Autor Téma: Flechettes - ocelové šipky  (Přečteno 14063 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

rase

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Flechettes - ocelové šipky
« Odpověď #15 kdy: Leden 19, 2010, 12:58:35 »

Takhle to vypadalo v praxi  :o
Vždyt sem psal, že Gruzinci obvinili Ruskou stranu, že tyto zbraně používali ve válce v Gruzii (současné)
prý tak rusové dostávali Gruzince z domů (jestli sem dobře pochopil překlad)
Užití tehle zbraně ale nebylo potvrzené.
Myslím jsou zakázané.

Fotka z Izraelského utoku na Gazu. celkem děsivé

Náboj s uloženýma šipkama - nemá špici - tím asi šipky vyletí.
spiš to jsou vrhací nože, jak se na to tak koukám  :o
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Tuchačevskij

• Rudá armáda - RKKA
  • мл. Сержант - Mladšij seržant
« Odpověď #16 kdy: Červenec 05, 2012, 09:37:51 »
Jo, ta šipka je opravdu brutální záležitost  :P Efekt to muselo mít opravdu děsivej.Jinak šipka se běžně shazovala z letadel při přeletu třeba nad zákopem.Jinak našel jsem zajímavost :P http://armyzdar.cz/wwi-letecka-sipka
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"

rase

• Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
« Odpověď #17 kdy: Červenec 06, 2012, 03:44:02 »
No, myslím že jich budou ve Francii "plná" pole. Přeci jen pokud nebyla půda vyložene zatvrdlá, tak se tyto šipky musely zarazit velice hluboko do země - a vykopávat je nemělo smysl. Na daných místech by tedy měly pořád být.
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #18 kdy: Červenec 06, 2012, 04:07:26 »
Někde jsem četl, že na počátku 2. světové války odmítl Hermann Göring jejich zavedení v Luftwaffe: prý se mu zdály málo účinné.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

pospec

• Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #19 kdy: Červenec 06, 2012, 07:04:00 »
Izraelské obranné síly
Izraelské obranné síly používaly šipky ráže 105 a 120mm během okupace jižního Libanonu a během vojenských akcí v pásmu Gazy. Izrael se díky tomu stal terčem kritiky, když používal tyto speciální tankové náboje v zastavěných oblastech. V roce 2008 dokonce tato střela z izraelského tanku zasáhla kameramana společnosti Reuters (mezinárodní zpravodajská agentura) palestince Fadela Shana'a (1984/1985-16.dubna 2008) společně s dalšími dvěma civilisty (v jeho životopise na Wiki jsem narazil na údaj osm civilistů).

Americké ozbrojené síly
Americké ozbrojené síly rovněž využívají systému šipek v raketovém systému Hydra 70, jež doplňují výzbroj vrtulníků AH-1 Cobra a AH-64 Apache.(http://en.wikipedia.org/wiki/Hydra_70)

Rovněž byly šipky použity za války ve Vietnamu, kdy američtí piloti používali těchto šipek proti živé síly nepřítele. (http://en.wikipedia.org/wiki/Beehive_(ammunition)
Šipky bylo možné střílet z kanónů ráže 106mm (bezzákluzové kanóny), 105mm houfnic a tankových kanónů ráže 90mm. Dále bylo jejich možné použití i u houfnic ráže 155mm a 175mm.

Doplňování šipek u AH-64

Sovětské (Ruské) ozbrojené síly
Podobné šipky vyvíjela i Rudá armáda. Neví se jistě, zda bylo pokročeno dále, než do fáze projektu. Přesto vznikly zcela určitě dva druhy a to pro dělostřelectvo ráže 122 a 152mm. Jako nástupnické státy použily bojově ,,šipky" Rusko a Gruzie a to během války mezi sebou v roce 2008. Bylo zraněno několik lidí, včetně jednoho zahraničního novináře.

Pro šipky byla dokonce vyvinuta puška AO-27 ráže 7.62mm.
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

rase

• Lieutenant-colonel
« Odpověď #20 kdy: Červenec 06, 2012, 08:07:11 »
Děkuju za zajímavé doplnění. Ony ty šipky jsou sice hrůzostrašná zbraň, ale je pravda že jejich hlavní silou je zastrašovací efekt. Účinnost je relativně nízká, leč zastrašovací efekt bych nepodceňoval. Přeci jen když porovnáme tyto šipky vystřelené z děla s tříštěivou municí, asi bych zvolil onu tříštivou munici.

RainBowPolux

• Wehrmacht
    Stabsgefreiter - desátník
    • Můj nový blog
« Odpověď #21 kdy: Červenec 06, 2012, 10:01:07 »
Zajímavé, připomíná mi to výrok jistého velice chytrého vědce - Alberta Einsteina, a to: "Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny."  Dříve se vymýšlely složitější a složitější vynálezy na vzájemné zabíjení, přičemž stačí praštit nepřítele kamenem po hlavě. Prostě mi ty šipky přijdou jako jakýsi závan minulosti, který přežil do současnosti a je i nadále účinný (i když jen na ten psychologický efekt), i přes svoji velkou primitivnost.
"Ovládáme hmotu, protože ovládáme vědomí. ..." O´Brien, román 1984, George Orwell

Tuchačevskij

• Rudá armáda - RKKA
« Odpověď #22 kdy: Duben 08, 2013, 08:13:30 »
Myslíte, že by se někde tahle ocelová šipka dala zakoupit? Souhlasím s rase, že jich musejí být plné pole. Jistě se podařilo někomu je vykopat...

nomad74

• Caporal-chef
« Odpověď #23 kdy: Listopad 17, 2013, 04:29:03 »
Veľmi zaujímavá téma. Všimol som si v jednom videu niečo podobné. Pravdepodobne sa jedná o tie šípky. V 0:46 minute  http://www.youtube.com/watch?v=ImkeoitlExQ
Si vis pacem, para bellum

Tuchačevskij

• Rudá armáda - RKKA
« Odpověď #24 kdy: Listopad 17, 2013, 05:58:06 »
Máš pravdu !!! Jsou to ony!  8) Přiznám se, že v žádném filmu jsem jejich použití zatím neviděl... Dala by se ta část nějak vyříznout?