Autor Téma: Proces v Norimberku - zajímavé informace  (Přečteno 19339 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Proces v Norimberku - zajímavé informace
« kdy: Září 12, 2010, 07:33:04 »
V srpnu 1945 byl soudce Robert H. Jackson /USA/pověřen prezidentem obžalobou hlavních válečných zločinců. Místem soudu se stalo německé město Norimberk.

Seznam souzených osob: 
1.   říšský maršál Herman Göring,  hlavní  velitel  vojenského  letectva a koordinátor čtyřletého plánu,
2.   velkoadmirál Karl Dönitz, hlavní velitel válečného námořnictva /od ledna 1943/, podle Hitlerovi závěti nový říšský prezident /od dubna 1945/,
3.   velkoadmirál Erich Raeder, hlavní velitel válečného námořnictva /do ledna 1943/,
4.   Dr. Hans Frank, generální guvernér okupovaného Polska,
5.   Dr. Wilhelm Frick, říšský ministr vnitra,
6.   Hans Fritzsche, hlavní rozhlasový komentátor,
7.   Dr. Walther Funk, říšský ministr hospodářství,
8.   Rudolf Hess, vůdcův zástupce ve vedení národně socialistické strany /do května 1941/,
9.   SS-Obergruppenführer Fr. Ernst Kaltenbrunner, šéf Hlavního úřadu říšské bezpečnosti /od června 1942/,
10.   generál polní maršál Wilhelm Keitel, náčelník Vrchního velitelství branné moci,
11.   generálplukovník Alfred Jodl, šéf operačního štábu Vrchního velitelství branné moci,
12.   Dr. Robert Ley, šéf Německé pracovní fronty,  25.10. čtyři dny po obdržení obžaloby se uškrtil pomocí roztrhaných pruhů z ručníku, namočených ve vodě a       zavázaných na potrubí ve své cele, 
13.   Konstantin von Neurath, říšský ministr zahraničí /do února 1938/ a později říšský protektor v Čechách a na Moravě,
14.   Franz von Pappen, říšský vicekancléř /do června 1943/ a později velvyslanec v Ankaře,
15.   Joachim von Ribbentrop, říšský ministr zahraničí /od února 1938/,
16.   Alfred Rosenberg, říšský ministr pro okupovaná východní území /od července 1941/,
17.   Fritz Sauckel, vůdcův zplnomocněnec pro mobilizaci pracovních sil,
18.   Dr. Hjalmar Schacht, říšský ministr hospodářství a prezident Říšské banky,
19.   Dr. Arthur Seyss-Inquart, říšský guvernér v okupovaném Nizozemsku,
20.   Albert Speer, říšský ministr zbrojního průmyslu /od února 1942/,
21.   Julius Streicher, ideolog a vydavatel periodika „Der Stürmer“,
22.   Martin Bormann, osobní tajemník vůdce a vedoucí kanceláře strany, nepřítomen.
U Hesse byla obžaloba problematická z důvodu, že od května 1941, kdy odletěl do Británie s mírovou misí, se nepodílel na žádných konkrétních válečních zločinech. Opustil Německo ještě před útokem na Sovětský svaz a před počátkem toho, co bylo v sedmdesátých letech označeno jako holocaust. Podle Ženevské konvence měl být ještě během války s ostatními těžce nemocnými válečnými zajatci /byla u něho zjištěna schizofrenie/ repatriován do Německa. Dva krát se v Británii pokusil o sebevraždu – skočil po hlavě z balkónu 2.patra a podruhé si vrazil nůž do prsou. Navzdory tomu všemu, byl zařazen do seznamu válečných zločinců – vzhledem k jeho postavení v nacistické hierarchii a aby vynechání jeho jména nevyvolalo nežádoucí komentáře, případně nevytvořilo podmínky pro precedens.
Speera zajali Britové a od té doby začal pracovat na tom, aby byl pro Spojence užitečný a vyhnul se obvinění z toho, že sice věděl, co se děje v podzemní továrně na rakety a tryskové motory, umístněné pod horou Nordhausen, avšak nepodal stížnost na to, že jsou zde nuceni pracovat dělníci ze sousedního koncentračního tábora Dora. Dále také nařídil v r. 1941 vyklidit v Berlíně byty po odsunutých Židech, přičemž nejlepší z nich obsadili jeho přátelé. A bylo toho ještě více, čeho se bál, že vyjde na povrch. Nejdřív odevzdal Britům všechny své dokumenty. Když to nepomohlo, vytáhl historku, že v únoru 1945 chtěl zorganizovat atentát na Hitlera. Od plánu odstoupil z důvodu, že viděl kolik Němců ještě ve vůdce věří. Dále měl záměr vydal Himmlera do rukou Spojenců živého, za co se omlouval, že se to nepodařilo. Speer byl na základě těchto vytáček propuštěn z mondorfského tábora, kde byli další spoluvězni a převezen do Versailles do luxusního hotelu. Eisenhowerovi experti jej zde mohli bez omezení vyslýchat ohledně německé ekonomiky a vývoje německých zbraní. Spolu s ním zde převezli a vyslýchali i další prominenti např. inženýra Karla Ottu Saura, Speerova zástupce – hybnou sílu ministerstva zbrojního průmyslu. V Norimberském procesu vystupoval jako svědek za Američany nabídnutou imunitu. Dále zde byl Dr.Hjalmar Schacht, německý finančník, ministr hospodářství a prezident Říšské banky, který pomohl Hitlerovy realizovat politiku přestavby, industrializaci a přezbrojení Německa. Z důvodů neshod s Hitlerem se s nacisty rozešel v r. 1939 a neměl už žádnou další roli. Po neúspěšném atentátě na Hitlera 20. července 1944, kde byl zapojen jen okrajově, ho zatkli a odvezli do koncentračního tábora, kde se po osvobození dostal do rukou Spojenců. V Norimberském procese byl shledán jako nevinný a v r. 1953 založil v Německu prosperující banku.  Speer a ostatní byl později  převezen do zámečku Kransberg, kde si pohodlně žil až do  září, kdy se dozvěděl nemilou zprávu, že je na seznamu obžalovaných.
Do tábora v Mondorfu přivezli i generála Alfreda Jodla, který jako voják měl neposkvrněnou pověst a kterého Američané zdravili se zbraní, když opouštěl první zajatecký tábor. Pokud šlo o vůdce, zůstal Jodl ve své víře v něj neochvějný. Na otázku jestli pokládá pořád Hitlera za světového vojevůdce se vyjádřil, že Řím sice zničil Kartágo, ale Hannibal je dodnes považován za jednoho z největších vojevůdců v historii, a bude za něho pokládán vždy.
Dönitz měl být původně propuštěn, protože chyběli důkazy k jeho uvěznění a obvinění. Nedošlo však k tomu a byl zařazen mezi obžalované, což vyvolalo kontroverzní postoj v mínění veřejnosti.
Göring se vzdal Američanům 7.5.1945 v Rakousku  a byl také přivezen do Mondorfu. Odevzdal své věci a některé z nich jsou uloženy v muzeu Vojenské akademie West Pointu.
Jeho maršálská hůl a revolver

Detail hole

V červenci 1945 se Jackson setkal se sionistickým představitelem Dr.Chaimem Weizmanem, který žádal, aby Židé měli zvláštní právo prezentovat u soudu svůj případ, protože jsou jediným národem, proti němuž byla systematicky uskutečňována politika vyhlazování. Avšak Jackson byl proti této myšlence. Byl zastánce názoru, že nechceme soudit nacisty za to, že zabíjeli Židy, ale za to, že zabíjeli lidi. Nechtěl, aby proces někdo pokládal za akt pomsty.  Ale aby se nemohlo říct, že Židy záměrně opomenul, přijal nakonec jednoho židovského právníka Dr. Roberta Kempnera, aby se podílel na předložení případu v soudní síni.
pokračování příště
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: Proces v Norimberku - zajímavé informace
« Odpověď #1 kdy: Září 12, 2010, 11:14:45 »
Obžaloba byla sestavována celé léto 1945. Hlavními žalobci byli za Spojené státy Robert H. Jackson, za Británii Sir Hartley Shawcross, za Sovětský svaz Roman Ruděnko a za Francii Francois de Menthon. Ruděnko chtěl dát do žaloby masakr v Katyni a obvinil německou stranu za zavraždění 11.000 polských důstojníků. Avšak po tom, co bylo Ruděnkovi vyhověno, aby se Britové nikde nezmiňovali o paktu Stalin-Hitler, svůj požadavek ohledně Katyně stáhl. Obžaloba měla 4 hlavní body: 1. spiknutí k vedení agresívní války, 2. vedení agresívní války, 3. válečné zločiny a 4. zločiny proti lidskosti. V první fáze procesu se mělo poukázat na kriminalitu jednotlivých složek nacistického režimu. Ve druhé fáze se mělo jednat o vině konkrétních obžalovaných. Měl se i odsoudit anschluss Rakouska a invaze do jiných států a využívání otrocké práce a koncentrační tábory.

Předběžné výslechy obžalovaných ukázali, že Hess  si kromě svého jména nic nepamatuje a vykazoval známky toho, že není úplně duševně v pořádku. Experti, kteří Hesse vyšetřovali, došli ale k názoru, že je duševně v pořádku a že amnézii simuluje. Göring skončil s drogami a zhubl a podle názorů vyslýchajících nebyl moc odolný a neměl představovat žádný problém. Frank odevzdal svůj denník, kde byli veškeré důkazy na jeho zatčení a odsouzení. Streicher, zapřísáhlý antisemita, viděl Žida v každém, kdo se k němu přiblížil. Jeho obžaloba nebyla jednoduchá, protože byl sice odporný a neměl být problém pověsit ho, ale konkrétně za co? Za profesionální šíření antisemitizmu? Když byla obžalovaným dodána obžaloba, její rozsah /asi 25.000  slov/ některé obžalované šokoval. Speer napsal své ženě, že si myslí, že jeho život je u konce. Keitelův advokát radil svému klientovi, aby odpovídal krátce, stručně a pravdivě. Keitel souhlasil, proti písemným důkazům, které nacisti s pečlivostí jejich vlastní vedli, nemělo smysl zapírat.

Keitel a Sauckel
Jacksonovi dělala problém Hessova obžaloba. Dal prohledat  dům jeho manželky, jestli tam nebudou nalezeny nějaké dokumenty, ale nic přitěžující se nenašlo. Důkazů nebylo celkově dostatek. Žalobci se také museli dopředu dohodnout, co v případě, že obhajoba vytáhne argument, že žalované strany se dopustili stejných činů v některých bodech obžaloby. Americký žalobce, z důvodu, že Spojené státy vstoupili do války poměrně pozdě, měl vznést námitku, že takové argumenty nemají nic společného s daným případem. Žalobci si dále vyměnili mezi sebou seznam tém, které není žádoucí, aby obžalovaní před tribunálem rozvíjeli a je potřeba je  hned zarazit. Hess byl stále problém číslo jedna. Hubl a jeho paměť se nevracela. Promítli mu film Leni Riefenstahlové z r. 1934 Trium vůle, kde se mohl zhlédnout, jak řeční za potlesku a evidentního dojetí projevujícího se v detailu Hitlerově tváři. Hessova tvář však zůstala kamenná. Opět byla sestavena lékařská komise na zjištění jeho zdravotního stavu a každý z lékařů sepsal odlišné zdravotní zprávy. V jedné bylo uvedeno, že Hess je naprosto nezpůsobilý podstoupit soudní proces.

První zasedání Mezinárodního vojenského soudu s válečnými zločinci bylo zahájeno 20.listopadu v 10,00 hod. Obžalovaní byli odvedeni ze svých cel krytou chodbou dlouhou 183 metrů do soudní síně. Zde seděli v lavicích v dvou řadách. Göring seděl v první řadě a vedle něj Hess. Streicher bral proces jako poslední bitvu se Židy. Nepochyboval jak skončí, když pokládal ¾ všech lidí v sále za Židy. Z těchto důvodů vznikly pochyby o jeho duševním zdraví. Jackson přečetl úvodní řeč, která později byla označena za jedno z největších děl v historii právnické literatury. Svou řeč doplňoval např. předložením svazků fotografií o likvidaci varšavského ghetta, vojenskými rozkazy podepsané nebo parafované obžalovanými, seznamem mrtvých koncentračního tábora v Mauthausenu. Také uvedl, že nacisté odhadem zabili 5.700.000 Židů. Potom bylo zahájeno čtení dokumentů. V průběhu procesu jako nejpůsobivější důkazy se stali filmy o nacistických koncentračních táborech, které natočili vojenští fotografové doprovázející spojenecká vojska. Hess po zhlédnutí vykřikl: Já tomu nevěřím. Jodl se vyjádřil, že tohle vrhá stín na brannou moc a její velitele a že by nesnesl jediný den vědět o těchto hrůzách. 30.listopadu Hess přiznal, že předstíral amnézii.

Speer, Donitz, Jodl
pokračování příště
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: Proces v Norimberku - zajímavé informace
« Odpověď #2 kdy: Září 13, 2010, 11:23:16 »
V prosinci jsou soudu předloženy důkazy z koncentračního tábora Buchenwald, např. stínidlo na lampu vyrobené z lidské kůže. Projednává se činnost sedmy nacistických organizací, z kterých čtyři byly odsouzeny jako trestní: Sicherheitsdienst /SD/ - zpravodajská služba SS a NSDAP, Nationalsozialistische Deutsche Arbeitpartei /NSDAP/ - nacistická strana, Geheime Staatpolizei – tajná státní policie a Schutzstaffel /SS/ - ochranný oddíl a později výkonná složka. V lednu 1946 jsou zahájena řízení proti konkrétním obžalovaným. Svědkové vypovídají, co se dělo v Osvětimi. Co se týče koncentračních táborů všichni obžalovaní se obhajovali tím, že o jejich existenci nevěděli, nebo něco málo, nebo že byly nezbytné pro zachování pořádku. Tribunál dále zkoumá německé vojenské aktivity ve východní Evropě. V únoru je Göring vyčleněn ze skupiny obžalovaných - v jídelně musí jíst sám, aby neměl vplyv na spoluvězně. V březnu začínají  obžalovaní postupně podávat svědectví. V červenci Speer projevuje lítost nad svými činy a činy nacistického Německa. 1.10. 1946 jsou vyneseny verdikty:
Herman Göring – trest smrti. /Otrávil se před popravou kyanidem/. Podle tribunálu nesl jako koordinátor čtyřletého plánu zodpovědnost za odstranění Židů z politického života, za zničení a převzetí židovských podniků a majetku, za  drancování uměleckých pokladů z okupovaných území a využití otrocké práce.
Karl Dönitz – 10 let vězení. /Zemřel r. 1981/. Podle tribunálu byl vinen, že vedl neomezenou ponorkovou válku a vydal ponorkám rozkaz nezachraňovat – nechat utonout - posádky potopených lodí.

Erich Raeder – doživotí. /Byl r. 1955 propuštěn a zemřel o pět let později/. Podle tribunálu obhajoval útoky ponorek na neutrální lodě v rozporu s mezinárodním právem.

Hans Frank – trest smrti. /Oběšen 16.10.1946/. Záznamy z jeho deníků byly použity jako důkazy o jeho vině, že se podílel na holocaustě.

Wilhelm Frick – trest smrti. /Oběšen 16.10.1946/. Vypracoval, podepsal a spravoval říšské zákony. Navrhl norimberské zákony, kterými bylo začato pronásledování Židů v Německu,  zrušil opoziční strany,  potlačil odborové svazy a věděl, že duševně nemocní lidé, staří a zdravotně postižení jsou systematicky zabíjeni a neudělal nic, aby to zastavil.

Hans Fritzsche – zproštěn obžaloby. /Zemřel r. 1953/. Jako populární rozhlasový komentátor byl známý silnou nacistickou propagandou. Později odsouzen k 9 letům vězení, ale r. 1950 propuštěn.

Walther Funk – doživotí.  /Byl r. 1957 propuštěn a zemřel o dva roky později/. Podle tribunálu měl významnou odpovědnost, a to nejen při formulaci protižidovské politiky a při navrhování protižidovské legislativy, ale také ve správě protižidovských opatření a konfiskaci židovského majetku. Dále např. věděl, že zdroj zlata pro SS pochází od těch, co byli zabiti v koncentračních táborech.

Rudolf Hess – doživotí. /Spáchal ve vězení sebevraždu r. 1987/. Podle tribunálu zastánce a strůjce strany a loajální nástroj moci. Podepsal dekrety k pronásledování Židů a byl ochotný účastník v agresi proti Rakousku, Československu a Polsku.
Ernst Kaltenbrunner – trest smrti. /Oběšen 16.10.1946/. Jako šéf Hlavního úřadu podléhajícím Himmlerovi nesl zodpovědnost za konečné řešení židovské otázky a miliónů Židů zabitých Einsatzgruppen a v koncentračních táborech. Nesl přímou zodpovědnost za pronásledování a likvidaci opozice v Německu, stejně jako za likvidaci válečných zajatců.

Wilhelm Keitel – trest smrti. /Oběšen 16.10.1946/. Podepsal příkazy k zabíjení Židů, partyzánů, stávkujících dělníků, členů odporu. Navrhl směrnici Nacht und Nebel – nástroj teroru. Plánoval útoky na Československo, Polsko, Belgii, Holandsko a další země.

Alfred Jodl – trest smrti. /Oběšen 16.10.1946/. Dal příkazy pro německou armádu na tažení proti Holandsku, Belgii, Norsku a Polsku. On také plánoval útoky proti Řecku a Jugoslávii.

pokračování příště
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: Proces v Norimberku - zajímavé informace
« Odpověď #3 kdy: Září 14, 2010, 11:23:47 »
Konstantin von Neurath – 15 let vězení. /Propuštěn r. 1954, zemřel za dva roky/. Vedl jednání, která vyústila v alianci Německa a Itálie a pomohl Hitlerovi upevnit moc. Nesl zodpovědnost za nastolení nacistických zákonů v českých zemí, za pronásledování židovského obyvatelstva, za zavření českých vysokých škol, potlačení odporu českých vlastenců a za hromadnou popravu několika vysokoškolských studentů.

Franz von Pappen – propuštěn. Pomohl upevnit nacistickou kontrolu v roce 1933. Posílil postavení nacistů v Rakousku, aby mohli připravit cestu k anschlussu. Apeloval na papeže, aby podpořil Hitler.  1.5.1947 byl odsouzen k 8 letům vězení a po dvou letech byl propuštěn, stejně jako ostatní bohatí příznivci nacistického režimu. Zemřel r. 1969.

Joachim von Ribbentrop – trest smrti. /Oběšen 16.10.1946/. Aktivně konal a  podporoval agresivní jednání proti Československu a agresivní válku.  V r.1939 podepsal za Německo tzv. Ocelový pakt s Itálií. Uzavřel válečné spojenectví s Japonskem a Itálií. Jednal s jinými státy, aby se připojili ke spojencům Německa.  Pomohl s plánem útoku na Polsko a Rusko a  hrál roli v konečném řešení, když jednal s jinými státy ohledně deportace Židů do koncentračních táborů na východě.

Alfred Rosenberg - trest smrti. /Oběšen 16.10.1946/. Pomohl s plánem útoku na Norsko, podílel se na rozvíjení politiky germanizace, vykořisťování a vyhlazování odpůrců nacistické vlády. Jeho směrnice k segregaci Židů v ghettech, usnadnili jejich masové zabíjení. Stanovil kvóty dělníků, kteří měli být posláni do říše.

Fritz Sauckel - trest smrti. /Oběšen 16.10.1946/. Zavedl povinnou práci pro Německo. Jeho program vyústil v deportaci pro otrockou práci na 5 milionů lidí, z nichž mnozí museli snášet kruté pracovní podmínky.

Hjalmar Schacht – propuštěn. Později odsouzen na 8 let vězení, opět propuštěn r. 1950, zemřel v r. 1970. Schacht byl jeden z prvních zastánců nacistické strany a podporoval jmenování Hitlera na post kancléře. Jako prezident Reichsbank podpořil a usnadnil znovuvyzbrojení Německa a pomohl organizavat hospodářství na válku.

Arthur Seyss-Inquart - trest smrti. /Oběšen 16.10.1946/. Nemilosrdně potlačil opozici vůči nacistické okupaci v Nizozemsku, zavedl zde protižidovská opatření, registraci Židů, jejich tranzit před deportací. Organizoval odsun dělníků na nucené práce. Ve spolupráci s SS byl zapojen do posílání odpůrců okupace do koncentračního tábora.

Albert Speer – 20 let vězení. /Zemřel r. 1981/. Předával Sauckelovi  odhady počtu pracovníků potřebných k otrocké práci a využíval je na výrobu výzbroje  a munice.

Julius Streicher - trest smrti. /Oběšen 16.10.1946/. By znám jako fanatický antisemita a antižidovský propagátor. Organizoval bojkot  proti židovským podnikům v roce 1933 a obhajoval norimberské zákony. V roce 1938 zařídil  demolici synagogy v Norimberku a vydával antisemitský nenávistný plátek, kde např. v r. 1934 jeho zveřejnění, že Židé se dopouštějí rituálních vražd na dětech vyvolalo vlnu pobouření a nenávisti vůči Židům. V následujících letech se k této témě často vracel a ukazoval fotografie podřezaných dětí apod.

Martin Bormann – odsouzen k  trestu smrti v nepřítomnosti. /Zemřel r. 1945/.

Göring se při procesu projevil jako mistrný řečník a výborně se orientoval v předložených dokumentech. 18.března ho Jackson podrobil křížovému výslechu. Göring hrdě přiznal, že zničil výmarskou republiku a potlačil opozici v parlamentu. Proti obvinění, že povolil místním obyvatelům lynčovat spojenecké letce, se ohradil, že spojenecká letadla ostřelovala bezbranné civilisty. Snažil se Jacksona zesměšnit a obnovit prestiž nacistické strany. Vedl dlouhé propagandistické přednášky a výslechy zvrátil v glorifikaci Hitlera a nacistického režimu. Speer jako svědek vykreslil Göringa jako člověka zkorumpovaného a závislého na drogách. V pokusu zachránit si život donášel na své kolegy a zavrhl vůdce i nacistický režim. Nejvíc Göringovi poškodil svou svědeckou výpovědí Hans Bernd Gisevius, důstojník německé zpravodajské služby, který se setkal v r. 1943 s Allenem Dullesem /ředitel CIA/ a souhlasil, že bude sloužit jako spojka s německou opozicí proti Hitlerovi. Svědčil také proti Keitelovi a  Kaltenbrunnerovi. V případě Schachta a Fricka svědčil v jejich prospěch. V pozdějších letech byl Gisevius kritizován, že i když se stýkal s nacistickou elitou, tvrdil ve svých pamětech, že nic nevěděl o vykonaných zvěrstvech. Také příliš vyzdvihoval svou roly v opozičním boji na úkor např. Stauffenberga.
Schacht se už ve vězení chlubil, že bude propuštěn a skutečně měl přátele všude a na nejvyšších místech. Jacksonovi byl odporný. Kolovaly zvěsti, že Schachtovo obvinění je jenom fraška. Jackson promítl tribunálu film z r. 1940, kde se Schacht uctivě zdraví s Hitlerem – v době, kdy podle Schachta upadl u Hitlera v nemilost. Schacht byl skutečně zproštěn viny.
Obhájce Hesse  a Franka Dr. Alfred Seidl rozvířil hladinu procesu, když požádal soud o možnost předložení textu tajného dodatkového protokolu k paktu, který v Moskvě podepsali Molotov a von Ribbentrop. Dr.Seidl uvedl, že dokument dostal od amerického důstojníka, kterého nechce jmenovat. Sověti existenci takového dodatku popírali, teď měl být předložen na veřejnosti. Ruděnko vznesl námitku, že to nemá nic společného s obhajobou Rudolfa Hesse ani s druhým klientem Dr. Seidla. Soud povolil položit otázky von Ribbetropovi, avšak fotokopie dokumentu nebyla ověřena a soud vzhledem k jejímu pochybnému původu k ní nepřihlížel. Obsah dokumentu se ale poprvé dostal na veřejnost a byl otištěn v novinách.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/eb/Dead_alfredjodl.jpg
Norimberský proces je posuzován jako přelomová událost v mezinárodním právu především proto, že vítězná strana iniciovala a uspořádala nezávislé soudní přelíčení proti válečným zločincům a neuplatnila tzv. spravedlnost vítězů. Lze diskutovat o jeho průběhu a zpochybňovat jeho spravedlnost, hlavně v případě odsouzení Jodla a Dönitze. Hess měl být spíš léčen jako souzen. Speer v porovnání s proviněním některých jiných obviněných, kteří byli nakonec propuštěni, dostal vysoký trest. Norimberský proces byl pokus soudit a odsoudit ozbrojený konflikt v celku. Víckrát se už takový druh procesu neuskutečnil.
Zdroje:
http://www.law.umkc.edu/faculty/projects/ftrials/nuremberg/nuremberg.htm
http://www.u-s-history.com/pages/h1685.html
David Irving, Norimberk poslední bitva, nakl.Naše Vojsko, r.2009
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Re: Proces v Norimberku - zajímavé informace
« Odpověď #4 kdy: Září 15, 2010, 06:12:46 »
Nerozumím úplně údajné spornosti odsouzení Jodla. Je sice nesporné, že to byl voják vyšších kvalit než Keitel, ale stejně jako Keitel věděl o všem. Byl přímým podžízeným Adolfa Hitlera.

Co mi ale přijde trochu zvláštní je obžaloba z vedení agresivní války.  Válka má vždy svého agresora. Morálně ta obžaloba nemá chybu, ale racionálně jí nerozumím.
P.S. Obvinil někdo Itálii či Japonsko z vedení útočné války?
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: Proces v Norimberku - zajímavé informace
« Odpověď #5 kdy: Září 18, 2010, 09:06:48 »
Jodl  o zvěrstvech např. v koncentračních táborech nic nevěděl, což asi byla pravda. Obžalován byl např. že  nařídil násilnou evakuaci civilních osob v Norsku a spálení jejich obydlí. Věděl o deportaci osob za účelem  nucené a otrocké práce. S jeho vědomím bylo špatně zacházeno a docházelo k vraždám válečných zajatců. Bylo toho víc o čem věděl a čeho se zúčastnil, nebo nařídil. Problém byl v tom, že dělal přesně to, čeho se dopouštěla i druhá tzv. vítězná strana a především Sovětský svaz - ten ve velkém anebo ještě ve větším měřítku než Německo a Spojenci sice méně ale také jim to občas ujelo.
Norimberský proces byl sice snaha o nastolení nového práva a nového pohledu na válku, hlavně odsoudit agresora - ale tento proces zůstal  ojedinělý. Muselo by jich být od konce WW2 spousta - což nebyla. Kdo by soudil? :)
Na druhé straně lze ocenit, že spojenci chtěli aspoň zdánlivě spravedlnost a snažili se o ní, ale tohle jejich konání mělo svůj pragmatický důvod. Ne jenom ten, že "nebuďme jako nacisti" nebo "nebudeme  věšet bez soudu, jenom proto že jsme vyhráli", ale zcela určitě kvůli tomu, že by  jiný druh soudu přinesl nespokojenost, glorifikaci nacizmu, hrozbu dalšího ozbrojeného konfliktu atd. Také vztah spojenců k SSSR byl divný vlastně už od Teheránu. 
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Proces v Norimberku - zajímavé informace
« Odpověď #6 kdy: Září 18, 2010, 09:30:34 »
Nechci nikomu křivdit, ale člověk takového postavení, aby nevěděl, co se v říši děje, je těžko uvěřitelné u člověka, který nebyl žádný hlupák..Je to stejný argument, jako komunista, který prohlásí, že vstoupil do této strany, aby ji zničil zevnitř..U těchto soudů vítězných stran je problém, koho odsoudit a koho již ne. Kdo je svým způsobem obětí, a kdo strůjcem. Otázka, vykonával jsem rozkazy, může platit u obyčejných vojáků, ale těžko u generálů nebo dokonce načelníků štábů a výše.. Z jednoho prostého důvodu, měli nesrovnatelně více informací a Hitler dávno před válkou nastínil generalitě svoje plány do budoucna...Podle mne jde o to, kdo a s jakou důsledností vykonával zrůdné rozkazy .., někdo velice aktivně a někdo je dokonce ignoroval. Většina velitelů Wehrmachtu neměla ráda, když se jim v jejich týlu pohybovala sebranka speciálních oddílů SS, kteří neměli jiné poslání, než vraždit...Někteří dokonce úplně zbytečně protestovali...Proto mám v oblibě ROMMELA, kterému sice za prdelí neřádili tyto jednotky, ale na této frontě se žádné excesy nestávaly....

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: Proces v Norimberku - zajímavé informace
« Odpověď #7 kdy: Září 18, 2010, 10:42:36 »
Těžko nám hodnotit. Ale většina historiků nemá nic proti tomu, že byl Jodl souzen, ale že dostal trest smrti - příliš tvrdé. Vzhledem k tomu, že byl náčelník OKW mohli být také souzeni a odsouzeni všichni v německých ozbrojených silách? To se jenom ptám. Na zamyšlení.
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Proces v Norimberku - zajímavé informace
« Odpověď #8 kdy: Září 18, 2010, 10:44:46 »
Mohli byť súdení tí, ktorí zastávali dostatočne vysokú pozíciu nato, aby mali informácie o tom čo sa deje, resp. sa na týchto udalostiach priamo podieľali.
The only easy day was yesterday.

Machalica

 • k.k. Landwehr
 • Zugsführer
 • Příspěvků: 72
Re: Proces v Norimberku - zajímavé informace
« Odpověď #9 kdy: Září 22, 2010, 11:36:16 »
Historie ukázala, že Goering měl pravdu, když řekl, že je to soud vítězů. Kdyby šlo o spravedlivý proces, musela by být souzena i sovětská věrchuška za napadení Polska bez vypovězení války a za katyňské zločiny ( které se sovětský žalobce Ruděnko snažil " hodit " na  Němce) . V tom byl díky pevnému postoji soudců delegovaných západními spojenci neúspěšný .

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Proces v Norimberku - zajímavé informace
« Odpověď #10 kdy: Září 22, 2010, 11:54:05 »
Ano v tomhle máš pravdu, ale ruku na srdce, prosadit souzení spojence, který se největší měrou podílel na poražení Hitlera je utopie...SSSR se na dlouhou dobu /vlastně dodnes/ povedlo zamaskovat svoje systematická zvěrstva díky tomuto vítězství a celkový náhled  na sebe ve světě..

Machalica

 • k.k. Landwehr
 • Zugsführer
 • Příspěvků: 72
Re: Proces v Norimberku - zajímavé informace
« Odpověď #11 kdy: Září 23, 2010, 01:07:48 »
Spravedlnost je vždy utopie, což ukázaly i poválečné dějiny.

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: Proces v Norimberku - zajímavé informace
« Odpověď #12 kdy: Září 23, 2010, 03:03:41 »
Tzv. spravedlnost vyplývá i z rozsudkú - Papen, Schacht a ostatní bohatí nacisté byli odsouzeni pro forma anebo vúbec ne. Potom se jim v novém Německu pěkně dařilo. Ale takhle by to dopadlo asi vždycky. Vítěz diktuje podmínky a stanovuje pravidla.
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Proces v Norimberku - zajímavé informace
« Odpověď #13 kdy: Září 23, 2010, 09:33:07 »
!Představ si, že by diktoval podmínky ten, kdo prohrál válku  a zároveń stanovoval pravidla..Donitz by možná byl umírněný, ale Goring..?

Bambi

 • Rudá armáda - RKKA
 • подполковник - Podpolkovnik
 • Příspěvků: 1018
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.  Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. září 2008
Re: Proces v Norimberku - zajímavé informace
« Odpověď #14 kdy: Září 24, 2010, 08:11:14 »
Soudí jen vítězové.........protože Američané vůči japonskému onchodnímu loďstvu prováděli totéž co německé ponorky, anglo-americké nálety na Německo i Japonsko taky asi nbyly úplně v souladu s válečným právem...... např. soud s Dönitzem byla fraška.
"пуля дура, штык молодěц!!!"