Autor Téma: MRE- Meal Ready to Eat  (Přečteno 18545 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ssgt.Vais

 • US ARMY
 • Major
 • Příspěvků: 496
MRE- Meal Ready to Eat
« kdy: Červenec 26, 2010, 10:01:42 »

MRE je samopřípravná potravinová dávka pro použití v boji nebo jiných podmínkách, kde polní stravovací zařízení nejsou k dispozici. MRE nahradili MCI (Meal, Combat, Individual) dávky v roce 1981 a  je to de facto nástupce LRP dávek z války ve Vietnamu.
Historie
Poměr potravin k nasycení člověka na jeden den, byl poprvé stanoven Kongresem během války o nezávislost a obsahoval dostatek hovězího, hrášku a rýže. Během občanské války se začaly používat konzervy. Později se začaly vyskytovat první „balíky“,které obsahovaly konzervované maso, nasolené vepřové maso, chléb, kávu, cukr a sůl. Během první světové války, byly konzervy masa nahrazeny „Lightweigh“ konzervami (obsahující maso solené nebo sušené), s cílem ušetřit hmotnost a umožnit větší množstí dávek, které vojáci ponesou. Na počátku druhé světové války, byla zavedena celá řada nových potravinových dávek, včetně dávky do  hor a džungle. Nicméně, snaha o snižování nákladů dovedla Quartermaster Command během druhé světové války a korejské války opět k zavedení heavywight potravinových dávek tipu C bez ohledu mise.
Rozvoj
V roce 1963, ministerstvo obrany začalo rozvíjet "Meal-Ready-to-eat" dávku jako lehčí náhradu za MCI dávky. To vedlo v roce 1966 na Long Range Patrol (neboli LRP) dávku, dehydrované jídlo uložené ve vodotěsném pouzdře. Nicméně, stejně jako v Jungle dávku, její náklady ve srovnání s MCI, jakož i náklady na skladování vedly k jeho omezené použití a opakované pokusy o zastavení používání od lidí z Quartermaster Command. V roce 1975, znovu zahájeny práce na dehydrovaném jídlu, uloženém v plastovém izolačním pozdře. První vydání MRE bylo roku 1981 a standardní se stalo v roce 1986.
MRE je v neustálém vývoji od roku 1993. Na základě testů a průzkumů, zkoumající doporučili více variant a větší porce. Počet teplých pokrmů se rozšířil do roku 1996 na 16 (včetně vegetariánské varianty), na 20 v roce 1997 a na 24 od roku 1998. Dnes si mohou vojáci vybrat až z 24 druhů MRE, a více než 150 dalších položek. V roce 1992, byl přidán bezplamenný potravinový ohřívač (FRH), aktivovaný vodou, který chemickou reakcí vydává teplo, aby si mohli vojáci udělat teplé jídlo.
V roce 2006 byly přidány "nápojové pytle", aby nahradily klasická kovová pitítka, pro přípravu nápojů. Kromě s měřicí odměřovacích linek pro přesné měření (nutno uvést že míry jsou uvedeny v uncích), mohou být zapečetěna a vložena k bezplamennému ohřívači.
Požadavky
Každé jídlo obsahuje asi 1200 kalorií (1200 kcal nebo 5.000 kJ) a voják má denně snist 3 balíky.
Požadavky na balení jsou přísné. MRE musí vydržet schoz padákem z 380 metrů a 30ti metrový volný pád. Musí udržovat minimální trvanlivost tři a půl roku při 27 °C, devět měsíců při 38 °C, a musí vydržet náhlý teplotní skok z -51°C na +49°C. Nové druhy obalů jsou kostruovány na lepší splnění těchto požadavků.
Každý MRE váží 510-740 g v závislosti na nabídce. Když je MRE smícháno s vodou, váží více než zmražené jídlo a poskytuje rovnocenně kalorií.
Obsah MRE
Celkový obsah jedné dávky: na obrázku z levého horního rohu
Pytel
Hlavní jídlo
Sušenky a chleba (ty 2 balíčky pod sebou)
Předkrm
Dezert nebo svačinu (často komerční Candy, obohacené pečivo, nebo HOOAH! tyčinkou)
Nádobí (obvykle jen plastovou lžíci)
Pravý dolní roh
Bezplamenný ohřívač
Tavený sýr, arašídové máslo, nebo želé
Balíček příslušenství: (pravý dolní roh od zhora)
Vodě-odolné zápalky(z materiálu mezi dřevem a papírem=snadno ohýbatelné)
Toaletní papír
Smetana do kávy
Vlhčený ubrousek
Práškový nápoj mix: ovocnou příchutí drink, kakao, instantní káva nebo čaj, sport drink, nebo mléčné koktejly.
Sůl
Cukr
Pepř
Žvýkačky
Nápojový pytlík (není na obrázku)
Občas Tabasco(zde není)
Mnohé předměty jsou obohacené živinami.

Kritika
Některé z prvních MRE hlavních chodů nebyly příliš chutné a začaly se jim dávat přezdívky "Mr. E" (pan tajemství), "Jídla všemi odmítnuta", "Pokrm, zřídka Jedlý", „Jídla odmítnutá nepřítelem," „pokrmy mentálně postižených "," Jídlo jako projímadlo "," Materiály připomínající jídlo "a dokonce" Jídla zamítnutá Etiopany. "Některé pokrmy mají své vlastní přezdívky. Například frankfurtské párky, které byly zapečetěné v pytlíkách po čtyřech, byly přejmenovány na "čtyři prsty smrti". Ačkoliv v průběhu let došlo ke zlepšení kvality,MRE si nalepilo mnoho přezdívek. MRE byly někdy nazývány "Tři lži za cenu jednoho": není to jídlo, není to připravené a nemůžete to jíst.
Jejich nízký obsah vlákniny může způsobit zácpu a tak byly známy jako již zmiňované "Jídla s požadavkem na klystýr", "Jídla odmítána konečníkem", "Jídla odmítána exkrementy ", nebo "pořádné prohnání konečníku". Zatímco mýtus, že žvýkačky nacházející se v MRE obsahuje projímadlo, je falešný, crackery obsahují vyšší množství než je běžné rostlinného obsahu pro usnadnění vyplavení.Další pověra existuje mezi vojáky o bonbonech, které jsou v několika menu: že nosí smůlu, zejména pokud se sní.
V březnu 2007, Salt Lake Tribune pozvalo tři gurmánské kuchaře k testu chuti 18 MRE jídlel. Žádné neobdrželo vyšší průměrné hodnocení než 5,7 na stupnici od 1- 10, a jídlo Kuřecí fajita mělo průměrné hodnocení 1,3.
Národní garda rozdává MRE lidem Katastrof, jako byly hurikány Katrina a Ike. Velký počet civilistů ihned vytvořilo vtipy na MRE např. "MRE Antoinette" a "Man Ready to Eat".
Použití MRE pro nebojová prostředí nebylo uplně vhodné protože nutriční požadavky jsou vhodné pro prostředí boje, kde vojáci spálí mnoho kalorií a ztratí hodně sodíku prostřednictvím potu.
Osobní hodnocení: Sám jsem měl asi 5 menu a něco bylo dobré ale kakaový koktejl byl cítit chemií. Hlavní jídlo menu 22  Kuřecí s knedlíkem bylo nepoživatelné. Bylo to jedno z nejhorších jídel co jsem kdy jedl. jinak je to celé celkem dobré.
Zdroj: Wikipedie
mreinfo.com
Rod Flanders
3rd Marine Division Reenacting Group (1958 - 1979)

Werner Mölders

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 1006
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 9. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 9. března 2009
Re: MRE- Meal Ready to Eat
« Odpověď #1 kdy: Červenec 26, 2010, 10:16:46 »
Tady je vidět, jak američani umí věci překomplikovat, není nad to otevřít pár konzerv, nakrájet trochu brambor a řepy a udělat si boršč.  ;D
Ampulle !!!

Tony eM

 • Administrátor
 • Příspěvků: 1727
 • Kvalitními příspěvky podporuj forum Panzernet!
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 30. června 2009
Re: (P)MRE- Meal Ready to Eat
« Odpověď #2 kdy: Červenec 26, 2010, 10:55:01 »
Moje řeč, taková vepřová konzerva z KDP, z té se daly dělat divy.
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!

Ssgt.Vais

 • US ARMY
 • Major
 • Příspěvků: 496
Re: (P)MRE- Meal Ready to Eat
« Odpověď #3 kdy: Červenec 26, 2010, 10:57:21 »
Pánové ale největší problémy sou s těma vařičema. tam když přidáte o pár ml. vody víc tak utopíte chemickou reakci a můžete jíst jídlo studený.
Rod Flanders
3rd Marine Division Reenacting Group (1958 - 1979)

Peterth

 • ČSR
 • Poručík
 • Příspěvků: 242
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. června 2009
Re: (P)MRE- Meal Ready to Eat
« Odpověď #4 kdy: Červenec 27, 2010, 07:56:59 »
Zajímavé, kamarád to má na armáči a mě dycky zajímalo, co přesně v tom je a jak je to poživatelný  :D
Díky za info. 
Možná by bylo hezký zde založit téma o potravinových dávkách za WW , pokud tomu někdo víc rozumí.

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: (P)MRE- Meal Ready to Eat
« Odpověď #5 kdy: Červenec 27, 2010, 02:24:20 »
Já rozumím bohužel sotva KD čkám z míru a socialismu...Měl jsem snad jednou štěstí , že jsem dostal KD i s Pedrem /žvýkačka/, což jsem považoval za překonání socialistckých bariér ..,protože se mohlo stát , že v případě války mohl být snímek kandidáta KSč se zvýkačkou v ústech před vypálenou kapitalistickou vesnicí v Rudém Právu , kde  bývalí fašisté pěstovali amerického brouka a pak  jej posílali přes hranice v balonech...Pedro mělo jednu nevýhodu..bylo tak tvrdé, že rozžvýkávání té žvýkačky odebralo vojákovi tolik energie, kolik mu KD energie dalo... :D ;D

Peterth

 • ČSR
 • Poručík
 • Příspěvků: 242
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. června 2009
Re: (P)MRE- Meal Ready to Eat
« Odpověď #6 kdy: Červenec 27, 2010, 04:00:49 »
Nj, třba i kofola je československá napodobenina Koka-koly že  ;). A vůbec se se východní blok snažil p otéhle stránce rovnat, vzpoměnme třeba na EXPO 1950.
A třeba ty pokusy se stravou pro kosmonauty, co se dělaly v Třeboni - třeba čokoláda s krví, kompletní menu z zelených řas...  8)

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: (P)MRE- Meal Ready to Eat
« Odpověď #7 kdy: Červenec 27, 2010, 04:25:49 »
Moje známá dělala v teletníku, který si pronajal výzkumný ústav a testoval  zda kráva je schopna v případě války jíst třeba papír...Podávali papír v různé formě a stavu a nakonec zjistili...že kráva potřebuje seno.....Válka, neválka... ;D

Dejvid

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 12
Re: MRE- Meal Ready to Eat
« Odpověď #8 kdy: Červen 09, 2011, 02:41:39 »
sem myslel ze americani tam maj jako tycinku vzdycky snickers

Por. Iko

 • Rudá armáda - RKKA
 • капитан - Kapitan
 • Příspěvků: 299
 • Realita je tvrdá.
Re: MRE- Meal Ready to Eat
« Odpověď #9 kdy: Červen 29, 2011, 12:48:49 »
sem myslel ze americani tam maj jako tycinku vzdycky snickers
V tom případě by muselo bejt na výběr víc tyčinek stejně s rim arašídovym máslem protože jak víte tak ve Snickers sou buráky a na ty existuje taky alergie
,,Užívejte si života protože mrtví budete dlouho."

shaity

 • Luftwaffe
 • Obergefreiter - desátník
 • Příspěvků: 51
Re: MRE- Meal Ready to Eat
« Odpověď #10 kdy: Červenec 27, 2011, 10:37:08 »
Kofola je kopie Coly ?? Od kdy ?? myslím,že má původní recepturu ...a chuť uplně jinou.. jestli je to fakt kopie ,tak jí dělal člověk bez chuti :D

Por. Iko

 • Rudá armáda - RKKA
 • капитан - Kapitan
 • Příspěvků: 299
 • Realita je tvrdá.
Re: MRE- Meal Ready to Eat
« Odpověď #11 kdy: Červenec 29, 2011, 07:32:49 »
Kofola je celkem dobrá a zdá se mi i míň sladká než Coca Cola, jasně že má svoji recepturu ale tady nešlo o kopii ale o to aby měl východní blok (spíš možná jen ČSSR) taky tenhle druh limonády.
,,Užívejte si života protože mrtví budete dlouho."

Werner-Ekkehard Knappe

 • Luftwaffe
 • Stabsfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 253
Re: MRE- Meal Ready to Eat
« Odpověď #12 kdy: Červenec 29, 2011, 10:21:15 »
Kofola bola odozva socialistického štátu na Coca-Colu, nie jej kópiou...

Por. Iko

 • Rudá armáda - RKKA
 • капитан - Kapitan
 • Příspěvků: 299
 • Realita je tvrdá.
Re: MRE- Meal Ready to Eat
« Odpověď #13 kdy: Srpen 02, 2011, 02:44:42 »
Bodlák: Přesně řečeno! :)
,,Užívejte si života protože mrtví budete dlouho."

Werner Mölders

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 1006
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 9. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 9. března 2009
Re: MRE- Meal Ready to Eat
« Odpověď #14 kdy: Srpen 02, 2011, 04:13:27 »
Tak jsem měl MRE před pár dny na vodě od kamaráda pilota, který je dotáhnul z Afghánu a musím říct, že se to docela dalo. Je z toho nějak dost cítit chemie, ale čekal jsem to horší.
Ampulle !!!