Autor Téma: Operace Merkur  (Přečteno 26604 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Black

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 884
  • http://www.greendevils.estranky.cz/
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 2. listopadu 2008 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007
Operace Merkur
« kdy: Prosinec 27, 2006, 09:02:08 »
25. dubna 1941 vydává Hitler ve svém rozkaze č. 28 provedení operace Merkur- vzdušný výsadek na Krétu. V ten samý den je uveden do pohotovosti XI. letecký sbor výsadkového vojska.

30. dubna 1941 je maršálem Britských vojsk Wavelem jmenován velitelem vojsk na Krétě novozélanďan gen. Freyberg. Počet vojáků v té době dosahoval cca 38 tis. mužů.

Obrana Kréty byla rozdělena do 5 sektorů:

1. Přístav Suda a okolí ( cca 3000 mužů )
2. Vesnice Perivolia ( dva prapory řecké armády a skrývající se řecký král s doprovodem )
3. Západní sektor obrany ( tři brigády )
4. Sektor Rethimnon ( 19. australská brigáda, 2.pluk řecké armády a prapor řecké policie )
5. sektor Héraklion ( 14. brigáda )

16. května 1941 přijíždějí poslední posily na ostrov.

19. května 1941 opouštějí ostrov poslední britské stíhačky. Od prvních týdnů v květnu 1941 je Kréta pod silnými ůtoky ze strany Luftwaffe, což značně podkopává morálku obránců ostrova.

20. května 1941 je zahájena operace Merkur. Za úsvitu jsou nastartovány motory Ju-52 na řeckých letištích, určených k výsadku. Na podporu invaze odsartovaly tři Gruppe: 150x Ju-87, 90x Bf-110, 20x Do-17, He-111, Ju-88. A jako stíhací doprovod 90x Bf-109.
Ju-52 bylo kolem 500, z čehož 60 táhlo ve vleku kluzáky DFS-230.

V 7.00 byl ukončen nálet a obránci, kteří vylézali z krytů spatřili na obloze kluzáky. Prvním cílem bylo letiště v Maleme. Hned po přistání se kluzáky dostaly do silné palby vedené především z kóty 107, která se tyčí hned nad letištěm. Jednotky, které měly za úkol tuto kótu obsadit se však rozbily již ve vzduchu a na zemi se nedokázali soustředit na přímý útok. Všude, kam se výsadkáři dostali, narazily na soustředěnou palbu obránců.

I přes veliké ztráty, které výsadkáři utrpěli, splnily většinu určených úkolů. Když se z nebe začaly snášet padáky, byl na zemi šílený zmatek.  Tento výsadek, ale dopadl téměř podle plánu. Když se blížil soumrak byla situace na obou stranách téměř vyrovnaná. Síly obránců i útočníků byly zredukovány na polovinu!

Druhý výsadek téhož dne byl vysazen poblíž hlavního města Chania. Tento výsadek měl pro útočníky rozhodující důležitost. I zde utrpěli výsadkáři těžšké ztráty, dokázali se však zformovat a zaútočit. Boje tohoto dne probýhaly též u Héraklionu a Retimnonu. U Retimnonu byl vysazen nejmenší výsadek ze všech čtyř výsadkových skupin. ( jen asi 1500 mužů ). Situace se i zde, přes velké ztráty jasně vyvýjele pro výsadkáře. Do tmy dokázali němci dobýt kótu a připravit se na zítřejší útok na letiště s podporou Luftwaffe.  Velitel obránců v tomto úseku však stanovil čas protiútoku na stejnou dobu, jakou plánovali němci provést útok. Poslední výsadek v Héraklionu dopadl stejně tragicky jako všechny předešlé. Bylo zde vysazeno okolo 2000 mužů. První den invaze stál gen. Studenta téměř 1/3 mužů.

Kritická noc pro výsadkáře byla 21. května, kdy měli upevnit pozice nebo zemřít.
      Pplk. Andrew, hájící se svým mužstvem kótu 107 byl chybně přesvědčen, že situace je neudržitelná a dal rozkaz k ústupu, čímž dal útočníkům šanci ji obsadit a tudíž ovládnout i letiště v Maleme. Díky tomu mohly být do oblasti poslány Ju-52 s posilami, střelivem, zásobami a především vodou, která byla ve 35° velice potřebná.

22. května bylo letiště v Maleme plně v provozu a posily umožnily zasloužený odpočinek pro vyčerpané výsadkáře.
     Příslušníci 5. horské divize měli být dopraveni na Krétu po moři. Nikdo však z nich neměl tušení, že to bude na starých řeckých lodí, z nichž většina nebude mít ani motor. Naproti tomuto konvoji, který doprovázel italský torpédoborec Lupe bylo vyslány 2 křižníky s torpédoborci. K bitvě došlo v noci a většina lodí byla potopena a Lupe unikl s několika zásahy a na pláže u Maleme, kam byl výsadek směrován se dostalo je 100 mužů bez materiálů! Většina vojáků se však udržela na hladine pomocí záchraných pásů a ráno jim Luftwaffe shodila čluny a začala je vylovovat, což trvalo celé dopoledne!

Podobný konvoj vyplul 21. května, ale byl chráněn Luftwaffe a tak jakmile se objevily britské lodě, byl na ně podniknut útok a konvoj se dostal v bezpečí na Krétu ( celkem 4000 mužů, těžké zbraně a další materiál ).
Situace na Krétě však nebyla pořád jasná. Němci ovládali letiště v Maleme, britové měli stále navrh v Galatasu, Héraklionu a Rethimnonu.
V prvních dnech invaze britové promarnili spousty příležitostí k podniknutí protiútoků, čímž mohli zvrátit celkovou situaci na Krétě!

23. Května ustupují britové z Maleme na Galatas. 24. května útočí 5. horská divize na Kastelli, kterou brání 1. řecký pluk a ještě tentýž den ho obsazují. 25. května se vede těžký boj o Galatas, který je středem Britské obrany. V noci Britové ustupují, čímž je bitva o Krétu téměř rozhodnuta. 26. května obsazují Němci kopce Perivolia a Galaria.
      Freyberg nařizuje ústup do přístavu Sfakia.

27. května Němci obsazují Chaniu a ovládají záliv Suda. Wavel souhlasí s evakuací a 28. května Němci obsazují opuštěný Héraklion. 29. května se vzdává posádka v Rethimnonu. Začíná evakuace s přístavu Sfakia.  Při evakuaci selhalo britské velení na nejvišší úrovni, čímž ještě více podkopalo morálku již tak zdecimovaných vojáků.

V noci 30. května byla vybudována konečná linie obrany. Německý tlak byl již slabý, protože většina vojska byla stažena do Řecka na odpočinek, před začátkem operace Barbarosa. Celkem bylo evakuováno 18 500 mužů. Zbývajících 5000 bylo zajato.

Vysoké ztráty Němců byly zaviněny především špatnými zprávami Abwehru.
Němci se zde dopustily řady taktických a operačních chyb a vyvodily z nich patřičné důsledky.

Ztráty na straně Britů byly asi 48% z 32 000 Britů na ostrově + několik tisích Řeckých vojáků. Luftwaffe potopila Britům 6 torpédoborců a 3 křižníky a zničila 46 letounů. Němci měly asi 2000 padlých, 2140 raněných a 1995 pohřešovaných. Dále ztratily 324 námořníků a 220 letadel.


"Padáčkáři všech zemí, spojte se!"
"Však víte, jak to chodí u výsadkářů. Chtějí buď vyhrát, anebo se nechají společně rozsekat!"

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Operace Merkur
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 27, 2006, 10:29:51 »
Pekny clanek, koukam, ze tady ma rad nekdo parasutisty
Jen podtknu, ze Kreta se stala take svedkem poprav. Vysadkari zde postrileli civilisty:

Citace
Nemci odvadeji starsi kretske obyvatele a lidi podezrele z partyzanske cinnosti do olivoveho haje. Zde budou vsichni postrileni kulometnou palbou v odvete za to, ze v noci partyzani zohavili tela padlych nemeckych vysadkaru.
Zdroj: Němečtí výsadkáři
von Kageneck
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Peter

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 1943
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. července 2008
Re: Operace Merkur
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 28, 2006, 09:57:45 »
Hezky napsaný článeček, doplním ještě velitele jednotlivých uskupení :

Vrchní velitel operace : Polní maršál von List
- XI. Letecký výsadkový sbor : generál Student
- 3. a 5. horská divize : generál Ringel
- 3. letecká flotila : generál Löhr
- 8. letecký sbor : generál von Richthofen
- dopravní skupina "Conrad" : generál Conrad

Ještě k počtu dopravních letounů, strojů Ju-52 mohlo být těch 500, možná spíše ještě o něco více, nicméně se akce účastnily i jiné dopravní letouny Luftwaffe a to konkrétně Leo 451 a několik desítek Italksých strojů. Celková síla skupiny "Conrad" byla kolem 650 dopravních letounů.

Citace: clausewitz
Pěkný článek, ta Kréta jim za ty ztráty ani nestála.
No já myslím, že stála. Zpětně to sice hodnotíme v porovnání s Maltou jako nedůležitý bod, ale na druhou stranu zauvažujme co jak by se situace vyvíjela, kdyby Kréta zůstala ve spojeneckých rukou. Byl by to odrazový můstek pro případnou invazy do Řecka, letecká základna, která by umožnila Spojencům napadat Řecko, Balkán, na Jih zasahovat do tažení v Africe a kontrolovat východní část Středomoří.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Operace Merkur
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 28, 2006, 11:28:04 »
Predpokladam Petere ze jsi zamenil Maltu s Kretou.

Ta knizka ani nevim kolik stoji, ale je to od nakladatelstvi Svojtka.von Kageneck
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Hans

 • ČSR
 • Podplukovník
 • Příspěvků: 1847
  • http://www.krieg.estranky.cz
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 17. října 2008
Operace Merkur
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 28, 2006, 12:18:50 »
Přesně jak říkal Kageneck, spletl si Maltu a Krétu, Malta byla ve spojeneckých rukou pořád. 
Citace
No já myslím, že stála.
Já před nějakou dobou viděl v TV dokument o této operaci, a říkali že za to ani nestála. Její význam nebyl tak vysokej jak si mysleli. Britové by ji možná mohly využít, ale Němci zdaleka ne tolik jako kdyby zabrali Maltu.
>> http://www.krieg.estranky.cz <<
>> http://www.pistecesky.ic.cz/<<

Durch Krieg zum Sieg.
Si vis pacem, para bellum.
Inter arma silent musae.
Fortes fortuna adivuat.

Black

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 884
  • http://www.greendevils.estranky.cz/
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 2. listopadu 2008 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007
Operace Merkur
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 28, 2006, 01:44:28 »
Děkuji vám pánové.
to Kageneck: jo jo Fallschirmjägerr, to je moje!  :)
K těm popravám: také jsem o tom četl a nechci se nikoho zastávat, ale byla to docela přirozená reakce, protože najít zohavená těla kamarádů asi není nic příjemného, každopádně bych to neřešil hromadnou popravou!

Děkuji za doplnění o velitele jednotlivých uskupení.

Ta kniha od Svojtky stojí necelých 300kč. Za těch 600kč to bude nejspíše kniha od Našho Vojska "Němečtí parašutisté- bojové jednotky 1935-1945". Moc pěkná kniha.

Někde jsem četl, že veliké ztráty na Krétě odradily Hitlera od výsadku na Maltu!
"Padáčkáři všech zemí, spojte se!"
"Však víte, jak to chodí u výsadkářů. Chtějí buď vyhrát, anebo se nechají společně rozsekat!"

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Operace Merkur
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 28, 2006, 02:10:13 »
Citace
každopádně bych to neřešil hromadnou popravou!
já teda jo  :evil: . Měli pak pokračovat na Maltu, Kypr a střední východ ( Izrael )...
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Peter

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 1943
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. července 2008
Operace Merkur
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 28, 2006, 02:55:12 »
Citace: Kageneck
Predpokladam Petere ze jsi zamenil Maltu s Kretou.
Máte pravdu, omlouvám se. Moje myšlenka byla taková, že dnes hodnotíme strategickou pozici Malty jako mnohem důležitější než Kréty, ale není tomu tak (můj pohled na věc). Oba ostrovy byly důležité, zatímco Malta společně Gibraltarem tvořily klíč k západnímu středomoří, tak Kréta s Alexandrií tvořily klíč v východnímu středomoří. Pro kontrolu nad Středomořím bylo potřeba mít obsazené oba ostrovy. Pokud by Němci se rozhodli obsadit nejdříve Maltu (pomine-li, že charakter ostrova není vhodný pro použítí výsadkových jednotek) tak by rapidně vzrostla důležitost Kréty.
      Prostě co tím chce básník řící, považuji Krétu a Maltu za takřka stejně důležitou, ale pro nás z dnešního pohledu se jeví Malta jako důležitější, protože nebyla obsazena. Kdyby tomu bylo naopak, Malta byla obsazena a Kréta nikoliv myslím, tak by se strategickou pozicí Britů ve Středomoří stala právě Kréta.

Citace
Nemci odvadeji starsi kretske obyvatele a lidi podezrele z partyzanske cinnosti do olivoveho haje. Zde budou vsichni postrileni kulometnou palbou v odvete za to, ze v noci partyzani zohavili tela padlych nemeckych vysadkaru.
Ano, o tom jsem také četl, myslím,že to byla naprosto přirozená reakce, navíc je velmi pravděpodobné, že ty civilové byly opravdu autory zohavení těl německých vojáků, pak myslím není co řešit.

Citace: Black
Někde jsem četl, že veliké ztráty na Krétě odradily Hitlera od výsadku na Maltu!
Toto tvrzení se často vyskytuje v literatuře, ale není úplně pravdivé. Operaci Hercules (invaze na Maltu) měla provést z větší části Italská námořní pěchota (pro hnidopichy :wink:  neznám  přesný Italský název,proto ten termín námořní pěchota) a Němečtí parašutisté měly hrát pouze omezenou roli. On terén na mě Maltě je totiž velmi nevhodný pro výsadkové operace. Fallschirmjägerr měly pouze obsadit letiště a několik důležitých uzlů.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Black

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 884
  • http://www.greendevils.estranky.cz/
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 2. listopadu 2008 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007
Operace Merkur
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 28, 2006, 03:21:19 »
Citace
Toto tvrzení se často vyskytuje v literatuře, ale není úplně pravdivé. Operaci Hercules (invaze na Maltu) měla provést z větší části Italská námořní pěchota (pro hnidopichy  neznám přesný Italský název,proto ten termín námořní pěchota) a Němečtí parašutisté měly hrát pouze omezenou roli. On terén na mě Maltě je totiž velmi nevhodný pro výsadkové operace. Fallschirmjägerr měly pouze obsadit letiště a několik důležitých uzlů.
Děkuji za doplnění informácí! Měl jsem za to, že se měla Malta obsadit téměř stejným způsobem jako Kréta.
Fallschirmjäger tedy měly sehrát stejnou roly jakou měly při západním tažení. ( žádný masový výsadek )
Zajímalo by mě, jestli nasazení Italských jednotek bylo plánováno na žádost Duceho nebo to bylo zdůvodu koncentrace sil na východní frontě?
     Na jaké datum byla plánována invaze na Maltu?
"Padáčkáři všech zemí, spojte se!"
"Však víte, jak to chodí u výsadkářů. Chtějí buď vyhrát, anebo se nechají společně rozsekat!"

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Operace Merkur
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 28, 2006, 03:43:11 »
Citace: Peter
Citace
Nemci odvadeji starsi kretske obyvatele a lidi podezrele z partyzanske cinnosti do olivoveho haje. Zde budou vsichni postrileni kulometnou palbou v odvete za to, ze v noci partyzani zohavili tela padlych nemeckych vysadkaru.
Ano, o tom jsem také četl, myslím,že to byla naprosto přirozená reakce, navíc je velmi pravděpodobné, že ty civilové byly opravdu autory zohavení těl německých vojáků, pak myslím není co řešit.
No zcela urcite ty tela zohavili.Jde spis o to, ze byli zamerne vybirani stari lide a to ani nemuseli byt podezreli z tohoto cinu. Rozhodne je tato poprava zlocinem.Btw skutecne meli hlavni ulohu sehrat Italove a podle toho by to taky asi dopadlo.
von Kageneck
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Peter

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 1943
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. července 2008
Operace Merkur
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 28, 2006, 03:54:55 »
Citace: Black
Měl jsem za to, že se měla Malta obsadit téměř stejným způsobem jako Kréta. Fallschirmjäger tedy měly sehrát stejnou roly jakou měly při západním tažení.
Zajímalo by mě, jestli nasazení Italských jednotek bylo plánováno na žádost Duceho nebo to bylo zdůvodu koncentrace sil na východní frontě?
Na jaké datum byla plánována invaze na Maltu?
Přesně tak, Malta je tak (odhaduju) 10x až 15x menší než Kréta. Terén je nevhodný pro výsadkové operace. A dobití pouze vzdušným výsadkem (jako tomu bylo u Kréty) by bylo velmi velmi obtížné spíše bych řekl, že nemožné. Protože Němci žádné jednotky, které by byly schopny provést námořní výsadek neměli padla volba na Italské jednotky, které k tomu byly vycvičeny a měli i potřebné vybavení. Datum stanovem pokud vím nebyl, několikrát bylo Kesselringem hlášeno do Berlína, že Malta je po leteckých úderech neschopna se účinně bránit, ale Hercules byl stále odkládán. Podle některých zdrojů, Italové požadovaly neúměrné prostředky (pohonné hmoty, leteckou ochranu, logistickou podporu) pro provedení operace, podle jiného zdroje prostě Hitler nechtěl zastavit Rommelův postup a Africe (který by musel být zastaven, protože pohonné hmoty a logistika by místo do Afriky musely směřovat do Itálie a na Maltu) a plánoval obsazení Malty až Rommel prorazí do Egypta.

Citace: Kageneck
Btw skutecne meli hlavni ulohu sehrat Italove a podle toho by to taky asi dopadlo.
Nepodceňuj Italy, jejich armáda jako celek sice stála za starou bačkoru, ale např. tanková divize Ariete nebo právě tyto námořní jednotky byly u Němců velmi ceněny.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Hans

 • ČSR
 • Podplukovník
 • Příspěvků: 1847
  • http://www.krieg.estranky.cz
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 17. října 2008
Operace Merkur
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 28, 2006, 04:55:56 »
Tak Italové, u těch je to různý, sice tam byly ty námořní jednotky a ta divize Ariete jak psal Petr, ale taky připomenu že když si Angličani dělali srandu že Italské námořnictvo je adeptem na Nobelovu cenu míru, tak to asi nějakej důvod mělo. Jinak, pokud je tu někdo kdo četl Jak jsem vyhrál válku tak mi dá za pravdu, že Italští námořníci kteří se přidali ke spojencům jako pěchota za moc nestáli. To ale nepatří k tématu.
>> http://www.krieg.estranky.cz <<
>> http://www.pistecesky.ic.cz/<<

Durch Krieg zum Sieg.
Si vis pacem, para bellum.
Inter arma silent musae.
Fortes fortuna adivuat.

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Operace Merkur
« Odpověď #12 kdy: Prosinec 28, 2006, 08:12:46 »
Nooo Ariete..... Rozhodne to neni tak uzasny. Nemci si cenili kazde mobilni divize a Italu si cenili predevsim proto, ze nemeli dost jednotek na souvislou linii. Divize Ariete mela zastaralou vyzbroj a do utoku sla vzdy az po nemeckych tancich a schopna obrany byla jen v pripade, ze se u ni nachazel velky pocet nemeckych dustojniku. Jakmile se Rommel musel stahnout ( a ze to delal casto), tak se Italska moralka naprosto zrhoutila (ne vzdy, ale vzdy tam byla obava).

takze zas takova slava to nebyla. Ale to uz jsme v Africe. :Dvon Kageneck
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Operace Merkur
« Odpověď #13 kdy: Prosinec 29, 2006, 10:48:50 »
Citace
Nemci si cenili kazde mobilni divize a Italu si cenili predevsim proto, ze nemeli dost jednotek na souvislou linii
Tos řek dobře  :P  . Když sem jednou vyděl nějakou fotku mussoliniho synka ( plandavé nárameníky, uplé kalhoty, opečovávaný knírek...), jejich tanky, hordy pěchoty, záhadné zásobování, nerozhodné a blbé velení... oni uvízli v 19.století. Vždyť je málem nakopali i ti Etiopani ! o pár angličanech ani nemluvě. Oproti nim vypadali i rusové jako z budoucnosti. Zkrátka byly to neschopné hordy co vypadali pěkně tak možná na papíře. Takový sojenec je na dvě věci  :evil:
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Peter

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 1943
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. července 2008
Operace Merkur
« Odpověď #14 kdy: Únor 19, 2007, 07:21:48 »
Za účast na operaci Merkur byl vojákům udělován tento nárameník :"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "