Autor Téma: Egon Erwin Kisch (R-U)  (Přečteno 5616 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Egon Erwin Kisch (R-U)
« kdy: Srpen 27, 2010, 12:01:56 »

ZUŘIVÝ REPORTÉR
ZA
VELKÉ VÁLKY

aneb Egon Erwin Kisch - první investigativní reportér
Mnohým je možná tento slavný reportér a spisovatel známý. Já se ale pokusím zjistit něco víc o jeho působení během První světové války.
Válečné zkušenosti se hluboko vryly i do Kischovy paměti: "To, co sem tam spatřil – lehkovážnost důstojníků, honbu za vyznamenáními, která stála život tisíce lidí, účinky útoků pěchoty, bobnové palby, ručních granátů atd. Jsem si jen těžko dokázal uvědomit, že ti, se kterými jsem ještě před chvílí mluvil, pokuřoval, nebo spíval, kteří byli mými kamarády, teď leží vedle mě, zežloutlí a mrtví, že se z nich stala pouhá věc, mrtvola... to vše jsem prožíval se strašnou hrůzou a nikdo z nás na to nikdy nezapomene...  napsal roku 1919.

Denník si začal psát hned po příchodu na frontu, kde sloužil jako voják 8. Pražského armádního sboru rakousko-uherské armády. I ve válce zůstal totiž novinářem. Když ostatní vojáci prali, vařili nebo spali, Kisch neustále sepisoval (těsnopisem) poznámky do svého zápisníku. Nejčastěji ještě během samotného dění, nejpozději však do 24 hodin. Popisoval den odedne to, co tisíce vojáků cítilo a prožívalo. Měl mimořádný dar, dokázal totiž celou událost velice věcně, přitom sugestivně podat. Tudíž, vždy když se stalo něco otřesného, dojímavého nebo zajimavého, žádali jej vojáci slovy: Napiš to, Kischi ! Zde je krátká ukázka z jeho denníku (16.září 1914):
Batalionový trubač zeměbrany zatroubil. Signál k útoku! „Vorwarts, hurá“! Běžíme kupředu. Po pěti krocích je naše švarmlinie (pozn.: rojnice) uvolněna. Po 10 krocích činí mezera mezi útočícími přes 15 kroků, tolik je padlých. Není ani pomyšlení na další útok. Vpravo i vlevo se hrne vše zpět do zákopů. My ovšem též. Útok je odražen. Obvazujeme kamarády a vidíme kamarády umírat. O 5.hodině přichází rozkaz k novému útoku, protože se na pravém křídle zdařil a nutno vytvořit spojení. Opět „Hurá!“ Tentokráte to jde rychleji. Vidíme že naše smrt je jistá, že již není záchrany, a proto si to chceme odbýti raději rychleji. Jenom ne myslit“ Pronikli jsme již dvacet kroků kupředu, vidíme již, že v nejbližší chvíli budeme v nepřátelské pozici, boj na nůž že je neodvratný. Většina Srbů se obrací a prchá. Jenom několik jich zůstává ležet, střílejí jako šílení. Běžím proti jednomu z nich. Jsem od něho na krok vzdálen, když mne spatří. Chce ještě střílet, ale šlápnu mu na pušku. Vyskočí a zaryje se mi do očí, pak s výkřikem mne pouští. Infanterista Patočka z mého roje bodl ho do beder. S šíleným pohledem obrací se Srb na nového útočníka. Ale tu jest již po druhé bodnut infanteristou Dejmkem bajonetem do spodní části těla. Zhroutí se. Vlevo několik zápasů kolbami (pozn.: pažba pušky), ale není pochybnosti: zákopy jsou dobyty. Musíme se však rychle opět zakopat, neboť třicet kroků před námi leží Srbové v nových pozicích. Oddychujeme těžce…

Poprvé vyšel jeho denník roku 1922 v Praze s německým názvem Soldat im Prager Korps. Druhé vydání vyšlo roku 1930 v berlíně s názvem Shreib das auf, Kisch. Svoje zápisky nikdy nepřepisoval, ponechal je v původním znění.
V jeho denníku jsou dokonce sepsány i boje na slovensku (Karpaty 1915). Kdy se ruská vojska pokoušela proniknout do Panonské nížiny. Kisch si poznamenal toto: "Snina je zničená a vypleněná. Obyvatelstvo žadoní u polních kuchyní o odpadky nebo trochu polévky. V obci je také mnoho nemocných s omrzlinami".
Roku 1917 byl stažen z fronty a dostal na starost veškerý tisk a propagandu v R-U. Jeho politické názory se ale právě v této době vyhrotily a dokonce se stal členem ilegálních vojenských rad (řekněme revoluční síla). Později, roku 1918 se Kisch oficiálně účastnil Rakouské ofensivy na opevněnou, Otranskou úžinu. Aby referoval v tisku slavné vyplutí kriegsmariny a především moderní lodi Szent István, do boje. Měla se tak zlepšit bojová morálka a nálada v rozpadajícím se mocnářství. Svatý Štěpán byl ale 10 června potopen dvěma italskými torpédy a jediné co ze slavné plavby zbylo, je krátké video s ukázkou jeho zkázy. Námořní ofensiva tak ztroskotala. Egon Ervin Kisch byl prý přímo u této události – vedle kameramana (na menší lodi). Videozáznam zná nejspíše každý fanoušek R-U námořnictva a zajisté jej znají i ostatní. Jak se asi Kisch cítil, když na vlastní oči spatřil, jak se chlouba maďarského průmyslu pomalu potápí i s částí posádky.
http://www.youtube.com/watch?v=hWO-AUI8HDE
Určitě jej to nenechalo klidným, jelikož  po návratu do Vídně se účastnil bouřlivých událostí konce války. ( Za války sloužil v Srbsku, Rusku, Uhrách a Vídni.) Po válce se Kisch sblížil s komunisty, dokonce ve Vídni organizoval v listopadu 1918 Rudé gardy a znárodnil s nimi redakci Neue Freie Presse. Za zmínku stojí, že Kisch tehdy organizoval revoluci spolu s jedním Tureckým důstojníkem – řečníkem (více o turcích na Východě se dozvíte v jiném mém článku). Byl donce zvolen komisařem Rudé armády (z přechozích funkcí byl po nátlaku socialistů vystrnazen). Později zajížděl i do SSSR a jeho reportáže odtud byly tak nadšené, že to i dnes budí podezření. Kisch tehdy prozradil spisovateli Torbergovi, v čem vidí svoji jistotu. "Víš", řekl tehdy Kisch, "mně se vlastně nemůže nic stát. Jsem Němec. Jsem Čech. Jsem Žid. Jsem z dobré rodiny. Jsem komunista. Něco z toho mi vždycky pomůže.
Někomu možná může postava Egona Erwina Kische připadat nechutnou, prospěchářskou, nebo příliš akční. Byl ale člověkem své doby a jako takového jej musíme brát. Každý ať si na něj udělá svůj vlastní názor. Tak mě napadá jistá pararela se spisovatelem Haškem (jsou si velice podobní). Omlouvám se, že jsem vynechal životopisná data, ale ty lze nalézt všude (popřípadě můžete doplnit).

Spolu s revolucionářem, komunistou židovského původu – Rothziegelem (vpravo)
Zdroje:
http://www.rusin.sk/index.php?ID=690&l=sk
http://www.rozhlas.cz/brno/upozornujeme/_zprava/167336
http://www.palba.cz/viewtopic.php?p=71860
http://de.wikipedia.org/wiki/Egon_Erwin_Kisch
Televizní dokument o křižníku Szent István
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: Egon Erwin Kisch (R-U)
« Odpověď #1 kdy: Srpen 28, 2010, 08:36:50 »
Egon E. Kisch se také zabýval kriminologií, odhaloval rád různé tajemství, prověřoval časem zaryté klišé nebo polopravdy např. o Janovi Husovi, Komenský nebo soudobé - např. odhalil aféru kolem sebevraždy ruského špiona Alfréda Redla.
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Egon Erwin Kisch (R-U)
« Odpověď #2 kdy: Říjen 17, 2010, 10:39:09 »
Četl jsem o něm jen knihu E.E.Kisch se směje a jako mladý jsem nabyl dojmu, že to byl vůl a na tom trvám../Omlouvám se za burantské shrnutí jeho kariéry novináře../ :(

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: Egon Erwin Kisch (R-U)
« Odpověď #3 kdy: Říjen 17, 2010, 11:04:33 »
Já bych ho nazvala ještě ostřeji, ŽK, ale tady nemohu. Takoví lidi, co žijí podle kréda - kam vítr tam plášť, nebo dnes jsem nacista, zítra Žid /i taková varianta by mohla být/ - no co k tomu víc dodat. ;)
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková