Autor Téma: bojové vozidlo pěchoty NAMER (Izrael, 2008)  (Přečteno 5423 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Florian Geyer

  • Wehrmacht
    Hauptfeldwebel - podporučík
  • Příspěvků: 181
  • Vono hovno, slavnej soude
bojové vozidlo pěchoty NAMER (Izrael, 2008)
« kdy: Březen 14, 2010, 12:56:32 »
Namer (Izrael, 2008)
-nejnovější těžké obrněné bojové vozidlo pěchoty
-osádka: 3+8 nebo 9
-výrobce: Israel Military Industries poblíž Tel Avivu
-cena: 3 miliony dolarů (na foru valka.cz jsem našel i cenu 750tisíc USD, ale to dle mě blbost, to by stál jako naše jedno Iveco:)
-bojová hmotnost: cca 60tun, další zdroj 55tun
-délka: 7,45m
-šířka: 3,7m
-výška: 1,9m
-motor: vznětový dvanáctiválec Continental AVDS 1790-9AR z tanku Merkava Mk.3
-převodovka: automatická převodovka Ashot
-výkon: 900 ks (671 kW)
-operační dojezd: 500km
-rychlost: max. 60km/h
-max. stoupání: 60°
-max. boční náklon: 30°
-brodivost bez přípravy: 1,38 m
-max. šířka příkopu: 3 m
-max. svislá překážka: 45 cm
-primární výzbroj: balisticky zodolněná dálkově ovládaná věž Katlanit od  firmy Rafael osazená 12,7mm kulometem, případně 40mm automatickým  granátometem, nebo i 7,62mm kulometem
-sekundární výzbroj: manuálně ovládaný kulomet FN-MAG ráže 7,62 mm nad průlezem, 1 x minomet Soltam Commando ráže 60 mm
-aktivní obranný systém Iron Fist o rozsahu 360 stupňů
-verze: bojové vozidlo pěchoty, velitelská verze, zdravotnická, ženijní a vyprošťovacíPopis vozidla:
   Koncepci těžkých obrněných vozidel, která se osvědčila u typu Achrazit, posouvá nejnovější Namer zase na úplně jinou úroveň. Pokračuje v tradiční izraelské filozofii maximální ochrany posádek.
   Na základě slibných vojskových testů demonstrátoru zahájili IDF na přelomu let 2006 a 2007 vývoj nového bojového vozidla pěchoty. Ve vývoji již bylo přihlédnuto ke zkušenostem z tzv. druhé libanonské války. Vozidlo dostalo pojmenování Namer, které jednak znamená v hebrejštině "leopard", ale za druhé představuje zkratku ze slov Nagmash (hebrejský ekvivalent pro obrněné vozidlo přepravující vojáky a Merkava. Sériová výroba je zajištěna ve státním podniku poblíž Tel Avivu, ve kterém se rovněž montují tanky Merkava.
   Velký posun oproti Achrazitu je v tom, že Namer je od samého počátku plně konstruován ke svému účelu. Podvozek je z nejnovějšího provedení Merkavy Mk4, včetně stejně uložené pohonné jednotky v přední části přepracované korby. Oproti Achrazitu se uložením motoru v přídi ještě více zvyšuje balistická ochrana a navíc má vyšší nosnost podvozku, což opět zvyšuje možnost nést větší ochranu. Navíc může udržovat krok s útočícími tanky Merkava, zjednodušuje se údržba a výcvik.
   Neobvyklé je vnitřní uspořádání. Celá posádka sedí za motorovým prostorem. V levé části řidič, vedle velitel, jež ovládá dálk. ovládanou věž. Na tyto stanoviště přímo navazuje prostor pro výsadek. Sedí se zády k bokům korbyna speciálních sedačkách tlumících účinky protitankových min na lidský organismus. V případě nutnosti je možno navíc převážet dvě nosítka s raněnými. Celý vnitřní prostor je klimatizován a chráněn  proti působení ZHN. Na vozidle jsou umístěny minimálně 4 otočné a na dálku ovládané kamery (3 na předních partiích a jedna pokrývající zadní partie).
   Základní ocelové pancéřování korby je na všech místech zesíleno přídavnou hybridní balistickou ochranou (kombinace pasivního a reaktivního pancéřování) nové generace firmy Israel Military Industries (IMI), která je velmi podobná jako u nejnovějších Merkav Mk4. Kromě toho se má Namer stát prvním vozidlem, u něhož se od samého počátku počítá s aktivním obranným systémem. Ten má na kratší vzdálenost a v rozsahu 360 stupňů zničit, poškodit či oslabit přibližující se protitankové řízené střely, projektili z pancéřovek nebo dokonce tankové průbojné munice APFSDS. Počítá se se systémem Iron Fist od společnosti IMI. Výsledkem má být bezkonkurenční balistická odolnost.
   Sériová výroba se pomaličku rozběhla v roce 2008. Izraelské ozbrojené síly počítají s pořízením řádově stovek Namerů, kterými mají být vyzbrojeny pěchotní brigády.
Nasazení:
   Dvě vozidla Namer byla zkušebně nasazena v pásmu Gazy těsně před ukončení operace Cast Lead (Lité olovo). Stalo se tak údajně na žádost velitele brigády Golani plukovníka Avi Peleda a jejich osádky prošly před nasazením pouze krátkým kurzem.
Zdroje: ATM 3/2010 str.22-23, autor Michal Zdobinský
http://www.militarybox.cz/pozemni-technika/izrael/namer/
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/title/Namera/p/298580
http://www.israeli-weapons.com/weapons/vehicles/armored_personnel_carriers/namera/Namera.htm
Vono hovno, slavnej soude