Autor Téma: Plkání o něčem, co vybočilo z tématů  (Přečteno 78987 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jacob94

 • RAF
 • Warrant Officer
 • Příspěvků: 200
 • Wyrd bið ful aræd. Všechno řídí osud.
Re: Plkání o něčem, co vybočilo z tématů
« Odpověď #30 kdy: Srpen 12, 2010, 07:50:42 »
Tiny: Naopak, Stalin chtěl zaútočit na Evrepu. Hitler ho akorát předeš o pár měsíců, možná i týdnů. Před válkou  mělo SSSR na hranicích s Evropou velice dobrou síť zákopů a obraných linií. Proč to ale zbourali ? A proč sedělo na hranicích s Německem okolo 3 milionůvojáků ?
Pokud Stalin věřil že spolu s Německem dobudou svět, tak proč nechal na hranicích s nimi 3 miliony vojáků ?
A do třetice všeho, Rusové stavěli hlavně rychlé lehké tanky BT-7. Ty jsou sice na boj proti tankům horší než KVčka nebo tehdejší první verze T-34, ale díky své rychlosti se skvěle hodí na rychlý útok do hloubi nepřátelského území.
Kdyby nezaútočil Hitler, tak by zaútočil Stalin. Vyšlo by to nastejno. Stalin akorát nečekal že Hitler bude takový hazardér a zaútočí na Rusko s Británií za zády.
There is only one god and his name is death.
And what we say to death ?
Not today......

Tiny

 • Luftwaffe
 • Leutnant - poručík
 • Příspěvků: 296
Re: Plkání o něčem, co vybočilo z tématů
« Odpověď #31 kdy: Srpen 12, 2010, 09:32:06 »
Stalin tam nechal vojáky proto, že mu nezbylo nic jinýho. Stalin chtěl spolupráci s Hitlerem. Jenže Hitler byl hlupák, kterej si myslel, že sám převálcuje Rusko. Udělal by líp, kdyby do toho šel se Stalinem. Hitler chtěl vždycky ovládnout východní území, viz. Lebensraum. Takže se postupně chystal na válku, Stalin neměl jinou možnost než zaútočit a to pokud možno dřív, než Hitler. Proto plánoval invazi do Evropy, jelikož věděl, že Hitler se s bolševiky paktovat nebude. Že byl Stalin velice inteligentní je pravda, nicméně to byl prvotřídní hajzl, ale taková je hold ruská mentalita, tam chcípali lidi vždycky, za carů, za diktátorů, to je jedno...a pokud někdo jejich zemi vrhnul kupředu, bylo jedno, že za cenu milionů a milionů lidských životů. A s nějakým ruským úprkem k mongolským hranicím rozhodně nesouhlasím. Jednak je to z praktickýho hlediska nemožný a jednak by to nedovolila jejich mentalita (i bez Stalina), to by radši zařvali. Aby někdo porazil Rusko, musí ho vyhladit, tak to hold je. Hitlerovy šance na dobytí byly sice velký, nicméně by to z dlouhodobýho hlediska nic neznamenalo, sotva by vyřízená německá armáda se spálenou zemí za sebou dorazila k Uralu, tak by na ně vlítli čerstvý posily ze Sibiře a technika vyráběná za Uralem.
Teplé pivo je horší, než-li studená Němka!

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: Plkání o něčem, co vybočilo z tématů
« Odpověď #32 kdy: Srpen 12, 2010, 10:05:44 »
Jenže kdo by nahnal ty posily ze Sibiře? A kdo by vyráběl výzbroj nepřetržitě? Rusové bez tvrdé ruky ne. O tom celej čas hovořím, že Rusko může hodně, ale pod bičem, bez ohledu na ztráty.
Citace
věděl, že Hitler se s bolševiky paktovat nebude.
Všichni to věděli. Všichni věděli, že pakt se Stalinem je jenom dočasný a čekali, že se porvou. Hitler se nikdy netajil, že jeho největším nepřítelem jsou židobolševici.
Dále píšeš o mentalitě Rusů. Co by jim nedovolila. Ta jejich jim dovoluje všechno - píše o tom Dostojevskij. Přečti si nějakou jeho knížku a zjistíš jaká je mentalita Rusů. Nic se od jeho dob nezměnilo. Mentalita Rusů potřebuje tvrdého vládce, který je vyburcuje. A to Stalin udělal a krutě každého i preventivně trestal. Kdyby jsi měl držet na uzdu tak obrovský národ jako byl SSSR, mohl by jsi si gratulovat, kdyby tě do rána nepodřezali. On je držel v rukou sakra dlouho.
Ale máme se bavit o atentátech na Hitlera. Zase bude na mě zle.
Takže- atentáty na Hitlera jsou velice zajímavé, tak mi o nich, hoši ještě něco napište. :D
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1544
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Plkání o něčem, co vybočilo z tématů
« Odpověď #33 kdy: Srpen 13, 2010, 01:42:56 »
Neviem prečo toľko ľudí verí v báchorku, že Stalin bol prekvapený, keď ho Hitler napadol - triasol sa niekde strachom až sa pokakal.
Možno preto, že Stalin bol nesmierne prekvapený. Vojnu s Hitlerom síce očakával a aj sa na ňu pripravoval, ale dúfal že nezačne skôr ako v roku 1942. Všetky jeho kroky smerovali k oddialeniu vojny. Pohraničným jednotkám zakázal napadať nemecké lietadlá, ktoré denne narušovali sovietsky vzdušný priestor. Rozhodol sa, že ak nebude Nemcov "provokovať" podarí sa mu nebezpečenstvo vypuknutia vojny na čas zažehnať. Hitler hral však svoju vlastnú hru a Stalinova nerozhodnosť mu hrala do kariet.
O to viac ho nakoniec nemecký útok 22. júna prekvapil. Prvých pár dní bol síce v šoku, že sa Hitlerovi podarilo takto ho oklamať, ale myslel, že situácia sa rýchlo obráti. Až v nasledujúcich dňoch, keď sa potvrdili informácie, že Červenej armáde sa nepodarilo Wehrmacht zadržať na hraniciach sa prejavil psychický šok. A to je fakt. Na hodiny a niekedy aj celý deň sa uzatváral vo svojej vile a s nikým nehovoril nič neriadil nevydával príkazy. O jeho zlom stave svedčí aj fakt (aj keď ešte nie oficiálne potvrdený), že sa prostredníctvom bulharského veľvyslanca pokúsil ponuknúť Nemcom mier a odstúpiť im Pobaltské krajiny, Moldavsko, väčšinu Ukrajiny a Bieloruska).
Takže áno Stalin bol prekvapený a áno utrpel ťažký psychický šok v dôsledku neúspechov v prvých dňoch operácie Barbarossa. A to nie sú báchorky...
To, že obyčajní ľudia Stalina milovali je fakt, ale bol to iba dôsledok toho, že nepoznali alebo sa snažili nevidieť pravdu. Nie je možné aby toľko miliónov ľudí verilo, že ich každý druhý sused, príslušník rodiny, spolupracovník a pod. bol nepriateľ ľudu, záškodník, trokista...Jednoducho sa báli. Aj keď dnes stále ešte existujú ľudia, ktorí Stalina obdivujú a obhajujú slovami, že on o tom nevedel za všetko môže Ježov, Berija (ktorí by si bez Stalinovho súhlasu nedovolili ani prstom pohnúť) tak už ich našťastie ubúda a nakoniec vymiznú.
Stalin možno spravil zo ZSSR veľmoc, ale na úkor miliónov ľudí. Ktovie, kde by bolo Rusko (či ZSSR) dnes keby Lenin žil o niečo dlhšie, alebo keby sa aspoň splnilo jedno z jeho posledných želaní a to odvolať Stalina z jeho pozícií.
The only easy day was yesterday.

Tiny

 • Luftwaffe
 • Leutnant - poručík
 • Příspěvků: 296
Re: Plkání o něčem, co vybočilo z tématů
« Odpověď #34 kdy: Srpen 13, 2010, 01:54:42 »
Ano, taky myslím. Jinak pokud jde o to podstoupení pohraničních oblastí Německu, o tom jsem taky četl kdysi nějaký článek. Nevím o bulharským velvyslanci, ale mělo to být nějak tak, že kdyby Němci útok zastavili, tak by jim Stalin poskytl území zhruba takového rozsahu, co měli z Rusů Němci po Brest-Litevském míru. Jenže tohle Hitlerovi ani zdaleka nestačilo. Stalin jim navíc chtěl podstoupit takové řešení, že by kromě území mohli bojovat společně. Němci jim dali údajně vědět a prý by s tím soulasili, ovšem pouze za určitých podmínek - Tuším, že měli Rusové odstranit všechny Židy v Rusku, dále Němcům podstoupit takovou vojenskou podporu, o kterou by požádali a mnohem větší území přímo pod německou správou. Kromě toho měli mít Němci v jejich spojenectví roli hegemona, kde by SSSR byl podřízen německým rozkazům. S tím samozřejmě zase nesouhlasil Stalin, a proto z tohoto plánu sešlo. Kdyby na to ale Hitler přistoupil, udělal by dobře. Jenže kdo chce víc, nemá nic :)
Teplé pivo je horší, než-li studená Němka!

Tiny

 • Luftwaffe
 • Leutnant - poručík
 • Příspěvků: 296
Re: Plkání o něčem, co vybočilo z tématů
« Odpověď #35 kdy: Srpen 13, 2010, 02:01:06 »
Ktovie, kde by bolo Rusko (či ZSSR) dnes keby Lenin žil o niečo dlhšie.
Podle mě by to ve finále skončilo stejně. Samozřejmě by Leninova vláda nebyla tak tragická, jako ta Stalinova, ale v konečným důsledku by se SSSR rozpadl tak či tak. Podle mě se Rusko postupně formulovalo do stále větší a větší země, až to nakonec v roce 1992 dosáhlo kritické hranice a země se rozpadla. Však to začalo malými ruskými knížectvími a za pár staletí z toho vznikl tento kolos (připojení Sibiře, Střední Asie apod.) Zázrak, že vůbec zůstalo dnešní Rusko v takové velikosti, v jaké je.
Teplé pivo je horší, než-li studená Němka!

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Plkání o něčem, co vybočilo z tématů
« Odpověď #36 kdy: Srpen 13, 2010, 05:03:59 »
Nevím , kdysi jsem si myslel totéž a jeho přání nezvolit Stalina znám dlouho ../můj otec se s ním oháněl/..Ale po přečtení některých materiálů musím prohlásil, že to byl obdobný hajzl, vyvraždování začal již on.., to jen levičáci tím zastírají to, že to vraždění nebylo v systému, ale v lidech..Není náhoda, že si tak rozuměl s Hitlerem a posílal mu blahopřejné pozdravy, když zvítězil..A vlastně mu záviděl, jak mu to jde...Atentát na Hitlera v Mnichovské pivnici byla velká chyba, že nevyšel...Třeba by se moci chopil někdo, kdo nebyl tak šílený..

Johnson

 • Wehrmacht
  Gefreiter - svobodník
 • Příspěvků: 27
Re: Plkání o něčem, co vybočilo z tématů
« Odpověď #37 kdy: Srpen 13, 2010, 06:47:47 »
Sahidko: Je otázka jestli Stalin opravdu počítal s válkou až na rok 1942. Pro hovoří že měla být dokončena reorganizace Rudé armády. Proti hovoří že na podzim 1941 měla jít značná část vojáků do civilu. Je blbost poslat je do civilu a na jaře zase mobilizovat. Nechávat je venku přes Ruskou zimu ? No nevím... Další proti je že vzhledem k nárustu Rudé armády, začaly vznikat problémy se zemědělstvím a přes zimu 1941/1942, měl být nedostatek jídla a ten mohl být ospravedlnitelný jedině válkou. Neřekl bych že Stalin by byl takový magor aby nechal armádu mrznout a ještě ji nenakrmil.
Jinak ruský historik Mark Solonin ve své knize 23. Červen Den - M tvrdí že Stali skutečně plánoval válku na rok 1942, po útoku Německa na Jugoslávii, však termín útoku změnil na srpen/září 1941. Termín útoku měl být však ještě jednou změněn, mělo se tak stát někdy kolem 10. června 1941 a termín útoku měl být někdy na začátku Července.

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: Plkání o něčem, co vybočilo z tématů
« Odpověď #38 kdy: Srpen 13, 2010, 09:41:20 »
Vaše príspevky sú veľmi zaujímavé, takže dovoľte nech ešte niečo doplním.
Kvôli jeho zločinom a teroru sa trochu zabúda na to, že stalinská epocha bola pre národy ZSSR aj obdobím slávy a národnej hrdosti. V Leninovej vláde sa Stalin najprv stal ministrom ako ľudový komisár pre národnosti. Bol Leninovým dôverníkom a priateľom. V občianskej vojne sa stal členom Revolučnej vojnovej rady, neskôr mal aj iné funkcie + 3.4.1922 bol menovaný generálnym tajomníkom strany.  Lenin prekonal mŕtvice a nebol už schopný vykonávať svoju funkciu. Roztržky mal aj s inými funkcionármi, nielen so Stalinom, ktorému skôr vytýkal jeho povahové vlastnosti a nie politické chyby. Áno, doporučil aby Stalina z funkcie odvolali, ale hoci ponúkol svoju rezignáciu, vo funkcii ho ponechali. V boji o následníctvo po Leninovi, bol Stalin vnímaný ako človek správneho stredu, jeho riešenia boli rozumné, preto ho väčšina členov strany podporovala a nakoniec dosiahol víťazstvo. Stalin sa vedel výborne orientovať a vytvoril si svoj dokonalý mocenský aparát, mal k dispozícii všetky potrebné informácie. Boj o moc nebol jednoduchý, ale mnohí ho podporovali z jednoduchého dôvodu: aby sa presadzovala jednoliata politika a skončilo sa s existenciou mnohých politických prúdov, ktoré od Leninovej smrti stranu rozdeľovali. Koncom roka 1927, keď hrozil hlad, tvrdo zasiahol proti kulakom, aby sa skonfiškovali ich ukryté zásoby. Kto bol v strane proti tomu, tak toho odstavil. A takto postupoval stále. Vybudoval kult svojej osoby, pretože pochopil, že ruský ľud potrebuje niekoho na miesto cára, tak zaujal jeho miesto. Násilnosti a tlak na ľudí z dôvodu kolektivizácie vidieka a industrializácie miest mu prešli len preto, lebo ho ľudia milovali. Od r. 1936 však už vládol terorom.
Zoberme si situáciu,keď by sme chceli za krátke obdobie zmeniť zaostalé cárske Rusko, preskočiť obdobie kapitalizmu a zaviesť nejaký iný /akože spravodlivejší/ spoločenský systém - čo by sme robili? Čím by sme začali? Chceme podporiť rozvoj kolektívneho poľnohospodárstva, potrebujeme silný priemysel a industrializáciu, musíme zaistiť obrovské množstvo strojov, naftových zdrojov, elektrinu, vybudovať nové cesty a technickú infraštruktúru, ktorou by sme to riadili atď. atď. Ako dlho by som musela ešte vypočítavať, čo Rusko potrebovalo /rýchlo a hneď/ a nič z toho nemalo? Stalin sa rozhodol, že všetko popoženie tvrdou silou, násilím a represiou. Zaženie odporcov, zlikviduje ich a donúti všetkých pracovať. Aj sám drel do úmoru. Neváľal sa v žiadnej vile. Hral tvrdú hru o budúcnosť zeme, udržaní režimu a aj svoj politický osud. Prekonal množstvo prekážok a krízových situácií. Veril, že vyhrá ak bude  správne dávkovať strach a fascináciu, represiu a hrdinstvo, blahobyt /jeho vidinu/ a neistotu. Extrémy a extrémy - pre ruskú dušu ako stvorené.
Okrem toho všade striehol nejaký nepriateľ - doma, vonku - západné mocnosti, Hitler, obč. vojna v Španielsku, fašizmus v Taliansku a neboli to len Stalinove prízraky - boli to reálne obavy.
Nikto však z jeho pliec nesníma vinu za to, že veci prehnal - vytvoril ovzdušie neprijateľné pre život a vytvoril organizačné štruktúry, ktoré páchali zverstvá. Nebola toho ušetrená ani jeho vlastná rodina. Pred vojnou sa teror neúmerne vystupňoval. Vedel, že vojna vypukne, ale nie tak skoro. Nechcel urobiť nič, aby nedal Hitlerovi zámienku, že vyhrotil situáciu. Samozrejme, že keď neveril nikomu vo svojom okolí, ani vlastnej rodine, tak Hitlerovi neveril tiež /ani slovo/. A že hneď nereagoval, keď Hitler napochodoval?  Potreboval odstup od situácie a čas na rozmyslenie. Videli ste predsa veľa fotografií a filmov Hitlera - je na nich rozčúlený, hysterický, vášnivý, dojatý /aj také sa nájdu/, dôležitý - v hraných pózách atď. atď. Všimnime si Stalina - vidíme ho niekde, počujeme niekoho svedectvo, že by reval, hysteričil, jachtal atď. atď.??? Nie. A ešte raz nie. Stalin sa usmieva trocha studeným nevyspytateľným úsmevom alebo je zahĺbený do svojej práce alebo myšlienok - a to je všetko, vážení priatelia. Viac zo svojho vnútra  - vlastne nič - neodhalí. Je smiešne si myslieť, že tento muž by sa niečoho zľakol alebo by zneistel. Možno na chvíľu.
Nebudem a ani nemôžem tu do detailu rozpisovať život Stalina. Chcela by som o ňom určite písať, ale nie tu a nie teraz. Verte mi ale jednu vec, že Hitlera nie je ťažké spoznať, ale Stalina? Tiež sa nedá porovnať komu a čomu vládli. Hitler vyspelému aj keď porazenému /po I.sv.vojne/ Nemecku a Stalin cárskemu Rusku, ktoré preskočilo storočia vývoja iných krajín. Nemám viac k tomu čo dodať.
Sorry, že o atentáte na Hitlera - nie je v mojom príspevku ani slovo, tak to potom vymažte. 
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1544
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Plkání o něčem, co vybočilo z tématů
« Odpověď #39 kdy: Srpen 13, 2010, 10:04:00 »
1. Stalin nebol Leninovým blízkym priateľom a už určite nie dôverníkom
2. Návrh na odstúpenie z funkcie generálneho tajomníka bolo prázdnym gestom, keďže vedel, že ma dostatočnú podporu
3. Stalin vládol terorom omnoho skorej ako od roku 1936
4. Práve kritikou jeho povahových vlastností chcel Lenin upozorniť na riziko, ktoré predstavuje pre formujúci sa systém
5. Naivné je skôr myslieť si, že Stalin neutrpel silný psychický šok v dôsledku rýchlej porážky Červenej armády na hraniciach a smrtiaceho nebezpečenstva, ktoré hrozilo jeho krajine a jemu samému, najmä ak to potvrdili jeho najbližší spolupracovníci ako Molotov či Mikojan
The only easy day was yesterday.

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: Plkání o něčem, co vybočilo z tématů
« Odpověď #40 kdy: Srpen 13, 2010, 10:18:37 »
 Nikto netvrdil, že keď sa Wehrmacht rútil bleskovou rýchlosťou po Rusku, že by Stalin nebol prekvapený. Písala som o ňom v skratke  - čo robil do vypuknutia vojny a v momente a pár dní po vypuknutí vojny. Čo sa dialo potom je na takých ďalších 50 strán,  na ktoré teraz nemám čas.
Ale aby si bol kľudný, dobre, máš vo všetkom pravdu, je to tak ako si ty napísal a môj príspevok ber ako bľabotanie švihlej ženskej, ktorá si odskočila od šporáka.
Alebo že by som príspevok rovno vymazala? Za chvíľu tu asi budem musieť vymazať všetko, čo som napísala, zbaliť si svých pět švestek a jít o dům dál.
No nič v zlom , Sahidko. Ešte raz opakujem, aby si mal kľudný spánok, tak odvolávam všetko, čo som napísala a neodvolávam čo som nenapísala. :D
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Plkání o něčem, co vybočilo z tématů
« Odpověď #41 kdy: Srpen 13, 2010, 10:18:59 »
Tak jsme si právě přečetli obhajobu a vlastně vysvětlení jediné možné cesty, kterou Stalin mohl jít...Vyvolání hladomorů a systematická genocida vlastních obyvatel včetně otroků,  kterých bylo potřeba k vybudování velkých staveb, železnic, novým měst a jiných  úkolů  sovětských pětiletek...bylo prostě nevyhnutelné. Co se dalo dělat,  rozkvět SSSR nutil přinášet oběti...Proto vlastně začala VŘSR....kvůli rozkvětu nebo kvůli těm obětem..no nevím.
Ale mohli bychom se vrátit k Hitlerovi, tam se snad shodneme, že k tomu nebyl vyvolen, aby vytvořil  tu hroznou, totalitní říši, která stvořila továrnu na smrt....A proto  povedený atentát na jeho osobu by byl záslužný čin...Ale můžeme i říci, že díky jeho zvolení se nedostali k moci komunisté...ale co je vlastně lepší...?

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1544
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Plkání o něčem, co vybočilo z tématů
« Odpověď #42 kdy: Srpen 13, 2010, 10:23:05 »
Je rozdiel byť prekvapený a to, keď o ňom Molotov povedal, že "Stalin bol taký skleslý, že sa o nič nezaujímal, stratil akúkoľvek iniciatívu a je v zlom stave." A tiež píšem o prvých dňoch vojny.
PS: nemusíš sa hneď urážať píšem len to čo uvádzajú moje zdroje
The only easy day was yesterday.

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: Plkání o něčem, co vybočilo z tématů
« Odpověď #43 kdy: Srpen 13, 2010, 10:35:03 »
že by sme si sadli o polnoci k duchárskej tabuľke a vyvolali Stalina, opýtali sa ho, či bol v deň vypuknutia vojny - dos.atý, skleslý, prekvapený, zarmútený a ja neviem ešte aký?
Je zaujímavé, že práve tvoj Molotov zasa v mojich zdrojoch uvádza, že názor, že Stalin bol sklamaný, pretože veril Hitlerovi, že nezaútočí a že bol pokakaný zo strachu a smutný /možno si aj tajne poplakal/ - je báchorka. Stalin Hitlerovi neveril ani slovo a prekvapený z útoku bol, to nikto nepopiera. Ale aby si mal radosť, tak áno práve mi povedal, že bol totálne vykoľajený, nevedel kde je sever a vzpínal ruky a k nebesiam volal: Adolf prečo si mi to urobil?

ŽK -  atentát na Hitlera v Mníchovskej pivnici - keby sa vydaril -neviem či by niečo vyriešil. Asi by to zobral niekto iný po ňom do rúk. Nacisti by si nenechali ujsť príležitosť.
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Plkání o něčem, co vybočilo z tématů
« Odpověď #44 kdy: Srpen 13, 2010, 11:19:43 »
Stuko nevím, jaké máš zdroje, ale popsat Stalina, tak jak jsi ho popsala, to je jeho obhajoba, ne fakta...Omluvit se dá všechno, i genocida v zájmu čehokoliv...