Autor Téma: 7. Panzer Division  (Přečteno 5479 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Peter

  • Čestný moderator
  • Příspěvků: 1943
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
7. Panzer Division
« kdy: Prosinec 28, 2006, 10:51:23 »
Historie :

2. Leichte Division : 10.11.1938 - 18.10.1939

7. Panzer Division : 18.10.1939 - 8.5.1945



Velitelé :

General der Kavallerie Georg Stumme : 18.10.1938 - 5.2.1940

Generalfeldmarschall Erwin Rommel : 5.2.1940 - 14.2.1941

General der Panzertruppen Hans Freiherr von Funck : 15.2.1941 - 17.8.1943

Oberst Wolfgang Gläsemer : 17.8.1943 - 20.8.1943

General der Panzertruppen Hasso von Manteuffel : 20.8.1943 - 1.1.1944

Generalmajor Adalbert Schulz : 9.1.1944 - 28.1.1944

Oberst Wolfgang Gläsemer : 28.1. 1944 - 30.1.1944

General der Panzertruppen Dr. Karl Mauss : 30.1.1944 - 2.5.1944

Generalmajor Gerhard Schmidhuber : 2.5.1944 - 9.9.1944

General der Panzertruppen Dr. Karl Mauss : 9.9.1944 - 31.10.1944

Generalmajor Hellmuth Mäder : 31.10.1944 - 30.11.1944

General der Panzertruppen Dr. Karl Mauss : 30.11.1944 - 5.1.1945

Generalmajor Max Lemke : 5.1.1945 - 23.1.1945

General der Panzertruppen Dr. Karl Mauss : 23.1.1945 - 22.3.1945

Oberst Hans Christern : 23.3.1945 - 8.5.1945



Divize založena na podzim 1939 po skončení Polské kampaně přetransformováním 2. lehké divize. Během tažení ve Francii si vysloužila přezdívku "divize duchů". Při zahájení války proti SSSR se účastnila bojů na středním úseku fronty až do května 1942 kdy byla stažena na doplnění do Francie. Na východ se vrátila v lednu 1943 aby se pod velením skupiny armád Don a následně Jih účastnila bojů na jižním úseku fronty včetně Charkova, Kurska a obrany Kyjeva. V létě a na podzim 1944 bojuje na středním úseku fronty a v Pobaltských státech jako součást skupiny armád Kuronsko. V květnu 1945 kapituluje ve Schwerinu britským jednotkám. Není bez zajímavosti, že divizi v průběhu války veleli čtyři velitelé, kteří se staly nositelé nejvyššího německého vyznamenání.



Znaky divize :

1940 - Přidělen pro tažení ve Francii





Oficiální znak divize v období 1941 - 1945





Znak používaný cca od operace v Kurském oblouku až do konce války spolu s předchozím označením

"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Peter Steindl

  • Luftwaffe
  • Oberstleutnant - podplukovník
  • Příspěvků: 790
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. května 2009
Re: 7. Panzer Division
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 21, 2008, 11:14:11 »
Stavy obrněné techniky 7. tankové divize v průběhu 2. světové války:
1. září 1939: 41 Pz. I, 42 Pz. II, 2 velitelské tanky
1. ledna 1940: 113 Pz. I, 98 Pz. II, 10 Pz. III, 14 Pz. IV, 17 velitelských tanků
12. dubna 1940: 37 Pz. I, 72 Pz. II, 48 Pz. 38(t), 23 Pz. IV
10. května 1940: 34 Pz. I, 68 Pz. II, 91 Pz. 38(t), 24 Pz. IV, 7 velitelských tanků
30. května 1940: celkem 84 tanků
22. června 1941: 53 Pz. II, 167 Pz. 38(t), 30 Pz. IV, 15 velitelských tanků
27. června 1941: celkem 149 tanků
18. července 1941: celkem 118 tanků
4. září 1941: 10 Pz. I, 44 Pz. II, 129 Pz. 38(t), 21 Pz. IV, 13 velitelských tanků
2. října 1941: celkem 201 tanků
15. ledna 1942: celkem 5 tanků
4. března 1942: celkem 43 tanků
leden 1943: 21 Pz. II, 91 Pz. III (s dlouhou hlavní), 14 Pz. III (kanón ráže 75mm),
18 Pz. IV (s krátkou hlavní), 18 Pz. IV (s dlouhou hlavní), 9 velitelských tanků
17. ledna 1943: 23 Pz. II, 117 Pz. III, 26. Pz. IV
30. června 1943: celkem 81 tanků
1. července 1943: 12 Pz. II, 43 Pz. III (s dlouhou hlavní), 12 Pz. III (kanón ráže 75 mm), 1 Pz. IV (s krátkou hlavní), 37 Pz. IV (s dlouhou hlavní), 7 velitelských tanků
19. dubna 1944: celkem 7 tanků
31. května 1944: 47 Pz. IV
16. srpna 1944: 24 Pz. IV, 5 StuG III
17. září 1944: 47 Pz. IV a Pz. V (dohromady), 5 StuG III
23. září 1944: 34 Pz. IV a Pz. V (dohromady)
20. ledna 1945: celkem 1 tank
15. března 1945: 2 Pz. IV, 9 Pz. V, 10 Jagdpantherů, 8 StuG
6. dubna 1945: žádné tanky k dispozici
19. dubna 1945: 13 Pz. IV, 10 Pz. V
I. prapor 25. tankového pluku byl 15. října 1943 odeslán do Francie a tam přezbrojován na tanky Panther. Jeho stavy byly:
31. prosince 1944: 4 Pz. V
10. června 1944: 11 Pz. V
červenec 1944: 79 Pz. V
Poté byl prapor odeslán zpátky k mateřské divizi na východní frontu.
42. oddíl stíhačů tanků měl například tyto stavy:
listopad 1943: 5 Marder III   
leden 1944: 27 Marder III   
duben 1944: 1 Marder III   
červen 1944: 8 Marder III
Stroji StuG III byla divize vybavena od ledna 1943, ve výčtu jsou uvedeny pouze někdy, byly součástí 232. oddílu samohybných děl. Dělostřelecký pluk divize dále disponoval samohybnými děly Wespe a Hummel, které divize obdržela v května 1943. Při útoku na Francii v roce 1940 používala divize i SiG 33.
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

Fritz

  • Wehrmacht
    Obergefreiter - desátník
  • Příspěvků: 57
  • Motor zvítězil nad koněm, a kanon nad kopím
Re: 7. Panzer Division
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 06, 2009, 11:41:31 »
Stav 7. Panzer Divizion
duben 1940
25. Panzer Regiment (2 prapory)
66. Panzer Batallion
7. Schutzen Brigade
 - 6. Schutzen Regiment (2 prapory)
 - 7. Schutzen Regiment (2 prapory)
 - 7. Kradchutzen Batallion
78. Artillerie Regiment
42. Panzerjager Abteilung
58. Pionier Batallion
únor 1943
25. Panzer Regiment (2 prapory)
6. Panzer Grenadier Regiment (2 prapory)
7. Panzer Grenadier Regiment (2 prapory)
7. Aufklarung Abteilung
78. Artillerie Regiment
42. Panzerjager Abteilung
58. Pionier Batallon
"Motor zvítězil nad koněm, a kanon nad kopím" Heinz Guderian