Autor Téma: Atentát a Lidice  (Přečteno 11819 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ssgt.Vais

• US ARMY
  • Major
Atentát a Lidice
« kdy: Září 09, 2010, 09:32:19 »
Prosím. Je to dělané do školy tak omluvte že tam není úplně vše. později doplním
Atentát
Když jeden z parašutistů Valčík zpozoroval blížící se vůz, dal ostatním výsadkářům signál pomocí odrazu kapesního zrcátka. Tento signál upozornil Gabčíka na přijíždějící vůz a současně na fakt, že Heydrich jede bez doprovodné SS ochranné eskorty. Když se automobil objevil poblíž parašutistů, odhodil Gabčík svůj kabát a vytasil svůj samopal a následně se pokusil střílet na vůz, jeho samopal Sten však selhal.Řidič byl zmatený a v rozporu s regulemi pro atentáty zastavil. Zastavil před Kubišem, který na auto hodil granát.  Granát explodoval poblíž automobilu, u jeho zadní pneumatiky. Detonace byla tak silná, že se vysypala okna projíždějící tramvaje i okna některých blízkých domů. Střepiny z výbuchu zasáhly Kubiše do obličeje a do prsou.Oba dva Němci vyskočili z poničeného vozu s pistolemi v rukou. Heydrich se vydal pronásledovat Kubiše, ale když chtěl vystřelit, ukázalo se, že v jeho zbrani není zásobník, proto se vrátil zpět k autu, kde si sedl na sedadlo. Heydrich měl vlivem exploze zlomené žebro, části zlomeniny se mu dostaly do sleziny. Kubiš si střelbou do vzduchu proklestil cestu vyděšeným davem přihlížejících zvědavců (převážně cestujících z tramvaje). Řidič Johaness Klein se vydal za Gabčíkem. Gabčík se chtěl schovat v řeznictví. Bohužel pro něj majitel řeznictví Brauner byl stoupencem nacistů a spolupracovník Gestapa a tak vyběhl ven a přivolal řidiče Kleina, jenž vběhl do obchodu. Gabčík nemaje jiný únik, vyrazil proti Kleinovi, kterého postřelil do nohy. Heydrich upadl 3. června do kómatu a 4. června v 4.30 zemřel dle první úmrtní zprávy na celkovou sepsi organizmu v nemocnici Bulovka.

Lidice
3. června se dostal Jaroslavu Pálovi, majiteli továrny na baterie ve Slaném, do rukou podezřelý milostný dopis adresovaný jedné ze zaměstnankyň továrny, jisté Anně Marusczákové z Holous u Brandýska. Ve kterém stálo: „Drahá Aničko! Promiň,že ti píši tak pozdě… Co jsem chtěl udělat, tak jsem udělal. Onoho osudného dne jsem spal někde na Čabárně. Jsem zdráv. Na shledanou tento týden a pak se už neuvidíme. Milan.“ Pála, v domnění, že pisatel dopisu může být zapleten do atentátu, uvědomil četnictvo a to dopis postoupilo gestapu. Marusczáková, která skutečné jméno svého milence neznala, při výslechu mimo jiné zmínila, že dotyčný ji poprosil, aby v Lidicích rodině Horákových vyřídila pozdrav od jejich syna. Následovala razie v Lidicích a zatčení rodin Horáků a Stříbrných, o jejichž synech bylo známo, že slouží v československém vojsku v Anglii. Domovní prohlídky ani výslechy však neodhalily nic podezřelého. Následujícího dne byl jako přítel Marusczákové identifikován Václav Říha, dělník z Vrapic u Kladna. Protože byl ženatý a obával se, že jeho nevěra s dívkou z nedaleké vsi vyjde najevo, chtěl vztah s Marusczákovou ukončit a poslal jí proto s pomocí spolupracovníků onen dopis, který měl vyvolat romantický dojem, že je zapojen do odbojové činnosti a že se odešel skrýt do křivoklátských lesů. Kladenskému gestapu bylo záhy jasné, že Říha, Marusczáková ani Horákovi nemají s atentátem na Heydricha nic společného
V Praze se mezitím Karl Hermann Frank v naději, že tím posílí své postavení a napomůže svému jmenování příštím říšským protektorem, rozhodl využít Lidic jako ukázky svého „rázného postupu“. Frank 9. června osobně předložil při Heydrichově pohřbu v Berlíně svůj záměr: Lidice měly být vypáleny a srovnány se zemí, dospělí muži zastřeleni, ženy uvězněny v koncentračních táborech a děti dány na „náležité vychování“.
Vyhlazení Lidic
 V noci na 10. května 1942 byla obec neprodyšně obklíčena příslušníky gestapa a policie. Celkem 173 mužů a chlapců starších patnácti let bylo nahnáno do Horákova statku, na jehož zahradě byli posléze zastřeleni. Popravu symbolicky vykonali příslušníci pořádkových jednotek z Heydrichova rodného města Halle an der Saale. Ženy byly převezeny do tělocvičny kladenské reálky. Jejich další cesta odtud vedla do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Děti byly, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavražděny plynem ve vyhlazovacím táboře v polském Cheľmnu. Oběťmi nacistického vraždění se stalo celkem 340 lidických obyvatel.Asi nejvýraznějším symbolem lidskosti a hrdinství se stal popravený lidický kněz Josef Štemberka, kterému tehdy bylo třiasedmdesát let. Byl to on, kdo před zdí Horákova statku poskytoval poslední duchovní útěchu lidickým mužům, stříleným po skupinách. Katolický kněz také odmítl milost z rukou nacistů a dobrovolně se jako poslední postavil před popravčí četu. Dne 16. června 1942 bylo na střelnici v Praze-Kobylisích popraveno dalších 26 lidických obyvatel: 7 žen a 8 mužů z rodin Horáků a Stříbrných, uvězněných již dříve. Devět dospělých mužů, kteří byli osudné noci mimo Lidice (7 v práci, 1 v nemocnici, 1 se několik dní skrýval v lesích) a 2 chlapci, u kterých bylo při evidenci dětí dodatečně zjištěno, že již překročili 15 let věku.
V následujících týdnech a měsících byly zbytky vypálených budov vyhozeny do povětří, zničen hřbitov včetně exhumace zemřelých, vykáceny stromy (mimo jediné hrušně nedaleko potoka, která byla Němci považovaná za uschlou, sutí zavezen rybník a vše srovnáno k nepoznání. K odvozu suti byla na místě zbudována polní železnice[1]. Dokonce bylo na několika místech posunuto koryto potoka, aby nic nezůstalo na svém místě. Filmové záznamy, pořízené samotnými nacisty, dodnes vydávají svědectví o díle zkázy. Prostor, kde stávaly Lidice, měl být učiněn holým polem a jméno obce vymazáno z map.
Celkem přišlo o život 340 lidických obyvatel (192 mužů, 60 žen a 88 dětí).
Osud Lidic nebyl ojedinělý; k masakrům civilistů docházelo za druhé světové války po celé Evropě. Připomeňme Kortelisy a Český Malín (Ukrajina), Oradour-sur-Glane (Francie), Marzabotto (Itálie) či české Ležáky. Žádným zločinem se však nacisté před světem nepyšnili tak, jako vyhlazením Lidic.

Lidický kostel
Rod Flanders
3rd Marine Division Reenacting Group (1958 - 1979)

Radim_Waffen

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
  • No co bych dodal, asi nic. :)
Re: Atentát a Lidice
« Odpověď #1 kdy: Listopad 25, 2010, 04:07:34 »
Ale to co teď udělali zloději bylo SPROSTÉ !! Památka mrtvých zavražděných dětí Němci, tak někdo ukradl železnou sochu a buď prodal na černo a nebo to nechal roztavit. Já potkat takového debila který nemá žádnou úctu k obětem zavražděných dětí tak bych ho asi namístě něčím sejmul  ::)  A navíc mi to připadá nechutné. Lidi jsou dneska schopni pro prachy ukrást co koliv co má z památkou něco společného. ::)       

Tom

• k.k. Landwehr
  • Infanterist
« Odpověď #2 kdy: Srpen 11, 2011, 10:24:39 »
Podobný osud potkal i obec Ploština na Zlínsku

Citace
Ploština byla pasekářská osada nedaleko Valašských Klobouk na Moravě, kterou 19. dubna 1945 nacisté vypálili a její obyvatele za podporu partyzánů zmasakrovali. Akci provedla zvláštní jednotka SS „Josef“, jejíž štáb byl v dubnu 1945 ve Vizovicích. V Ploštině bylo zaživa upálených 24 osob, další tři osoby byly popraveny, jedna osoba byla umučena při výslechu. O této události píše v knize Smrt si říká Engelchen spisovatel Ladislav Mňačko.Dále se také o Ploštinské tragédii můžeme dočíst v knize PLOŠTINA ŽALUJE!, kterou sepsal Vladimír Růčka. V malé osadě žilo 51 českých občanů.
[editovat]

Zdroj: wikipedie.org
Přílišná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek. / Karel Kryl

Dandy.DG.

• ČSR
  • Poručík
  • V boji pro vlast si nechám poslední kulku pro sebe
    • http://www.obecprlov.cz/
« Odpověď #3 kdy: Únor 10, 2012, 08:39:15 »
Podobný osud potkal i obec Ploština na Zlínsku

Citace
Ploština byla pasekářská osada nedaleko Valašských Klobouk na Moravě, kterou 19. dubna 1945 nacisté vypálili a její obyvatele za podporu partyzánů zmasakrovali. Akci provedla zvláštní jednotka SS „Josef“, jejíž štáb byl v dubnu 1945 ve Vizovicích. V Ploštině bylo zaživa upálených 24 osob, další tři osoby byly popraveny, jedna osoba byla umučena při výslechu. O této události píše v knize Smrt si říká Engelchen spisovatel Ladislav Mňačko.Dále se také o Ploštinské tragédii můžeme dočíst v knize PLOŠTINA ŽALUJE!, kterou sepsal Vladimír Růčka. V malé osadě žilo 51 českých občanů.
[editovat]

Zdroj: wikipedie.org
Nejenom Ploštinu, ale o čtyři dny později nedalekou obec Prlov, v souvislosti s akcí SS zahynulo 21 prlovských občanů a dva z jiných obcí. Viz.válečné zločiny.
DANDY D.G

venco

• ČSR
  • Podporučík
« Odpověď #4 kdy: Květen 27, 2012, 12:51:46 »
Pripomínam, že dnes uplynulo 70 rokov od atentátu na Reinharda Heydricha.
http://www.youtube.com/watch?v=XxZThboqMp4

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #5 kdy: Květen 27, 2012, 01:21:09 »
Pripomínam, že dnes uplynulo 70 rokov od atentátu na Reinharda Heydricha.
http://www.youtube.com/watch?v=XxZThboqMp4
Heydrich byl muž č.3 v tehdejší německé hierarchii. Nikdo na tak vysokém postu nebyl během druhé světové války zlikvidován. Dokonce ani po válce nebyl nikdo tak vysoce postavený popraven: Hitler - sebevražda, Himmler - sebevražda, Göring - ač odsouzen - sebevražda.
Nemá cenu uvažovat komu tento atentát pomohl víc, jestli nám, Francouzům, Britům. Prostě pomohl celé protiněmecké koalici. A v historii 2. světové války je to čin zcela ojedinělý.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #6 kdy: Květen 27, 2012, 09:56:11 »
Někteří lidé už poukazují na to, že se to pořád omílá, ale já jsem rád, že se natočilo 70. dílů , kde se podrobně tahle akce zrekapitulovala , což je historicky cenné, a velice zajímavé. Ale je třeba si přiznat i to, že je to vlastně jediná pořádná  Československá akce, která měla svůj ohlas a byla namířena rovnou na ten téměř největší terč..Aspoň mladí lidé vidí, že jsme za války jen nevyráběli tanky a netočili veselohry/nic proti nim/.

Franciszek

• Wehrmacht
    Obergefreiter - desátník
  • Nec laudibus, nec timore!
« Odpověď #7 kdy: Květen 31, 2012, 11:40:03 »
Pěkný článěk zkoumající důvod, proč Gabčík nestřílel, jsem našel na této stránce:
http://martinhessler.blog.cz/0704/proc-gabcik-nestrilel

a doporučuji i článěk "Proč Heydrich nestřílel?" od Karla Richtera, jež vyšel v "časopise" Přísně tajné! - Literatura faktu (od Pražské vydavatelské společnosti), 6/2007 strana 76.

venco

• ČSR
  • Podporučík
« Odpověď #8 kdy: Květen 31, 2012, 12:42:25 »
Terazky to rozoberali v nedeľu v diely heydrich - konečné řešení - hledá se zatáčka.  Jedna z možností bola aj tá, že práve v čase streľby šla okolo električka plná ľudí a Gabčík nechcel strieľať kvôli ľuďom, ktorých by mohol zasiahnuť. Ale najpravdepodobnejšia bola závada na zbrani /nedotiahnutá hlaveň/, alebo náboji.
A zbraň bola v čase atentátu pomerne nová, tak s niektorými necnosťami neboli vojaci ešte oboznámený. Napr. sa doporučovalo plniť zásobníky max. 28 nábojmi, nakoľko s plným sa zasekávala.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #9 kdy: Květen 31, 2012, 01:00:36 »
Dle mého mínění, které nikomu nevnucuji a uznávám, že se mohu mýlit, Gabčík by asi na cestující ohled nebral. Byl vynikající střelec, takže by pravděpodobně na takovou vzdálenost neminul. Nehledě na to, že v té době panoval názor, jak jsem někde četl, že "střelu  ze stenu zastaví mokrý hubertus". Vojáci byli zvyklí na americké thomsony, takže ta devítka byl pro ně poměrně neúčinný náboj.
Takže to osobně opravdu vidím na selhání relativně nespolehlivé zbraně.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

venco

• ČSR
  • Podporučík
« Odpověď #10 kdy: Květen 31, 2012, 01:15:22 »
Ja zastávam tiež tento názor. Je pravdepodobné, že sa sústredil na cieľ a iné veci okolo proste nevnímal a z tej vzdialenosti proste nemohol netrafiť. Inak porucha musela byť vážnejšia, nakoľko bežnú poruchu napr. zlyhanie náboja odstráni strelec do jednej sekundy...

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #11 kdy: Květen 31, 2012, 01:36:15 »
Ja zastávam tiež tento názor. Je pravdepodobné, že sa sústredil na cieľ a iné veci okolo proste nevnímal a z tej vzdialenosti proste nemohol netrafiť. Inak porucha musela byť vážnejšia, nakoľko bežnú poruchu napr. zlyhanie náboja odstráni strelec do jednej sekundy...

U stenu se stávalo, že se náboj vzpříčí v místě před nábojovou komorou, v tom případě je třeba vytáhnout zásobník, natáhnout závěr a nějakým předmětem dostat náboj pryč. Pak zasunout zásobník a pokusit se znovu vystřelit. Což trvá několik vteřin a na to by Gabčík neměl prostě čas. Stávalo se to, pokud byla pružina v zásobníku unavena například  dlouhodobě naplněným zásobníkem.

Werner-Ekkehard Knappe

• Luftwaffe
  • Stabsfeldwebel - podporučík
« Odpověď #12 kdy: Květen 31, 2012, 05:32:16 »
Neviem či bol muž číslo 3 vo Veľkonemeckej ríši... :D Všetci zas nesúďte človeka podľa eŠPéZetky... :)

Werner-Ekkehard Knappe

• Luftwaffe
  • Stabsfeldwebel - podporučík
« Odpověď #13 kdy: Květen 31, 2012, 05:33:31 »
Ďalšia verzia hovorí o tom, že do záverového mechanizmu sa dostala hnusoba ktorou Gabčík Sten maskoval v batohu, nejaká tráva alebo čo. Je taktiež možné že keď držal zásobník za telo a nie za šachtu zásobníku, proste mu nepodalo náboj...

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #14 kdy: Květen 31, 2012, 06:12:03 »
Neviem či bol muž číslo 3 vo Veľkonemeckej ríši... :D Všetci zas nesúďte človeka podľa eŠPéZetky... :)

Heydrich byl opravdu mužem číslo 3, byl dokonce považován,( i přes existenci Hitlerova prohlášení, že jeho zástupcem je Göring), za Hitlerova možného nástupce. Měl v rukou nepředstavitelnou moc a bál se ho dokonce i Himmler.