Autor Téma: Medium Tank Mk A "Whippet" (GBR)  (Přečteno 7628 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

jíra

 • ČSR
 • Rotmistr
 • Příspěvků: 148
Medium Tank Mk A "Whippet" (GBR)
« kdy: Červen 12, 2010, 10:26:37 »
Medium Tank Mk A "Whippet"

(zkráceně také jen: Medium A)
Střední tank Medium A byl nejmenší z tanků, jaký britská armáda nasadila do bojů během První světové války. Vznikl jako pancéřová náhrada za koně, třebaže nesplnil požadavky na něj kladené při jeho vývoji. Přesto byl daleko rychlejší a lépe ovladatelný, než jeho těžké protějšky, byl dokonce nejrychlejším tankem války. Taktéž si připsal prvenství mezi dalšími britskými tanky – způsobil Němcům v bojích největší ztráty.1) Vývoj
Všechno začalo útokem tanků v bitvě na řece Sommě. Těžké tanky Mk. I byly neohrabané a pomalé. Vznikla potřeba menšího tanku, který by byl rychlejší a pohyblivější, dokázal plnit tradiční úlohy jezdectva a podporovat těžké tanky v boji. Tyto požadavky zadala britská War Office 25. listopadu 1916, na základě návrhů Sira Williama Trittona (podílel se na vývoji tanku Mark I). Ten navrhl vlastní vozidlo, kterému dal název „Tritton Chaser“ (Trittonův Lovec).
Konstrukce začala 21. prosince 1916. Prototyp nového tanku dostal dokonce otočnou věž z obrněného auta Austin, jako první britský tank vůbec. Později se ale kvůli masové výrobě otočná věž nepoužila. Tank měl oproti těžkým tankům podvozek podobný ranému prototypu „Little Willie“, tedy pásy neobíhaly po celém obvodu korby. Podvozek byl upevněn napevno, bez odpružení, zato měl dva motory, pro každý pás zvlášť. Později se stávalo, že na měkké půdě svlékal pásy.
Stroj měl celý systém kol a kladek krytý plechy, aby se dovnitř nedostávalo bláto. Na druhou stranu to ztěžovalo přístup k těmto partiím. Složité řízení, žádné odpružení, to všechno přispělo k tomu, že maximální rychlost 13,4 km/h byla dosažitelná jen na rovném a pevném povrchu. Úkol pronásledovat ustupujícího nepřítele a provádět průzkum taky poněkud omezovala malá dojezdnost,  64,4 kilometrů. Posádka si proto s sebou vozila kanystry s benzínem.
Bojovou efektivitu dále omezovalo rozvržení bojového prostoru, tank měl čtveřici pevně namontovaných kulometů Hotchkiss, ale jen jednoho střelce, kterému tak musel pomáhat velitel. V boji se často jeden z kulometů vymontoval, nebo k posádce přibyl ještě jeden střelec.
První zkušební stroj byl hotov v únoru 1917. O měsíc později jej britská armáda testovala v Oldbury, v Británii. Polní maršál Douglas Haig potom na základě testů nařídil vyrobit dvě stě kusů tohoto tanku. Ukázalo se ale, že pan polní maršál neměl oprávnění taková rozhodnutí dělat. Nakonec byla objednávka přeci jenom potvrzena a produkce nových tanků začala v prosinci 1917 pod názvem Medium A „Whippet“ (Ohař, později se označení whippet stalo obecným pojmenováním malých tanků, i francouzského FT-17)
Základní model nezůstal nezměněn. Phillip Johnson, voják a konstruktér tanků (mimo jiné vyvíjel tank Medium D) vylepšil jeden z Whippetů a dokázal jej tak povýšit na jinou úroveň. Vybavil tank listovými pružinami a na místo dvojice motorů použil jen jeden 360-ti koňový dvanáctiválec, plus převodovku z těžkého tanku Mark V. Dosáhl ohromující rychlosti okolo 48 kilometrů za hodinu, mnohem víc než poválečný Vickers Medium Mark I.


Oprava tanku Whippet, léto 1918


2) Popis konstrukce

Podvozek tanku byl krytý plechy, za kterým se nacházelo pojezdové ústrojí s předním hnaným kolem. Podvozek byl neodpružený. Pro každý pás byl určen jeden čtyřválcový motor v předu vozidla, stejný byl používán u londýnských „doubledeckerů“. Každý motor měl také svoji vlastní převodovku, která měla čtyři rychlosti dopředu a jednu vzad. Vepředu byla také pancéřovaná nádrž na 318 litrů paliva. Stanoviště řidiče bylo až za motorem, tedy vzadu tanku, vedle něho a za ním se  nacházelo bojové stanoviště, vybavené čtveřicí kulometů Hotchkiss Mk.I. Na zadní straně korby byla dvířka pro nastupování. Rozvržení tanku bylo stejné jako u obrněných automobilů té doby. Korba byla nýtovaná s množstvím různě skloněných ploch.
Řízení tanku: Řidič tank ovládal volantem, který byl spojen s plynem, když tedy zatočil volantem, jeden z motorů ubral plyn, druhý naopak přidal. Řidič musel být zkušený a mít pro řízení cit, protože se stávalo, že při velkém zatočení volantem a tedy i velkém ubrání plynu mohl onen motor zhasnout. Taktéž se mohl svléknout pás. Whippet se tedy neřídil lehce, bylo těžké ho vůbec udržet rovně.

3) Nasazení a služba
Whippety poprvé zasáhly do bojů v březnu 1918, když kryly ústup britské pěchoty během Německé Jarní ofenzívy. 24. dubna 1918 7 Whippetů přispělo k odražení útoku tří německých praporů jižně od Villers-Bretonneux, blízko Cách, když zabily na 400 Němců. Ve stejném dni se odehrála druhá tanková bitva všech dob. Whippet zde poprvé a naposledy bojoval proti nepřátelskému tanku. Jeho protivníkem byl německý A7V, který jej zničil.
V srpnu 1918 zbylo Whippetů jen 96. všechny byly ve stavu 3. Tankové brigády a všechny se zůčastnily bitvy u Amiens. Whippetům se povedl průlom a napadli Němce v týlu a ničily zde dělostřelectvo ve velkém počtu. Zajímavý je postup jediného tanku Whippet, pojmenovaný posádkou "Musical Box", kterého Němci odřízli. Dokázal jim unikat jedenáct hodin a přitom zničil dělostřeleckou baterii, pozorovací balon, tábor německého praporu a transportní kolonu 225. pěší divize. Teprve když ho německá pěchota znehybnila, byl zničen dělostřeleckou palbou. Velitel a další člen posádky přežili a velitel tanku po válce  své paměti sepsal.
Během války několik kusů ukořistili Němci, kteří je pojmenovali Beutepanzer A, ale nikdy je do bojů nenasadili. Naproti tomu je inspiroval k vývoji vlastního tanku, a sice Leichte Kampfwagenu LK I (podle achtungpanzer.com)
Minimálně jeden Whippet pak používal Freikorps těsně po válce v Německu.


Další konflikty:
-Irská válka o nezávislost (1919 – 1921) Whippety nasazeny Brity jako součást 17. praporu Royal Tank Corps.
-Ruská občanská válka (1917 – 1920) Nasazeno 17 kusů u Expedičních sil na straně Bílých. Bolševici jich 12 zajali a používali je asi až do třicátých let.

Později prodán do Japonska v počtu přibližně 6 ks.


Kořistní německý Whippet

>Whippet se nestal plnohodnotnou náhradou za koně, jak bylo zamýšleno, ale místo toho ukázal, že menší, zato však rychlejší tanky dokáží vhodně působit v nepřítelově týlu a působit mu velké škody. Dokázal tak v První světové válce něco, o co se ve třicátých letech snažila War Office svojí "křižníkovou taktikou". Po válce už nebyl k ničemu a nové stroje se dál nevyráběly, přeživší kusy armáda během dvacátých let sešrotovala.
Celkově se za celou dobu produkce vyrobilo 200 ks, všechny v továrně Fosters of Lincoln


4) Technické údaje
Posádka: 3 - 4 muži (řidič, velitel, 1 - 2 střelci)
Hmotnost: 14,2 tun
Délka: 6,1 m
Šířka: 2,62 m
Výška: 2,75 m
Výzbroj: 3 - 4 kulomety Hotchkiss Mk I ráže 7,7 mm
Palebý průměr pro kulomety: 5400 ks
Pancéřování max: 14 mm
Pancéřování min: 5 mm
Motor: 2 x Tylor JB4, 4 válce
Max výkon: 2 x 45 koní
Max rychlost: 13,4 km/h

Tux - tux - tux - tux - ta - ta - ta - ta - zavírá všem virům vrata  /  www.ubuntu.cz

Tuchačevskij

 • Rudá armáda - RKKA
 • мл. Сержант - Mladšij seržant
 • Příspěvků: 64
Re: Medium Tank Mk A "Whippet" (GBR)
« Odpověď #1 kdy: Červenec 08, 2012, 10:30:41 »
Docela mě překvapilo užití kulometů Hotchkiss.Je divné, že tank nebyl vybaven kulomety domácí (britské) výroby.To, že "Whippet"  byl zničen  německým tankem  A7V mě moc nepřekvapuje  ::) "Whippet" neměl žádný kanon, jako jeho protivník...
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Medium Tank Mk A "Whippet" (GBR)
« Odpověď #2 kdy: Červenec 08, 2012, 12:59:21 »
Roku 1928 disponovala Rudá armáda stavy:
45 tanků Taylor-Medium Mk A Whippet
-12 tanků Ricardo-Mark V.
33 tanků M-Renault 17 a Russkij Reno

Pro poznámku: všechny stroje se nacházely ve stupni poškození 60-99%
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Medium Tank Mk A "Whippet" (GBR)
« Odpověď #3 kdy: Červen 07, 2014, 02:23:28 »
Pár fotiek:


tanky Whippet počas výroby


prototyp Whippetu ťahá tank Mark IV


Whippet v porovnaní s francúzskym FT-17

Zdroj: Medium Mark A Whippet - Fletcher
The only easy day was yesterday.