Autor Téma: Zdroje  (Přečteno 6059 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

jíra

• ČSR
  • Rotmistr
Zdroje
« kdy: Leden 26, 2010, 09:26:18 »
Předně chci zdůraznit, že toto není útok na kohokoliv a proto nestojím o nějaký flamewar.
Já možná nejsem ten, kdo by tohle měl říkat, protože jsem zatím větších příspěvků moc nenapsal, ale trošku mě zajímá otázka používání jednoho zdroje. Chtěl bych vědět, zda opravdu stačí pouze jinak přeformulovat informave pouze z jediného zdroje? Hojně se objevuje wikipedia, kde jsou i dobré a kvalitní informace, ale pořád to je jen jeden zdroj a jako takový může obsahovat chyby. nebo nepřesnosti. Takové informace se pak šíří dál...
Tux - tux - tux - tux - ta - ta - ta - ta - zavírá všem virům vrata  /  www.ubuntu.cz

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
Re: Zdroje
« Odpověď #1 kdy: Leden 27, 2010, 06:47:26 »
Tak ban za to člověk nedostane. Pokud jsou některé články hodně nepřesné, tak jsou samozřejmě přepsány nebo smazány.
Většinou se najde někdo, kdo autora článku opraví a pokud je to v únosné míře, tak se to nechá.
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Tony eM

• Administrátor
  • Kvalitními příspěvky podporuj forum Panzernet!
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 30. června 2009
« Odpověď #2 kdy: Leden 27, 2010, 07:34:48 »
Já možná nejsem ten, kdo by tohle měl říkat, protože jsem zatím větších příspěvků moc nenapsal, ale trošku mě zajímá otázka používání jednoho zdroje. Chtěl bych vědět, zda opravdu stačí pouze jinak přeformulovat informace pouze z jediného zdroje? Hojně se objevuje wikipedia, kde jsou i dobré a kvalitní informace, ale pořád to je jen jeden zdroj a jako takový může obsahovat chyby. nebo nepřesnosti. Takové informace se pak šíří dál...
Někteří moderátoři (a nejen zde) neuznávájí použití wikipedie jako jediného zdroje (už jsem se leckde dočetl, že wikipedie zastarává a jiné zdroje ji překonávají, jak v obsahu, tak v přesnosti dat). Proto je doporučeno při zpracování článku použít více zdrojů, nejen z internetu ale i z literatury. Samozřejmě to klade na pisatele víc nároků, hlavně na čas, neboť se musí porovnat a zpracovat více informací atd. Ale výsledek je pak viditelně rozdílný, kvalitnější (netvrdím, že použitím jednoho zdroje je článek špatný, nebo nepřesný, ale měl by obsahovat kvalitní základ).
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!

jíra

• ČSR
  • Rotmistr
« Odpověď #3 kdy: Leden 28, 2010, 07:42:31 »
Ano, je doporučeno použít více zdrojů. S tím samosebou souhlasím a řídím se tím. Ale kolik přispěvatelů tady má více zdrojů, že? Mně wiki nevadí, taky z ní občas čerpám, aby nedošlo k omylu. Mně vadí použití jen jednoho zdroje, spíše to ale v praxi vypadá tak, že člověk si někde něco přečte, líbí se mu to a tak to jen přepíše, aby se neřeklo, že to zkopíroval. Pak tam plácne jeden ten zdroj, ze kterého "čerpal" ačlánek je na světě.
Víte, já teda zase na druhou stranu netíhnu k praxi udělat odborné veledílo, ke kterému se už nedá nic doplnit (třebaže jejich autory obdivuji), ale jenom tak něco přetransformovat vlastními slovy a dát to sem, to mi nevoní.
Tux - tux - tux - tux - ta - ta - ta - ta - zavírá všem virům vrata  /  www.ubuntu.cz

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #4 kdy: Leden 28, 2010, 10:27:40 »
Ono je trošku problém, když se člověk odváží napsat něco z "hlavy", je tady nebezpečí určitých nepřesností a je ihned upozornˇován, jaké chyby udělal/což je správné/,takže raději sáhne k faktům z nějaké encyklopedie a už to je jiný zdroj..Protože čas je milosrdný a některé věci se vypaří.....

Tony eM

• Administrátor
« Odpověď #5 kdy: Leden 28, 2010, 02:34:30 »
Ono je trošku problém, když se člověk odváží napsat něco z "hlavy", je tady nebezpečí určitých nepřesností a je ihned upozorňován, jaké chyby udělal/což je správné/,takže raději sáhne k faktům z nějaké encyklopedie a už to je jiný zdroj..Protože čas je milosrdný a některé věci se vypaří.....
Napsat něco z hlavy se dá když jsi v diskuzi a odpověď znáš, článek tak reprezentovat nelze, tam je nutná příprava, čerpání z mnoha zdrojů, porovnávání atd. Každý, kdo napíše delší článek to tak musí dělat, jinak to nelze. A když i tam se najdou překlepy a nesrovnalosti, na to slouží právě diskuze.

pospec

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #6 kdy: Leden 28, 2010, 05:59:04 »
... ale trošku mě zajímá otázka používání jednoho zdroje. Chtěl bych vědět, zda opravdu stačí pouze jinak přeformulovat informace pouze z jediného zdroje?
Já taky občas (nebo tedy většinou používám jeden maximálně několik trochu více (2-3) zdroje. Např. můj topic o letecké válce nad Hodonínskem a osobnosti Hodonínska. Čerpám převážně z jednoho zdroje: Hodonín ve válce a okupaci.
Není to tím, že bych byl shnilý hledat další informace o tomto tématu, ale jelikož nic jiného na internetu není.
A mohu použít vlastně pouze dvě publikace:
1)Hodonín ve válce a okupaci
2)Dějiny města do roku 1948
Ovšem použil jsem pouze první, jelikož v druhém je to samé a dost zkrácené.
Internet?? Vždyť tam nic není!! Pouze na Hodonín nostalgický je pár fotek jinak nic!
______________________________________________________________________________________________________________
K Wikipedii-ano, Wikipedie i přesto, že je neustále aktualizována zastarává. Ovšem používám ji nejen jako zdroj, ale snažím se k tomu přidávat i další informace z jiných zdrojů. Ovšem zde se objevuje jedna česká a slovenská specialita-KOPÍROVÁNÍ. Tím se na internetu objeví sice XXX zdrojů, ale je to vlastně pouze ten jeden. Není to tak?
______________________________________________________________________________________________________________
Čili aby mě někteří pochopili-je o to, že když není více zdrojů než jeden tak se člověk musí rozhodnout:
1)Buď ho napíše z jednoho zdroje a budou zde nepřesnosti, či text bude připomínat zdroj nebo
2)To zatím ponechá stranou a doufá, že najde nějaké další zdroje, které mu předchozí informace potvrdí.
Mluvím pouze za sebe.
POSPEC
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

jíra

• ČSR
  • Rotmistr
« Odpověď #7 kdy: Leden 28, 2010, 06:09:36 »
Velice dobrá připomínka! Doufám, že v rámci zdravého rozumu se všichni dohodneme na tom, že když zkrátka není jiný zdroj, není ani na výběr.
Já měl spíše na mysli krátké výpotky, které někdo "přepsal" z wiki (i když znova opakuju, že mi jako zdroj příliš navadí), nebo z encyklopedie vlastními slovy.
Citace: pospec
Já taky občas (nebo tedy většinou používám jeden maximálně několik trochu více (2-3) zdroje.
Když to jde, tak jich používej víc, pak to bude hodnotnější příspěvek. Jinak samosebou platí, co jsem napsal výše.
mimochodem letecká válka nad Hodonínem je pěkný článek

pospec

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #8 kdy: Leden 28, 2010, 06:30:13 »
Já měl spíše na mysli krátké výpotky, které někdo "přepsal" z wiki (i když znova opakuju, že mi jako zdroj příliš navadí), nebo z encyklopedie vlastními slovy.
Když to je přepsáno, tak to neberu! To se u mě bere už jako rovnou kopírování. Vyjde to nastejno.  >:(
Jak jsem zmínil, já používám tak kolem 1-2 zdrojů. Ovšem toto:
Téma: Svastika-něco vyjímečného?
Zdroje:
-wikipedie
-nacismus.mysteria
-navajo.cz
-google (obrázky)
-zelee.info
-etliver.com
-časopis History
Samotného mě to udivilo, i když musím podotknout, že Navajo mi přijde jako nedokonalá napodobenina Wiki. A není to tak?
(viz odkaz na toto téma: http://panzernet.net/php/index.php?topic=4205.msg78191#msg78191)
Ano, je to od těch, co si myslí, že mohou kopírovat, či zakládat témata o několika slovech: Co si o tom myslíte? urážející a neférové k ostatním jako je např. Alligator. Ten používá zdrojů, že se mi to nechce ani počítat ;D
Alligator=zdrojový vzor  :D
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Tony eM

• Administrátor
« Odpověď #9 kdy: Leden 28, 2010, 06:41:52 »
jíra a pospec : Pánové plně s vámi souhlasím, existují specifická témata, ke kterým se toho moc sehnat nedá.
Tenhle způsob mě vadí nejvíce, a také se snažím proti tomu něco udělat (zpřísněná pravidla) a ač nerad poslední možnost, smazat takový příspěvek). Na druhou stranu je mi jasné, že v převážné míře jsou za tím mladí kluci a nedostatkem zkušeností, kterých se takový přístup určitě dotkne. Pokud projeví zájem, jsem ochoten nejen poradit ale i pomoci (od toho jsme tady). Zasílání dotčených zpráv, plných silných slov to neřeší.
Ještě k těm zdrojům, při hledání informací zjisťuji, že jeden zdroj (ty méně známé) od druhého nejen opisuje, ale doslova kopíruje.
Alligator=zdrojový vzor  :D
Vole! (ale v dobrém)  :D :D

holoubek

• ČSR
  • Kapitán
    • vets
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 7. prosince 2008
« Odpověď #10 kdy: Leden 30, 2010, 06:43:22 »
2 Prospec: Navajo je strojový překlad Wikipedie v anglickém jazyku

Werner Mölders

• Luftwaffe
  • Oberstleutnant - podplukovník
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 9. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.    Uděleno: 9. března 2009
« Odpověď #11 kdy: Leden 30, 2010, 10:33:41 »
Sorry za OT, ale navajo je náhodou výborná  :D
http://m2-kulomet.navajo.cz/
Ampulle !!!