Autor Téma: Bitva o Khe Sanh (Válka ve Vietnamu)  (Přečteno 7947 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ssgt.Vais

  • US ARMY
  • Major
  • Příspěvků: 496
Bitva o Khe Sanh (Válka ve Vietnamu)
« kdy: Květen 05, 2010, 09:35:16 »
Bitva o Khe Sanh

Khe Sanh je základna USMC v severovýchodním cípu jižního vietnamu, Provincie Quang Tri. V rozmezí 21. ledna a 8. dubna byla obklíčena NVA přisunutou z Laosu. Nepoměr sil byl obrovský. Proti 6000 mariňáků stálo 30 000 Severovietnamců. Vo Nguyen Giap,velitel NVA, chtěl z této akce „udělat druhý Dien Biem Phu“. Plošina tábora, trvale obsazeného USMC v průběhu roku 1967, byla lemována vysokými kopci. Giapovým úmyslem bylo tyto kopce obsadit a z nich ostřelovat základnu pod nimi. Ovšem nedomyslel, že Američané nejsou Francouzi (kam se nedostanou autem tam nejdou), a že o tyto kopce bude muset svádět tvrdé boje. Během roku 1966 se special forces přesunuly z náhorní plošiny a postavili si menší tábor v Lang VEI, přibližně v poloviční vzdálenosti od laoské hranice.

Mapa Severu provincie Quang TriKhe Sanh v roce 1966


Cesta k bitvě.
Celou druhou polovinu roku 1967 síly NVA útočily v celé provincii Quang Tri  a po hranicích jižního Vietnamu.  Nejtěžší boje byly u Dak To. Za přítomnosti 1. divize NVA trvala 22-denní bitva, která byla s výjimkou ofenzívy Tet jedna z nejintenzivnějších CQB  bojů celého konfliktu. Mezi 1.200 a 1.600 Severovietnamců bylo zabito, oproti 362 mrtvých americké 4. pěší divize. Americká zpravodajská služba byla zmatena touto sérií nepřátelských útoků. Zdálo se, že taktikou je způsobit maximální ztráty na spojenecké straně, ovšem tato strategie popírala jakékoli přímé územní zisky. Co ovšem rozvědka nevěděla, bylo to součástí příprav ofenzívy Tet:
•   vázání pozornosti amerického velení na hraniční regiony
•   vyslání US a ARVN vojsk pryč od pobřežní nížiny a měst.


Boje v Okolí Dak To


V roce 1966 a do dubna 1967 byl v Khe Sanhu klid. Přesto generál Westmoreland (Vrchní velitel amrických sil ve Vietnamu, Poté nahrazen gen. Abramsem) trval na posílení mužstva základny. Přes odpor velitele USMC ve Vietnamu tam byl odeslán 1. Prapor 3. pluku námořní pěchoty a to byli první stálí obyvatelé základny. 24. Dubna byla rota Bravo přepadena neznámým počtem nepřátel severně od kóty 861.  Tak předčasně začal první útok na Khe Sanh. Na konci bitvy bylo 155 mrtvých mariňáků a 940 Severovietnamců. Po této bitvě byly obsazeny všechny kopce v okolí základny.

Poté přišlo další období klidu. Severovietnamci začali být v oblasti znovu pozorováni až na přelomu prosince 1967 a ledna 1968. 2. ledna hlídka Severovietnamců vešla příliš blízko základny. První salvu chytlo 5 komunistů, 6., těžce zraněný, byl zabit na útěku. Toto postačilo jako záminka generálu Westmorelandovi k znovuposílení základny o 26. pluk USMC. Zvláštností bylo, že 26. pluk nebyl celý pohromadě od invaze na Iwo Jimu v roce 1945.

20. ledna poručík Severovietnamských AA dělostřelců přeběhl a prozradil že Hill 881 South, Hill 861 a hlavní základna mají být tentýž den napadeny. 21. ledna v 00:30 byl Hill 881 napaden asi 300 vojáky NVA. Přesto že mariňáci byli připraveni některým rudým se podařilo se probojovat až k postavení na vrcholu kopce, ale po krátkém boji zblízka byli vrženi zpět. Nutno přiznat že mariňáci měli výhodu protistřepinových vest, které chránily jejich těla vůči bajonetům poměrně úspěšně.


Z bojů na Hill 881


Vlastní základna se ocitla v sevření dělostřelecké, raketometné  a minometné palby. Jedna z prvních střel dopadla na hlavní muniční sklad základny. Další trefil nádrže se slzným plynem, který brzy zahalil celou základnu. Poté v 10 hodin dopoledne zasáhl minometný granát sklad výbušnin C4. Nastalý totální zmatek ovšem Severovietnamci nevyužili na pozemní útok.


Khe Sanh, v pozadí hořící nádrže paliva
Z důvodů posilování Severovietnamců bylo potřeba základnu posílit. Vybrán byl 1. Prapor 9 pluku USMC.  O 5 dní později dorazil 37. ARVN Ranger Battalion ovšem ten byl odeslán spíše z politických než z taktických důvodů (Ono celá ARVN až na výjimky byla taková „pochybná“ ::) ;D). 24. Ledna debutovalo dělostřelectvo NVA. Začalo u Hill 881 South, pak k Hill 861, a poté pokračovalo na hlavní základnu. Zakopaní Marines a ARVN doufali, že se blíží svátky Tet a s nimi příměří (plánováno od 29. do 31. ledna), a že jim poskytne poskytne určitou úlevu.

Ovšem ráno 30. ledna bylo vše jinak. Všechna velká města v jižním Vietnamu se zmítaly v drsných pouličních bojích, americká ambasáda byla přepadena a vietcong byl uvnitř, Hue bylo obsazené celé. Toto odsunulo Khe sanh na druhou kolej. Nedorazili další marňáci protože bojovali v Hue, ani Jihovietnamci protože ti bojovali……no všude, Američané je poslali vybojovat si svou zem zpět.

Ovšem na Khe Sanh se úplně nezapomnělo. Velitelství letectva urychleně naplánovalo opraci známou jako „nejvíce koncentrované používání letecké palebné síly v historii válečnictví.“-Operaci Niagara. V průměru za den 350 taktických stíhacích bombardérů, 60 B-52, a 30 lehkých pozorovacích nebo průzkumných letounů se pohybovalo na nebi blízko základny. US Air Force mělo nad Khe Sanhem nalétáno 9.691 taktických vzletů a shodilo 14.223 tun bomb, letci Námořní pěchoty 7.098 vzletů a shodilo 17.015 tun. Letci od NAVY, z nichž mnozí byli vysláni díky  přestávce operace Rolling Thunder proti Severnímu Vietnamu, nalétali 5.337 vzletů a shodilo 7941 t bomb. Dále gen. Westmoreland urychleně uvedl v činnost operaci Igloo White. Jednalo se o akustické a seismické senzory, které byly shazovány z vrtulníků nebo letadel monitorující pohyb v svém okolí. Tato čidla pomáhala varovat obránce před přicházejícím útokem.Shazování čidla z vrtulníku (Asi Chinook)


Nutno americkým letcům přiznat, že hlavně díky nim ztroskotala většina útoků na základnu. Letci začínali bombardovat 100 metrů od základny a bombardovali délku 1 míle. Po útoku takových monster jako B-52 opravdu nemohlo zůstat nic živé.(zajatci vyprávěli, že 70% jejich jednotek bylo zlikvidováno. Z 90% letectvem)
Ovšem ani tato demonstrace síly nestačila dodat klid americkým politikům ve Washingtonu. Generál Wheeler řešil 1. Února s Westmorelandem otázku kongresu „zda je hrozba použití taktických jaderných zbraní v případě, že situace v Khe Sanh by se stala zoufalou, reálnou.“ Westmoreland odpověděl, že jejich použití by asi nemělo být požadováno. Dodal však, že pokud se situace dramaticky změní, "tipuji, že taktické jaderné zbraně, nebo chemické zbraně by byly aktivní zájemci o zaměstnání."


Pád Lang Vei
Ráno 7 února se tíha komunistických útoků přesunula znovu na sever ke Khe Sanhu. Toho rána přišel šok pro vojáky SF a CIDG v Lang VEI, kdy 12 tanků zaútočilo na jejich tábor. Sověty postavené plovací tanky PT-76 202. obrněné pluku NVA se převalily přes obranu Lang Vei . Za tanky postupovala pěchota z  7. praporu 66. pluku a 4. praporu 24. pluku, oba prvky 304. Divize NVA. Útočníci byli speciálně vybaveni pro útok trhavinami, slzným plynem a plamenomety. I když hlavní obrana tábora byla přemožena jen za 13 minut, boje trvaly několik hodin, během nichž muži SF a CIDG vyřadili alespoň 5 tanků. Do Khe sanhu se podařilo dostat 75 vojákům z Lang Vei (z toho 11 američanů, mezi nimž byl i velitel tábora Plukovník Lownds) zbytek byl zabit nebo zajat (dohromady 309 mrtvých CIDG a 7 SF a 122 zajatých z toho 3 SF).O tom co se dělo na poradě další den ráno vypráví podplukovník Army Jonathan Ladd: „Byl jsem neuvěřitelě zaražen, že Marines, kteří se pyšní věrností a soudržností, byli ochotni odepsat všechny zelené barety a jednoduše ignorovat pád Lang VEI.“

Z důvodu podezření na dvojité agenty byli všichni laosané a jihovietnamci, kteří přišli s přeživšími Američany z Lang Vei drženi na okraji základny. Podplukovník Ladd objasňuje: "Nemohli důvěřovat žádnému rákosníkovi v jejich zatraceném táboře."


Logistika a podpůrná palba
Potřeby Khe Sanhu byly v lednu 60 tun materiálu denně. Ovšem po dovezení všech 5 praporů na základnu se tento počet zvýšil na 185 tun denně. Největším problémem pro dodání materiálu na základnu bylo uzavření Route 9(Hlavním silnicím v Jižním Vietnamu zůstaly názvy po francouzích) a zimní monzunové počasí. Až do začátku března, nízkoležící mraky a mlha se udržely v uzavřeném prostoru od časného rána až do poledne. Materiál byl tak dodáván až během odpoledne. Dokonce i poté, co se v březnu oblačnost zřídka povznesla nad 2.000 stop, bylo letiště oficiálně uzavřeno.

Každé letadlo, které udělalo odvážný krok a navzdory počasí se pokoušelo ke Khe Sanhu dostat, se stalo cílem severovietnamské AA palby. Jakmile se letadlo dotklo země, stalo se terčem dělostřelectva nebo minometných týmů NVA. Posádka letadla pak musela znovu statečně skrz AA palbu hledat cestu ven. V důsledku toho bylo 65 procent všech dodávek dodaných paradropy. Letectvo tvrdilo, že během obléhání, bylo dodáno do Khe Sanhu 14 356 tun zásob (8 120 z toho paradropem).

Zásobování mnoha izolovaných kopců okolo základny bylo stejně problémové a nebezpečné. Palba AA si vybírala svou daň mezi vrtulníky, které se o to pokusily. USAF nakonec našlo řešení problému v konceptu " Super Gaggle ". 12 A-4 Skyhawk bombardérů napadlo hnízda AA obrany zatímco 12-16 vrtulníků zásobovalo kopce. Přijetí této koncepce na konci února bylo zlomovým bodem v zásobovacím úsilí. Po jeho přijetí, vrtulníky přivezly ve 465t zásob v průběhu února. Když se později v březnu počasí umoudřilo, hodnota byla zvýšena na 40 tun za den dovezených vrtulníky.
Po celou bitvu, dělostřelci Marines vypálili 158.891granátů. Analýzy USMC odhalily, že dělostřelci NVA vystřelili 10.908 nábojů a raket.


Osvobození základny
Již začátkem března rozvědka upozornila, že se NVA začíná stahovat z oblasti. Velitelství 325. divize odešlo první, následované 95. a 101. plukem, oba se přesídlily na západ. Současně se stáhla 304. divize na jihozápad. To však neznamenalo, že bitva byla u konce. 22. března více než 1000 Rudých napadlo základnu. Znovu byl zničen sklad munice.

Plánování osvobození Khe Sanhu začalo už 25. ledna 1968, kdy Westmoreland nařídil generálu John J. Tolsonovi, veliteli 1. Air Cav., vypracovat plán osvobození. Route 9, jediná praktická pozemní spojnice Khe Sanhu s Jižním Vietnamem  východu, byla neprůchodná kvůli jejímu špatnému stavu a přítomnosti vojsk NVA. Tolson nesouhlasil s ofenzívou, protože věřil, že nejlepší by bylo využít jednotky na skrýš komunistů po ofenzívě Tet, Shau Valley. Westmoreland ale už měl naplánováno dopředu. Chtěl osvobodit Khe Sanh a pak ho využít jako odrazový můstek pro pronásledování nepřátelských sil do Laosu.

2. března, Tolson dodělal plány toho, co se stalo známé jako Operace Pegasus. Operační plány byly prosté. 2. prapor, 1. pluku a 2. prapor, třetího pluku vyrazili z LZ Stud v Ca Lu (16 kilometrů východně od Khe Sanh) a postupovaly ke Khe Sanhu , zatímco 1st Air Cav. napadne letecky strategická místa podél Route 9 po které budou postupovat mariňáci. Podporovat je bude 102 bateríí dělostřelectva. Marína bude podporována 11. ženijním praporem, který bude opravovat Route 9 za postupujícími jednotkami. Později se má připojit 1. prapor 1. Pluku USMC a 3 výsadkové  skupiny sil ARVN (3., 6., a 8. výsadkový prapor).

1. dubna, operace Pegasus začala. Odpor Severovietnamců byl lehký a hlavní problém, který brzdil postup byly těžké mraky, které každé ráno zpomalovaly tempo provozu vrtulníků. Na pomoc postupu zvětšili mariňáci v Khe Sanhu hlídkovací prostor. Další den večer dobyla 1. Air Cav po třídenních bojích starou francouzskou pevnost nedaleko Khe Sanhu. Ke spojení postupů došlo 8. dubna v 8:00 ráno když hlídka 7. Air Cav prošla branou tábora. Khe Sanh byl po 77 dnech obléhání osvobozen. 11. dubna ženisté spustili provoz po Route 9. Ještě téhož dne generál Tolston vydal rozkaz svým jednotkám připravit se na útok na údolí A Shau. 15. Dubna byla operace Pegasus prohlášena za ukončenou. Americké ztráty čítaly  97 mrtvých a 667 raněných. Jihovietnamci měli 33 mrtvých a 187 raněných. Pravděpodobné ztraty NVA byly 1100 mrtvých a 13 zajatých.

V červnu byl Khe Sanh opuštěn. Oficiálně kvůli změně taktiky komunistů. Okamžitě vyvstaly otázky tipu „Proč bylo nutné držet Khe Sanh, když ho teď opouštíme?“ atd.
Celkové ztráty byly 730 mrtvých američanů, 229 jihovietnamců a 30 000-50 000 severovietnamců


Muži ze 7. Air Cav u Khe Sanhu


Ještě nějaká videa
http://www.youtube.com/watch?v=sL7N-aCtlLo
http://www.youtube.com/watch?v=KTRhmK_-fpY

Pro Hanse- Letectvo u Khe Sanhu
http://www.youtube.com/watch?v=8vDgBNFpQEs&feature=fvsr
Rod Flanders
3rd Marine Division Reenacting Group (1958 - 1979)