Autor Téma: Lietadlové lode triedy Yorktown (USA)  (Přečteno 9795 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Lietadlové lode triedy Yorktown (USA)
« kdy: Červenec 13, 2010, 01:37:03 »
Tri lode triedy Yorktown predstavovali prvú triedu lietadlových lodí stavaných od začiatku pre tento účel (dve lode triedy Lexington boli prestavanými bitevnými krížnikmi, Ranger sa v dôsledku nepríliš vydarenej konštrukcii nasledovníka nedočkal). Washingtonská námorná dohoda obmedzovala celkovú tonáž amerických lietadlových lodí na 135 000 ton pri maximálnom výtlaku 27 000 ton. Po dokončení lodí Lexington, Saratoga a Ranger zostávalo Američanom dostatok tonáže pre postavenie dvoch väčších a jednej menšej lietadlovej lode. Výsledkom tohto rozhodnutia bola loď Yorktown (CV-5), Enterprise (CV-6) a menšia loď Wasp (CV-7). Poslednou treťou loďou triedy sa stal Hornet (CV-8), ktorý bol výsledkom potreby ďalších lietadlových lodí po vypršaní washingtonských limitov. Keďže nebol dostatok času pre prípravu nového projektu bolo rozhodnuté postaviť ho podľa pôvodných plánov triedy Yorktown, ktoré boli k dispozícií. 

Na rozdiel od predchádzajúcej lodi Ranger došlo k výraznejšiemu posilneniu pancierovania lode. Bočný pás dosahoval v strede hrúbku 102 mm a smerom k obom koncom lode sa zužoval na 64 mm. Hlavná paluba (29 mm) lode tvorila podlahu hangárovej paluby, nad ktorou bol postavený otvorený hangár, ktorého strechu zase tvorila letová paluba. Na rozdiel od britskej praxe bola nepancierovaná, ale tvorená 75 mm hrubými drevenými trámami s oceľovým plechom na spodku. Hangár bolo možné uzatvoriť pomocou oceľových roliet. Pancierovaná bola aj 4. paluba, ktorá mala chrániť strojovne a dosahovala hrúbku 38 mm. Veliteľská veža bola chránená 104 mm pancierom na bokoch a 64 mm na strope. Ochranu proti torpédam tvorili tri samostatné vodotesné nádrže na bokoch lode a dvojité dno v celej jej dĺžke. Pohon lode zabezpečovalo deväť kotlov a štyri sady parných turbín s celkovým výkonom 120 000 k, ktoré umožňovali dosiahnúť maximálnu rýchlosť 33 uzlov. Ako nevhodné sa ukázalo umiestnenie troch kotolní vedľa seba, na ktoré zase nadväzovali dve strojovne. To znamenalo, že aj prípade jediného dobre zamiereného zásahu mohlo dôjsť k úplnému znehybneniu celej lode.


pancierová ochrana

Z paluby lietadlových lodí triedy Yorktown mohlo teoreticky operovať až 90 lietadiel. Počet nesených lietadiel však zväčša býval menší, tabuľkovo zahŕňala letová skupina 84 kusov strojov (36 Wildcatov, 36 Dauntlessov, 16 Avengerov). Pre ich presun z hangárovej na letovú palubu slúžili tri výťahy. Pomoc pri štarte poskytovali dva parné katapulty na letovej a jeden na hangárovej palube. Ten bol neskôr u dvoch jednotiek triedy odstránený (Yorktown ho niesol až do svojho potopenia  Čo sa týka hlavňovej výzbroje obdržali pôvodne osem 127 mm/38 diel, šesťnásť 28 mm kanónov a dvadsaťštyri 12,7 mm guľometov. Táto výzbroj sa však čoskoro ukázala ako nedostatočná a preto došlo k jej niekoľkým modifikáciam. Guľomety boli nahradené 20 mm kanónmi Oerlikon: Yorktown a Hornet obdržali po 24 kusov, Enterprise 32 kusov. V novembri 1942 obdržala Enterprise ako posledná preživšia loď triedy 40 mm Boforsy ako náhradu za zastaralé 28 mm komplety, počet 20 mm Oerlikonov dosiahol číslo 46. Počas generálnej opravy v druhej polovici roku 1943 bola delostrelecká výzbroj lode výrazne posilnená. Po jej dokončení sa Enterprise ježila šiestimi štvorhlavňovými a ôsmymi dvojhlavňovými postaveniami pre 40 mm Boforsy a štyridsiatimiôsmymi jednohlavňovými 20 mm Oerlikonmi. Posledné úpravy prebehli koncom vojny ako reakcia na stupňujúcu sa hrozbu japonských kamikadze. Výbroj bola posilnená na jedenásť štvorhlavňových a päť dvojhlavňových Bofors kompletov za cenu zníženia 20 mm Oerlikonov na 32 kusov v dvojhlavňových postaveniach. Loď taktiež obdržala modernejšie zameriavače. Do boja sa však v tomto prevedení už nezapojila.


28 mm kanón           20 mm Oerlikon

40 mm Bofors          127 mm delá

Lode triedy Yorktown môžeme celkovo hodnotiť ako veľmi úspešné. Spolu s triedou Lexington niesli hlavnú ťarchu bojov v úvodnej fáze vojny v Pacifiku, keď Japonci ešte mali početnú prevahu a disponovali špičkovo vycvičenými pilotmi. Práve tri lode tejto triedy pripravili Japoncom zdrvujúcu porážku pri ostrove Midway, ktorá predstavovala začiatok konca japonskej námornej nadvláde. Ich úspešná konštrukcia sa menšími úpravami stala východiskom pre nasledujúcu triedu Essex. Dve z lodí boli počas vojny stratené, tretia (Enterprise) sa stala najvyznamenanejšou loďou amerického námorníctva.

TTD triedy Yorktown (po dokončení):
Výtlak, štandardný : 19 900 ton
Výtlak, plný : 25 500 ton
Dĺžka na vodoryske: 231,95 metra
Dĺžka maximálna: 246,75 metra
Šírka : 25 metrov (trup) a 33,38 metra (letová paluba)
Ponor : 7,7 metra
Posádka : 2217 mužov

Výzbroj:
osem 127 mm diel (8x1)
šesťnásť 28 mm kanónov (4x4)
dvadsaťštyri 12,7 mm guľometov (24x1)
max počet lietadiel 96 (obvykle nesený počet 80 – 90)

Pohon:
deväť kotlov Babcock&Wilcox, štyri turbíny Parsons, 120 000 k, 4 hriadele, 33 uzlov,
dosah 11 000 námorných míľ pri 15 uzloch

Lode v triede: Yorktown, Enterprise, Hornet


Enterprise v roku 1938


Enterprise v roku 1942


Enterprise v roku 1944

USS Yorktown (CV-5)
Stavba lode bola zahájená 21. mája 1934 v Newport News Shipbuilding & Drydock Co v štáte Virginia. Na vodu bola spustená 4. apríla 1936 a do služby slávnostne zaradená 30. septembra 1937. Po vypuknutí vojny sa spolu so sesterskou loďou Enterprise zúčastnil operácie proti Gilbertovým ostrovom. Začiatkom mája sa spolu s Lexingtonom stretol v prvej bitke lietadlových lodá v Koralovom mori. Lexington skončil na dne a Yorktown bol poškodený. Po návráte do Pearl Harboru bol urýchlene opravený, aby sa mohol zúčastniť nasledujúcej bitky pri ostrove Midway. Yorktown bol poškodený bombami aj torpédami lietadiel z poslednej japonskej lietadlovej lodi Hirjú a následne opustený. Všetky ďalšie snahy o jeho záchranu zmarila japonská ponorka I-168.Yorktown sa potopil 7. júna 1942.


pohľad z predu na Yorktown


Yorktown so svojou leteckou skupinou

USS Enterprise (CV-6)
Stavba lode bola zahájená 16. júla 1934 v Newport News Shipbuilding & Drydock Co v štáte Virginia. Na vodu bola spustená 3. októbra 1936 a do služby slávnostne zaradená 12. mája 1938. Enterprise sa zapojila aj do útoku na Pearl Harbor, keď niekoľko z jej prieskumných lietadiel bolo napadnutých japonskými lietadlami. Spolu so sesterskou loďou Yorktown zúčastnil operácie proti Gilbertovým ostrovom a následne slúžil ako doprovod pre Hornet pri slávnom Doolittlovom nálete. Rovnako ako ostatné dve lode sa zúčastnila Bitky o Midway, kde sa jej podarilo uniknúť poškodeniu. Nasledovali akcie pri ostrove Guadalcanal, kde bola niekoľkokrát poškodená, ale vždy v krátkom čase opravená. Po takmer roku strávenom v generálnej oprave sa Enterprise vrátila do Tichého oceánu, aby sa zúčastnila ťaženia stredným Pacifikom. Podieľala sa na Bitke vo Filipínskom mori aj na najväčšom námornom stretnutí Bitke v zálive Leyte. Unikla bez poškodenia a na palubu obdržala nočnú leteckú skupinu. Spolu s ňou sa zúčastnila invázií na Iwo Jimu a následne Okinawu. Dva krát bola poškodená náletom kamikadze a v oprave sa nachádzala aj v čase keď Japonsko konečne kapitulovalo. Po skončení vojny sa Enterprise zúčastnila repatriácie amerických vojakov z Európy domov. So služby bola vyradená 17. februára 1947. Pokusy o jej záchranu ako pamätníka skončili neúspešne, a tak bola 1. júla 1958 predaná do šrotu. Šrotovanie bolo dokončené v máji 1960.


bočný pohľad na Enterprise


farebná fotografia zo vzduchu

USS Hornet (CV-8)
Stavba lode bola zahájená 25. septembra 1939 v Newport News Shipbuilding & Drydock Co v štáte Virginia. Na vodu bola spustená 14. decembra 1940 a do služby slávnostne zaradená 20. októbra 1941. Hneď prvá akcia sa stala azda jeho najznámejšou, naložený armádnymi bombardérmi B-25 podnikol nálet na japonské materské ostrovy. Následne sa zúčastnil Bitky o Midway, kde sa preslávila jeho 8. torpédová eskadra, z ktorej pri nálete na japonskú flotilu prežil jediný muž. Počas Guadalcanalského ťaženia sa spolu s Enterprise zúčastnil Bitky pri ostrovoch Santa Cruz. Utrpel ťažké poškodenia a mussel byť opustený. Snaha o jeho potopenia skončila neúspešne, a tak mu ranu z milosti udelili japonské torpédoborce. Bolo 27. októbra 1942.


Hornet a Enterprise počas Doolitlovho náletu


pohľad na loď Hornet

Zdroje:
www.military.cz
www.palba.cz
www.wikipedia.org
www.warshipsww2.eu
www.history.navy.mil
The only easy day was yesterday.

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Trieda Yorktown (USA)
« Odpověď #1 kdy: Červenec 13, 2010, 05:23:23 »
USS Yorktown v Bitke o Midway

Yorktown, vážne poškodený po Bitke v Korálovom mori, dorazil do Pearl Harboru 27. mája 1942. Vďaka nadľudskému výkonu opravárskych čiat mohol za tri vyplávať smerom k Midwayu. Yorktown operoval samostatne ako TF 17 pod velením kotraadmirála Fletchera, asi 10 míľ severne od TF 16 (Enterprise a Hornet). Vďaka pátraciemu úsiliu lietadiel zo samotného ostrova a lietadlových lodí sa podarilo odhaliť 2 nepriateľské lietadlové lode. 4. júna v skorých ranných hodinách vzlietli proti Japoncom úderné zväzy z lodí Enterprise a Hornet. Fletcher, ktorý mal obavy, kde sa nachádzajú zvýšné dve z Nagumových lodí sa však rozhodol svoje lietadlá pozdržať. Keď už sa rozhodol ich vyslať ponechal si časť z nich na palube ako rezervu. O 8:45 vzlietlo 12 torpédových bombardérov korvetného kapitála Masseyea, 17 strmhlavých bombardérov korvetného kapitána Leslieho a o 9:05 aj 6 stíhačiek korvetného kapitána Thache. Na dohľad japonských lodí sa dostali okolo 10tej hodiny. Torpédové bombardéry kryté stíhačkami sa pokúsili o koordinovaný nálet na lietadlovú loď Sorjú. Protilietadlová paľba a prevaha japonských stíhačiek však mala za následok masaker amerických lietadiel. Len 2 z Masseyeových bombardérov sa vrátili na materskú loď (on sám zahynul). Ich obeť (rovnako ako posádok torpédových bombardérov z Hornetu a Enterprise) však nebola márna. Japonské stíhačky mali nedostatok paliva a streliva a nachádzali sa v nízkych letových hladinách. To uvoľnilo cestu americkým strmhlavým bombardérom. Leslieho 17 bombardérov sa na scéne objavili o 10:25 a za cieľ si zvolili Sorjú. V priebehu nasledujúcich 3 minút obdržala loď tri zásahy ťažkými 1000 librovými bombami, ktoré pre ňu znamenali rozsudok smrti. Leslie nestratil ani jeden stroj.

Fletcher sa rozhodol nečakať na návrat 1. vlny a o 11:20 dal rozkaz aby vzlietlo ďalších 10 strmhlavých bombardérov poručíka Shora. O 11:50 sa na oblohe objavili najprv 4 Thachove stíhačky a po nich aj Leslieho bombardéry. Než však mohli pristáť varoval radar pred nebezpečenstvom nepriateľského náletu. Išlo o 16 bombardérov poručíka Kobajašiho s doprovodom 4 stíhačiek Zero. Stíhacej ochrane Yorktownu sa podarilo zostreliť 10 z bombardérov, ostatné však pokračovali ďalej. Ďalšie dva padli za obeť protilietadlovej paľbe z doprovodných plavidiel. Napriek tomu obdržala loď 3 zásahy. Prvá explodovala blízko výťahu číslo 2 na pravej strane lode. Následná explózia pobila mužov stojacich pri protilietadlových delách a vytvorila trojmetrových kráter v letovej palube. Na hangárovej palube sa vznietili 3 bombardéry a len vďaka rýchlemu zásahu dôstojníka hangárovej paluby poručíka Emersona bolo všas uvedené do prevádzky hasiace zariadenie. Druhá bomba zasiahla ľavobok lode, prenikla ako letovou, hangárovou tak spodnou palubou až nakoniec explodovala hlboko vo vnútri lodi. Výbuch vytrhol z podstavcov 3 kotle, v ďalších 5 uhasil oheň. Kotolne sa rýchlo začali plniť štipľavým dymom. Tretia bomba prenikla výťahom č. 1 a explodovala na úrovni štvrtej paluby, v blízkosti skladísk streliva a benzínových nádrží. Rýchly zásah požiarnych čiat zabránil najhoršiemu. Rýchlosť lode klesla najprv na 6 uzlov a nakoniec sa úplne zastavila. Netrvalo však dlho a vďaka úsiliu opravárenských družstiev mohla loď opäť plávať rýchlosťou 5 uzlov a po 2 hodinách od posledného náletu dokonca 18 uzlami.


dym sa vznáša na Yorktownom po nálete strmhlavých bombardérov


horiaci Yorktown

Na letovej palube sa obnovila činnosť. Stíhačkám sa práve doplňovalo palivo, keď doprovodný krížnik opäť vyhlásil protiletecký poplach. Proti japonským (10 torpédovým bombardérom Tomanogy a 6 stíhačkám poručíka Moriho) lietadlám vyštartovalo 8 stíhačiek Wildcat. Podarilo sa im zostreliť jeden bombardér, ale japonskí stíhači ich zamestnali natoľko, že zvyšným sa podarilo preniknúť. Prudká protilietadlová paľba zmietla z oblohy ďalšie 2 ešte predtým ako dosiahli vhodnú pozíciu pre uvoľnenie torpéd. Dvom torpédam sa podarilo ostrým obratom vyhnúť, ďalšie dve však loď zasiahli naplno. Pod čiarou ponoru vznikli obrovské diery a Yorktown sa postupne naklonil o 26 stupňov. Loď opätovne zastavila a jej kormidlo zostalo zablokované v ostrom uhle v akom sa nachádzalo pri poslednom manévry. Potom ako kapitán lode Buckmaster obdržal hlásenia o škodach rozhodol o opustení lode. Posádka sa bez paniky začala presúvať na doprovodné torpédoborce. Buckmaster sám zatiaľ prešiel opustenú loď, aby sa uistil, že nikoho nezanechali na palube. Následne sám zošplhal na záchranný vor.


zásah torpédom na ľavoboku


Yorktown leží bez pohybu na vodnej hladine

Fletcher nariadil, aby sa zbytok TF17 stiahol smerom k TF16. Zároveň však nariadil aby torpédoborec Hughes zostal v blízkosti Yorktownu. Nasledujúci deň (5. júna), keď sa zdalo, že situácia lode sa ďalej nezhoršuje prikázal admirál Nimitz, aby boli obnovené pokusy o záchranu lode. Na pomoc priplávala aj mínolovka Vireo, ktorá vzala Yorktown do vleku a pomaly ho ťahala smerom k Havaju. K torpédoborcu Hughes sa pridal aj Gwin a obe lode vyslali na Yorktown záchranné čaty. Po zotmení však bolo nutné operácie prerušiť. Buckmaster sa zatiaľ s ďalšími 170 mužmi nalodil na torpédoborce Hammann, Balch a Benham. Ich úlohou bolo zachrániť lietadlovú loď. Potom ako prestúpili na palubu Yorktown sa rýchlo pustili do plnenia stanovených úloh. Hammann zatiaľ zostal pri boku lode, aby poskytol zdroje elektrickej energie. V čase keď muži dostali obedovú prestávku sa k lodi priblížila japonska ponorka I-168. Podarilo sa jej preniknúť ochranným kordónom torpédoborcov a zo vzdialenosti 800 metrov vystrelila štyri torpéda. Jedno z nich síce minulo, ďalšie však napriamo zasiahlo Hamman a zostavajúce dve pravobok lietadlovej lodi. Netrvalo dlho a Hammannm zmizol pod hladinou. Aby toho nebolo málo po niekoľkých sekundách explodovali jeho hlbinné nálože. Dve ďalšie torpéda boli pre Yorktown priveľa. Vireo teda odpojilo vlečné laná a prevzal mužov záchranárskych čiat. Yorktown sa udržal nad vodou po celú noc. Nasledujúci deň však bol hlboko ponorený a opäť silno naklonený na ľavobok. O 5:01 sa loď prevrátila na ľavý bok a pomaly zmizla pod hladinou. USS Yorktown sa potopil na pozícii 30 stupňov 46 minút severnej šírky a 176 stupňov a 24 minút západnej dĺžky.


silno naklonený Yorktown s torpédoborcom Hammann


torpédoborec Hammann mizne pod hladinou


posledné okamihy lietadlovej lode USS Yorktown
The only easy day was yesterday.

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Trieda Yorktown (USA)
« Odpověď #2 kdy: Červenec 14, 2010, 11:23:13 »
USS Hornet v Bitke pri ostrovoch Santa Cruz

Bitky pri ostrovoch Santra Cruz sa Hornet zúčastnil spolu so svojou sesterskou loďou Enterprise. Zatiaľčo Hornet tvoril jadro TF 17 (kontradmirál Murray) tak Enterprise zase TF 16 (kontradmirál Kinkaid). 27. októbra 1942 potom ako prieskumné lietadlá objavili japonskú flotilu vyslal Hornet o 7:50 prvú útočnú vlnu 29 lietadiel (15 strmhlavých, 6 torpédových bombardérov a 8 stíhačiek), ktorú o 8:10 nasledovala druhá tvorená tentokrát 25 strojmi (9 strmhlavých, 9 torpédových bombardérov a 7 stíhačiek). Japonci však tiež nelenili a svoje stroje dostali do vzduchu ešte pred Američanmi. Lietadlá z Hornetu bez problémov našli japonské lietadlové lode a pred pol desiatou ráno zahájili nálet na Šókaku, ktorú zasiahli štyrmi 1000 librovými bombami. Neúspechom skončil nálet torpédových bombardérov. Krátko nato dorazila na scénu druhá vlna z Hornetu, ktorej sa podarili 2 bombové a 1 torpédový zásah ťažkého krížnika Tone.

O 8:40 sa japonské lietadlá ukázali na radaroch amerických lodí. V dôsledku problémov s ich identifikáciou a nevhodnému riadeniu stíhacej ochrany došlo k zásahu proti nim až o takmer 20 min neskôr. Tento čas zabránil americkým stíhačom dosiahnúť potrebnú výšku a vhodnú pozíciu pre útok. Enterprise zatiaľ vplávala do dažďovej prehánky, a tak sa japonský nápor sústredil práve na Hornet. Ten sa mohol v tejto chvíli spoľahnúť len na vlastné protilietadlové delá a delá doprovodných plavidiel. A to bolo málo. O 9:12 prvá bomba prerazila palubu vedľa mostíka a prenikla až na tretiu palubu kde s ničivou silou explodovala. Ďalšie dva zásahy nasledovali. Obe zasiahli loď medzi jej strednou časťou a zadným výťahom. V letovej palube vznikla veľká diera a straty utrpeli aj delostrelci, ktorí sa nachádzali na postaveniach v blízkosti miesta zásahu. Aby toho nebolo málo narazil japonský pilot so svojím ťažko poškodeným strojom do komína, od ktorého sa odrazil, dopadol na letovú palubu a tú prerazil, pričom spôsobil rozsiahly požiar. O 9:15 nasledovali dva zásahy torpédami v oblasti strojovne. Posledný úder prišiel od japonského pilota, ktorý v samovražednom nálete narazil vedľa prednej protilietadlovej batérie na ľavoboku. Všetko toto sa udialo za 15 minút. Po skončení náletu sa Hornet nakláňal 8 stupňov na pravobok.


prvá bomba ešte loď minula


japonský Val sa chystá naraziť do Hornetu


explózia po náraze


torpédoborce pomáhajú pri hasení požiarov (Morris pri pravoboku a Russell na ľavoboku)

Napriek ťažkým škodám, ktoré Hornet utrpel, pokračovali pokusy o jeho záchranu. Vďaka spoločnému úsiliu posádky lietadlovej lode a s prispením požiarnych zariadení torpédoborcov Morris a Russel sa do desiatej hodiny podarilo dostať požiare pod kontrolu. Nasledovali pokusy vziať Hornet do vleku ťažkého krížnika Northampton. Prvý zmaril nálet osamoteného japonského bombardéra a druhý zase pretrhnutie vlečného lana. Až po použití 5 cm hrubého lana sa rýchlosťou troch uzlov dal Hornet do pohybu. Veliteľ lodi kapitán Mason taktiež prikázal, aby loď opustilo 875 mužov, ktorých nebolo pri záchranných operáciach bezprostredne potreba. Japonci sa však ešte nevzdali a o 15:15 sa nad Hornetom objavili torpédové bombardéry. Northampton bol nútený odpojiť vlečné lano, aby mohol voľne manévrovať. Nehybný Hornet predstavoval pre japonských pilotov vítaný cieľ. Napriek tomu loď zasiahlo jediné torpédo. Pre mohutnú loď však znamenalo rozsudok smrti. Náklon lode sa zvýšil na 15 stupňov a bolo jasné, že pre Hornet nie je záchrany. Krátko pred 16:00 obdržala loď ešte zásah bombou vzadu na pravoboku. Mason nariadil opustiť loď. Posledný úder pripravili Hornetu strmhlavé bombardéry z Džunja, ktoré mu na rozlúčku pridali ešte jednu bombu. Zostávalo už len lietadlovú loď potopiť. To sa však nepodarilo ani 9 torpédovým zásahom z Mustinu a Andersonu. Keď nepomohli torpéda, zasiahli 127 mm delá torpédoborcov. Ani 430 zásahov však nedonútilo loď klesnúť pod hladinu. Američania mali naponáhlo, keďže na scéne sa čoskoro mali objaviť japonské hladinové lode, a všeci si boli dobre vedomí japonskej prevahy v nočnom boji. Japonci na miesto dorazili 40 min potom ako americké lode zmizli. Spočiatku uvažovali, že sa pokúsia odtiahnúť Hornet na Truk, jeho poškodenia však boli príliš vážne. Štyri ďalšie torpédové zásahy už boli aj pre Hornet priveľa a ten sa potopil 27. októbra 1942 o 1:35.


Northampton sa pokúša vziať Hornet do vleku


osudové torpédo je vo vode


torpédoborec Russell sa chystá evakuovať posádku Hornetu


opustený Hornet so silným náklonom na pravobok
The only easy day was yesterday.

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Trieda Yorktown (USA)
« Odpověď #3 kdy: Červenec 15, 2010, 12:01:38 »
USS Enterprise vs kamikadze11. apríla 1945 sa japonskí samovražední piloti zamerali na TG 58.3, ktorej súčasťou bola aj Enterprise. Krátko po druhej hodine poobede zahájila loď protilietadlovú paľbu na dve nalietavajúce lietadlá. Jedno sa podarilo zostreliť, druhé (Yokosuka Judy) narazilo na pravú stranu trupu, kde zničilo dve postavenia 40 mm kanónov a nakoniec spadlo do mora. 1000 librová bomba, ktorú lietadlo nieslo explodovala pod loďou a spôsobila ďalšie menšie škody. Výsledkom útoku bolo 5 zranených mužov posádky. Napriek škodám pokračovala v operáciach proti Okinawe ďalšie tri dni. Nasledoval návrat k atolu Ulithi kvôli opravám, ktoré trvali šesťnásť dní. 6. mája už bola Enterprise späť pri Okinawe.

14. mája 1945 bola Enterprise opäť súčasťou TG 58.3. Jej úlohou boli nočné stíhacie hliadky a protiponorková služba. V noci z 13. na 14. máj sa skupina nachádzala juhovýchodne od Kjúšú. V ranných hodinách loď zahájila protilietadlovú paľbu proti nalietavajúcemu kamikadze a zároveň prudko obrátila doľava. To však nestačilo. Zero naložené bombami pilotované Tomim Zaiom narazilo v oblasti predného výťahu. Následná explózia vyhodila 15 tonový výťah 400 stôp do vzduchu. Vypukol rozsiahly požiar, ktorý sa však podarilo rýchlo dostať pod kontrolu. 14 mužov však zaplatilo za útok životom, ďalších 35 bolo zranených. Loď muselo kvôli oprávam odplávať až do USA., kam dorazila 7. júna 1945. Do boja už viacej nezasiahla a kvôli koncu vojny sa opravy pretiahli až do 13. septembra 1945. Enterprise sa stala poslednou lietadlovou loďou poškodenou útokom kamikadze.


explózia po náraze kamikadze z 14. mája


škody na prednej palube a chýbajúci predný výťah

Škody a straty na životoch však nespôsobovali len Japonci. 20. marca 1945 sa loď stala terčom náletu japonských lietadiel. Všetky tri zhodené bomby loď minuli, ale zato obdržala dva zásahy 127 mm granátmi od príliš aktívnych delostrelcov na doprovodných plavidlách. Jedno postavenie 40 mm kanónov bolo zničené a explózie pripravenej munície poškodilo aj ďalšie protilietadlové delá. Výsledkom bolo 7 mŕtvych a 30 zranených mužov. Samotné požiare sa podarilo zvládnúť za polhodinu. Enterprise strávila v oprave na atole Ulithi 10 dní.


škody na prednej palube ako výsledok „priateľskej“ paľby
The only easy day was yesterday.

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Trieda Yorktown (USA)
« Odpověď #4 kdy: Červenec 18, 2010, 03:00:49 »
„Big E“

Lietadlová loď Enterprise strávila celú svoju aktívnu bojovú kariéru na Tichomorskom bojisku. Za svoju činnosť obdržala 20 bojových hviezd (z celkových 22 možných), čím  sa stala najdekorovanejšou loďou amerického námorníctva. Enterprise je taktiež jedinou loďou mimo Royal Navy, ktoŕá obdržala britskú vlajku admirality. Za svoju službu sa podieľala na potopení 71 lodí, poškodení 192 ďalších a zostrelení (či už stíhačkami leteckej skupiny alebo palubnými delami) 911 lietadiel. Na lodi sa postupne vystriedalo niekoľko tisíc členov posádky, 104 z nich prešli s Enterprise celou vojnou. Zoznam operácií, za ktoré Enterprise obdržala bojové hviezdy zahŕňa:

1.   Pearl Harbor (protiponorková služba)
2.   Nájazdy na ostrovy v Pacifiku (Gilbertove, Marshallove, ostrovy Wake a Marcus)
3.   Bitka o Midway
4.   Bitka o Guadalcanal (invázia)
5.   Obsadenie a udržanie Guadalcanalu
6.   Bitka pri východných Šalamúnových ostrovoch
7.   Bitka pri ostrovoch Santa Cruz
8.   Námorné bitky pri Guadalcanale
9.   Bitka pri Rennellovom ostrove
10.   Operácie proti Gilbertovým ostrovom
11.   Operácie proti Marshallovým ostrovom
12.   Operácie proti Truku, ostrovom Palau, Yap, Ulithi
13.   Operácie pri Novej Guinei
14.   Operácie proti Mariánskym ostrovom
15.   Operácie v západnom Pacifiku
16.   Invázia na ostrov Leyte
17.   Operácie proti Luzonu
18.   Operácie proti domácim japonským ostrovom
19.   Invázia na ostrov Iwo Jima
20.   Operácie proti Okinawe

Koniec 2. svetovej vojny zastihol Enteprise zakotvenú v Pudget Sound v štáte Washington. Následne bola použitá pri repatriácii amerických jednotiek zo zámoria. 18. januára 1946 zakotvila v Bayonne v New Jersey. Zo služby bola vyradená 17. februára 1947. Už v predchádzajúcom roku sa objavili snahy o jej záchranu ako národného pamätníka., tento ani nasledujúci pokus Múzea vedy a techniky, San Francisca však nebol úspešný. V októbri 1956 však námorníctvo zverejnilo zoznam lodí, ktoré už nebolo ochotné ďalej uchovávať v zakonzervovanom stave. Medzi uverejnými menami sa nachádzala aj Enterprise. Nedávno vzniknutej Asociácii lodi USS Enterprise CV-6 sa podarilo presadiť v kongrese rozhodnutie o jej zachovaní ako pamätníka vo Washingtone. Asocácia však musela prevzať za loď finančnú zodpovednosť a získať za šesť mesiacov sumu 2 miliónov dolárov, čo sa však bohužiaľ nepodarilo. Výsledkom bola dohoda, podľa ktorej sa Asociácia vzdala snahy o záchranu lode výmenou za to, že prvá lietadlová loď s nukleárnym pohonom (práve bola vo výstavbe) bude pomenovaná Enterprise. Zároveň Asociácia obdrží niekoľko častí lodného trupu, ktoré bude považovať za vhodné pre výstavbu pamätníka. 1. júla 1958 bola teda loď predaná do šrotu. Do mája 1960 bola jediná lietadlová loď, ktorá zažila Bitku pri Midway a dočkala sa konca vojny, minulosťou.


Enterprise počas šrotovania


lodný zvon Enterprise, Annapolis – Maryland


meno, ktoré sa nachádzalo na korme lodi, New Jersey
The only easy day was yesterday.

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Trieda Yorktown (USA)
« Odpověď #5 kdy: Červenec 18, 2010, 04:36:19 »
Pár ďalších fotiek:

Enterprise a Yorktown počas stavby, Newport News Virginia


21. októbra 1941, posádka Hornetu počas ceremónie zaradenia do služby


20 mm Oerlikony na Yorktowne


Hornet si razí cestu vlnami


tri generácie lietadlových lodí: najbližšie USS Saratoga (CV-3, trieda Lexington), USS Enterprise (CV-6, trieda Yorktown), USS Hornet (CV-12, trieda Essex) a USS San Jacinto (CVL-30, trieda Independence)


Enterprise 22. júna 1958, Brooklyn Navy Yard,  druhou loďou je USS Independence (CV-62) krátko pred dokončením
The only easy day was yesterday.