Autor Téma: 1. Panzer Division  (Přečteno 5968 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Peter

  • Čestný moderator
  • Příspěvků: 1943
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
1. Panzer Division
« kdy: Prosinec 25, 2006, 07:11:26 »
Velitelé :

Gen.d.Kav. Maximilian M. J. R. von Weichs zu Glon : 1.10.1935 - 30.9.1937

Generaloberst Rudolf Schmidt : 1.10.1937 - 2.11.1939

General der Panzertruppen Friedrich Kirchner : 2.11.1939 - 17.7.1941

General der Panzertruppen Walter Krüger : 17.7.1941 - 1.11.1944

Generalleutnant Richard Koll : 1.11.1944 - 19.2.1944

Generalleutnant Werner Marcks : 19.2.1944 - 25.9.1944

Generalleutnant Eberhard Thunert : 25.9.1944 - 8.5.1945



Byla zformována 15. října 1935 ve Výmaru, základem bylo jádro 3. Kavallerie Division. V září 1939 se účastnila útoku na Polsko a poté na západní Evropu. Po skončení tažení na západ jí byl při rozšiřování tankových divizí odejmut Panzer Regiment 2, který vytvořil základ pro nově tvořenou 16. tankovou divizi. V roce 1941 bojovala na východě v rámci skupiny armád Sever až u Leningradu, poté byla přesunuta ke skupině armád Střed a účastnila se operace Taifun. Po celý rok 1942 se účastnila bojů u Vjazmy a Rževa. V lednu 1943 byla stažena do Francie k odpočinku a doplnění stavů. Od července do října 1943 operovala v oblasti Balkánu a Řecka. Od listopadu 1943 až do konce války bojovala na různých místech východní fronty (Ukrajina, Polsko, Maďarsko). V květnu 1945 se nacházela ve stavu skupiny armád Východní marka v Rakousku kde kapitulovala Americké armádě.



Znaky divize :



Základní znak divize platný v období 1940 - 1945 (pravděpodobně použit již během útoku na Polsko).





Přidělen divizi začátkem roku 1941, v divizi neoblíben a na většině vozidel používán nadále původní znak divize. V průběhu války bylo tolerováno používání obou dvou znaků.





Ekvivalent původního "dubového" znaku divize.  

"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Peter

  • Čestný moderator
  • Příspěvků: 1943
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
1. Panzer Division
« Odpověď #1 kdy: Březen 26, 2007, 07:48:44 »
Gen.d.Kav. Maximilian M. J. R. von Weichs zu Glon (říjen 1935 - září 1937)





Generaloberst Rudolf Schmidt (říjen 1937 - listopad 1939)





General der Panzertruppen Friedrich Kirchner (listopad 1939 - červenec 1941)





General der Panzertruppen Walter Krüger (červenec 1941 - lisotopad 1943)





Generalleutnant Richard Koll (listopad 1943 - únor 1944)





Generalleutnant Werner Marcks (únor 1944 - září 1944)





Generalleutnant Eberhard Thunert (září 1944 - květen 1945)

"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Tommy[Nau]

  • ČSR
  • Podporučík
  • Příspěvků: 218
1. Panzer Division
« Odpověď #2 kdy: Květen 22, 2007, 08:33:25 »
Mohl bych poprosit o početní stavy v určitých obdobích a také strukturu divize a její výzbroj? Předem díky :wink:
"Jen mrtví se dočkají konce války." Platón

Peter Steindl

  • Luftwaffe
  • Oberstleutnant - podplukovník
  • Příspěvků: 790
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. května 2009
1. Panzer Division
« Odpověď #3 kdy: Květen 22, 2007, 10:02:24 »
O výzbroji a početních stavech sice nevím, ale na tomhle odkazu je struktura během války, seznam držitelů RK a přehled nasazení. (v angličtině)



http://www.feldgrau.com/PzDiv.php?ID=1



Tady jsou pro změnu stručné životopisy velitelů divize, navíc jsou tam jednotky rozčleněny do detailů i s čísly polní pošty (německy)



http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/Panzerdivisionen/1PD.htm
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.