Autor Téma: Modrá divízia (ESP)  (Přečteno 8186 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1544
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Modrá divízia (ESP)
« kdy: Červen 25, 2010, 08:37:39 »
Modrá divízia (resp. 250. pešia divízia Wehrmachtu) predstavovala čisto Španielsku jednotku v nemeckej armáde. Po nacistickej invázií do ZSSR sa španielsky diktátor Franco rozhodol, že umožní vytvorenie dobrovoľníckej jednotky, ktorá bude bojovať na východe proti boľševizmu. Po získaní Hitlerovho súhlasu sa začalo s rekrutovaním, pričom pôvodná požiadavka znela na 4000 mužov. Dobrovoľníkov sa však prihlásilo niekoľkonásobne viacej a preto bolo rozhodnuté o vytvorení plnohodnotnej divízie o sile viacej ako 18 000 mužov (väčšinu z nich tvorili profesionálni vojaci a veteráni Španielskej občianskej vojny). Jednotka obdržala názov DEV (Division Espanola de Voluntarios) a jej prvým veliacim dôstojníkom sa stal generál Augustín Munoz Grandes. Názov Modrá divízia bol odvodený od farby košele falangistického hnutia, ktorá bol súčasť uniformy (spolu s červeným baretom a khaki nohavicami). V boji však muži nosili tradičnú nemeckú uniformu vo farbe poľnej šedi, ktorá bola doplnená na pravom rukáve štítom s nápisom Espana v španielskych národných farbách.

Po ukončení formovania v Španielsku bola jednotka presunutá cez Francúzsko do bavorského mestečka Grafenwohr. Posledná časť dorazila 23. júla 1941. Už 20. júla bola jednotka oficiálne zaradená do Wehrmachtu a obdržala poradové číslo 250. Tu bola divízia vybavená nemeckými uniformami a vybavením. Pôvodné 4 pluky (Esparza, Pimentel, Vierna, Rodrigo) boli tiež zreorganizované na 3, čo zodpovedalo nemeckej praxi (muži z pluku Rodrigo boli rozdelení medzi ostatné pluky). Výcvik bol ukončený po jednom mesiaci a 20. augusta už bola divízia naložená na vlaky, ktoré ju odviezli k poľkému mestu Reuss. Odtiaľ už pokračovali muži peši na front. Pôvodne mala byť Modrá divízia pridelená Armádnej skupine Stred. Počas presunu však bola presmerovaná k Armádnej skupine Sever. Prvé jednotky dorazili na frontovú líniu (pri jazere Ilmeň a rieke Volchov) 7. októbra 1941 a zaujali miesto 126. pešej divízie a čiastočne aj 18. pešej divízie. Netrvalo dlho a divízia musela čeliť sovietskym útokom, ktoré však všetky úspešne odrazila. Za mesiac október stratila 718 mŕtvych, 1612 zranených a 86 nezvestných. V nasledujúcich mesiacoch sa divízia podieľala najprv na odrazení Sovietskej ofenzívy, ktorá vyústila do obkľúčenia 2. údernej armády a následne (koncom augusta 1942) bola  presunutá, aby posilnila kruh vytvorený okolo Leningradu. Divízia zaujala líniu medzi Pushkinom a Krasnym Borom v dĺžke 29 km. Keď sa Sovieti opätovne pokúsili preraziť obkľúčenie Leningradu (12. januára 1943, v okoli mesta Mga) bol jeden z práporov 269. pluku vyčlenený ako posila pre nemecké jednotky. Do konca januára ostalo z približne 800 mužov len 28 nezranených. Zbytku divízie sa neviedlo o nič lepšie. 10. februára 1943 sa pozícia Modrej divízie stala centrom masívneho sovietskeho útoku. Po trojhodinovej delostreleckej príprave sa proti vhodne situovaným a dobre opevneným španielskym pozíciam vrhlo 44 000 sovietskych vojakov, podporovaných 100 tankmi. Napriek drvivej prevahe (obranu tvorilo 5600 vojakov) sa im podarilo svoju líniu udržať a nepriateľské útoky odraziť, pričom mu spôsobili straty vo výške približne 11 000 mužov. Samy však stratili takmer ¾ svojho početného stavu (3645 mužov). V nasledujúcich mesiacoch už museli čeliť len lokálnym útokom. Začiatkom októbra 1943 dostala divízia rozkať opustiť svoje pozície a pripraviť sa na návrat do Španielska. Prvé jednotky sa vrátili 29. októbra 1943.

To však ešte nebol úplný koniec španielskej účasti v bojoch na východnej fronte. Časť dôstojníkov a mužstva totiž bolo proti návratu do vlasti a Franco im umožnil vytvoriť légiu, ktorá niesla názov LEV (Legion Espanola de Voluntarios). Sila jednotky dosahovala 1500 mužov a veliteľom sa stal plukovník Navarro. Nasadená bola najprv proti partizánom v okolí Narvy neskôr bola presunutá do blízkosti Leningradu. Potom ako začiatkom roka 1944 Sovietom konečne podarilo oslobodiť Leningrad sa légia spolu s ostatnými jednotkami na severnej fronte dala na pomalý ústup. V marci, keď sa nachádzala na území Estónska, sa muži dozvedeli, že bolo rozhodnuté o ich repatriácii späť do Španielska, kam dorazili 17. apríla 1944. Ani tentokrát neodišli úplne všeci. Z tých, ktorí zostali a z niekoľkých desiatok dobrovoľníkov, ktorý tajne prišli zo Španielska, boli vytvorené dve jednotky Spanische Freiwilligen Kompanii der SS 101 a 102. Muži z týchto jednotiek bojovali po boku Nemecka až do horkého konca.

Za dva roky, počas ktorých sa Modrá divízie účastnila bojov na východnom fronte, prešlo jej radami takmer 47 000 mužov. Z tohto počtu dosiahli straty 12 726 mužov (z toho približne 4500 mŕtvych a 8600 ranených). Dvaja príšlušníci Modrej divízie obdržali za svoje činy Rytiersky kríž: generálporučík Augustín Munoz Grandes (neskôr dostal aj dubové ratolesti) a generálporučík Emilio Esteban-Infantes.

Velitelia:

Generálporučík Agustín Muñoz Grandes (20. júl 1941 – 13. december 1942)

Generálporučík Emilio Esteban-Infantes (13. december 1942 – 20. október 1943)


Zloženie:

1941 - 1943
Infanterie-Regiment 262
Infanterie-Regiment 263
Infanterie-Regiment 269
Artillerie-Regiment 250
Aufklärungs-Abteilung 250
Panzerjäger-Abteilung 250
Pionier-Bataillon 250
Nachrichten-Abteiliung 250
Sanitäts-Abteilung 250
Feldersatz-Bataillon 250
250.Ski-Kompanie

Znak divízie:

Zdroje:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
www.axishistory.com
www.wikipedia.org
www.wehrmacht-awards.com
Hitlerovi renegáti od Christophera Ailsbyho
The only easy day was yesterday.

Peter Steindl

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 790
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2009
Re: Modrá divízia (ESP)
« Odpověď #1 kdy: Červen 26, 2010, 10:03:50 »
Děkuji za článek.
V roce 1941 měla divize docela velký problém s koňmi, jelikož od německého eráru obdržela pouze „druhou jakost“, která se v podmínkách východní fronty příliš neosvědčila.
Přerod divize v pouhou legii byl samozřejmě z politických důvodů - kompromis mezi zájmy Němců a Spojenců.
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2046
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Modrá divízia (ESP)
« Odpověď #2 kdy: Červen 26, 2010, 10:20:45 »
O většině ,,dobrovolníků" bych pochyboval, že se přihlásili sami. Většina vojáků (nebo část) byla do Division Azul přeložena násilně. Navíc nebyla tato divize nějak rasově orientována, takže zatímco některé německé jednotky ruské vesnice vypalovaly, tak většina španělských vojáků zaujímala k obyvatelům SSSR na okupovaném území neutrální či kladný postoj-rozdělovali jim své příděly a ponechávali je žít svým běžným životem. Pokud se dalo, tak zásoby byly údajně vykupovány.
Jinak divize byla přes počáteční problémy (roztržky s německými jednotkami apod). ovšem v bojích velice úspěšnou, což potvrzuje i tato statistika:
Příslušníkům Modré divize uděleno za tažení v SSSR:
1 Rytířský kříž
1 Rytířský kříž s dubovými ratolestmi
2 Zlaté kříže
138 Železných křížů první třídy
2 359 Železných křížů druhé třídy
2 216 Medailí zkřížených mečů
Jinak i v Luftwaffe se objevila španělská jednotka. Jednalo se o Modrou eskadru (Escuadrilla Azul). I ta si získala věhlas jak u svých německých ,,spojenců", tak i u protivníka. Celkem Modrá eskadra sestřelila 156 sovětských letadel.Jinak Sahidko velmi pěkný článek. Sám jsem před pár měsíci uvažoval, že bych o tom něco napsal. Ovšem není to má parketa a nechal jsem to běžet. Přeji ti hodně dalších takto zajímavých článků....
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1544
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Modrá divízia (ESP)
« Odpověď #3 kdy: Červen 27, 2010, 03:03:16 »
Bitka pri Krasnom Bore

Koncom januára 1943 si bol veliteľ španielskej divízie Emilio Esteban Infantes dobre vedomý, že jeho jednotke hrozí mohutný sovietsky útok. Divízia bola na frontovej línii rozmiestnená nasledovne: na západnej časti, v okolí mestečka Pushkin, sa nachádzal 263. pluk (plukovník Bolumburu), v strede mal pozície 269. pluk (plukovník Lopez-Guijarro) a na východnej časti zase 250. rezervný prápor a 262. pluk (plukovník Marchena) posilnený rotou lyžiarou. Celková dĺžka línie, ktorú Modrá divízia pokrývala bola približne 17 km. Čo sa týka susedných jednotiek, na ľavom boku to bola nemecká 2. brigáda SS a na pravom ďalšia jednotka SS tentokrát 4. SS Polizei.

Protivníkom sa mala stať sovietska 55. armáda (generál Sviridov), ktorá pozostávala z nasledujúcich jednotiek: 72. streleckej divízie (terčom jej útoku sa mal stať sektor držaný 250. rezervným práporom), 43. streleckej divízie (útočiť mala ako v sektore 262. pluku tak 4. divízie SS), Medzi týmito dvoma jednotkami mala zaútočiť 63. gardová divízia. Pre rozšírenie dosiahnutého prielomu bola v zálohe pripravená 45. gardová divízia. K podpore útoku bol ešte pripravený 31. tankový pluk, 122. (222. ??) tanková brigáda a 35. + 36. lyžiarska brigáda. Ako bolo od Sovietov dobrým zvykom ich plán bol jednoduchý. Čelný útok priamo na Krasny Bor vedený jednotkami 63. gardovej divízie, ktorej boky mali kryť 72. a 43. strelecká divízia. To všetko za väčšej či menšej podpory tankov, delostrelectva a letectva.

Krátko pred polnocou 9. februára 1943 obdržal Infantes z veliteľstva nemeckého L. zboru varovanie, že hrozba sovietskeho útoku je akútna. O 6.40 10. februára (deň bol neskôr nazvaný čiernou stredou) spustilo približne 800 sovietskych diel a mínometov ničivú prípavnu paľbu. Jej účinok na španielske pozície bol ničivý. Odhaduje sa, že celá polovica všetkých strát v tento deň bola spôsobená práve delostrelectvom. O 7.15 sa na oblohe zjavili sovietske bombardéry. Potom ako sa delostrelecká paľba presunula ďalej do vnútrozemia zahájili o 8:45 svoj pozemný útok sovietske divízie. Vo východnom sektore (v okolí Októbrovej železnice) bol sovietským útokom do 10tej hodiny prevalcovaný 1. prápor 262. pluku. 250. lyžiarska rota a časti 250. rezervného práporu, ktoré sa mu pokúšali prísť na pomoc boli odrazené. Len malej časti 1. práporu sa podarilo vyhnúť zničeniu a ustúpiť smerom na Krasny Bor. Západnejšie odtiaľ sa Sovietom podarilo preraziť medzeru v obranných pozíciach 2. práporu 262. pluku. Napriek tomu, že Španieli sa naďalej bránili v izolovaných postaveniach na frontovej línii, sovietske tanky zatiaľ zaútočili na Krasny Bor, ktorý bol do 10:30 takmer celý v ich rukách. Zmiešané pozostatky prieskumných jednotiek, ženistov, delostrelcov a veliteľstva 262. pluku sa zúrivo snažili získať mesto späť, čo sa im do 13:00 úspešne podarilo. Po tvrdých bojoch sa podarilo evakuovať ranených z miestnej nemocnice a následne bolo mesto ponechaná Sovietom. V tom čase nepriateľskej presile podľahli jednotky doteraz sa brániace na pôvodnej frontovej línii. Neďaleko odtiaľ prudký nápor sovietskej 43. streleckej divízie donútil posledné dve roty 2. práporu 262. pluku ustúpiť pozdĺž diaľnice Moskva-Leningrad. Tvrdé boje v tomto sektore pokračovali až do večerných hodín. Najzápadnejšiu časť frontu, ktorá sa stala centrom sovietskeho útoku bránil 250. rezervný prápor. Silna delostrelecká paľba prinútila väčšinu práporu dočasne opustiť svoje postavenia, ktoré však pred začiatkom útoku nestihli znovu obsadiť. Na frontovej línii tak zostala jediná rota, ktorá musela čeliť drtivej početnej prevahe. Napriek tomu pokračovali boje až do poobedňajších hodín, keď sa posledných 13 mužov vrátane veliaceho dôstojníka (zo 196) vzdalo Sovietom. V skorých poobedňajších hodinách sa na bojisku začali ukazovať prvé španielske posily v podobe 1. a 2. práporu 263. pluku, ktoré mali zabrániť ďalšiemu rozširovaniu sovietského prielomu, ako aj aj flámske, lotyšské a nemecké oddiely. Nasledujúci deň sa sovietsky útok zameral na pozície v ohybe rieky Išora. Tu sa bránil 3. prápor 262. pluku a mnoho ďalších preživších z jednotiek zničených v predchádzajúci deň. Španielom sa podarilo útok odvrátiť, utrpeli však ťažké straty. V tom čase však už Sovieti vyčerpali svoj útočný potenciál a Bitka o Krasny Bor bol na konci. Modrá divízia utrpela v boji takmer 75 % straty (3645 z 5608 mužov). Sovieti zaplatili za obsadenie relatívne malého územia stratou 11 000 mužov.
The only easy day was yesterday.

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1544
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Modrá divízia (ESP)
« Odpověď #4 kdy: Červen 27, 2010, 03:27:19 »
...O většině ,,dobrovolníků" bych pochyboval, že se přihlásili sami. Většina vojáků (nebo část) byla do Division Azul přeložena násilně...
Všetky zdroje, ktoré som použil hovoria o dobrovoľníkoch. :) Nevidím veľmi dôvod prečo niekoho násilím prinútiť vstúpiť do jednotky, keď sa mi na jeho miesto ponúka niekoľko (a to dobrovoľných) náhradníkov. Nehovoriac o tom, že členmi divízie neboli iba profesionálni vojaci, ale aj členovia Falangistickej (čiže vládnucej) strany, a tí po skúsenostiach z Občianskej vojny mali zopár dôvodov pre odvetu voči bolševikom.
Nech má tento príspevok aj nejakú väčšiu hodnotu tak pripájam zopár informácií o dvoch spomenutých španielskych rotách SS: španielski vojaci, ktorí zostali aj potom ako sa väčšina Modrej légie vrátila späť do Španielska mali rôzne osudy. Časť z nich sa stali člennmi 3. horskej divízie a 357. pešej divízie. Väčšina z nich však skončila v SS. V septembri 1944 v rakúskom Klagenfurte vznikla Spanische-Freiwilligen-Kompanie der SS 101. Začiatkom roku 1945 bola pripojená k 28. divízii SS Wallonien. Tí, ktorí mali to šťastie a prežili tvrdé boje v Pomoransku sa potom zúčastnili bojov o Berlín v radoch 11. divízie SS Nordland. História Spanische-Freiwilligen-Kompanie der SS 102 je nejasná. Predpokladá sa, že mohla bojovať spolu so sesterskou jednotkou v Bitke o Berlín.
 
The only easy day was yesterday.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2046
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Modrá divízia (ESP)
« Odpověď #5 kdy: Červen 27, 2010, 05:32:17 »
Nevím již kde, ale tak jsem to četl. Nechci nějak zavádět či jinak zde působit klamně, ale pouze jsem napsal, že se mi to nezdá. myslím, že se jednalo o ty, co měli nastoupit jako doplnění divize-čili ti, co viděli, jak se jejich kamarádi vrací domů z fronty bez končetin, těžkých fyzických a psychických zranění apod. Jednalo se ovšem jen o pár desítek případů. Zřejmě to z mého prvního příspěvku vyplynulo tak, že celá divize byla nasazena nuceně. Ne, tak sem to nemyslel.
Ovšem musíme uznat, že i tak se chovali Španělé hrdinně, celkem někdy více než němečtí vojáci (tím nechci německým vojákům ubírat jejich zásluhy).
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1544
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Modrá divízia (ESP)
« Odpověď #6 kdy: Červen 27, 2010, 07:13:13 »
Hitler španielske jednotky popísal nasledovne:"...Mimoriadne statoční, húževnatí v boji v proti partizánom ale divoko nedisciplinovaní. Vzťahy medzi mužstvom a dôstojníkmi sú poľutovaniahodné. Zatiaľ čo dôstojnícky zbor žije v bavlnke, mužstvo je odsúdené k najnutnejšej almužne..."
The only easy day was yesterday.