Autor Téma: 14. Panzer Division  (Přečteno 2603 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Peter

  • Čestný moderator
  • Příspěvků: 1943
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
14. Panzer Division
« kdy: Prosinec 29, 2006, 06:05:03 »
Historie :

Artillerieführer IV : ?.10.1934 - 15.10.1935

4. Infanterie Division : 15.10.1935 - 15.8.1940

14. Panzer Division : 15.8.1940 - 12.4.1945



Velitelé :

Generalleutnant Erich Raschick : ?.10. 1934 - 1.9.1939

General der Infanterie Erik Hansen : 1.9.1939 - 1.10.1940

Generalleutnant Heinrich von Prittwitz und Gaffron : 1.10.1940 - 22.3.1941

General der Panzertruppen Friedrich Kühn : 22.3.1941 - 1.7.1942

Generalleutnant Ferdinand Heim : 1.7.1942 - 1.11.1942

Generalleutnant Hans Freiherr von Falkenstein : 1.11.1942 - 16.11.1942

Generalleutnant Johannes Bäßler : 16.11.1942 - 26.11.1942

Generalmajor Friedrich Lattmann : 26.11.1942 - 31.1.1943

Generalleutnant Friedrich Sieberg : 1.4.1943 - 29.10.1943

Generalleutnant Martin Unrein : 29.10.1943 - 5.9.1944

Generalmajor Oskar Munzel : 5.9.1944 - 1.12.1944

Generalleutnan Martin Unrein : 1.12.1944 - 10.2.1945

Oberst Friedrich-Wilhelm Jürgen : 10.2.1945 - 15.3.1945

Oberst Karl Gräßel : 15.3.1945 - 12.4.1945



Divize vznikla v srpnu 1940 ze 4. pěší divize a 36. tankového pluku, který byl vyčleněn ze stavu 4. tankové divize. Prvními boji pro ni bylo Balkánské tažení, během operaci Barbarossa byla divize dislokována u skupiny armád Jih a účastnila se všech významných bojů. V roce 1942 v rámci 6.armády postupovala ke Stalingradu a poté bojovala uvnitř města.   Společně s 6.armádou sdílela její osud a papírově byla zrušena k 31.1.1943, fakticky, ale byla zničena mnohem dříve uvnitř Stalingradského kotle.

V dubnu 1943 byla divize, i přes protesty Guderiana obnovena, z původní divize zůstal pouze znak a několik desítek vojáků, kteří se z různých důvodů neúčastnili bitvy o Stalingrad nebo byli evakuováni. V listopadu 1943 byla poslána na východní frontu a bojovala u Krivého Rogu a u Čerkass. Během těchto bojů utrpěla tak těžké ztráty, že musela být znovu v dubnu 1944 stažena na doplění. Plně se zde prokázala Guderianova slova, že takto znovuobnovené divize s nulovými zkušenostmi nemají velkou bojovou hodnotu. Zhruba od září 1944 bojuje v rámci skupiny armád Sever v Kuronsku. Koncem války kapitulovala v obklíčené Kuronské kapse Rudé armádě.



Znaky divize :



Označení platné po celou dobu existence divize  

"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "