Pan sup:
Francouzi v Korei, nebo Malajsii? Co by tam dělali?První látkové, neprůstřelné vesty (zvané Myunjebaegab) byly zavedeny v Koreji roku 1860, na popud Heungseon Daewonguna. Jako reakci na nedávné potyčky s francouzy.
Vesty měly chránit Korejské válečníky před palnými zbraněmi západních vetřelců. Kim Gi-Doo zjistil, že několik vrstev bavlny dokáže spolehlivě zastavit kulku (vrstev bylo prý potřeba až 30). Vesty byly poprvé, bojově použity roku 1871 na ostrově Ganghwa, kdy se střetly korejské jednotky s námořní pěchotou Spojených států amerických. Té se podařilo jednu z vest ukořistit a odvést do USA. Do roku 2007 bylo k spatření ve Smithsonian muzum. Toho roku totiž bylo vráceno zpět do Koreje, kde je uchováváno i nyní.
(omlouvám se za kostrbatý překlad)

Heungseon Daewongun
Roku 1538 pověřil Francesco Maria della Rovere vynálezce Filippa Negroliho vytvořit vestu, která by odolala palbě z muškety. Roku 1561 Maximilian II. císař svaté říše římské, nechal poprvé otestovat "neprůstřelné vesty" v boji. Obdobnou zkoušku učinil roku 1590 sir Henry Lee, který u Greenwiche zkoušel neprůstřelnost zhotovených vest.
Je ale třeba zmínit, že už i v té době byly výsledky nanejvíš sporné.
Ještě doplním, že i za 30ti leté války dokázaly pevné kyrysy, Lancérů a arkebuzírů (těžká jízda, lancéři brzy zanikli) odolat palbě z mušket. Tehdy se ale jednalo spíše o náhodu, jelikož tehdejší zbraně neměly příliš velkou průraznost a kulky byly poměrně pomalé.
stuka: samuraje sem netahej, papír je sice fajn, ale kulce odolat samurajové nikdy nedokázali.