Autor Téma: Kréta a Obersalzberg  (Přečteno 6909 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

stuka

• Luftwaffe
  • Hauptmann - kapitán
Kréta a Obersalzberg
« kdy: Červen 01, 2010, 08:03:42 »
O Kréte iba krátko. Neviem bohužiaľ ako sem môžem vložiť fotku, inak by som poskytla pohľad na cintorín wehrmachtu na severe Kréty. Cintorín je perfektne udržiavaný, bola som tam pred pár rokmi. Môžete prispieť finančne a tiež vyplniť deotazník - odkiaľ ste a prečo ste navštívili cintorín. Takže ak niekto z vás ide na krétu - dávam tip na perfektný výlet uctiť si pamiatku nemeckých vojakov.
Na Obersalzbergu som bola minulý rok až v oktobri, takže Kehlsteinhaus bol zavretý. Napriek tomu som pešo vyliezla hore k výťahu (vyššie sa nedalo, pretože bolo veľa snehu). Cesta je fantastická, klobúk dole pred tou kvalitou.
Teraz na prelome júna a júla sa tam chystám znova - preskúmať všetky zvyšky a pozrieť múzeum a Orlie hniezdo. Potom budem referovať.
A neodpustím si - už len samotná asfaltka a tunely mi vyrazili dYch a dýchla na mňa historia, akokeby bol koniec štyridsiatych rokov minulého storočia.
Stuka mi poslala fotky mailom a požiadala ma aby som ich uploadoval. Tu ich máte, samozrejme zmenšené...    von Richthofen
1.  2.
1. Hotel zum Turken.  2. Původní zídka pod hotelem.
3.  4.
 3. Berghof.  4. Informační tabule u Berghofu.
5.  6.
5. Berghof.  6. Nad Berghofem.
7.  8.   9. 
7.Vchod do tunelu a k výtahu do Kehlsteinhaus.  8. Výtah.  9. Terasa. 
10.  11.
10. Kehlsteinhaus.  11. Krb.
12.  13.
12.Hlavní místnost Kehlsteinhausu.  13. Zadní stěna krbu.
14.  15.  16.
14. Vrata s hlavou lva.  15. Vchod do bunkru a chodeb pod hotelem zum Turken.  16. Podzemní prostory v bunkru.

17.
17. Nápisy v bunkru.
 Doplnené adminom.
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

poviedkar

• Luftwaffe
  • Oberleutnant - nadporučík
  • Pechota, Letectvo, Námorníctvo, Tanky, Panzernet
Re: Kréta a Obersalzberg
« Odpověď #1 kdy: Červen 02, 2010, 01:48:18 »
O kréte som videl celkom zaujímavé dokumenty. Ak sa trochu pohrabete na youtube tak narazíte na originál nemecký filmový týždenník z roku 1941. Je to rozdelené do troch dielov ale je tam zobrazené dobývanie ostrova a pekné sú aj zábery pristávajúcich Ju 52 - celých rozstrieľaných!
Odporúčam hlavne modelárom ale aj iný si prídu na svoje.
hľadajte pod názvom  Die Deutsche Wochenschau. Ak budem mať čas hodím sem link.
Anarchizmus znamená, že môžeš byť slobodný, nikto ťa nemôže zotročiť, nikto ti nemôže rozkazovať, nikto ťa nemôže okradnúť, nikto ťa nemôže využívať. Znamená byť slobodný, robiť veci ktoré chceš robiť a nebyť nútený robiť veci ktoré nechceš.             
                           Alexander Berkman

stuka

• Luftwaffe
  • Hauptmann - kapitán
« Odpověď #2 kdy: Červen 21, 2010, 10:41:57 »
Tak sa to blíži. V sobotu idem do Rakúska a následne do Obersalzbergu. Beriem kladivo a vydolujem nejaký kameň zo základov Berghofu.
Betonové základy Berghofu leží za hotelem zum Turken. V r. 2000 je zasypali odpadem ze zlikvidovaného hotelu Platterhof. Na  místě Platterhofu je parkoviště pro autobusy. Systém bunkrú pod Obersalzbergem je přístupný z hotela zum Turken a Dokumentačního střediska.
Na místě domu Goringa je hotel Interkontinental. Kasárny SS byly v r.2000,2001 zbourané.
No stihli zničit, co se dá. Aspoň vím, že orientačný bod - hotel zum Turken - stojí ve své bývalé kráse.
Uvádím zde zajímavou stránku o rúzných objektech Třetí říše. Pokud někdo z vás ještě tuhle stránku nenavštívil, tak vřele doporučuji:
http://www.thirdreichruins.com/
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

stuka

• Luftwaffe
  • Hauptmann - kapitán
« Odpověď #3 kdy: Červenec 04, 2010, 03:10:26 »
Hotel zum Turken byl po válce znova postaven do původního stavu jeho někdejšími majiteli. Leží nalevo od Dokumentačního centra. Nad ním trochu nalevo ležel Bormannův dům, dnes je místo zarostlé. Zústal pod ním jenom vchod možná do bunkru. Trochu výš nad Bormannovým domem měl dům Goring, dnes je zde hotel  Intercontinental. V hotelu zum Turken je vchod do zachovalé rozsáhlé části bunkrů. Vstupné je jenom 3,50 € a je zde zakázáno fotit, ale byla jsem dole úplně sama, takže jsem něco fotila, ale bohužel mi došla kapacita foťáku. Dole se jde točitým schodištěm z kryté verandy na I.poschodí, kde vede dlouhá chodba k Bormannovmu bunkru, vchod je ale zazděn. Všude na stěnách jsou novodobé jednoduché nápisy, aby jste vědeli co zde bylo a kam to vedlo. Potom sestoupíte asi 60 schodů na II. podlaží, kde jsou rúzné pozorovatelny, strílně, lze tady bloudit, vylézat, slézat, někde jsou stěny rozbité a trochu teče voda. Potom sestoupíte na III. podlaží, kde je několik místností a cesta k Hitlerovi a jeho domu, ale je zazděná. Vrátíte se stejnou cestou nahoru. Je to opravdu silný zážitek - tunely jsou precizně vyhloubeny a obdělány, když si pomyslíte, že pod celým komplexem Obersalzbergu jsou takové chodby a bunkry, tak se tají dech.
Pod hotelem je původní zídka, kterou je vidět i na fotografiích s  A. Hitlerem, jinak cesta je už asfaltová.
Napravo od hotela zum Turken cestou k Dokumentačnímu centru je v lese cesta a zde jsou základy Berghofu. Jsou ještě v dobrém stavu, lze z nich vidět původní půdorys domu. Výhled ze slavného velikánského okna je zarostlý stromy ale je ještě vidět panorámu hor. Je zde umístněna inf. tabule na které někdo seškrábal slovo "holocaust". Trosky Berghofu jsou zarostlé a je zde už jenom navršená půda a stromy, lze se vyškrábat až nahoru, kde jsou ještě nějaké pozůstatky zdiva, tady měly být kasárna SS a hotel Platterhof, ale už se tady nic nedá najít. V Dokumentačním centru jsem nebyla - vstupné je drahé a jsou zde jenom inf. tabule a kopie fotografií a přechod do bunkru - ale jenom krátký, ne tak autentický a dlouhý jako pod hotelem. Vchod do bunkru je impozantní ale bohužel zakrytý ohyzdnou skleněnou stěnou Dokumentačního centra, kterou zde s centra vyjdete ven. Takže fotit se nedalo.
Na parkovišti si koupíte lístek na autobus anebo vyšlápnete na Kehlstein pěšky. Já jsem cestu pěšky absolvovala v zimě po asfaltce, takžče teď jsem jela autobusem. V sezoně nesmíte po asfaltce jít, protože je úzká jenom pro jedno auto resp. dnes autobus, tak múžete jít po lesní cestě. Jinak se oplatí projít asfaltku mimo sezonu a obdivovat její krásu. Je to opravdu zážitek vidět a cítit pod nohama tuto skvěle udělanou cestu, ještě původní - precizní práci, za ty léta jenom párkrát opravovanou. Projdete několik tunelů, vidíte původní kamenné zábradlí, kocháte se výhledy na hory, obdivujte obložení cesty, kanálek pro vodu atd. Ta cesta je umělěcké dílo postavěné pro jednoho muže. Nahoře je vchod do tunelu asi 120 m dlouhého vyhloubeného a obloženého až k výtahu. Nad vchodem tunelu je ještě původní znak s nápisem - postavěno 1938, vrata jsou také původní ozdobená hlavou lva ale držadla - těla lva - chybí, ti si odnesli jako suvenír Američané. Projdete tunelem do kruhové místnosti a čekáte na výtah. Výtah je velký kruhový, obložený zlatými zrcadly, původně zde byli i polstrované lavice, ale už tady nejdou. Ve výtahu nesmíte fotit. Je zde starý telefon, ale nevím jestli původní. Když vyjdete z výtahu jste v Kehlsteinhause /Orlím hnízdě - jak ho nazvali Američané/. Můžete jít rovnou ven - nalevo pokochat se vyhlídkou, obejít dúm, vyškrábat se nahoru na vrchol hory ke kříži anebo vstoupit na terasu, která je zasklená. Původné nebyla, je zde vyfocen A.Hitler na lehátkách a také E.Braunová. Teď tady visí fotografie těch co pracně stavěli cestu i dům. Okna pravděpodobně nejou původní - jsou opravena. Vstoupíte do kruhové dřevem obložené místnosti, omylem nazývané pokoj E. Braunové. Není tady žádný nábytek, jenom krásný výhled a schody do hlavní místnosti, kde je restaurace. Je zde slavný krb obložený  červeným mramorem, který Hitlerovi daroval Mussolini. Zadní stěna krbu je také původné. Obložení mramoru je poškozené, kousky z něho si brali domú Američané. Potom je zde ještě několik místností, strojovna - kde se nedá jít a můžete pěšky sejít dolů nebo se zase svést výtahem a autobus vás odveze. Chodí asi v půl hodinových intervalech - jeden nahoru, druhý dolů, na cestě je pár menších odpočívadel, kde se dá v nejhorším vyhnout. Orlí hnízdo je masivný nízká kruhová budova a je to jediná zachovalá nepoškozená památka spojená s osobou diktátora.
                                                            E. Vacková

stuka

• Luftwaffe
  • Hauptmann - kapitán
« Odpověď #4 kdy: Červenec 05, 2010, 07:58:38 »
Děkuji administrátorovi za vložení fotek, takže si místa o kterých píšu, můžete prohlédnout výše.
Ještě bych chtěla dodat, že ve městě pod Obersalzbergem v Berchstengadenu si můžete prohlédnout púvodní budovu z období Třetí říše - budovu hlavního žel.nádraží, kterou navrhl Albert Speer.
                                                            E. Vacková

Siegmund

• Wehrmacht
    Gefreiter - svobodník
« Odpověď #5 kdy: Červenec 07, 2010, 09:36:43 »
Hotel HZT nebyl zrekonstruovan do puvodni podoby pred zasahem bombou. Na miste puvodniho Bormanova domu lze nalezt zbytky zdiva a vychod z bunkru.Intercontinental nestoji na miste Goringova landhausu. Dokumentacni centrum vrele doporucuji navstivit ,expozice je velice dobre realizovana a navstevnik ziska uceleny prehled o deni na Hore v obdobi treti rise a nejen to. Bunkry pristupne z dokumentacniho centra jsou unikatni a jiste stoji za videni ,velike prostory a hlavne stola XX . Pozustatky zdiva nad Berghofem jsou z Modellhausu ,po kasarnach nezbylo nic.Pozustatkem Platterhofu je budova u parkoviste. Na Kehlsteinu doporucuji prohlednou betonove zaklady pozici flak a ochrannou zidku.

Peterth

• ČSR
  • Poručík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. června 2009
« Odpověď #6 kdy: Červenec 07, 2010, 03:08:13 »
Tu stránku jsem chtěl sem zrovna dát, celkem by se to hodilo...
Ad. jinak to Ádovi američani pěkně pocuchali to sídlo, ze vzduchu  ;)
BTW: Neví někdo, které americké jednotky sem dorazily jako první ? Jeden čas sem viděl dobový film, co tam právě při té příležitosti byl natočen...
Jinak je šikovná knížka, ted si nevzpomenu na autora, ale jsou tam jen dobový fotky a pohlednice. Když tak dohledám citaci.

stuka

• Luftwaffe
  • Hauptmann - kapitán
« Odpověď #7 kdy: Červenec 07, 2010, 08:20:37 »
Díky Siegmunde za doplnění. Zajímá mě vše a každá informace z těch míst. Z Bormanna domu jsem zdivo nenašla ale vchod do bunkru ano - tu fotku sem můžu dát, nevěděla jsem co to je.
Hotel zum Turken tedy nebyl zrekonstruován? Mě se zdálo, že ano. Teď vidím, když znova prohlížím stránky
http://www.thirdreichruins.com/ , že máš pravdu. Zepředu je sice skoro stejný, ale zboku jiný.
Do Dokumentačního centra se tedy podívám a v Kehlsteinhausu jsem si asi také nevšimla  všechno ale nějaké základy tam jsou. Fotku hodím sem - to bude asi základ flaku. Nevěděla jsem co to je. Divím se, že si nebyl pod hotelem zum Turken. Nebo byl? Možná o těch chodbách něco víš?

E. Vacková

Siegmund

• Wehrmacht
    Gefreiter - svobodník
« Odpověď #8 kdy: Červenec 08, 2010, 07:37:47 »
Obersalzberg - Berghof jsou moje srdecni zalezitosti. Popravde tady na foru mam malou zpravu z me prvni cesty na Horu ,tak se ni podivej.Uvidis tam i ten "zajimavejsi" vstup do Bormannova bunkru. Ten HZT je jiny i z celniho pohledu. Ano na te fotce mas zaklady flaku. O chodchach z HZT vim to ,ze me vadi ,ze jsou znepristupneny casti osobnich prostor pod Berghofem a napojeni k Bormannovi. Co mam informace ,tak ty bunkry jsou zcela v poradku.Nebude problem zjistit na internetu ,ktera jednotka GI tam byla prvni ,ale uplne prvni tam byli francouzi.Ta knizka by mohla byt "Hitlerovo aplske utociste".

stuka

• Luftwaffe
  • Hauptmann - kapitán
« Odpověď #9 kdy: Červenec 08, 2010, 08:10:05 »
Siegmund - četla jsem tvůj příspěvek o Obersalzbergu snad jako první článek zde na fóru a promiň, že jsem založila nové /stejné/ téma, ale tehdy jsem si myslela, že každý si má zakládat zvlášť. Mezitím jsem už zapoměla, co v tom příspěvku přesně je a teď čtu, žes v chodbách pod HZT byl.
Mě vadí, že Obersalzberg byl bombardován. Měli by jsme se teď na co koukat. Ty chodby - pokud jsou zachovalé, by měli být spřístupněny a také bunkr v Berlíně a také pozůstatky Germanie pod Berlínem. Na jedné straně mi to je líto, že celé Neměcko a Rakousko se oficiálně tváří, jako by Třetí říše neexistovala, na druhé straně opatrně balansují mezi tichou tolerancí určitých věcí a halasným odsuzováním. Kde najít kompromis? Slovensko, jako bývalý spojenec Německa, má podobný i když samozřejmě o moc menší, problém. Popustíš uzdu a hned se vzmáhá hrdost na spojenectví a obdiv k Třetí říši atd. Nevím to dost dobře vyjádřit, ale myslím, že ničení památek Třetí říše anebo jejich ignorance je spojena se strachem z těch davů, které by nad nimi slintali a nejen pro to, že mají rádi historii. Když jsem na těch místech já, tak cítím zvláštní pocit, nechci se o něm rozpisovat, ale obdivu se nemůžu ubránit.
                                                            E. Vacková