Autor Téma: Masakr polských důstojníků a inteligence v lese u Katyně, 1940  (Přečteno 21209 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Masakr polských důstojníků a inteligence v lese u Katyně, 1940
« Odpověď #15 kdy: Červenec 27, 2011, 08:53:41 »
,,Každý z vás má ve své duši žár, nenaplněných práv stejně jako budoucích hranic."

To hlásá raseho plakát. Podle všeho tento plakát slibuje Polákům obnovení Polska v jeho největších hranicích (podle plakátu obnovení hranic zahrnuje anexe nebo jestli to Raseho je správnější - zabrání - okolních zemí (Čechy, Morava, Slovensko, Litva, celé Baltské pobřeží a jak řekl Rase, německé území až po Berlín).....navíc se zde vybízí i společné soustátí s Ukrajinou, pokud by se dotrhla od Bolševického Ruska....

Během celé své historie tato území skutečně Polsko ovládalo (dokonce polské vojsko obsadilo i Prahu a střední Čechy, ovšem teď již nwm v kterém století, mělo by to být v těch odkazech, co jsem sem hodil v původním příspěvku).


Mapa Polska roku 1600 - v této době Polsko ovládalo vše od Pozaně, Východního Pruska, přes Krakov, Lvov až po Kyjev.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d4/Rzeczpospolita_1600.png

Polsko na přelomu 10. a 11. století (zde patřilo k Polsku i území Slovenska a Moravy a to od roku 1003 n.l.)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/68/Polska_992_-_1025.png
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Re: Masakr polských důstojníků a inteligence v lese u Katyně, 1940
« Odpověď #16 kdy: Červenec 27, 2011, 09:30:57 »
Tyhle idee o Velkostátech se po první světové válce šířily jak mor.
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Uwe Los

 • Wehrmacht
  Obergefreiter - desátník
 • Příspěvků: 43
Re: Masakr polských důstojníků a inteligence v lese u Katyně, 1940
« Odpověď #17 kdy: Červenec 28, 2011, 07:36:18 »
Áno súhlasím. Nemci boli nespokojný o koľko prišli územia, Taliansko aj keď patrilo k víťazným štátom dostalo omrvinky. Poľsko chcelo viac, chcelo využiť politickú nejednotnosť v strednej európe a uchmatnúť si nejaké to územie. No narazilo na tvrdé mantinely. Nie je sa však čomu čudovať. Poľsko je hrdý národ, ktorý si pamätal slávnu hlavne stredovekú históriu.
Pozdravy: Uwe
„Mŕtvy Hitler je nebezpečnejší ako živý.“ Erwin Rommel

shaity

 • Luftwaffe
 • Obergefreiter - desátník
 • Příspěvků: 51
Re: Masakr polských důstojníků a inteligence v lese u Katyně, 1940
« Odpověď #18 kdy: Červenec 28, 2011, 09:23:39 »
tak teď jsi mě docela zaskočil,není to nějaký podvrh ???O Evropě před válkou jsem toho přečetl dost,ale o tomhle nikde nic .. Odkus jsi čerpal prosím ?:

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Masakr polských důstojníků a inteligence v lese u Katyně, 1940
« Odpověď #19 kdy: Červenec 28, 2011, 12:56:22 »
Pokud je tato otázka mířena na mě, tak jsem čerpal převážně z Wiki, které v této oblasti věřím (středověk apod.). Jinak za zánik Polska v letech 1772-95 stál polský král Stanislav II. August Poniatowski, jež ovšem byl politicky sláb a zcela pod taktovkou ruské carevny Kateřiny II. A podle všeho nejen na politické scéně, ale i v posteli.

Na polský trůn se Stanislav August dostal z vůle carevny Kateřiny II., jejímž oblíbencem (a snad i milencem) byl. Kateřina velmi dobře znala jeho mírnou povahu a viděla v něm povolný nástroj, s jehož pomocí bude možné posilovat ruský vliv v upadajícím polském státě. Stanislav se sice jako král snažil hájit zájmy země, ale k prosazení nutných reforem neměl ani autoritu, ani mocenskou základnu. Za jeho vlády proběhla všechna tři dělení Polska – po posledním z nich přestal stát úplně existovat. Stanislav August abdikoval (1795) a dožil v ruském exilu.


Jinak za zánikem Polska stálo samotné Polsko, hlavně se svou politikou vůči okolním státům. Nejhorší byla politická pasivita za vlády Augusta III. v letech 1733–1763, v níž se Polsko nevměšovalo do mezinárodních vztahů, největším problémem ovšem byla nejednota polských šlechticů, jež mezi sebou bojovali o moc. Navíc se do dění v Polsku dostávala i povstání na porobených území, jako např. na Ukrajině, kde docházelo k lidovým povstání proti polské šlechtě (navíc s vydatnou podporou Ruska). Navíc díky finančním problémům Polska byla oslabena i armáda, jeř činila pouhých 24 000 mužů.


Chronologie

    1772 – První dělení Polska
    1793 – Druhé dělení Polska
    1794 – povstání Tadeusze Kósciuzska (přes počáteční úspěchy potlačeno),
    1795 – Třetí dělení Polska

Angažmá v Polsku se jako první účastnilo Rusko, jež ovšem muselo díky válce s Tureckem oddálit své plány s Polskem. Ve stejnék roce obsadil pod záminkou vytvoření zdravotního kordónu proti epidemii pruský král Fridrich II. Veliký část severního polského území – tzv. „královské Prusy“. Rovněž Rakousko okupovalo Spišsko a podkarpatská území. Roku 1771 vtrhly do Polska i carské posily pod vedením ruského vojevůdce A. V. Suvorova.

Roku 1772 byla uzavřena Prusko-Rusko-Rakouská dohoda, díky níž si tyto tři mocnosti přivlastnily části polských území:
PRUSKO
-území Warmie, vojvodství Pomořanské, Malborské a Chelmiňské a menší části Velkopolska
-rozloha cca.36 000 km² s více než půl miliónem obyvatel

RUSKO
-území Livonska, vojvodství Polocké, Mstislavské a díly vojvodství Minského a Vitebského
-rozloha 92 000 km² s 1 300 000 obyvateli převážně běloruské národnosti

RAKOUSKO
-území na jih od horní Visly, části vojvodství Sandoměřského, Krakovského, knížectví Osvětimského a Zatorského a dále Podolí a části Volyně.Druhé dělení Polska
Roku 1773 polský sněm ratifikoval dohodu o dělení Polska, přičemž se velmi orientovalo na Rusko. Kateřina Veliká totiž chtěla prosadit v Polsku svůj vliv, proto totiž neměla důvod Polsko jako stát rozbíjet. V 80. letech se změnila situace na jihu Ruska, které chtělo ovládnout černomořskou oblast na úkor Turků. Proti Turecku vystupovalo i Rakousko a jejich společné cíle je nakonec sblížily. Této situace chtěl Stanisław August vytěžit, ovšem carevna jej odmítla.

Roku 1783 se Rusko stále nemohlo prosadit ve válce s Tureckem, navíc svůj stav ve válce s Ruskem, vyhlásilo i Švédsko. Roku 1790 byla podepsána Prusko-polská spojenecká smlouva (Prusko stálo v rusko-turecké válce na straně Osmánů). Prusko přitom požadovalo po Polsku Gdaňsk a Elblag a jako náhradu slibovalo území na účet Rakouska. Následujícího roku vyhlásil Stanisław August novou ústavu, která byla v normální situaci bežných společenských změn v Evropě, ovšem která se nelíbila polské šlechtě. Polští šlechtici proto požádali ruskou carevnu Kateřinu II. o pomoc, a tak roku 1792 vpadly do země dvě ruské armády. Po krátkých bojích mezi Rusy a Poláky požádalo Polsko o příměří.

Při tzv. Druhém dělení (1793) se opět území Polska scvrklo:
PRUSKO
-území Toruň, Gdaňsk, vojvodství Poznaňské, Hnězdenské, Kališské, Sieradzské, Inowroclawské, Brestsko-kujavské a Plocké a část Mazovska a Dobrzyňsko
-rozloha 58 000 km²

RUSKO
-získalo vojvodství Kyjevské, Braclavské, Podolské a části vojvodství Volyňského, Brestsko-litevského, Nowogrodského, Minského a Vilenského.
-rozloha cca 250 000 km² (jednalo se převážně o ploské území v Bělorusko a Ukrajině)Třetí dělení Polska
Po druhém dělení odešlo z Polska mnoho inteligence přičemž díky tomu se položily základy pro různé spolky. 24. března 1794 vyhlásil Tadeusz Kościuszko (více zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Ko%C5%9Bciuszko) na krakovském náměstí povstání pod heslem „Volnost, územní celistvost, samostatnost“ . Povstání zpočátku dosáhlo velkých úspěchů.  v počátku velké úspěchy. Povstalci jednali o podpoře s revoluční Francií, naděje pomoci od francouzských revolučních vojsk se rozplynula. Poláci v tom stáli sami. Po dobytí varšavských předměstí Rusy začalo Polsko opět jednat o příměří.

Mezitím probíhala jednání mezi třemi mocnostmi o tzv. Třetím dělení Polska (1795).

RAKOUSKO
-získalo území mezi Bugem, Vislou a Pilicí spolu s Krakovem

RUSKO
-získalo zbytky Livonska, Polesí, Litvy, Volyňska a Žmudě, tedy zhruba země po Bug a Němen

PRUSKO
-získalo zbytkové území Polska, na kterém se nacházela i Varšava


25.listopadu 1795 podepsal Stanisław August svoji abdikaci. Polsko jako stát zaniklo.Obnovené Polsko spatřilo světlo světa až po skončení první světové války.


Podíl jednotlivých mocností na úkor Polska (celkově):
Podíl byl vcelku nerovnoměrný. Počty o rozloze a obyvatelstvu se dosti lišily od ,,bratrského" vyrovnání:

RUSKO
-62 % území a 45 % obyvatelstva (včetně východních málo rozvinutých litevských, běloruských, ruských a ukrajinských zemí)

PRUSKO
-20 % území a 23 % obyvatelstva (nejmenší podíl, ovšem nejvíce hospodářsky vyvinuté území bývalého Polska).

RAKOUSKO
-18 % území a 32 % obyvatelstva (největší podíl obyvatelstva, hospodářsky zaostalé).
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Masakr polských důstojníků a inteligence v lese u Katyně, 1940
« Odpověď #20 kdy: Červenec 28, 2011, 01:46:00 »
Pospec - poukazuješ ale na jiné události než jaké mysleli tvůrci onoho plagátu. Ti hleděli mnohem dál do minulosti, přesněj až k roku 1000. Tehdejší první polský král Boleslav Chrabrý (966-1025). Ten totiž dokázal vyhnat českou posádku z Krakova a následně ovládnout celou Moravu (která byla stále dost ve zmatku, již od pádu Velké Moravy). Boleslav následně využil zmatku a ovládl i Prahu. Po nějaké době se Čechové vzbouřili za pomoci císaře Jindřicha II. a Poláky z Čech vyhnali. Boleslav Chrabrý však dále ovládal Moravu, kterou postupně dobyl až kníže Oldřich v letech 1017 až 1031. Právě až od roku 1031 se datuje společná historie Čech a Moravy, jelikož bylo rozhodnuto že část českých velmožů dostane území na Moravě a část moravských velmožů zase v Čechách. Do té doby se jednalo o zcela nezávislá léna. Jinak je zajímavé že právě boje mezi léty 1017-31 byly posledním přímým bojem mezi Čechy a Moravany, jakožto "samostatnými" zeměmi. Za Boleslava Chrabrého také probíhala velice aktivní Východní politika, kdy se jim dařilo zasahovat i do politické situace v Kijevské Rusi.
Autoři onoho článku tedy poukazují na dobu právě Boleslava Chrabrého, ale kombinují ji ještě se staroslovanským osídlením. Pouze ale částečně, jelikož slované sidlili až u dánských hranic a i název Berlín je slovanského původu (podle mě si mohli chtít přisvojovat mnohem větší celky). Jasné ale je že 30. léta 20. století nemohly být porovnávány s 10. stoletím - celý ten plagát je tedy jen sen (absolutně nereálný). Pravdou ale taky je že poláci se právě ve 30. letech chvástali že dobudou Berlín (!). V Čechách byla jejich politika poněkud zvláštní a po debaklu na Těšínsku si léčili mindrák z neúspěchu.

( http://cs.wikipedia.org/wiki/Boleslav_Chrabr%C3%BD )
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Masakr polských důstojníků a inteligence v lese u Katyně, 1940
« Odpověď #21 kdy: Červenec 29, 2011, 11:43:01 »
Já pouze poukazoval na zánik Polska  na konci 18.století.
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Masakr polských důstojníků a inteligence v lese u Katyně, 1940
« Odpověď #22 kdy: Červenec 30, 2011, 12:32:05 »
Jo tak to se omlouvám. Já si myslel že to je ještě k onomu plagátu
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757