Autor Téma: Projekt HABAKUK - ledová nepotopitelná letadlová loď  (Přečteno 9362 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

petarb

  • Wehrmacht
    Unteroffizier - četař
  • Příspěvků: 107
Projekt HABAKUK - ledová nepotopitelná letadlová loď
« kdy: Leden 06, 2010, 12:27:30 »
Projekt nepotopitelné letadlové lodě ( HABAKUK ) vznikl v průběhu roku 1942 kdy německé ponorky admirála Dönitze doslova masakrovaly spojenecké konvoje. Projekt samotný podporoval britský admirál lord Mountbatten. S lodí se počítalo pro různé účely a pro invazi do Evropy.
Letadlová loď měla být postavena ze speciálních ledových bloků ( s neobyčejnými mechanickými vlastnostmi a velkou pevností , testy údajně potvrdily lepší odolnost než běžné pancéřové pláty ). Rozměry plavidla byly doslova ohromující:
Délka lodi 600 m
Šířka 100 m
Výška 60 m
Hmotnost 2mil. BRT
Stěny lodi měly tloušťku 12 m!
Loď mělo pohánět 28 lodních šroubů rychlostí až 7 uzlů
Posádku mělo tvořit 3590 mužů
Počítáno bylo se 100 dvoumotorovými a 100 jednomotorovými letouny nebo s 200 stíhačkami
Uvnitř kolosu mělo být vše potřebné pro toto plovoucí letiště včetně skladů paliva, opravárenských dílen, muničních skladů atd.
Cena lodi cca 70 mil. USD.
Ledové bloky byly chráněny před roztátím speciální vrstvou. V tropických oblastech měla být loď chlazena chladným vzduchem, který by proudil jejími útrobami, ten vytvářely chladící agregáty.
Vývoj speciálního ledu byl ukončen začátkem roku 1943 ( tvořilo ho 86% vody, 14% celulózy a bavlny ). V květnu 1943 byl dokončen 20ti metrový model lodi z ledu,který byl v létě 1943 vyzkoušen na jezeře Patricia Lake v Kanadě. Zkoušky dopadly nadočekávání dobře avšak již bylo jasné, že loď do bojů v Evropě nezasáhne, spojenci převzali iniciativu i v Atlantiku, nato se jednalo se o použití proti Japonsku.
Definitivně byl projekt ukončen 16.12.1943 především kvůli vysoké ceně a obracející se vojensko-politické situaci ve prospěch spojenců.
" Byli jsme nyní v pozici muže, který uchopil vlka za uši a neodvažuje se ho pustit."
Generálmajor von Mellenthin o situaci na východní frontě.

"Neměli jsme k dispozici nic srovnatelného."
Generálmajor von Mellenthin o tanku T34.