Autor Téma: Bitka pri Kuantane  (Přečteno 4827 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Rastislaus

 • Slovenská armáda
 • Major
 • Příspěvků: 622
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 25. listopadu 2008
Bitka pri Kuantane
« kdy: Únor 07, 2008, 03:32:36 »
10.12. 1941 japonské lietadlá v priebehu necelých dvoch hodín potopili pri Kuantane anglickú bitevnú loď Prince of Wales a bitevný krížnik Repulse. Bol to jeden z najťažších úderov, ktorý japonské sily uštedrili spojencom v WW2 - o to ťažší, že ho zrealizovali 60 hodín po útoku na Pearl Harbor.
 Keď Japonsko rozpútalo vojnu, veliteľ britského zväzu na základni v Singapure (admirál Tom Phillips) sa rozhodol podniknúť kroky, aby zabránil Japoncom v invázii. Jeho zväz bol zložený z Prince of Wales, Repulse a štyroch torpédoborcov.
 8.12. 1941 vyplával tento zväz zo Singapuru, aby čo najskor naviazal kontakt s japonskými výsadkovými silami. Admirál Phillips predpokladal, že 10.12. na svitaní dorazí do Singory a prekvapí tam nepriateľa. Avšak udalosti sa začali vyvíjať inak. V noci z 9. na 10.12. dorazila k anglickým lodiam japonská ponorka, ktorá okamžite poslala hlásenie veleniu. Predpoludním začali nad anglickým zväzom krúžiť prvé japonské lietadlá. Lode ich privítali protilietadlovou paľbou, no strelba účinná nebola, lebo Japonci nasadili do útoku 61 torpédových a 27 bombardovacích lietadiel. Na odrazenie takéhoto útoku boli potrebné stíhacie lietadlá - anglické lode však žiadne nemali.
 1. útok podniklo 9 bombardovacích lietadiel proti Repulse a zasiahli ho jednou bombou. 2. skupina torpédových lietadiel napadla Prince of Wales a zasiahle ju dvomi torpédami do ľavého boku. Angličanom sa zatial podarilo zostreliť 2 lietadlá.
Ďalšie 2 útoky neboli úspešné, no po krátkej pauze Japonci útoky znovu obnovili. Pri jednom z nich zasiahlo Princ of Wales 3 torpéda a v tom istom čase dostal zásah torpédom aj Repulse. O 3 minúty na to zaútočilo 12 lietadiel na Repulse. PL delám sa podarilo zostreliť 2 lietadlá, no Repulse zasiahli ďalšie 4 torpéda. Po týchto explóziach Repulse stratil rýchlosť, prevrátil sa a potopil. Torpédoborce Electra a Vampire zobrali časť zachránenej posádky na palubu.
 Posledný útok podniklo 9 japonských bombardovacích lietadiel. Jedna bomba zasiahla Prince of Wales. Po týchto útokoch bola loď natoľko poškodená, že posádku z potápajúcej sa lode musel zachraňovať torpédoborec Express. Japonské lietadlá, ktoré už vyčerpali muníciu a palivo odleteli na svoje základne. Až potom sa nad bojiskom objavilo 12 anglických lietadiel
 Celú operáciu Japonci uskutočnili ako na dobre pripravenej prehliadke. Anglický zväz utrpel porážku a naplno sa ukázala slabá predvídavosť anglického velenia.


Repulse

Prince of Wales

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Bitka pri Kuantane
« Odpověď #1 kdy: Únor 07, 2008, 04:11:24 »
Neprebiehalo to úplne presne takto. Admirál Phillips ráno 9. decembra potom ako bol zväz odhalený japonskými prieskumnými lietadlami útok na výsadkové vojská pri Singore, či Kota Bharu odvolal a začal sa vracať späť do Singapuru.

Japonský veliteľ  admirál Macunaga, veliteľ 22. leteckého zväzku sa pokúsil britské lode napadnúť ešte v ten deň. Avšak krátko po štarte sa obloha zatiahla a začal fúkať silný vietor. Japonci mali problém s udržaním kurzu a formácie a preto sa rozdelili do malých skupín. Keď však dosiahli miesto, kde sa mali podľa prepočtov nachádzať britské lode našli iba prázdny oceán, čo je pochopiteľné pretože Phillipis už bol v tom čase na spiatočnom kurze s čí japonskí navigátori nemohli počítať. Kedže hrozila strata mnohých lietadiel povolal Macunaga pilotov späť. Posledné lietadlá pristáli krátko po druhej hodine rannej 10. decembra.

Na druhý deň sa odohrala udalosť, ktorá spečatila osud Zväzu Z a stoviek námorníkov. Admirál Phillips totiž obdržal správu. že Japonci sa vylodili v Kuantanu, v mieste ktoré leží asi o polovicu bližšie k Singapuru ako Kota Bharu. Táto správa sa však neskôr ukázala ako mylná. Phillips sa však rozhodol zabrániť tomuto výsadku stoj čo stoj. Zmenil teda návratový kurz a zamieril smerom ku Kuantanu. Cestou ho spozorovala japonská ponorka I-58, ktorá o jeho pohyboch informovala japonských veliteľov. Britské lode  dorazili do oblasti krátko po ôsmej hodine ráno. Po nepriateľských silách však nebolo ani stopy. Po tomto prekvapivom zistení sa Phillips definitívne rozhodol pre návrat do Singapuru. Krátko po šiestej hodine toho istého dňa už opäť štartovali japonské lietadlá v pokuse nájsť nepriateľské lode. Celkom vzlietlo 98 lietadiel avšak tri sa pre poruchu vrátili. Ani tentokrát im veľmi neprialo štastie a po niekoľko hodín márne križovali oceán. Pre nedostatok paliva sa lietadlá nakoniec obrátili a zamierili späť k materskému letisku. A až teraz pri spiatočnom lete sa im podarilo Repulse a Prince of Wales nájsť. Takže to nebola až taká učebnicová akcia akoby sa mohlo zdať.  :wink: Útok už myslím dostatočne popísal Golian.

Táto bitka bola významným medzníkom v námornej histórii. Prvýkrát boli totiž lietadlami potopené bitevné lod, ktoré mohli voľne manévrovať a brániť sa palubnými zbraňami. To bolo do tej doby považované sa nepravdepodobné ba až nemožné.
The only easy day was yesterday.

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Bitka pri Kuantane
« Odpověď #2 kdy: Září 04, 2009, 04:55:55 »

posádka opúšť Prince of Wales, trosečníkov zbiera torpédoborec Express

útok na Zväz Z, horná loď je Prince of Wales, spodná je Repulse, ktorá práve obdržala priamy a niekoľko blízkych zásahov

admirál Tom Phillips a jeho zástupca kontraadmirál Arthur Palliser
The only easy day was yesterday.

T-35

 • Wehrmacht
  Feldwebel - praporčík
 • Příspěvků: 174
Re: Bitka pri Kuantane
« Odpověď #3 kdy: Leden 14, 2010, 11:28:41 »
Myslím, že o britské chybě se až tak nedá mluvit. Do té doby se nestalo aby bitevní lodě byly na volném moři potopeny letadly, proto se těm admirálům příliš nedivím že se jich moc nebáli, ta hrozba prostě ještě nebyla dostatečně prokázána.