Autor Téma: Čs.letci - další komentáře.  (Přečteno 45040 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Sláma

• RAF
  • Group Captain
Re: Čs.letci - další komentáře.
« Odpověď #75 kdy: Leden 25, 2013, 11:23:38 »
Pánové. Nevadí mně, když napíšete o panu Dominikovi, seznámíte nás s jeho osudem. Ale zbývajici komentáře si umístěte někam jinam! Toto téma še jmenuje Čs.letci a ne Rozdíly mezi nacismem a komunismem.
Děkuji
Sláma
Moderátor sekce.

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #76 kdy: Leden 25, 2013, 01:43:38 »
Možná bys Slámo měl vysvětlit Nyteshademu  proč se komunisté tak chovali. A odpovědět mu na jeho otázky. Jsi tady přes letce, nebo ne? Řekl bych, že se tohle právě letců velice týká..Možná bys poté ušetřil mnoho odpovědí nebo názorů, na toto téma , které tak nemáš rád..

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #77 kdy: Leden 25, 2013, 03:29:34 »
Čekal jsem Kříži, že napíšeš. Ale já nechci v tematech, kde se píše o Spitfirech,Wellingtonech a o době,kdy se mladí chlapci rozhodli bojovat za zemi, kterou měli rádi, rozebírat svinstva komunistů a nacistů. Toto neustále řešíte v jiných těmatech. Tady to nechci, protože nastalá debata bude jenom o tom samém. Jenom samá negativa a nadávky. Byl jsem v Anglii mnohokrát. Ale také v Rusku a v Asii. V mnoha zemích Evropy. A asi proto mám jiný názor. Neustále na sebe vylévat kýbl špíny mne nebaví. Život je také o něčem jiném....
Toto mé vysvětlení považuji za poslední přispěvek "off topic". Jak jsem již jednou uvedl, napište konkrétní příběh konkrétního člověka, holé nadávky mne nezajímaji...
A nejen mne...
Sláma
P.S. V sekci o letcích jsem v roce 1941, připravuji si další povídání, brzy se dočkáte. Ale jestli budu schopen na závěr zpracovat toto téma nevím, nemám moc materiálů. Takže zkuste najít také něco více... Potom se dá věcně diskutovat

Nyteshade

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #78 kdy: Leden 25, 2013, 10:07:32 »
Pánové. Nevadí mně, když napíšete o panu Dominikovi, seznámíte nás s jeho osudem. Ale zbývajici komentáře si umístěte někam jinam! Toto téma še jmenuje Čs.letci a ne Rozdíly mezi nacismem a komunismem.
Děkuji
Sláma
Moderátor sekce.
Omlouvám se za off topic, jen jsem dostal menší "záchvat googlování", výsledek mě dost vyvedl z míry a vaše fórum, které jsem předtím v životě neviděl, mi to našlo mezi prvními.

Konkrétní osud radši nebudu příliš pitvat s ohledem na jeho rodinu. Po válce to lehké neměl (pocítili to i někteří jeho příbuzní) a delší dobu již nežije.

pospec

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #79 kdy: Leden 26, 2013, 05:01:21 »
Sláma - záleží z jakého pohledu. Nejeden chlapec, co právě létal ve Spitu nebo ve Wellingtonu, skončil po roce 1948 v komunistickém žaláři nebo pracovním táboře na několik let - příklad:

Dále se i rodinní příslušníci bojující na Západě podepsali na budoucnosti svých rodin - příklad plukovník v.v. Zdeněk Těšínský - v letech 1947-49 byl v leteckém učilišti kde se školil na Avia S-199, ovšem v roce 1950 byl od letectva propuštěn, jelikož jeho strýc Josef těšínský létal u 312.stíhací perutě v Británii (vyhozen od letectva 1949). Vystřídal několik zaměstnání - řidič Ministerstva všeobecného strojírenství, odtud byl rovněž propuštěn a skončil v továrně Rudý Letov, kde byl zatčen za nikdy nedokázanou špionáž - prokurátor přesto pro něj žádal trest smrti (dopadl dobře -  z,,pouhých" 22 let těžkého žaláře si nakonec odpykal pouze 7, plus propadnutí majetku státu).

Nebo co takový Bryks - slavný útěkář z německých zajateckých táborů? Vystřídal několik německých zajateckých táborů, z kterých se pokusil s jinými zajatci utéci - válku přežil. Dostal ho až komunistický lágr, z kterého nevyšel živý.

Bývalý velitel čs. leteckého wingu v Británii Karel Mrázek k tématu západních letců po roce 1948 udává:
,,Z přibližně 500 čs. pilotů, kteří přežili válku a vrátili se domů, uniklo stíhání po roce 1948 pouze sedm mužů"

A určitě se vám vybaví seriál Zdivočelá země - kdy se podplukovník RAF Maděra vrací domů - po roce 1948 je jako degradován na vojína, nedlouho poté zatčen a krutým mučením donucen k přiznání vykonstruovaného obvinění z protistátní činnosti. Za velezradu a špionáž je odsouzen k 15 letům vězení. Na konci první řady seriálu sledujeme první dny Maděrova pobytu v koncentračním táboře a nucené vystěhování Maděrovy ženy a dětí ze statku.

nebo jiný film - Tmavomodrý svět od režiséra Jana Svěráka - důstojník československého letectva František Sláma po okupaci Čech a Moravy německou armádou utíká přes hranice a bojuje v řadách RAF za svobodu Československa. Příběh je zarámován do prostředí komunistického vězení pro západní vojáky, kde byli zavřeni společně s německými válečnými zajatci a kriminálníky. Příklad - když ležel hlavní hrdina v lágru na marodce, jeho lékařskou péči mu obstarával bývalý doktor od SS. Tady je vidět, že komunisté se nesrali s tím, koho kam a ke komu zavřou - hlavně že je zavřený, ne?
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #80 kdy: Leden 26, 2013, 07:46:54 »
Pospeci, máš naprostou pravdu a já se ničemu nebráním. Ale pokud si přečteš výše probíhajici přispěvky, jseš první , kdo opět uvedl něco konkrětního. A to je právě to, co mne štve. Křížovi jsem tady o pilotech nejednou napověděl, kudy se vydat, aby mohl něco napsat. A čteš co napsal: "... Možná bys Slámo měl..." . Mám nyní 1000 příspěvků. Křiž podstatně více. Ale srovnáš-li si jejich hodnotu, ať Kříz promine nebo ne, ty jeho jsou jenom neustálé kecy. A to mne štve. Ne články, jak zavírali po válce ty poctivé kluky, co bojovali v řadách RAF. Jenom hloupě kecy, jak se mu otvírá kudla v kapse...
S mnohými piloty jsem mluvil osobně, mnohým jsem se, ač jsem jim nic neudělal, omlouval. Právě proto, že jsem měl na sobě uniformu.... A mnozí to ode mne přijali. Takže Křizovy výpady vůči mé osobě mne nechávají chladnými, ale nejsem fyzicky schopen psát články o letadlech, povídky o pilotech a historii letců nejen z Anglie.
Tolik z mých úst. Dále se teto diskuse již nebudu účastnit... Nebaví mne to. Jsou to jenom hospodské kecy.
Sláma

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #81 kdy: Leden 26, 2013, 08:05:45 »
Ani já ne, možná stačilo říci, Kříži nemáš pravdu..Ale to nikdo říci nemůže.Děkuji za pozornost.