Autor Téma: Čs.letci - další komentáře.  (Přečteno 44985 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

pospec

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
Re: Čs.letci - další komentáře.
« Odpověď #15 kdy: Leden 06, 2010, 07:22:33 »
Sice to není přímo ke článkům Slámy, ale je to jedna z našich osobností boje za svobodu.
Otakar Černý byl za druhé světové války příslušníkem u 311.čs. bombardovací perutě v Británii.
Před mnichovskou smlouvou sloužil za 1.Republiky u 71.bombardovací letky 6.leteckého pluku ve Kbelích. Po mnichovské dohodě odešel do zahraniční armády s jediným cílem-navrátit svobodu republice. V Británii byl přeřazen k 311.čs.bombardovací peruti. Operačně létal od léta 1940. Ovšem osudným se mu stal málem 17.červenec 1941, kdy byl jeho letoun sestřelen.
V německém zajetí byl jedním z největších bad boys kvůli své zde v táboře vydobyté pověsti útěkáře. V dubnu 1945 se dočkal osvobození a po kapitulaci Německa se vrátil zpět do vlasti. Zde pokračoval ve své letecké činnosti u poválečného československého letectva.
Ovšem přišel únor 1948. Od letectva byl coby zápaďák vyhozen (dalším důvodem mohlo být, že měl manželku Angličanku). V květnu 1948 byl zatčen a odsouzen ke třem letům těžkého žaláře. Důvodem se stalo, že údajně nenahlásil plánovaný útěk svých kamarádů do zahraničí. Měl údajně jít za hranice s nimi.
Po roce vězení se mu podařilo utéci z trestaneckého pracovního tábora v Dolním Jiřetíně do americké okupační zóny v Německu. Opět vstoupil do řad RAF, kde sloužil pět let. Později pracoval v moderním elektronickém odvětví a o víkendech připravoval budoucí piloty RAF na větroních.
Do důchodu odešel až v úctihodných 66 letech.
Zemřel 14.října 2009. Čest jeho památce....

Edit pospec-koho by tato osobnost našeho zahraničního odboje zaujala a chtěl by se dozvědět více, tak musím říci, že roku 2008 vydalo nakladatelství Naše vojsko knihu Útěkář Otakar Černý, plukovník letectva v záloze. Jeden český osud na pozadí dvou totalitních režimů. Kniha obsahuje 425 unikátních fotografií a čerpá z archivních materiálů.
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

pospec

• Lieutenant-colonel
    • Pospec-blog
« Odpověď #16 kdy: Leden 06, 2010, 07:35:12 »
Jen jsem se chtěl optat,zda někdo blížeji osvětlil osudy zahraničních vojáků po válce a zda je někde možnost zjistit,kdo měl štěstí a kdo naopak ne....
Vím, že od tohoto dotazu utekla spousta času a byl už několikrát zodpovězen. Přesto i tak....
Železný kříž-zkus  se poohlédnout po knize od Zdenka Těšinského Zapomenutí muži 1948-1989. Jedná se o poválečné osudy jednotlivých letců, co bojovali na Západě. Měla by vycházet do 160kč a špatná investice to není.

pospec

• Lieutenant-colonel
    • Pospec-blog
« Odpověď #17 kdy: Leden 08, 2010, 08:21:00 »
Je to k našim letcům. Tak proč to zde nezveřejnit??
Na žádost Ladislava Sitenského napsal Františk Hrubín tuto báseň k poctě našim válečným letcům:
     Vy živí, buďte pozdraveni
     vy mrtví, žijte ve zpěvu
     motorů zdvíhajících naše druhy
     k oblakům, nad ně, kde už není
     nic než vzduch, modrojasný vzduch -
     vy mrtví, bratři hvězd a duhy!

A pro poslední zachvění
     vašeho srdce, pro poslední závrať,
     jež zastřela vám ohnivými křídly
     zem žíznící jen po vykoupení
     z běsnící války, pro poslední
     váš vzdech, jímž nabrali jste smrt,
     vy stateční, když my se chvěli před ní
     pro její slávu - nezapomenem!

Je mír a hukot strojů na obloze
     zářivě splývá s písní domova -
     vy živí, buďte pozdraveni,
     vy mrtví, vy té písni žijte
     po hvězdné noci, jitra nachová,
     nichž dožily se naše děti,
     vy mrtví žijte ve zpěvu
     motorů zdvíhajících naše druhy
     k oblakům, nad ně, kde už není
     nic než vzduch, modrojasný vzduch -
     vy mrtví, bratři hvězd duhy!
Zdroj:ceskosloventiletci.wz.cz

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #18 kdy: Leden 11, 2010, 01:19:25 »
O Guinea Pig Clubu jsem psal záměrně, jelikož se s ním můžeme setkat i ve filmu Nebeští Jezdci. Problém popálení, obzvláště z kraje války, kdy Hurricany poměrně často "chytly" byl to pro letce problém opravdu dost "žhavý". Strejda gůgl je na tento název poměrně skoupý, nicméně jsem našel pravidla klubu, samozřejmě že v angličtině. Protože předpokládám, že ji většina z vás ovládá nepovažoval jsem za nutné je do svého článku dodávat.Nicméně zde je link.
Sláma
http://www.historylearningsite.co.uk/guinea_pig_club.htm

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #19 kdy: Únor 01, 2010, 10:57:46 »
  V hodnocení Bitvy o Británii jsem byl poměrně střídmý. Není nutné z mé strany sem dávat množství tabulek,které se dají najít poměrně snadno napříč internetem nebo z knih.Snad to nikomu nevadí.
Tématu se budu věnovat takto i nadále. Chtěl bych, aby byl pro mladší kolegy pouze jakýmsi prvním impulsem k dalšímu poznání historie. Nekladu si za cíl být úplně vyčerpávající v historických datech. To ostatně již udělali jiní, mnohem fundovanější autoři....
Sláma :)

pospec

• Lieutenant-colonel
    • Pospec-blog
« Odpověď #20 kdy: Únor 03, 2010, 09:54:23 »
  V hodnocení Bitvy o Británii jsem byl poměrně střídmý. Není nutné z mé strany sem dávat množství tabulek,které se dají najít poměrně snadno napříč internetem nebo z knih.Snad to nikomu nevadí.
Tématu se budu věnovat takto i nadále. Chtěl bych,aby byl pro mladší kolegy pouze jakýmsi prvním impulsem k dalšímu poznání historie. Nekladu ski za cíl být úplně vyčerpávající v historických datech.To ostatně již udělali jiní,mnohem fundovanější autoři....
Když tak si tam hoď tu moji tabulku. Já ju potom smažu.....OK Sláma?? Aspoň někteří budou vědět o co gou.... ;)
Nejúspěšnější čs.stíhači v bitvě o Británii
pořadí  hodnost          jméno         peruť    jisté sestřely   pravděpodobné  poškození
1.       sgt.       Josef František       303.        17                       1                -
2.       P/O         Emil Fechtner        310.        4                        1                1
3.       Sgt.        Bohumír Furst        310.        3                        1                -
4.-5.   Sgt.        Eduard Prchal        310.        2,5                      -                -
4.-5.   P/O         Stanislav Fejfar     310.        2,5                      -                -
6.       Sgt.        Stanislav Plzák        19.        2,25                    -                -
7.       P/O         František Doležal    310.        2                        1                -
8.       P/O         Karel Mrázek           46.        2                         -               1
9.-10. Sgt.        Josef Koukal           310.        2                        -                -
9.-10. P/O         Vilém Goth             310.        2                        -                -
Zdroj:Bitva o Británii

pospec

• Lieutenant-colonel
    • Pospec-blog
« Odpověď #21 kdy: Únor 03, 2010, 07:24:47 »
Při brouzdání internetem jsem narazil na tohle:
Citace
Krátce po půlnoci na 15. května 1942 se v Severním moři potopil britský křižník HMS Trinidad. Na jeho palubě zahynuli čtyři čs. letci: rt. Jan Ferák, rt. Josef Návesník, rt. Bohuslav Zikmund a čet. Vratislav Laštovička.
Nemáte, Sláma, k tomu něco víc?
Díky, Sahidko ;)

Sahidko

• Lieutenant-colonel
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
« Odpověď #22 kdy: Únor 03, 2010, 08:04:43 »
29. marca 1942 sa krížnik Trinidad doprevádzaný torpédoborcami Fury a Eclipse stretla v súboji s nemeckými torpédoborcami Z 24, Z 25, Z 26. Posledný menovaný bol britskou delostreľbou ťažko poškodený. Trinidad teda vypálil torpéda, aby súboj ukončil. Jedno však z neznámych príčin opísalo kruh a zasiahlo samotný krížnik, ktorý utrpel ťažké poškodenia strojovne. Podarilo sa mu doplávať do zálivu Kola, v tunajších primitívnych podmienkach sa však nedal opraviť.
Koncom apríla 1942 vyplával z Murmanska konvoj QP-11 doprevádzaný krížnikom Edinburgh (ten predtým priniesol materiál potrebný na opravu poškodeného Trinidadu), 6 torpédoborcami a 4 korvetami. 30. apríla bol Edinburgh torpédovaný nemeckou ponorkou U 456 a utrpel ťažké poškodenia a preto sa v doprovodu 2 britských a 2 sovietskych torpédoborcov vydal na pomalú plavbu späť do zálivu Kola. Nemecké velenie zatiaľ vyslalo proti oslabenej ochrane konvoja 3 svoje torpédoborce (Z 7, Z 24, Z 25). Tým sa však napriek početnej prevahe nepodarilo narobiť veľa škôd a preto dostali za úlohu doraziť aspoň poškodený Edinburgh. Ten však napriek svojim poškodeniam dokázal smrteľne poškodiť torpédoborec Z 7. Zásah ďalšieho torpéda zo Z 24 (tentokrát na opačnej strane) však znamenal pre krížnik koniec. Ranu z milosti mu uštedril torpédoborec Foresight. Na palube krížniku zahynul plukovník Josef Berounský. Ďalších 7 československých pilotov bolo záchrannými loďami prepravených späť do Murmanska.
13. mája 1942 sa vydal na spiatočnú plavbu provizórne opravený krížnik Trinidad spolu so 4 torpédoborcami blízkeho a 2 ťažkými + 2 ľahkými krížnikmi vzdialeného krytia. Hneď nasledujúci deň však prišiel nálet nemeckých Ju 88 a 2 zásahy bombami vyvolali nezvládnuteľný požiar, kvôli ktorému musel byť krížnik opustený. Zahynulo množstvo mužov, ktorí prežili potopenie Edinburghu medzi nimi aj ďalší 4 naši letci : rt. Jan Ferák, rt. Josef Návesník, rt. Bohuslav Zikmund a čet. Vratislav Laštovička.
The only easy day was yesterday.

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #23 kdy: Únor 03, 2010, 10:05:12 »
Chlapci, pokud dovolíte, odpovím ve dou odpovědích, aby se to nepletlo.
Poprvé. Sahidko díky. Chlapci, ale jelikož uvedená událost se stala v roce 1942 a já se teď patlám ještě v roce 1940, jestli Bitva o Británii již skončila nebo ne, teď v této době bych já o Trinidadu jistojistě nepsal. Trochu jste mne předběhli, ale nevadí. Až se k tomuto tématu dostanu, odkáži se již na tento topic.
Sláma

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #24 kdy: Únor 03, 2010, 10:20:38 »
to Pospec:
Nesmíš se na mne zlobit, ale tvou tabulku tam nechci. Neber to osobně, ale podle mého "bádání" jsem také odpůrce tabulek. Britové do svých archívů neradi pouštějí. Naši pamětnící venkoncem již nejsou mezi námi a jejich potvrzené údaje v Letových denících /Pilot Book/, mnohdy nelze dohledat. Britové z války mnohdy potvrdili sestřely, ale dlouho po válce bylo prokázáno, že uvedený letoun, jež měl být sestřelen, nakonec poškozen doletěl na mateřské letiště.
Tím nechci nikomu ubírat jím počet sestřelených letounů.
Ale - jsou mnohé nesrovnalosti: Českosloslovenští piloti údajně v Bitvě o Británii měli sestřelit celkem (u všech perutí)  56 letounů jistě. Z toho jen 310. peruti bylo přiznámo 40 a 1/2 sestřelu. A Josefu Františkovi plných 17 sestřelů jistě!! Pokud budeš se mnou počítat, nějak to nevychází... A kde je chyba? Nevím.
A na závěr: Tebou uvedená tabulka je u mne v  držení v knize Z.Šmoldase z roku 1987. Pokud ji někdo uvedl na internet, jenom ji otrocky opsal. Nesouhlasí se skutečnostmi. J.Rajlich například uvádí u B.Fürsta potvrzené 4 sestřely. A navíc, v té době P/O F.Doležal nebojoval v bitvě u 310.československé, ale u 19. britské peruti na spitfirech. Britové končí Bitvu dnem 31.10.1940, ale Němci o něco později. A počátkem listopadu probíhaly dost velké souboje, o kterých budu hnedle psát. Jen co bude trochu času. A tak, kolik opravdu bylo sestřeleno letounů Luftwaffe v Bitvě? Hledisek hodnocení je mnoho a jsou různorodá. A tak bych mohl pokračovat dále a dále....
Proto jsem na začátku chtěl být zdrženlivý a nehodnotit podle tabulek extraligy...

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #25 kdy: Únor 03, 2010, 10:43:27 »
V každém případě vám ale chlapci stejně musím poděkovat, zároveň s vyplněním okénka v mém Modrém životě.... :)
Úkol byl splněn!! Začali jste bádat o československých vojácích v boji proti fašismu....
A za to zasloužíte jen a jen pochválit!! :D
Sláma

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #26 kdy: Únor 04, 2010, 08:06:45 »
Jak ošidné může být sledování sestřelů a tabulek dokazuje případ P/O Františka Korduly.
Dne 5.listopadu 1940 se zúčastnil souboje se svou 17. stíhací perutí RAF.  Nad pobřežím Norfolku, na hlídce, atakoval z poměrně velké dálky, to znamená že střílel, na Dornier Do-17 Z.  Jelikož si vůbec nebyl jist, zda letoun vůbec zasáhl, nevznesl žádný nárok na sestřel. Pravdou  ovšem  je, že uvedený německý letoun zasažen byl a  havaroval nedaleko od své základny v belgických Antwerpách. Letoun byl poškozen a musel být opravován. Jelikož Dornier  nepřistál na svém letišti, klasifikace sestřelu je zde splněna. Ale vítězný střelec ani netušil, že byl úspěšný a tento úspěch zjistili až historikové.
Zdroj: Volně podle J.Rajlicha.

pospec

• Lieutenant-colonel
    • Pospec-blog
« Odpověď #27 kdy: Únor 05, 2010, 03:27:54 »
to Pospec:
Nesmíš se na mne zlobit, ale tvou tabulku tam nechci. Neber to osobně, ale podle mého "bádání" jsem také odpůrce tabulek. Britové do svých archívů neradi pouštějí. Naši pamětnící venkoncem již nejsou mezi námi a jejich potvrzené údaje v Letových denících /Pilot Book/, mnohdy nelze dohledat. Britové z války mnohdy potvrdili sestřely, ale dlouho po válce bylo prokázáno, že uvedený letoun, jež měl být sestřelen, nakonec poškozen doletěl na mateřské letiště.
Tím nechci nikomu ubírat jím počet sestřelených letounů.
Jj. V pořádku. Nechtěl jsem vnucovat. Bude aspoň tady.

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #28 kdy: Únor 08, 2010, 11:15:46 »
Italové nad Londýnem
toto téma jsem zde umístil proto, že proti Italům bojoval i náš Karel Mrázek. Epizoda je to zajímavá, nicméně se různé historické údaje velice liší. V sekci Čs.Letci najdete možná jiné údaje, než v uvedeném linku, ale ač jsem se snažil sebevíce, nic lepšího jsem v češtině nenašel. A italsky bohužel ještě neumím....
http://cs.wikipedia.org/wiki/Corpo_Aereo_Italiano
Sláma  :D

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #29 kdy: Únor 14, 2010, 04:32:08 »
Protože máte rádi tabulky,našel jsem pro vás v anglickém originále knihy The Battle of Britain, M.J. Bowyer.London 1990,
seznam letišť, ze kterých startovaly letouny RAF k soubojům 15.září 1940.
    72 Squadron   Biggin Hill        Spitfire
    92 Squadron   Biggin Hill        Spitfire
   229 Squadron   Northolt         Hurricane
   303 Squadron   Northolt         Hurricane     (Polish)
   253 Squadron   Kenley           Hurricane
   501 Squadron   Kenley           Hurricane
    17 Squadron   Debden           Hurricane
    73 Squadron   Debden           Hurricane
   504 Squadron   Hendon          Hurricane
   257 Squadron   Martlesham     Hurricane
   603 Squadron   Hornchurch     Spitfire
   609 Squadron   Warmwell        Spitfire
    41 Squadron   Hornchurch     Spitfire
   242 Squadron   Duxford          Hurricane
   302 Squadron   Duxford          Hurricane     (Polish)
   310 Squadron   Duxford          Hurricane     (Czech)
    19 Squadron   Duxford           Spitfire
   611 Squadron   Digby             Spitfire
   249 Squadron   North Weald    Hurricane
    46 Squadron    Stapleford      Hurricane
      1. Squadron   Northolt         Hurricane   
   605 Squadron    Croydon         Hurricane
    66 Squadron   Gravesend       Spitfire