Autor Téma: Sovětské maskovací převlečníky 1927 - 1991  (Přečteno 22634 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Werner Mölders

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 1006
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 9. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 9. března 2009
Sovětské maskovací převlečníky 1927 - 1991
« kdy: Srpen 03, 2010, 01:26:32 »
Sovětské maskovací převlečníky 1927 - 1991
Jedná se o stručný přehled, ve kterém jsem zápolil s rozcházejícími se zdroji a pověstným ruským nepořádkem, jelikož téměř všechny se oficiálně nazývají "maskirovočnyj kamuflirovanyj kombinezon (kostjum)"...

V období po první světové válce byly maskované uniformy stále hudbou budoucnosti, avšak byly jednotky, pro které by bylo provedení jejich úkolu bez maskování mnohem složitější. Jednalo se hlavně o průzkumníky, výsadkáře, odstřelovače a ženisty. Řešením bylo vyrobit převlečníky, které by se nosily přes uniformu.
V roce 1919 ustanovili velitelé Rudé armády školu, která se měla věnovat právě maskování. V roce 1927 vznikl první převlečník jednoduše nazývaný "letní kamufláž". Oblek byl celý v olivové barvě s našitými roztřepenými pruhy látky. Obsahoval rukavice a velkou kapuci, pod kteru se vešla helma a která rozbíjela typický tvar lidského těla - hlava, ramena, který je rozeznatelný na velkou vzdálenost. Byl používán po celou dobu 2. sv. války právě odstřelovači, výsadkáři, ženisty a NKVD. Válečné přebytky byly po skončení války používány v československé armádě.


V roce 1938 spatřil světlo světa asi nejznámější sovětský převlečník, nyní známý jako "améba". Existoval ve dvou verzích v jednodílené připomínající pončo a dvojdílné tak známé u odstřelovačů. Maskovací vzor se zakládal na zeleném podkladu a hnědých útvarů, které nejlépe popisuje právě slovo améba (měňavka). Existovalo několik variací barev, nicméně tato byla nejčastější. Objevit se měla i zimní bílo-zelená a bílo-hnědá verze. Oblíbená byla u všech výše zmíněných jednotek a často je vidět také u kulometčíků s hrudním pancířem SN-42. Oficiálně vyřazen po 2. sv. válce nicméně zřídka je při výcviku vidět i dnes.
 Dalším válečným kouskem je dvoudílný oděv s natištěným listovým vzorem, který se objevil v roce 1941. Převlečník má oproti předchozím modelů menší a jednodušší kapuci. Vzor se zakládá na zeleném podkladu a bílých, lehce nažloutlých natištěných vzorů vegetace s tmavšími zelenými vnitřky.
Vyskytovat se měly i jednodílné verze a oboustrané verze s pískovým podkladem na straně druhé. Další verzí byl tento listový vzor spojený s amébou, jejíž hnědé utvary ještě více rozbíjely siluetu. Hlavním uživatelem byli razvedčici a ženisté. Opět se u rezervistů objeví i dnes.
Dalším vývojovým stádiem byl hranatý vzor založený na předchozím listovém, připomínající dnešní "digitální" uniformy. Objevil se v roce 1944 a skládá se z tmavě zelené, světlejší zelené a lehce nažloutlé zakomponovalé do hranatého chaosu. Střih měl jako améba a opět se vyskytovali verze s hnědými fleky améby. Vzor je používán dodnes jedním z hlavních dodavatelů ruské armády, firmou SPOSN pod názvem Palma 1944.

Dnešní vzor
Dnešní vzor 1
Dnešní vzor 2
Druhou stranou vývoje bylo zjednodušení vzoru. O produkci není moc známo, nicméně vyvinul se z něho pozdější KLMK.

Začátkem 60. let bylo dalším krokem bylo ještě větší zjednodušení vzoru. Kombinéza byla jednodílná, obsahovala škrabošku na obličej.  Brzy však byla vytlačena hranatým KLMK. Dnes se jedná o velikou vzácnost.

KLMK (Kamuflirovanyj Letnyj Maskirovočnyj Kombinezon)
Vzor KLMK vznikl na konci 60. let z předchozího vzoru chtělo by se říci digitalizací. Kombinéza byla jednodílná, oboustranná. Pod kapuci se vešla helma a po celém převlečníku jsou úchyty pro upevnění vegetace.  Základem byl opět zelený podklad a bílý vzor. Vnitřní strana je světlejší a má ještě malé pravidelné vzory. Uvádí se, že tato strana v noci mate noktovizory I. generace, jelikož splívá v mřížce nočního vidění. Vyráběna byla ve 3 velikostech, součástí je škroboška do půli obličeje, rovněž oboustranná.
Mezi vojáky si vydobyl značnou oblibu a přezdívku "solečnyje zajčiky", jelikož jeden útvar značně připomíná hlavu zajíce. Celkově pak působí jako paprsky slunce procházející stromy, proto "solečnyje". U  nás je znám spíše jako "bříza".
Používán dodnes, postupně se rozšířil mezi většinu složek armády. Velmi oblíben mořskou pěchotou. 
Jednodílná kombinéza je často vidět na předváděčkách ruských vojáků, dnes už je i dvojdílná verze.
Jsem hrdým  vlastníkem, pokud někdo máte noční vidění musíme vyzkoušet   ;) ;D


U pohraniční stráže vzor získal místo bílé barvy žlutou a byl přetočen . Přerostl ve standartní kamufláž uniforem. Dnes je tato mírná úprava známá pod označením "berezka". Použita i na ruském převlečníku pro ostřelovače "Sumrak".
Sumrak
KZS
Tento dvojdílný převlečník z hrubé síťoviny vznik na pořadavek vojsk v Avghánistánu, pro jehož podmínky byl KLMK moc světlý a zelený. Vzor zůstal stejný jako u KLMK, mírně se zvětšil. Místo bílé byla použita žlutá a zelená není tak výrazná. Dnes se nepoužívá.

Zdroje:
kamouflage.net
rkka.ru
tridentmilitary.com
soviet-propaganda.com
militaryphotos.net
Ampulle !!!

Bambi

 • Rudá armáda - RKKA
 • подполковник - Podpolkovnik
 • Příspěvků: 1018
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.  Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. září 2008
Re: Sovětské maskovací převlečníky 1927 - 1991
« Odpověď #1 kdy: Srpen 03, 2010, 07:40:18 »
WOW, tak to mi Sověti hodně překvapili...o válečných vzorech jsem vůbec netušil. Byli dost pokrokoví, ale mluví se jen o Němcích, eventuálně Američanech, jako o tvůrcích kamufláže....
Jinak jsem též hrdým majitelem jednodílných bříz......a na airsoftu vídávám i KZS.
"пуля дура, штык молодěц!!!"

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Sovětské maskovací převlečníky 1927 - 1991
« Odpověď #2 kdy: Srpen 03, 2010, 11:35:55 »
Bylo všeobecně známo a já na to v knihách neustále narážím, že sověti byli špičky v kamufláži..a to nepíší žádní kabinetní vojáci.., ale přímý účastníci tažení v Rusku...

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Sovětské maskovací převlečníky 1927 - 1991
« Odpověď #3 kdy: Srpen 05, 2010, 10:08:34 »
Znovu sem našel (asi po hodině) fotku z roku 1939 - z bitvyu Khalkhin Gol mezi Rusy a Japonci.
Mělo by se jednat o vojáky nějakého elitního ruského pluku s experimentálním maskováním - potahy přileb.
Jedná se o první typ přílby - takové ty široké s kryty uší a velkým hřebenem.
(můj nejoblíbenější typ Ruské přilby)
víc o tom vzoru nedokážu sehnat - asi se dělaly jenom potahy.
ps. jsou podobné americkým potahům z tichomořského tažení.

více o bitvě http://en.wikipedia.org/wiki/Battles_of_Khalkhin_Gol

Dokonce sem ted náhodou našel i fotku zz trochu jiného uhlu (!)
http://www.cascoscoleccion.com/rusia/rus36.htm
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Tikov

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 2
Re: Sovětské maskovací převlečníky 1927 - 1991
« Odpověď #4 kdy: Září 14, 2010, 05:09:27 »
Rád bych trochu poopravil původní článek
tzv. Améby existovali ve dvou barevých variantách zelená s tmavě hnědýmy fleky a béžová s tmavě hnědýmy fleky. (samozřejmě s možnou barevou odchylkou) Jiné barevné varianty jsou výmysl Trident military. Přetisky jiného vzoru amébou jsou až poválečná záležitost.
Letní kamufláž: nevylučuji, že se sem mohli některé kusy dskutečně mohly dostat ze Svazu, ovšem větší podíl mají v českoslovesku vyrobené (od původího střihově a výrobně odlišné) kusy
Rase: Helma сш-36 je již několikátý vzor používaný rudou armádou, potahy jsou v amébě. Jedná se o kombriga 36. motorizované divize Pietrova. Momentálně převládá teze, že se jedná o privátní záležitost (jiné fotografie neexistují)

Werner Mölders

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 1006
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 9. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 9. března 2009
Re: Sovětské maskovací převlečníky 1927 - 1991
« Odpověď #5 kdy: Září 14, 2010, 05:29:45 »
Děkuji za doplnění. Přiznávám, že nemám příliš hluboké znalosti a chtěl jsem hlavně přiblížit toto všeobecně né moc známé téma. Neměl jsem důvod trident military nevěřit, i když musím uznat, že některé kombinace mi přišly přitažené za vlasy a ani jsem je neuváděl.
Ampulle !!!

goshawk

 • Slovenská armáda
 • Slobodník
 • Příspěvků: 27
 • ...cesta do pekla je dláždená dobrými skutkami...
Re: Sovětské maskovací převlečníky 1927 - 1991
« Odpověď #6 kdy: Září 13, 2011, 07:44:09 »
....Musí sa uznať, že Sovieti resp. Rusi sú majstri improvizácie. Celý život som sa snažil prísť na "kľúče" na triedenie  sovietskych uniforiem, aj som si myslel, že som ich našiel  a vždy som našiel ďalší "originál" z tej istej doby, tak som to vzdal.
    ...ak chcete nájsť pravý ráj uniforiem, resp, hodnostných označení, farieb druhov vojsk a polície od začiatku storočia z celého sveta, tak choďte na

http://www.uniforminsignia.org

...Fakt Rusi sú makači a majstri improvizácie nielen v uniformách-ale skoro vo  všetkých smeroch. Raz mi prišlo mejlom, že amíkom sa konečne podarilo skonštruovať prepisovacie pero, ktoré je schopné písať i v beztiažom stave v kozme. Pochopiteľne sa nezabudli pochváliť koľko milionov dolárov to stalo. Ako posledná veta članku bolo suché konštatovanie, že Rusi dodnes píšu v kozme obyčajnou tužkou  ;D.