Autor Téma: Sir Nicholas Winton  (Přečteno 6721 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

fryk

  • Wehrmacht
    Unteroffizier - četař
  • Příspěvků: 91
Sir Nicholas Winton
« kdy: Červenec 15, 2010, 11:48:58 »
Celým jménem Sir Nicholas George Winton se narodil 19. května 1909 v hlavním městě Velké Británie Londýně.Panu Wintonovi je tedy dnes požehnaných 101 let.
Pan Winton zachránil během roku 1939, 669 židovských dětí z československa, před deportací do koncetračních táborů.
Citace
Příběh o odvaze a zarputilosti jednoho mladého muže,který zachránil 669 českých a slovenských dětí z rukou nacistů.

Zajímavostí je,že jeho rodiče byli židovského vyznání,ovšem pan Winton je pokřtěn.
Pan Winton navštěvoval zákadní školu v Hampsteadu,posléze internátní školu ve Stowe.
Jako bankéř pracoval v Německu,Francii i Československu.
V roce 1938 se vydal do Švýcarských Alp na zimní dovolenou,ovšem trasu změnil na domluvu jeho přítele Martina Blaka z důvodu , aby organizoval transporty dětí do Velké Británie.
Pan Winton psal do spousty zemí Evropy , aby se v nich ujmuli dětí,ovšem kladná odezva přišla pouze z Velké Británie a Švédska rozhodl se pro svou zemi,Velkou británii.
Citace
„Základním jevem civilizace je lidská slušnost.“
Vše pro proběhnutí adopce bylo potřeba poplatku 50 liber,následně už nebyl žádný problém v adopci.Je pravda,že pan Winton v pozdější doby dokocne padělal potvrzení,aby urychlil přesun dětí.
První transport byl vypraven z Prahy 14. března 1939,tohoto transportu se zůčastnilo 20 dětí.Poslední transport byl vypraven 2. srpna.Nejsmutnější je fakt,že poslední nejpočetnější tranpsort byl datován na 1. září,ovšem tranpsort byl zastaven - zastavila ho vypuklá Druhá světová válka.Žádné z těchto dětí válku nepřežilo.

Po vypuknutí války se pan Winton přesunul zpátky do své domoviny , kde bránil svou zem , co by pilot RAF.
O své záchraně téměř 700 dětí po dlouhou dobu nepromluvil.Vše by zůstalo zapomenuto,kdyby jeho žena Greta pří úklidu na půdě nenašla truhlici,kde ležely seznamy dětí.
Václav Havel vyzamenal pana Wintona na Pražském hradě řádem T. G. Masaryka v roce 1998.
V roce 2002 byl potom v rodné Británii povýšen anglickou královnou do šlechtického stavu.
Jeho jménem je také pojmenována planetka (19384) Winton, objevená na jihočeské Observatoři Kleť, a v roce 2002 o něm režisér Matej Mináč natočil biografický film Síla lidskosti – Nicholas Winton.
Nicholas Winton nemohl být jako potomek židovských rodičů oceněn státem Izrael titulem Spravedlivý mezi národy, který se uděluje lidem jiného vyznání, kteří přispěli k záchraně Židů.

O panu Wintonovi byl natočen v rce 2002 dokument Síla lidskosti,který režíroval Matěj Mináč.
Video z BBC "That's Life" vysílaný v roce 1988
http://www.youtube.com/watch?v=6_nFuJAF5F0
roku 1939 Nicholas Winton z vlastnej iniciatívy zachránil 669 prevažne židovských detí počas nacistickej okupácie Československa a cez hranice hitlerovského Nemecka sa mu podarilo prepraviť ich do Veľkej Británie. O svojom veľkom čine mlčal neuveriteľných 50 rokov. Nicholas Winton dodnes žije, má 94 rokov a volajú ho britský Schindler. Dokumentárnym filmom nás sprevádza Joe Schlesinger, reportér kanadskej tv stanice CBS, ktorý je jedným wintonových zachránených detí. Príbehy, ktoré rozprávajú zachránené deti, sa prelínajú s rozprávaním a spomínaním Nicholasa Wintona, dokumentárnymi dobovými a archívnymi zábermi. Ku koncu filmu sme svedkami dojímavej scény stretnutia Nicholasa Wintona so svojimi deťmi po dlhých rokoch. Držiteľ International Emmy Award 2002 za najlepší dokumentárny film.   (oficiální text distributora)
Další video z CBCnews http://www.youtube.com/watch?v=irv5RlY2qxE&feature=PlayList&p=83DE491BDD4B7198&playnext_from=PL&playnext=1&index=24
Setkání se sirem Nicholasem Wintonem - Kongresové centrum Praha: http://www.wintonfilm.com/cs/nova_strana.php
Všem doporučuji dokument Síla lidskosti.


Něco jsem čerpal z wiky(zejména ocenění),dále jsem dze uvedl video z wintonfilm.com/cs/ , a taky citaci z csfd.cz
„le brave des braves“