Autor Téma: Lothar von Arnauld de la Periére (GER)  (Přečteno 3083 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Sahidko

  • Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Příspěvků: 1544
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
Lothar von Arnauld de la Periére (GER)
« kdy: Srpen 02, 2010, 06:20:38 »
Lothar von Arnauld de la PeriéreDe la Periére sa narodil 18. marca 1886 v Posene (dnes Poznaň v Poľsku). Po úspešnom skončení Námornej akadémie vstúpil v roku 1903 do Císarského námorníctva. Slúžil na niekoľkých vojnových lodiach, kým bol tesne pred vypuknutím 1. svetovej vojny preložený na breh a vykonával štábnu prácu. Po vstupe Nemecka do vojny si vyžiadal prevelenie k ponorkovému loďstvu. Po absolvovaní príslušného výcviku prevzal 13. novembra 1915 velenie nad ponorkou U-35. Na jej palube potom do mája 1918 absolvoval štrnásť hliadkových plavieb. Väčšina z nich sa odohrala v Stredomorí, aj keď pri niekoľkých príležitostiach prenikol cez Gibraltar aj do Atlantiku. Za túto dobu sa mu podarilo potopiť 189 lodí (vrátane dvoch menších vojnových) s výtlakom 446 708 brt. Väčšina z nich padla za obeť delostreleckej paľbe 88 mm palubného dela ponorky U-35, ktoré de la Periére používal omnoho častejšie ako torpéda. Jeho najúspešnejšou plavbou sa stalo päť týždňové obdobie v júli až auguste roku 1916, keď sa mu podarilo potopiť 54 lodí s výtlakom viac ako 90 000 brt. Za tieto nevšedné úspechy bol postupne vyznamenaný Železným krížom I. a II. triedy, následne obdržal Pour le Merite a nakoniec Rád rodu Hohenzollernovcov. 18. mája 1918 prevzal velenie nad ponorkou U-139, s ktorou sa mu podarilo poslať na dno ďalších päť lodí. Jeho celkové skóre tak dosiahlo 194 plavidiel s výtlakom 453 700 brt, čím sa stal najlepším ponorkovým esom všetkých čias (a tak skoro zrejme prekonaný ani nebude). On sám o svojej najúspešnejšej plavbe prehlásil:
„Moja rekordná plavba bola vcelku nudná a jednotvárna. Zastavili sme plavidlo. Posádka prestúpila do záchranných člnov. Prehľadali sme lodné dokumenty a povedali posádke ako dosiahnú najbližší prístav. Potom sme zastavenú loď potopili.“ (ako vidieť de la Periere dodržoval zásady ponorkového boja).


U-35 na hliadkovej plavbe v Stredomorí

Potom ako Nemecko podpísalo prímerie, rozhodol sa de la Periére zotrvať v oklieštenom nemeckom námorníctve. Slúžil ako dôstojník na palube dvoch preddreadnoughtov a potom bol poverený velením nad ľahkým krížnikom Emden. Tridsiate roky strávil v službách tureckého námorníctva, do vlasti sa vrátil až pred vypuknutím 2. svetovej vojny. Pôsobil ako námorný veliteľ v Gdaňsku, krátko v Holandsku a Belgicku a následne už v hodnosti kontradmirála v Bretani a v Západnom Francúzsku. 1. februára 1941 bol de la Periére povýšený na viceadmirála. Súčasťou povýšenia bolo presun na novú pozíciu. Viceadmirál Lothar von Arnauld de la Periére však pri ceste za prevzatím velenia zahynul prí havárii jeho lietadla pri francúzskom letisku La Bourget. Jeho pozostatky boli uložené na Cintoríne invalidov v Berlíne, tradičnom mieste odpočinku pre pruských dôstojníkov.


U-35 potápa britskú loď Maplewood 7. apríla 1917

Zdroje:
www.uboat.net
www.en.wikipedia.org
www.ww1medals.net
Ponorky - Jean Philippe, Dallies Labourdette
The only easy day was yesterday.