Autor Téma: Masový hrob - Stalingrad  (Přečteno 22835 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Tiny

• Luftwaffe
  • Leutnant - poručík
Re: Masový hrob - Stalingrad
« Odpověď #15 kdy: Srpen 08, 2010, 11:46:43 »
V Rusku se to nikdy nezjistí, celkový počet obětí 2. sv. v. není možné přesně zjistit, víme zhruba, kolik Rusů zařvalo za wwII, nicméně se nedozvíme, kolik jich zemřelo v táborech na Sibiři, během čistek, kolektivizací atd. atd. Milion sem, milion tam, tak to v Rusku bylo vždycky.
Teplé pivo je horší, než-li studená Němka!

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #16 kdy: Srpen 09, 2010, 08:54:52 »
Říkávalo se, že když se po válce spočítaly celkové oběti, byl i Stalin zděšen a přikázal celkové číslo upravit, i s ohledem na světové mínění....Je otázka, zda se mohl Stalin vůbec zděsit...? Stalingrad byl samozřejmě přelom, hlavně psychický, Rusové poprvé viděli, že špičková německá armáda je přemožitelná a když jim trochu pomůže její vrchní velitel, lze ji porazit a zvítězit, na ceně nezáleží. Dodnes nechápu, a při četbě knih z té doby na to neustále narážím, kde se brala ta morálka Wehrmachtu, boj na cizím území, v šílených podmínkách a vlastně za co? U rusů je to jasné, byli doma a k morálce měli ještě kulomety NKVD, ale němečtí vojáci?

Tony eM

• Administrátor
  • Kvalitními příspěvky podporuj forum Panzernet!
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 30. června 2009
« Odpověď #17 kdy: Srpen 09, 2010, 10:02:05 »
......................byl i Stalin zděšen a přikázal celkové číslo upravit, i s ohledem na světové mínění......
Co chtěl utajit? Několik milionů mrtvých? Dříve se uváděly tyto počty ztrát : celkově za 2. světovou válku asi 50 milionů, z toho Sovětský svaz asi 20 milionů, později přehodnoceno na : celkově za 2. světovou válku asi 60 milionů, z toho Sovětský svaz asi 27 milionů, to měla být jeho kosmetická úprava?
Milý Alligator, já také tušila, že v tobě dříme romantická duše a ejhle! Krásná báseň a ještě v ruštině a napsána v azbuce, co víc si mohu přát?
V mém původním příspěvku máš překvapení.
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!

pospec

• Moderator
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #18 kdy: Srpen 09, 2010, 10:37:37 »
,,Za Stalingrad nesu odpovědnost já sám. Mohl bych říci, že mi Goring nedal odpovídající obraz o možnostech zásobování prostřednictvím letectva, a tím alespoň část zodpovědnosti přenést na něj. Ale jeho jsem ustanovil jako svého nástupce a proto ho nemohu zatěžovat zodpovědností za Stalingrad."
Adolf Hitler polnímu maršálovi von Mansteinovi 5.února 1943

Nebo že by se dal průlom uskutečnit, dokázal i sám Čujkov:
,,Proč jste neprolomili? Měli jsme ze začátku o to strach."
Tuto otázku pronesl k zajatým německým generálům u Stalingradu 31.ledna 1943...
V těchto citacích se ukazují dvě závažná chybná rozhodnutí celého tažení u Stalingradu. V první je dokázáno, že Hitler až nájivně věřil vrchnímu veliteli letectva Goringovi, že dokáže zásobovat celou obklíčenou armádu leteckým mostem. Luftwaffe, nejen že nebyla na tento úkol připravena, co do počtu nasazených strojů, ale jednalo se víceméně i jakousi improvizaci, aby se Goring trochu blýskl na výsluní. To se mu nepodařilo...
V druhé se sám sovětský velitel 62.armády prořekl, že neměl v počáteční fázy obkličovací akce svých jednotek, žádné významnější síly, jež by mohly odrazit pečlivě připravený německý pokus o prolomení k 6.armádě držené v obklíčení....

Operace "Zimní bouře"
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Tiny

• Luftwaffe
  • Leutnant - poručík
« Odpověď #19 kdy: Srpen 09, 2010, 10:59:42 »
To zelez. kriz - Dodnes nechápu, a při četbě knih z té doby na to neustále narážím, kde se brala ta morálka Wehrmachtu, boj na cizím území, v šílených podmínkách a vlastně za co?
Soused mé prababičky přežil Stalingrad a říkal, že jako Čechoněmec prostě dostal rozkaz, aby šel do Ruska, druhá možnost byla zeď, jak už to tak bývalo v těch dobách. V Rusku jezdil většinou na polopásové motorce či co (neznám podrobnosti, vyprávěl to mýmu otci) a říkal, že oni jako vojáci Wehrmachtu tu morálku měli proto, že hold museli, stejně tak jako neměli tušení o nějakým vyvražďováním Židů, Poláků, Rusů atd. Hodně vojáků Wehrmachtu prý bylo v šoku, až když ustupovali, protože teprve potom mohli vidět, co za něma nechaly SS a spol. Pokud šlo o vztahy s Rusy, tak se s něma normálně bavili a vůbec to neřešili, brali to prostě jako rozkaz, tak hold šli, prostě Němci. Co mohli postrádat (jídlo apod.), tak Rusům rozdali. Takže si myslím, že zastánci linie "nacistické svině napadly Rusko" nemají tak plně pravdu. :)

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #20 kdy: Srpen 09, 2010, 02:05:58 »
Já osobně, bez nějaké naivity, mám také tento dojem , ale z vlastních chabých zkušeností vím, že  já osobně , když jsme mi chudáčci mrzli při -15 stupních /nesrovnatelné/ , tak jsem proklínal všechny ty lampasáky, a nedovedu si představit, že by mi černaly nohy, nebo bych měl ležet v letní uniformě ve vánici s kulometem ...To bych asi střílel úplně jinam... Aby to člověk pochopil, chce to někdy si vyjít na procházku ve vichru jen na chvilku  jen na lehko a do kožené rukavičky si vzít třeba montajznu..Hned se lépe chápe, co to je lidská výdrž a vůle.. Ale jsme hold jiní lidé, pochybuji, že lepší. Mám k vojákům, kteří přežili, nebo zahynuli u Stalingradu /bez ohledu na příslušnost/ hlubokou úctu...

Tiny

• Luftwaffe
  • Leutnant - poručík
« Odpověď #21 kdy: Srpen 09, 2010, 02:09:35 »
To je pravda, on třeba říkal, že se s tím pak už nikdy v životě nesrovnal, s tím, co tam zažil. O ruským zajetí prý nemluvil vůbec, podobně, jako třeba lidi, kteří se vrátili např. z Osvětimi, o tom taky většinou nechtěli mluvit se svýma známýma. Jen vím, že si tam pobyl dobrejch 10 let, než zakápl strejda Stalin a začalo se to trochu uvolňovat.

stuka

• Luftwaffe
  • Hauptmann - kapitán
« Odpověď #22 kdy: Srpen 09, 2010, 07:41:04 »
17.7.1944 řekl Hitler generálu Thomaleovi: Válka již nebude trvat tak dlouho jako doteď. To je absolutně jisté. To by nikdo nevydržel. Nemůžeme my a nemohou ani oni. Zbývá otázka, kdo to vydrží déle. Nepochybně to bude ten, kdo dá v sázku úplně všechno.
Já píši vám - co mohu více
Co ještě mohu dodati?
Teď vím, že máte právo sice
mne pohrdáním trestati,
leč ještě věřím, nešťastnice,
že mne váš milosrdný soud
nemůže přece zavrhnout...

Dodal by básník aspoň v zkratce a poděkoval za krásnou ruštinu. Potěšila moc. Nádherné!!!!
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

Tiny

• Luftwaffe
  • Leutnant - poručík
« Odpověď #23 kdy: Srpen 13, 2010, 09:28:54 »
Stalingrad byl prostě vyvrcholením Hitlerovy šílené invaze do Ruska. Když člověk projíždí nekonečnými pláněmi jižního Ruska, tak si jen říká : Co to tady vlastně Hitler chtěl?

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #24 kdy: Srpen 13, 2010, 11:29:12 »
Já to beru také z té logistické stránky...s ohledem na tehdejší techniku, jsme dnes, v 21.století evidentně pozadu /nemyslím tím supersonická letadla, ale pozemní techniku/...ta dnešní by díky svým vymoženostem, ty vzdálenosti ani nepřejela... :(
Ono jet v Opel Olympii terénem sovětských dálnic, to musel být zážitek..A když si přečtu, kolik najeli za den kilometrů, všechna čest..Dnes jedou zdraví, dobře živení /až moc/ mladí lidé s rodinou v Superbu s klimatizací do Chorvatska a rozdýchávají to ještě druhý den.... ;D

Tiny

• Luftwaffe
  • Leutnant - poručík
« Odpověď #25 kdy: Srpen 13, 2010, 01:19:46 »
Jo, logistika. Ta měla velkej podíl na tom, že Němci na SSSR ztroskotali. Zaprvé : Německý obyvatelstvo nebylo ruský, protože ještě v roce 1944 se 44 % oceli spotřebovávalo pro civilní účely, zato Rusové všecko co měli, vrhli už v roce 1941 jen do zbraní. Ruský obyvatelstvo počítalo s tím, že nebudou mít co do huby a nebudou mít třeba pánvičky. Stalin věděl, že si to může dovolit, takoví jsou hold Rusové. Kdyby Hitler v roce 1941 řekl, že 100 % oceli půjde na tanky a děla a že se nebudou dělat žádný auta pro civilisty, tak by mu pěkně klesla popularita. Za Uralem dělníci "Za Rodinu" makali klidně 20 hodin denně o chlebu a vodě, zato Němec si hold musel ve "Vaterland" držet nějakou tu životní úroveň. To byl první problém : malé zaměření se na válečnou výrobu, až se Speerem se to trochu zlepšilo. Další problém byli partyzáni - Němci sice v roce 1943 vyrobili 22 000 tanků, tj. průměrně 1800 tanků za měsíc, nicméně Němčouři shromažďovali tanky pro ofenzivu u Kursku asi 5 měsíců a nebyli schopni dát dohromady víc, než nějakých 2500 tanků. Důvod? Tanky byly sice v Německu, jenže než je dopravili na frontu, tak je buďto zlikvidovali partyzáni nebo pokud na frontu dorazily, chyběly náhradní díly :) Když už se horko těžko povedlo seskupit 300 tanků, které byly na místě a plně pojízdné, zjistilo se, že třeba u Lvova vyletěl do luftu vlak s 10 000 sudy benzinu a další dorazí až za 3 týdny... Pro představu : Četl jsem, že pokud šlo o těžbu a zpracování surovin, tak těch Německo až do roku 1944 zpracovávalo mnohem víc, než SSSR, ale většina šla prostě na zbytečnosti. Také o to nešlo, Němci sice těžili mnohem víc strategických válečných surovin, ale prostě nebyli schopni do boje nikdy nasadit dostatek vojenské techniky, díky mnoha faktorům, které si mnohdy ani my neuvědomujeme. Opravdu nechápu, jak chtěl Adolf logisticky zvládnout dotáhnout armádu o 5 milionech mužů a x tisících tanků a děl a dalšího až někam k Uralu během pár měsíců, když uvážíme katastrofální stav ruských pozemních komunikací a počasí.

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #26 kdy: Srpen 13, 2010, 03:02:13 »
Jasně, v první řadě zklamala rozvědka. To z čeho vycházeli, bylo buď záměrně zkreslováno, nebo sabotováno...Dodnes není objasněno, v čem to bylo, že se tak sekli, v odhadu možností Ruska...zda to bylo německá samolibost po obsazení téměř celé Evropy, nebo špatné podklady...I když je pravda, že špionáž v Rusku, kde nebyl ani náznak jakékoliv svobody a děti udávali své rodiče, soused souseda  a kamarád kamaráda, to byl velký problém...A jak si napsal, plánovat na mapě postup vojsk je jedna věc a poté zjistit, že v Rusku nejsou cesty a mapy neodpovídají skutečnosti, je věc druhá..Někdo měl těm pomazaným hlavám říci, že Rusko není Evropa a to co platí u nás, je v Rusku jen sen...Přesto je nutno říci, že se z nastalou situací Němci potýkali skvěle a budeme zase u toho, kdo jim mimo partyzánů a jiných problémů sypal písek do soukolí jejich sehrané vojenské mašinérie.... ;)

Tiny

• Luftwaffe
  • Leutnant - poručík
« Odpověď #27 kdy: Srpen 13, 2010, 04:01:31 »
No někdo by si myslel, jakej v Německu panoval pověstnej ordnung, nicméně v německé ekonomice nebyl o nic menší bordel, než třeba v té ruské nebo jiné. Dočetl jsem se, že třeba Goering měl svoje vlastní ekonomický impérium, kde korupce jenom kvetla, tento člověk po.ral, co mohl a zdaleka se to netýkalo jen Luftwaffe, stejně tak Himmler a jeho SS měli vlastní ekonomickou moc a těžce se snažili poškodit Goeringa, stejně jako on nemusel SS. Pak aby to nějak rozumně fungovalo. Ale jak říkáš, vedli si skvěle. Když se to vezme kolem a kolem, tak je neuvěřitelný, že nějaká malá zemička, jménem Německo, držela v šachu 6 let v podstatě celej svět a těchto 6 let stála proti těmto silám. Němci si sice vzali sousto, který nikdy nemohli spolknout, ale je pravda, že trvalo hodně dlouho, než se s ním udusili :) Bůhví taky, jaký měl Hitler informace ohledně Stalingradu, si říkáme, jakej to byl debil, že nepovolil probití se z kotle, ale on to z křesla v Berghoffu asi viděl úplně jinak, než vojáci na frontě. Jinak by přece nevěřil, že v těchto podmínkách vydrží armáda ve Stalingradu někdy do jara 1943, kdy je z toho zbytek vojska vyseká.

Hany

• ČSR
  • Desátník
« Odpověď #28 kdy: Srpen 13, 2010, 04:52:01 »
On Stalingrad je vlastně postavený na hřbitově...

rase

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
« Odpověď #29 kdy: Srpen 13, 2010, 06:52:28 »
Citace
Dočetl jsem se, že třeba Goering měl svoje vlastní ekonomický impérium, kde korupce jenom kvetla
Göering měl poměrně dost dlouho na strost dovoz surovin do Říše - rozhodoval tedy o tom, jaká zahraniční firma bude dovážet na německý trh to či ono. Tam si nahrabal hodně peněz, řekněme pololegálně - díky uplatkům atd. Byl přeci důležitou postavičkou v říšské politice, tak mu to procházelo. Myslím, že ho bavily tyto ekonomické věci víc, než řízení Luftwaffe.
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757