsem psala hlavně na tému slavných časů německých ponorek, která zde na fóře uvedena nebyla, ale neměla to být žádná rozsáhlá práce komplexně zabírající celou problematiku. Také jsem nikde neuvedla, že by s Elektroboot měli dělat zázraky, nebo dokonce vyhrát válku - měli jenom pár kusů v boji na konci války. To jsem přece uvedla. Šlo mi o to ukázat,  že to byly opravdu moderní výborné ponorky, které spojenci dále rozvíjeli.
Nevím proč zde je pořád opakováno, že s tímhle nebo něčím jiným už ke konci války nic nezmohli. To přece nikdo nezpochybňuje. Správně uvedl ŽK, že v některých věcech byli mistři a položili základ pro další vývoj a myslím, že je zajímavé to uvádět. A politiku do toho není třeba tahat ani válečný kolaps. To si přečti v práci u Sahidka nebo někde jinde. 
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

Werner Mölders

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 1006
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 9. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 9. března 2009
Re: Slavná doba německých ponorek
« Odpověď #23 kdy: Říjen 15, 2010, 11:58:44 »
Reagoval jsem na poslední větu v předchozím příspěvku. Navíc pokud jsi se věnovala ponorkám výhradně do roku 43 nevím, proč byly popisy Schnorchelů a radarů, což jsou vybavení až z konce války. Neobeznámenému člověku by to mohlo připadat, jako že je měli po celou dobu.
Ampulle !!!

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: Slavná doba německých ponorek
« Odpověď #24 kdy: Říjen 16, 2010, 08:28:26 »
Nepoužila jsem slovo "výhradně" do roku 1943. Šlo mi o přiblížení slavné doby německých ponorek - snad tomu nadpis článku napovídá. Přičemž jsem nechtěla toto  období  useknout, tak jsem uvedla nějaké údaje i z pozdější doby. Teď jsem do článku doplnila - u radarů ..slova - koncem války - a u šnorchlu, kdo ho vyvinul a kdy ho Němci použili, aby opravdu někdo neměl dojem, že šnorchl Němci používali od začátku. To mně nenapadlo. 
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

pan.sup

 • k.k. Landwehr
 • Oberstleutnant
 • Příspěvků: 1505
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 19. prosince 2008
Re: Slavná doba německých ponorek
« Odpověď #25 kdy: Prosinec 02, 2010, 02:36:53 »
Eck: Co já vím, tak palbu z kulometu obstaral palubní lékař (drsné samo o sobě) a Eck ji nařídil proto, aby přeživší námořníci neprozradili německou ponorku.
Něco obdobného se stalo v jihovýchodní Asii (dohledám), kdy britský letec střílel na japonské trosečníky- jednalo se však o letce, nikoliv námořníka, a byl za to Brity také odsouzen k smrti.

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Re: Slavná doba německých ponorek
« Odpověď #26 kdy: Prosinec 26, 2010, 03:37:17 »
Navázal bych na debatu Sahidka s Tempikem a stručně se vyjádřil k problému magnetických rozbušek německých torpéd.

Veškerou vinu nemůžeme svalit na vadnost německých torpéd. Z informací, které mám či jsem měl k dispozici vyplývá, že problém způsobily i jisté magnetické změny zeměkoule, které mohly způsobit předčasnou explozi (jestli mohly způsobit i opak nevím, zřejmě ano). O těchto problémech se vědělo prakticky od začátku války, ale zásadní řešení přišlo až po skandinávské kampani, která nedopadla pro ponorky špatně z hlediska ztrát, ale jejich výsledky potopených lodí mohly být mnohem lepší.

U klasických torpéd byl problém zejména u typu G7e, která jestli se nepletu měla výhodu v tom, že za sebou nezanechávala tak výraznou stopu. U těchto torpéd byl problém jak s rozbuškou tak se schopností udržovat hloubku. Opět došlo k vyřešení po norské kampani.
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1544
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Slavná doba německých ponorek
« Odpověď #27 kdy: Prosinec 26, 2010, 03:53:02 »
Tak tak G7e nezanechávala za sebou bublinkovú stopu vďaka svojmu elektrickému pohonu (to vlastne značí aj to E v názve), čo sa však taktiež prejavilo v nižšom dostrele ako aj rýchlosti.

Pre Nemcov bolo najhoršie, že náprava chýb týchto torpéd mohla byť kľudne uskutočnená už pred vojnou (keďže ako vravíš o ich pochybnej spoľahlivosti sa vedelo) nebyť zadubenosti niekoľkých dôstojníkov na patričných miestach. Neúspechy v dôsledku vadných torpéd mali na morálku posádok ponoriek značne negatívny vplyv.
The only easy day was yesterday.

pan.sup

 • k.k. Landwehr
 • Oberstleutnant
 • Příspěvků: 1505
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 19. prosince 2008
Re: Slavná doba německých ponorek
« Odpověď #28 kdy: Leden 10, 2011, 10:34:07 »
On by typ VII s japonským torpédem spolehlivosti a výkonů japonského dlouhého kopí přetvořil Atlantik k obrazu svému....

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Slavná doba německých ponorek
« Odpověď #29 kdy: Leden 11, 2011, 01:11:35 »
Citace
Pre Nemcov bolo najhoršie, že náprava chýb týchto torpéd mohla byť kľudne uskutočnená už pred vojnou (keďže ako vravíš o ich pochybnej spoľahlivosti sa vedelo) nebyť zadubenosti niekoľkých dôstojníkov na patričných miestach. Neúspechy v dôsledku vadných torpéd mali na morálku posádok ponoriek značne negatívny vplyv.

To je pravda, začátkem války se němcům málem podařilo zabít Churchilla. Přesněji německý kapitán torpédoval Britskou loď na niž byl britský premiér. Torpéda snad loď minula a jedno bylo dokonce tak zmetkové, že po nárazu ani nevybuchlo. osádka pak z toho měla dlouho mindrák. Určitě to nebyl ojedinělý případ.
Člověk pak chápe, proč raději používali k ničení lodí běžná děla...
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757