Autor Téma: bojové tanky T-54 a T-55 (Sovětský svaz)  (Přečteno 76485 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Petrz

• Wehrmacht
    Hauptfeldwebel - podporučík
Re: bojové tanky T-54 a T-55 (Sovětský svaz)
« Odpověď #45 kdy: Červen 02, 2012, 03:07:06 »
Hele já souhlasím že pro T-90 možná i už T-72  by se hodil výkonnější motor(k tomu by ale mohl víc říci Thor Herman) jen mi přijde trochu přehnané to brát jako zásadní handicap a ukázku ruského diletantství...

Ohledně T-54 máš srovnání ?  S Tigerem, Centurionem, Cheftainem,popř. i Pantherem? Ono totiž říci že nějaký stroj je v tomto ohledu špatný, když nemáš s čím srovnávat je docela subjektivní záležitost. Srovnávat s T-34 je trochu zavádějící, šlo o stroj s úplně jinými (menšími) možnostmi. Mimochodem T-55 měl výkon motoru 580 koní což dává 16,1 hp/tuna.  ;)

Jinak pokud vím Tiger měl posílit zejména ofenzivní možnosti Němců-měl podporovat útok středních tanků-ale máš pravdu že rychlost příliš nepotřeboval-Panzery IV také moc rychlostí nevynikaly.

Citace
Není, to nastavení vzdálenosti ti udělal sám počítač, s tím se nemusíš zatěžovat, odpálení laseru je přímo na ovládání kanónu, jen vystihnout to předsazení, to se musíš naučit.

Takže střelec zaměřil cíl zmáčkl laser-a kanón se automaticky nastavil do správného náměru-tak nějak bych si to představoval-nyní mi ale není jasná jedna věc-Zaloga ve své knize M1 Abrams vs T-72 ural (operace pouštní bouře) popisuje že střelec musel laserem změřenou vzdálenost manuálně "naťukat" do počítače-teď mi to zní dost nesmyslně.-odkázal bys to do říše bájí a pohádek?

Jinak tedy hrála balistika stále důležitou roli-čím rychleji střela dorazila k cíli, tím větší chybu mohl střelec v odhadu vzdálenosti udělat a přesto cíl zasáhl.
Je přežití na úkor slabších projevem síly, nebo slabosti ? Fakt, že tato společnost se přiklání k prvému a je založena na názoru, že zneužívání slabších je v pořádku a v souladu s lidskou přirozeností, popírá ty nejušlechtilejší a nejsilnější vlastnosti člověka- soucit, ochotu pomáhat a sdílet.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #46 kdy: Červen 02, 2012, 03:25:13 »
Takže střelec zaměřil cíl zmáčkl laser-a kanón se automaticky nastavil do správného náměru-tak nějak bych si to představoval-nyní mi ale není jasná jedna věc-Zaloga ve své knize M1 Abrams vs T-72 ural (operace pouštní bouře) popisuje že střelec musel laserem změřenou vzdálenost manuálně "naťukat" do počítače-teď mi to zní dost nesmyslně.-odkázal bys to do říše bájí a pohádek?

Jinak tedy hrála balistika stále důležitou roli-čím rychleji střela dorazila k cíli, tím větší chybu mohl střelec v odhadu vzdálenosti udělat a přesto cíl zasáhl.

Netuším, jaký systém řízení palby měli irácké T72, sověti to dělali v několika verzích. V československých se to nastavovalo samo. Ale úplně nejrychlejší bylo použít pomocnou stupnici přímo na zaměřovači. Byly tam vyznačeny takové "schůdky" podobně jako u SVD ( http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/55/Pso-1onsvd.jpg/800px-Pso-1onsvd.jpg  ). Nevím jak to vysvětlit, ale když jsi srovnal cíl ( bylo to nastavené na výšku objektu 2,7 m - tedy přibližná výška tanku ) mezi tu spodní osu a tu křivku nad ní, přímo ti to ukázalo vzdálenost ve stovkách metrů a jenom jsi přenesl záměrný bod po té kolmé ose dolů. Vysvětluji to kostrbatě, ale je to jednoduché.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Petrz

• Wehrmacht
« Odpověď #47 kdy: Červen 02, 2012, 05:49:18 »
Díky moc za velmi, velmi zajímavé informace.
Citace
Nevím jak to vysvětlit, ale když jsi srovnal cíl ( bylo to nastavené na výšku objektu 2,7 m - tedy přibližná výška tanku ) mezi tu spodní osu a tu křivku nad ní, přímo ti to ukázalo vzdálenost ve stovkách metrů

Až potud je mi to jasný.
Co trochu nechápu je to přenesení záměrného kříže po kolmé ose. Je to tak že jsi nastavil záměrný bod na úroveň bodu v němž nejvyšší bod cíle  protínal křivku?

Celkově mne překvapuje že to bylo rychlejší než použití laseru.
Je přežití na úkor slabších projevem síly, nebo slabosti ? Fakt, že tato společnost se přiklání k prvému a je založena na názoru, že zneužívání slabších je v pořádku a v souladu s lidskou přirozeností, popírá ty nejušlechtilejší a nejsilnější vlastnosti člověka- soucit, ochotu pomáhat a sdílet.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #48 kdy: Červen 02, 2012, 05:57:26 »
Díky moc za velmi, velmi zajímavé informace.
Citace
Nevím jak to vysvětlit, ale když jsi srovnal cíl ( bylo to nastavené na výšku objektu 2,7 m - tedy přibližná výška tanku ) mezi tu spodní osu a tu křivku nad ní, přímo ti to ukázalo vzdálenost ve stovkách metrů

Až potud je mi to jasný.
Co trochu nechápu je to přenesení záměrného kříže po kolmé ose. Je to tak že jsi nastavil záměrný bod na úroveň bodu v němž nejvyšší bod cíle  protínal křivku?

Celkově mne překvapuje že to bylo rychlejší než použití laseru.

Jo, pochopil jsi to přesně. 
A zaměřovač na T 54/55 měl nemlich tu samou pomocnou  stupnici na odhad vzdálenosti. Akorát jsi tam musel ručně nastavit druh munice.
My jsme totiž ten laser nesměli běžně používat, hrozilo totiž oslepnutí - dočasné, někdy i trvalé od náhodně odraženého paprsku. ( ne tomu v tanku, ale komukoliv za tankem na střelnici)  Takže jsme se to učili za velmi přísných podmínek. 

(A zaměřovač na T 54/55 měl nemlich tu samou pomocnou  stupnici na odhad vzdálenosti. Akorát jsi tam musel ručně nastavit druh munice.)
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

Petrz

• Wehrmacht
« Odpověď #49 kdy: Červen 02, 2012, 06:28:58 »
Thor Hermane díky, zatím jsem se z žádné stránky nedozvěděl o SŘP T-72 tolik jako od tebe. Nyní mne k tomuto nenapadají další otázky.
Docela by mne ale zajímalo zda vás na PŠ připravovali i nějak psychicky na stres jež by jste ve válce při reálném útoku zažívali, mysleli jste někdy na to,jaký by to bylo v bitvě?

MaM

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #50 kdy: Duben 22, 2013, 08:24:12 »
Jo, pochopil jsi to přesně. 
A zaměřovač na T 54/55 měl nemlich tu samou pomocnou  stupnici na odhad vzdálenosti. Akorát jsi tam musel ručně nastavit druh munice.
My jsme totiž ten laser nesměli běžně používat, hrozilo totiž oslepnutí - dočasné, někdy i trvalé od náhodně odraženého paprsku. ( ne tomu v tanku, ale komukoliv za tankem na střelnici)  Takže jsme se to učili za velmi přísných podmínek. 

Tak to učili na Pš v Kežmarku o laseru,to si ještě pamatuji....Jinak zdravím Hermana,bylo tam nádherně pod Tatrami :-) ...ale na bojovákách to bylo jinak.
Museli jsme se naučit zvládat plnohodnotně střelecký systém,tak  se ozařovalo laserem pořád a nepamatuji se,že by byli problémy.Ale dost se využívalo i metné dálky.

NeonMaster

• Rudá armáda - RKKA
  • ст.сержант - Staršij seržant
« Odpověď #51 kdy: Červenec 10, 2014, 09:52:48 »
Velmi dobrý článek jako vždy od tebe  :D  jo a myslím ze tam mas chybičku
 plamenometný tank OT-54 (to je správně) a potom je tam plamenometný tank TO-55 a nemělo by to být OT-55 protože rusové většinou označovaly plamenometné tanky jako OT  doufám že si mě pochopil  ;D pokud to tak má být správně tak se omlouvám
Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku.
(Churchill k Chamberlainovi v House of Commons po podpisu Mnichovské dohody, 1938)

Tony eM

• Administrátor
  • Kvalitními příspěvky podporuj forum Panzernet!
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 30. června 2009
« Odpověď #52 kdy: Červenec 10, 2014, 10:21:17 »
Velmi dobrý článek jako vždy od tebe  :D  jo a myslím ze tam mas chybičku
 plamenometný tank OT-54 (to je správně) a potom je tam plamenometný tank TO-55 a nemělo by to být OT-55 protože rusové většinou označovaly plamenometné tanky jako OT  doufám že si mě pochopil  ;D pokud to tak má být správně tak se omlouvám
Nevím jestli to bylo většinou, ale zde je část textu z jedno zdroje (díval jsem se i jinde a je to shodné)
citace :
ОТ-54 — (Объект 481) советский огнемётный танк. Создавался на базе Т-54 с установкой автоматического огнемета АТО-1 вместо спаренного пулемёта в башне танка. Выброс огнеметной смеси осуществлялся порционно струйно, объём смеси в одном выстреле составлял 6-8 литров. Такая конструкция позволяла расширить огневые возможности, сохраняя все характеристики линейного танка по защите, подвижности и вооружению, не изменяя его внешний вид. Танк, оснащённый данной огнеметной системой, мог метать огнесмесь на дальность до 160 м со скорострельностью до 20 выстрелов в минуту.
ТО-55 — (Объект 482) советский огнемётный танк. Создавался на базе Т-54Б с установкой автоматического огнемета АТО-200 вместо спаренного пулемёта в башне танка.

Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #53 kdy: Červenec 11, 2014, 07:03:25 »
Já se v literatuře běžně setkal, že se v Sovětském Svazu plamenometné tanky jednou označovaly jako OT a podruhé jako TO. Takže v tom problém nevidím.
  Snad to byla snaha tehdejšího sovětského vedení vše utajovat, snad všudypřítomný sovětský bordel, snad cokoliv jiného. Ale rozhodně bych to nějak neřešil.

Tony eM

• Administrátor
  • Kvalitními příspěvky podporuj forum Panzernet!
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 30. června 2009
« Odpověď #54 kdy: Červenec 11, 2014, 11:30:07 »
No možné je že je tam zrovna překlep  :D a ty si to opsal...  :D
Já nevím chtělo by to odbornika co to ví jistě
http://books.google.cz/books?id=tbZhcjy0-5IC&pg=PT49&lpg=PT49&dq=flamethrower+tank+TO-55&source=bl&ots=E-jjrCytVk&sig=k5KbP7efiAZo7tbYFOxYZU0L3n0&hl=cs&sa=X&ei=Lai_U6KnN4uO7Qb72oDABg&ved=0CF8Q6AEwCg#v=onepage&q=flamethrower%20tank%20TO-55&f=false (17-18 str.) Myslím, že Steven J. Zaloga by měl být pro každého zájemce o obrněnou techniku pojem a osobnost.
Další zdroje :
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/116399 (i zde články prochází kontrolou a takový překlep by neprošel)
http://en.wikipedia.org/wiki/Flame_tank
http://www.svetmodelov.sk/to-55-soviet-flame-thrower-tank-1-35.html

Tady je ten, který Tě asi zmátl a tam je překlep.
http://www.military.cz/russia/armour/tanks/t55/t-55.htm
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!