Autor Téma: Cameronians Skotské pušky  (Přečteno 3688 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

stuka

  • Luftwaffe
  • Hauptmann - kapitán
  • Příspěvků: 513
Cameronians Skotské pušky
« kdy: Září 27, 2010, 08:01:17 »
Cameronians skotské pušky,  slavný střelecký pěchotný pluk britské armády vyznačující se elitními střelci se základnou v Lanarkshire ve Skotsku. Začátek jeho vzniku lze datovat 14.května r. 1689, kdy pozůstatky vojska skotského odboje proti králi za svobodu své víry byly vzaty na milost a začleněny do britské armády, přičemž si dali  jméno podle  slavného obránce  presbyteriánské víry Richarda Camerona, který byl v boji zabit o 9 let dříve. V r. 1881 získal pluk novodobou podobu spojením 26. pluku původních Cameronian  a 90. pluku dobrovolníků Pertshire lehké pěchoty. Vznikl pluk Cameronians  s 1. a 2. praporem stálé armády, který se   následně  podle potřeby doplňoval o další prapory. Pluk se zúčastnil  mnoha kampaní po celém světě. Pluk sloužil např. v Jižní Africe a v Indii. V první světové válce bojovalo 27.praporů Cameronians a 7.000 vojáků přišlo o život. Na vysvětlenou dodávám, že prapor byl v britské armádě základní taktickou jednotkou pěchoty. Sestával z 1007 mužů, z nichž 30 bylo důstojníků. Prapor byl členěn na 4 čety, každá četa byla rozdělena do 4 sekcí. Mezi válkami první prapor sloužil také v Irsku a v Číně, druhý prapor v Iráku a Palestině a oba prapory na severo-západní hranici Indie. Ve druhé světové válce v severo-západní Evropě 1940 /po těžkých bojích byl pluk u Dunkerque evakuován/ a v letech 1944-45 bojoval u  Ypres-Comines,  Odon, Cheux, Caen, Mont Pincon, Estry, Nederrijn, Best, Scheldt, Jižní Beveland, Walcheren Causeway, Asten, Roer, Porýní, Reichswald, Moyland, Rýn, Dreirwalde, Brémy, Artlenberg. Dále v roce 1943 po invazi na Sicílii -  Simeto,  Garigliano Crossing, Anzio, Advance,  v Itálii bojoval v letech  1943-44,  v Pegu, Paungde, Yenagyaung  roku 1942, a v Barmě. Po válce byl 1.prapor, z kterého zůstalo málo, rozpuštěn a druhý prapor se stal prvním. Potom sloužil v Terstu, Německu, Jordánsku, Keni a Aden a zúčastnil se operace v Malajsku a na Arabském poloostrově.V r. 1968 byl Cameronians definitivně rozpuštěn, po zvážení, že nechtěl být rozptýlen do ostatních pluků.
Primární zbraní Cameronians byla puška  Lee Enfield No. 4 Mk.I – opakovací s 10-raným zásobníkem, velmi rychlá díky skvělé obsluze  závěru, s ráží 303, hmotnost 4,08 kg, celková délka 1130 mm, délka hlavně 640 mm, účinný dostřel 503 m. Dále měli lehký kulomet Bren Mk.I – hmotnost 11,25 kg,  délka 1156 mm, délka hlavně 635 mm, účinný dostřel 550 m. Munici měl totožnou s puškou Enfield. Vedoucí sekce, nejčastěji desátník měl samopal Sten Mk.II, přičemž variant Mk.III byl vydán mnoha skotským vojákům, kteří bojovali v severozápadní Evropě.
Znak

Cameronians z r. 1914

Jejich výstroj r. 1914

Enfield No.4 Mk.I

Detail

Enfield No.4 Mk.I /t/ odstřelovací variant

Cameronians s ruským vojákem r. 1945 v  Magdeburku

Zdroj:
http://www.douglascommunitycouncil.info/index.asp?pageid=81
http://www.cameronians.org/
http://www.greendevils.estranky.cz/clanky/vyzbroj-_spojenci_/lee-enfield-no_4-mk_1_-no_5-mk_1
http://en.wikipedia.org/wiki/Bren_light_machine_gun
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková