Autor Téma: Richard J. Audet (411. perutě RCAF)  (Přečteno 2894 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Tongue0

 • Francouzská cizinecká legie
 • Légionnaire
 • Příspěvků: 9
 • Zbraně udržují mír !
Richard J. Audet (411. perutě RCAF)
« kdy: Březen 31, 2011, 03:12:34 »
R.J.Audet (13.3.1922-03.3.1945) později známý jako DICK , se narodil manželům Paulovi a Edewisce Audetovým 13. března 1922 v Lehtbridge v provincii Alberta . Do RCAF byl odveden 26.srpna 1941 v Calgary. V kanadě prodělal základní vojenský výcvik , který dokončil v říjnu 1942 . Byl přesunut do Velké Británie kde byl zařazen k první bojové jednotce.

    Nejprve byl DICK do 421 . perutě kde byl však krátký čas , velení sním mělo jiné plány. DICK byl totiž již v sprnu poslán k druhé holiniové 1623. letce , která měla za úkol spolupracovat s protiletadlovou obranou , jednotka se prvního prosince 1943 transformovala na 691. perut se stejným určením. Nacházela se na letecké základně námořnictva Roborough a její hlavní činností bylo vlekání terčů pro výcvik protiletadlových dělostřelců a to zejména dělostřelců na lodích. Hlavní výzbroj tvořila široká škála letounů např. Hawker Hurricane , Boulton Paul Defiant a Air speed Oxford.

    DICK tak dostal možnost zlepšovat své pilotní dovednosti a ovládání různých druhů letadel .Mladý Kanad'an nakonec v druhé linii strávil rok a nalétal spoustu hodin . Změna přišla až v červenci roku 1944 , kdy se DICK hlásil u první jednotky taktického výcviku myslím že se to píše No. 1 Tactical Exercise Unit . Jednotka se zabývala stíhacím a stíhacím-bombardovacím výcvikem a mladý pilot si u ní měl osvěžit bojové létání.

    V sprnu , ruku v ruce se zrušením 1 . TEU , se DICK přesouvá na kontinent a 14. září 1944 je poslán ke své druhé bojové jednotce. Tou se stala 411. perut tzvn. Grizzly bears. Zpočátku to neznamenalo žádnou zásadní změnu , ta přišla až po spojeneckém vvylodění v Normandii. 18.června 1944 se křídlo přesunulo na letiště B.4 u Benysur-Mer. Kde mohlo lépe plnit svůj úkol a to podporovat pozemní vojska a zárověn podporovat ochranu před útoky německého letectva.

   23.října byl DICK povýšen do hodnosti Flight Lieutenant (pro neznalé kapitán  :) ) a stal se velitelem letky. Připojil se k jednotce právě včas, chystala se totiž operace Market Garden , tedy pokus o obsazení mostů ve městech Arnhem a Nijmegen. To mělo umožnit Spojencům průnik do Německa a ukončení války do Vánoc 1944. Operace však byla neúspěšna. Do 28. prosince DICK vykonal 52 bojových letů , ale ani jednou se nepotkal s nepřátelským letounem.Vše se ale změnilo druhý den.
   Krátce po 13. hodině nasedl DICK do Spitfiru Mk.IX RR201/DB-G a vzlétl v čele žlutého roje perutě na hlídku do prostoru měst Rheine-Osnabruck-Munster. Na jednom nádraží nedaleko Osnabrucku Kanadané zničily 4 lokomotivy, 39 železničních vozů a další poškodily. Poté piloti spatřili trojci nepřátelských letadel , na které zaútočili a dvě padla za obět F/L Irelandovi a F/L Cookovi. Následně DICK zahlédl nad městem dalších 12 protivníků.Německé letouny byly identifikované jako osm Fw 190 a čtyři Bg 109 , kroužily nad letištěm a blížících se Kanadanů si ani nevšimly. Ti udeřili rychle a německou formaci zcela zničili. První vitězství si připsal F/O McCracken , pak uřadoval jen DICK . Jeho souboj trval jen 5 minut !!! a pilot nahlásil 5 vítězství , z toho 4 jasne a jedno pravděpodobné .Po přezkoumání této akce mu uznali za pravdu i páté. DICK se tak stal nejen ESEM a to během svého prvního souboje , ale také jediným pilotem Spitfiru , který sestřelil pět letadel během jediného letu !
Za kaci 29. prosince byl DICK vyznamenán DFC , v citaci k udělení se psalo : " V prosinci 1944 se perut zapojila do souboje s dvaceti nepřátelskými letouny v oblasti Rheine/Sonaburck. Dovážnou akcí dosáhl P/O Audet výjmečného úspěchu , když sestřelil pět nepřátelských letounů. Tento čin vzdává hold jeho střeleckému umění , velké udatnosti a houževnatosti".
V citaci sem našel ale chybičku protože v té době DICK byl již v hodnosti F/L.


Za 411. perut skoroval jen DICK . Ten se totiž při letu do oblasti Osnaburck-Munster ( to již německá Luftwaffe spustila operaci Bodenplaten nebo jak to je  ::) ) se oddělil od zbytku skupiny a již se mi ji nepodařilo nalézt. Rozhodl se tedy k návratu . Asi 2o km od Enschede narazil na dvojici Focke - Wulfů a oba poslal v plamenech k zemi  ;D . O tři dny později se DICK s Fw 190 utkal znovu s jeho preutí která se vydala na průzkum do oblasti Hengelo. Zde narazili na sedm Fw 190a DICK si připsal jedno vítězství plus jedno společní vítězství o to se podělil s  F/L Johnem J. Boylem. Poslední vítězství si zapsal 23. ledna 1945 během akce v oblasti Lingen-Munster, zahlédl zaparkovanou M 262 , kterou ihned zničil :) poté spatři stíhačku stejného typu , která se chystala na přistáno té také nedal žádnou šanci a poslal ji také k zemi . Poté již na nepřátelský letoun nenarazil .
  Svou zásobu štestí DICK vyčerpal 3.března . Právě se vratil z dovolené a vzlétl ve Spitfiru na průzkum do oblasti Dinskalen-Emmerich. U Coeseldu zahlédl vlak a přes několik dní starý rozkaz , který zakazoval zaútočit na pozemní cíle DICK na soupravu zaútočil . Oblsuhu falku však měla dobrou mušku a DICKUV letoun začal hořet a řítil se k zemi . Zřítil se z výšky 150m takže DICK neměl šanci na přežití . Každopádne to byl nejlepší pilot Spitfiru své doby.
R.J.AudetV kokpitu  ;)     
 


ZDROJE:
časopis: Military revue 3/2011
kniha: Letecké osobnosti 2.světové války
obrázek: vygooglen                                                                     
„‚Nerada tě obtěžuju uprostřed války, ale mám strašné zprávy. Tvůj otec je velmi nemocný. Kdyby věděl, že ti píšu, moc by se zlobil. Naštěstí pro nás oba je v kómatu.’”

Tempik

 • RAF
 • Warrant Officer
 • Příspěvků: 197
Re: Richard J. Audet (411. perutě RCAF)
« Odpověď #1 kdy: Duben 23, 2011, 09:52:56 »
Pěkný článek. Jen plný překlepů! Taky mi nepřijde úplně správné psát o Audetovi jako o DICKU. Když už používat přezdívku, tak raději "Dick". DICK malinko evokuje nadávku ;-)

Ohledně Audetovi smrti - mnoho spojeneckých es padlo na vrub německému flaku. Troufnu si říct, že až 80% padlých spojeneckých stíhačů po vylodění v Normandii má na svědomí právě flak.

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Richard J. Audet (411. perutě RCAF)
« Odpověď #2 kdy: Duben 24, 2011, 11:58:36 »
Je vidět, že dlouhodobá , pečlivá příprava a tréning ruku v ruce s talentem a odvahou nese skvělé ovoce..Nechci nijak snižovat jeho zásluhy, ale rychlokvašky u Luftwaffe  těžko mohli tomuto skvěle připravenému pilotovi konkurovat../Ale třeba zrovna jeho oběti nebyly piloti tohoto typu/ ;)

Tempik

 • RAF
 • Warrant Officer
 • Příspěvků: 197
Re: Richard J. Audet (411. perutě RCAF)
« Odpověď #3 kdy: Duben 24, 2011, 07:11:20 »
No ne všichni piloti LW byli tou dobou rychlokvašky. Našlo by se několik desítek pilotů LW, kteří přišli až v roce 44 a do konce války se stali esy. Navíc benzín ke konci války dostávali přednostně zkušení piloti. Ale pravdou je, že průměrná kvalita pilotů LW značně poklesla a to hlavně během posledního roku války.