Autor Téma: Srebrenica, 1995 (Jugoslávie)  (Přečteno 11624 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pospec

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
Srebrenica, 1995 (Jugoslávie)
« kdy: Červen 16, 2010, 07:48:00 »
Srebrenica
Politická a vojenská situace před masakrem:
Počátkem 90.let padá ve většině zemí jejich režimy (ČSSR, Polsko, Rumunsko, SSSR) a dochází k změně vedení země. V některých případech se jedná o poklidný proces demokratizace, jako například u nás. Ovšem jinde dochází k tvrdým střetům, které přerostou k občanskou válku. Jedná se mnohonárodnostní federaci Jugoslávie, kde vyhlašují Chorvatsko a Bosna nezávislost. Bosna ji vyhlašuje 15. října 1991 a 6.dubna 1992 byla Evropským společenstvím uznána jako samostatná Republika Bosna a Hercegovina.
Ovšem již se objevuje spor mezi třemi největšími etniky v Bosně a Hercegovině: Chorvaty, bosenskými Srby a původními obyvateli území Bosny. Ten se převalí do krvavého souboje, v němž budou bojovat vojáci pravidelných armád těchto zemí, žoldáci a bandité. Ovšem krvavým střetům neuniknou ani civilisté. Během těchto střetů dochází k masakrům, jež provádí snad všechny strany.

Tank T-72 Jugoslávské federální armády v Kosovu, někdy 1995

Rok 1992 ve znamení krvavých čistek:

Uprchlíci za války v Jugoslávii
Hlavně bosenská oblast střední Podrinje, což je region kolem Srebrenice, má pro Srby velký strategický a územní význam, protože toto území bude tvořit velkou část budoucího Velkého Srbska. Dochází tak k etnickým čistkám, v nichž je odsun bosenců a muslimů nemyslitelný.
Poté, co města a vesnice byli bezpečně v jejich rukou, srbské síly složené z armády, policie, polovojenských jednotek a někdy dokonce i neozbrojených srbských vesničanů - použily stejný vzorec: muslimské domy a byty byly systematicky prohledávány a vyhořely, většina muslimských občanů byla zabita, či mučena. Dokonce byli upalováni ve vlastních domech.
Aby bylo zabráněno dalším podobným událostem, ustanovuje Rada bezpečnosti OSN roku 1991 vojenské jednotky UNPROFOR, jež by od roku 1992  měly zabraňovat vraždění civilního obyvatelstva pomocí vytváření tzv. „bezpečných zón“. Tyto jednotky měly především zabezpečit na bezpečnost a dohlížet na demilitarizaci oblasti kolem Srebrenice. Ovšem dosti nejasná je vojenská činnost, protože tyto jednotky měly za úkol odvracet i srbské útoky vedené proti Srebenici.
Přímo v okolí Srebenice se nacházelo i dosti vesnic, v nichž žilo dost Srbů. Tyto Srby masakrovaly muslimské jednotky (v nichž bojovali i mudžahedíni z muslimských zemí) pod velením Nasera Oriće. Roku 2003 se ještě hovořilo o 3000 obětech.

Srebenica po těžkých bojích

Pád Srebrenice:
V ranních hodinách (kolem 6:00) začínají město ostřelovat příslušníci Vojsk Republiky Srbské. Proti nim stojí obránci početně slabší-600 nizozemských vojáků UNPROFOR a 28. divize bosensko-muslimské armády. O dva dny později ostřelování pokračuje. Srbským dělostřelcům se podařilo zasáhnout i předsunuté stanoviště nizozemských  UNPPROFOR, jež se kvůli nedostatečné výzbroji museli vzdát. Později se směli Nizozemci vrátit zpět do Srebenice, ovšem se dostali do konfliktu s bosenskými obránci. Výsledkem byla smrt vojína Raviv van Renssena.
Ostřelování pokračuje i 9.července. Tisíce civilistů se pokouší dostat z města, většina z nich zahyne při leteckých útocích či dělostřeleckých přepadech. Srbové obsazují opět další opěrný bod OSN a do zajetí upadá 30 nizozemských vojáků. Vojskům OSN byla předána zpráva, že pokud bude opět zahájen letecký útok na srbské síly, budou zajatci popraveni.
V tomtéž období se 28. divize bosensko-muslimské armády začala postupně stahovat, i když byla početně silnější i přes ztráty 2000 mužů, než útočící srbské jednotky. Její vojska se stahovala směrem ke Snagovu a zbylí vojáci museli složit zbraně, přičemž byli zajati srbskými silami.
12. července 1995 začaly autobusy odvážet zbývající ženy a děti na muslimská území, muži však zůstali izolováni. Celkem Srebrenicu opustilo dle Světové zdravotnické federace 35 632 lidí.

Počet mrtvých-nevyjasněná otázka:
Přestože je tato událost poměrně vzhledem k uplynulé době nedávná, je zahalena zčásti do závoje neznáma, což se především dá říci o počtech mrtvých. Oficiálně bylo udáváno kolem 8000 obětí (především muslimských mužů). Seznam osob pohřešovaných nebo zabitých v Srebrenici obsahuje přesných 8 373 jmen. Z tohoto čísla se do dnešního dne podařilo identifikovat kolem 3000 obětí.
Ovšem objevují se i zlé jazyky, jež tvrdí, že číslo je přehnané, což uveřejňují i některé západní noviny, především v USA. Podle nich je číslo obětí přehnané (podle některých má být počet obětí poloviční!) a není možné ho doložit.

Pár let, za to, že jsem zavraždil tisíce lidí:
Za tento hrůzný masakr moderní doby Evropy byli souzeni čtyři bosenskosrbští velitelé:
-podplukovník Dragan Obrenović (odsouzen na 17 let)
-Momir Nikolić (odsouzen na 27 let)
-Vidoje Blagojevič (odsouzen na 18 let)
-Dragan Jokić (9 let)
Roku 2003 souzen i Naser Oriće, jež byl obžalován z páchání masakrů a hrozilo mu 18 let odnětí svobody, jež žádala Hlavní žalobkyně OSN Carla del Ponteová. Orić byl odsouzen k dvěma letům odnětí svobody a rozsudek byl  nakonec v červenci 2008 odvolacím soudem zrušen.
Videa vztahující se k masakru:
http://www.youtube.com/watch?gl=CZ&v=Id4wtBJHMdU (Part 1)
http://www.youtube.com/watch?v=Hj25iI7Tdc0&feature=related (Part 2)
http://www.youtube.com/watch?v=2-reiBVLpL8&feature=related (Part 3)
http://www.youtube.com/watch?v=E8_vSqzUxWQ&feature=related (Part 4)
http://www.youtube.com/watch?v=fKuaV1-ILm4&feature=related (Part 5)
http://www.youtube.com/watch?v=bnLd1rQHfSw&feature=related (Part 6)
http://www.youtube.com/watch?v=72oyLLvN0D8&feature=related (Part 7)
http://www.youtube.com/watch?v=ggWUqYE6jS4&feature=related (Part 8 )
http://www.youtube.com/watch?v=4FqRDzm90y4&feature=related (Part 9)

Zdroje:
Rozhlas.cz
Wikipedie
navajo.cz
marek.estranky.cz
youtube.com
iDnes.cz
gendercide.org
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
Re: Srebrenica, 1995 (Jugoslávie)
« Odpověď #1 kdy: Květen 23, 2012, 12:06:29 »
Takže jestli to dobře chápu: za všechny tyto hrůzné zločiny byli odsouzeni čtyři bosensko-srbští velitelé k vysokým trestům, ale jen jeden bosensko-srbský. kterému byl trest defakto zrušen? 
Není to nějaké podivné? Neřku-li prohnilé.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
« Odpověď #2 kdy: Květen 24, 2012, 12:03:34 »
Takže jestli to dobře chápu: za všechny tyto hrůzné zločiny byli odsouzeni čtyři bosensko-srbští velitelé k vysokým trestům, ale jen jeden bosensko-srbský. kterému byl trest defakto zrušen? 
Není to nějaké podivné? Neřku-li prohnilé.

Myslíš asi bosňácký. Ale máš naprostou pravu.....je to trošku prohnilé. A ono to s tím masakrem asi bylo také jinak než jak tvrdí oficiální verze....
"пуля дура, штык молодěц!!!"

venco

• ČSR
  • Podporučík
« Odpověď #3 kdy: Květen 25, 2012, 08:13:29 »
Naplno tam sklamali medzinárodné sily / Srebrenicu strážil Holandský kontingent/. Nech už to bolo a udialo sa tam čokoľvek a akokoľvek , zas je vidno, že medzinárodné sily sú neschopné zabrániť genocíde. Mala by sa vytvoriť profesionálna jednotka typu cudz. légia, dobre platená a tá by sa vysielala do ohrozených oblastí.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #4 kdy: Květen 25, 2012, 08:27:48 »
Ano, mezinárodní síly zde naprosto zklamaly.  Bohužel je ale patrná snaha o bagatelizování zločinů muslimských jednotek. Dovolím si odcitovat něco z wikipedie

.....Od května 1992 jeho jednotky prováděly postupně nájezdy na více než 100 srbských vesnic v okolí Srebrenice, Skelani, Bratunce a Milici, přičemž většiny z nich se Orić účastnil osobně. Docházelo k masakrům, znásilňování a mučení civilního obyvatelstva. Metody byly drastické: bosensko-muslimští ozbrojenci podřezávali zajatce noži, propichovali vidlemi, ukřižovávali, uřezávali jim hlavy, opékali nad ohněm, ubijeli tupými předměty, vytrhávali jim zuby kleštěmi a prováděli další krutá mučení. Dle různých zdrojů bylo zabito zhruba 1000 - 3200 Srbů, téměř 13 tisíc jich bylo nuceno pustit své domovy. Přímým důsledkem těchto zvěrstev se stal srebrenický masakr, před nímž však Naser Orić vedení 28. divize bosensko-muslimské armády opustil. V současné době je například masakr ve vesnici Kravici považován za jednu z ukázek válečného běsnění z bosňácké strany a jedním z důvodů, proč mnozí Srbové odmítají oficiální omluvu za masakr v Srebrenici............

A k té Srebrenici mne napadá jedno, jaký trest čeká civilistu chyceného se zbraní v ruce (a střílejícího po vojenských jednotkách) ve válečné oblasti?
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #5 kdy: Květen 25, 2012, 05:25:55 »
Statut mezinárodních jednotek  - jsou to  ocasové, co nesmějí do ničeho zasahovat a mohou se jen bránit..Takže masakry se řeší až poté u zeleného stolu..A popisování zvěrstev je  ůděsné, ale pomsta je vždy sladká  a Balkán je Balkán..Jde o to, kdo to začal. Jugoslávští  komunističtí důstojníci vychovaní v rovnoprávnosti ke všem národnostem Jugoslávie ukázali, co jsou zač. Já bych je hnal od Unie svinským krokem...Je to sebranka a tou zůstane.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #6 kdy: Květen 25, 2012, 05:41:40 »
Statut mezinárodních jednotek  - jsou to  ocasové, co nesmějí do ničeho zasahovat a mohou se jen bránit..Takže masakry se řeší až poté u zeleného stolu..A popisování zvěrstev je  ůděsné, ale pomsta je vždy sladká  a Balkán je Balkán..Jde o to, kdo to začal. Jugoslávští  komunističtí důstojníci vychovaní v rovnoprávnosti ke všem národnostem Jugoslávie ukázali, co jsou zač. Já bych je hnal od Unie svinským krokem...Je to sebranka a tou zůstane.

Bohužel, ale mýlíš se,  stejně tak jako v Kosovu to začali muslimové.
Ale o tom už nemá cenu debatovat. Svět odsoudil Srbsko a z muslimů udělal utlačované a diskriminované chudáky, kteří byli vražděni na potkání zlými Srby. V podstatě šlo jen o to rozbít Jugoslávii přesně podle hesla Rozděl a panuj

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #7 kdy: Květen 25, 2012, 10:31:53 »
Už jsme se o tom bavili, nemá cenu Tě přesvědčovat, dobře si to pamatuji, když se scházeli, debatovali o nové Jugoslávii a CHorvatsko se chtělo odtrhnout. Kdo měl a ovládal armádu ? Srbové.. jsou mi ukradení všichni, kdo tam žijí, zachovali se jako lidská prasata ať je to Srb nebo muslim, soused vraždil souseda bez jakékoliv ideologie nebo důvodu, jen nenávist a lidská zloba. Přitom je tam tak krásně včetně přírody..

poviedkar

• Luftwaffe
  • Oberleutnant - nadporučík
  • Pechota, Letectvo, Námorníctvo, Tanky, Panzernet
« Odpověď #8 kdy: Květen 26, 2012, 10:00:33 »
Oni tu v bývalej Juhoslávii doteraz nevedia odpustiť Chorvátom že zavinili rozbitie silného štátu. (Pracujem v Slovinsku!) Taktiež obviňujú USA z toho že oni sú taktiež zodpovedný za to že Juhoslávia nakoniec prestala existovať. Hold niekomu ten bordel na Balkáne asi príde vhod.
Anarchizmus znamená, že môžeš byť slobodný, nikto ťa nemôže zotročiť, nikto ti nemôže rozkazovať, nikto ťa nemôže okradnúť, nikto ťa nemôže využívať. Znamená byť slobodný, robiť veci ktoré chceš robiť a nebyť nútený robiť veci ktoré nechceš.             
                           Alexander Berkman

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #9 kdy: Květen 27, 2012, 12:01:01 »
Není nad to, všchno svést na ostatní, lidé to dělají, proč by to nemohly dělat státy. Za všechny průsery si mohou sami. Ať drží hubu a jsou rádi, že je neoplotili /což byl taky návrh/ a nenechali je mezi sebou vymlátit...Nadávají na bombardování Bělehradu, ale copak byla s kýmkoli nějaká řeč? Jak je tam sebeurčení a plná huba práv skončí to vždy bordelem, jak z jedné, tak druhé strany. Já osobně tyhle národovce úplně nesnáším.

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #10 kdy: Květen 27, 2012, 05:45:01 »
Nezlobte se na mne, ale pospecův článek je napsán dobře a má svou hodnotu. Totéž se již nedá říci o následných příspěvcích. Nemáte někdo fakta, která by mohla zajímat také ostatní? Probíhaly soudy v Haagu, Jugoslávie je rozdělena na mnoho dalších států. Jistě uznáte, že témata by se našla.....
Sláma

zelezny kriz

• Wehrmacht
« Odpověď #11 kdy: Květen 27, 2012, 09:45:12 »
Samozřejmě, že napsal dobrý článek, ale když se Balkán a jeho zvěrstva budou dále rozepisovat, postupně Slámo upozorníš, ať se tady nepíše o těchle věcech, že se to sem nehodí, že je to již popsáno v knihách a vrátíme se na začátek. Nejde přece takovéhle věci popisovat jako fotbalové utkání, kde, kdo, koho  a jak vyřadil..Tahle občanská válka má mnoho kořenů v minulosti a většina lidí se k ní staví, buď podle svého původu nebo oblíbenosti toho kterého národa..Možná že někdo drží palce tomu, kde se dobře vykoupal..Já samozřejmě nechci narušovat Pospecovo články, ale každý snad může napsat svůj názor. Mrzí mne, že jsem nenašel článek od přímého ůčastníka té doby, který napsal svůj názor ne jako nějaká kancelářská krysa se všemi ohledy a konsekvencemi civilizovaných myslitelů, ale přímo tak, jak to viděl on. Je to jako s Čečnou, dnes o tom nikdo ani necekne , ale výkladů je mnoho a samozřejmě že převažuje ten Ruský, jak dobře známe jistě objektivní..