Autor Téma: WWI Male Tank Mk. I - 1:76 (Airfix) (Mužská verzia)  (Přečteno 3423 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

poviedkar

• Luftwaffe
  • Oberleutnant - nadporučík
  • Pechota, Letectvo, Námorníctvo, Tanky, Panzernet
WWI Male Tank Mk. I - 1:76 (Airfix) (Mužská verzia)
« kdy: Červen 07, 2010, 10:14:56 »
 Možno máte aj vy rovnaký názor na Airfix ako ja. Brusiť a brúsiť a potom lepiť a tmeliť a nakoniec to hodiť o koša ako nepodarok.
Tak v tomto prípade ide o to najlepšie čo som kedy od Airfixu videl. Pekná červená krabička ma zaujala hneď na prvý pohľad. Pekný obrázok a fakt že tento tank som vždy chcel robiť prevážili nad nedostatkami sprevádzajúcimi stavebnice od Airfixu. Po rozbaleni som nešiel 3. rámiky s dielmi. Celkom pekne odstrieknuté aj keď na Tamyu ešte msí popracovať. Stopy po varážaoch sú väčšinou skryté na miestach kde ich nevidno. No aj tak budete jusie niekde vziať do ruky pilník a pilníkovať. Sivastý plast sa dobre oddeľuje o rámčeka a páca ide od ruky. Trochu ma sklamala stavbnica keď som vložil kazematu s dlom na ok tanku a usadil som ju na príslušné miesto. Ak tank mieri dopredu tak vám vzadu za KAzematou vznikne diera (asi 1mm). To bol prvý zádrhel. Opakovalo sa to aj na druhej strane. Musím však povedať že kazematy sú tentoaz robené tak že delá sa dajú uožiť tak aby bli plne otočné a pohybovali sa hore a dole.
Ďalším sklamaním pre mňa boli pancierové dvere za kazematami. Rozhodol som sa že tank použijem v dioráme ako opustený stroj niekde na fronte. Tak som chcel nechať vere pootvorené. Bohužiaľ som natrafil na háčik. Z vnútra je na dverách vyrazené číslo pod akým sú zaradené do rámčeka. Jemne som ho vyrezal a pebrúsil až kým som nebol spokojný. Potom som dvere vlepil do pántov a nechal pootvorené zaschnúť. Kompletizácia tanku bola pomerne jednoduchá záležitosť. Ide o to že tento tank skladáte tak že najprv staviate boky s delami a potom ich lepíte dokopy dielmy ktoré tvoria vaňu a stred tanku. Po zlepení týchto delov už stačí len dolepť poklopy na vrchu tanku a výfuk. V zadu som však natrafil na problém Je tu zavesené akési odpružené zariadenie pre - ja to volám vozík lebo si niesom úplne istý na čo to bolo - dvojkolesový vozík ktorý bol upevnený za tankom. Ten som postavil raz dva lebo je v celku odstrieknutý a stačí len skompletizovať kolesá a potom ich na mieste zaistiť dvoma dielmi zo stavebnice. Bohužiaľ diely kolies niesú odstrieknuté úplne čisto a bude treba ich prebrúsiť.
K tanku sú pribalené pekné gumené pásy. Mne osobne nevadia lebo po nasaení na tank bude vidno len ich vrchnú časť. Ale po skúsenostiach s týmito pásmi som bol opatrný. Najprv som pásy len tak nasucho piložil na tank či budú dosť dlhé. Moje podozrenie sa potvrdilo. Musel sm ich trochu viac nasilu presviedčať aby sa spojili. Po tomto zistení som síce dostal menší infakt ale vyriešil som to viac než delikátne. Ako modelár ktorý nie je až tak dobre vybavený som siahol po jedinej možnosti ktorú som mal. Vzal som sekunové lepidlo a pásy prilepil napevno k tanku. Spoje som zalepil na spodnej strane tanku a celý tank som zaťažil. S výsledkom som bol spokojný. Síce to bol neortodoxný krok ale výsledok bol dobrý. Pásy sedeli pevne na mieste a tank sa mi zapáčil ešte viac. Podložku pod neho chcem vyrobiť zo sádry a hrnčiarskej hliny.
Moje hodnotenie je 3 body z 5. Diely sú celkom dobre odliate ale ešte to nieje úplne ono. Na kvalite ešte treba zapracovať. Rytie je dobré a nity sú tiež pekne stvárnené ale trochu to kazia stopy po vyrážačoch a nevhodne umiestnené čísla dielov.
Summa Summarum: Model odporúčam tým modelárom ktorý chcú len tak počas pauzy niečo postaviť. Stavebnica je celkom lacná kúpil som ju len za 3,50 €. A kvalitou predčí očakávania. ale nieje to žiadny Revell ani Dragon tak pozor.
Neskôr hodím foto chystám sa ho striekať.
P.S. Stavebnica ponúka len jeden typ stroja. Je to HMLS Dragonfly ktorý sa zúčastnil bitky pri Flers-Courcelle 15. septembra 1916. Bohužiaľ jeho nasadenie nebolo veľmi úspešné kvôli ťažkému terénu a neskúsenosti posádky. Tank mal nízke centrum rovnováhy čo spôsobovala jeho výzbroj:
- 2x 6 palcové námorné delá
- 4x guľomety Hotchkiss
Oprot tomu mala ,,ženská verzia" 5 guľometov Hotchkiss a 1 delo Hotchkiss.
Celkovo bolo vyrobených len 150 týchto tankov. Tento tank je vystavený v Tankovom múzeu v Bovingtone v Dorsete.

obrázok hotového tanku :D

Pre veľký záujem pridávam ďalšie foto.
Anarchizmus znamená, že môžeš byť slobodný, nikto ťa nemôže zotročiť, nikto ti nemôže rozkazovať, nikto ťa nemôže okradnúť, nikto ťa nemôže využívať. Znamená byť slobodný, robiť veci ktoré chceš robiť a nebyť nútený robiť veci ktoré nechceš.             
                           Alexander Berkman

jugen

• Wehrmacht
    Hauptmann - kapitán
Re: WWI Male Tank Mk. I - 1:76 (Airfix) (Mužská verzia)
« Odpověď #1 kdy: Srpen 01, 2011, 08:00:07 »
mne sa ten výtvor páči a nato že je to airfix fakt paráda pokial ho ešte máš mohol by si hodiť viacej obrázkov   ;)