Autor Téma: Češi v SS  (Přečteno 29841 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Velkej_Ajiiiiik

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 2
Češi v SS
« kdy: Prosinec 12, 2009, 05:59:35 »
Ahoj, chci se zeptat, bojovali nějací Češi v SS? Pokud ano, prosil bych ještě, jestli byste napsali, v jaké divizi. Díky moc :)
Smrt komunismu!

Peter Steindl

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 790
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2009
Re: Češi v SS
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 13, 2009, 09:39:43 »
Napadá mě jenom syn ministra Emanuela Moravce Igor. Ten ale nebojoval v žádné divizi, byl příslušníkem bojové skupiny Hauser a bojoval ve Východním Prusku. Tato jednotka byla vytvořena z 6. SS výcvikového a náhradního praporu, který byl původně dislokován ve výcvikovém prostoru Wandern, dnešní západní Polsko.
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

Bambi

 • Rudá armáda - RKKA
 • подполковник - Podpolkovnik
 • Příspěvků: 1018
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.  Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. září 2008
Re: Češi v SS
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 14, 2009, 11:42:55 »
Pokud vím, uvažovalo se o postavení a nasazení SS-Svatováclavské roty, složené z Čechů........ovšem jaksi chyběli dobrovolníci, bylo jich jen nějaké směšné množství.
"пуля дура, штык молодěц!!!"

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Češi v SS
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 14, 2009, 02:05:56 »
V 18 -20 letech je člověk ještě pitomeček/bez urážky pro mladší/ v politické orientaci...když bude otec vzorný straník,matka bude milovat fůrrera a všude okolo tebe budou vzývat Adolfa Hitlera ,tak proč bys nešel k SS,elitě ,která položí život za vlast...Každý má rád svoji vlast a bránit ji hlavně v německu byla čest...Je zajímavé ,že v SS byli většinou kluci z venkova a málo důstojníků mělo urozený původ...Takže já kladu za vinu to veškeré svinstvo tehdejší dospělé populaci i když většinu prováděli vlastně ještě kluci,sice již zodpovědní,ale.......Proto bych neodsuzoval někoho,kdo byl u SS,ale co prováděl....dneska je každý chytrý....

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Češi v SS
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 14, 2009, 02:41:59 »
Ja našel u báby v albu fotek nějakého mladého chlapíka v uniformě SS. Nevim (a ani bába neví) co je to zač. Rodina z té strany pochází odněkud ze Slezska a tam to bylo divoké. Nevim, možná to je čech, ale spiš nějaký slezský němec. Taky to mohl byt jenom nějaký nápadník (nějaké slečny z rodiny).
Celkem mě to ale udivilo.
Co si ale autor myslí pod pojmem Češi ? Pokud tam zahrnuje české němce (co klidně muže) nebo s německými předky (většina českého obyvatelstva, zvlášť na moravě), tak v SS bylo dost čechů. Pokud ale myslí čechy (což od třicetileté války neexistuje) tak nejspíš ne.
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Bambi

 • Rudá armáda - RKKA
 • подполковник - Podpolkovnik
 • Příspěvků: 1018
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.  Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. září 2008
Re: Češi v SS
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 14, 2009, 03:10:31 »
Nábor do Svatováclavské dobrovolnické roty začal až 5. března 1945, v době květnového povstání měla 77 členů, kteří měli za sebou jen pár pořadových a jiných cvičení, povstalci šli najisto. Rota cvičila v prostoru ve vsi Čeperce u Unhoště a zde byli všichni její členové zatčeni.
"пуля дура, штык молодěц!!!"

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Češi v SS
« Odpověď #6 kdy: Květen 17, 2010, 07:07:49 »
Svatováclavská rota, aneb Češi v SS
Když 15.března 1939 obsadilo Německo zbytek českého a moravského území, tak bylo několik zájemců o vstup do SS. Přestože jiných evropských dobrovolnických jednotek bylo vytvořeno dost, jako francouzské, norské, belgické a ruské dobrovolnické jednotky, tak k českým dobrovolnickým jednotkám se Němci snažili vyhnout a bylo jasné, že o něčem podobném neuvažují. Hitler totiž měl v paměti dost dobře uloženou skutečnost, že hodně Čechů dezertovalo z rakouských jednotek k nepříteli. Samotný Hitler se o tomto zmínil takto:
Naučit národ vládnout zbraněmi znamená dát mu patřičné vzdělání v tomto směru. Kdyby staří Římané nerekrutovali Germány do své armády, tak ti by nikdy neměli možnost stát se skutečnými vojáky a nakonec zničit své původní učitele ... Musíme proto říci kategorické NE na české aspirace na vytvoření národní armády, i kdyby mělo jít jen o zárodek armády. Češi jsou servilní pokud jsou neozbrojení, ale stávají se nebezpečně arogantními když je jim povoleno nosit uniformu. Během dvaceti let nezávislého Československa jsme měli spoustu příležitostí se o tom přesvědčit.


Když začalo Německu na přelomu let 44/45 téct již velmi citelně do bot, když jejich průmysl byl zdevastován a německé jednotky ustupovaly na všech frontách, tak se v březnu 1945 opět objevil návrh s českou dobrovolnickou jednotkou SS. na začátku roku 1945 dal K. H. Frank souhlas, aby i z českých dobrovolníků byla vytvořena jednotka, tím vznikla tzv. Dobrovolnická svatováclavská rota. Ta by podléhala pravomoci SS Brigadeführera Vosse, cvičil ji ovšem Wehrmacht (německá branná moc). Výcvik na starosti poručík Wehrmachtu Beywl. Ten svým svěřencům předával bohaté zkušenosti z války. Velitelem byl Čech Eduard Chalupa.

Počítalo se s vytvořením brigády o 1000 mužích, ovšem přihlásilo se pouhých 77 mužů, jež byly k počátku května 1945. K 5.květnu se jednotka nachází ve vsi Čeperce u Unhoště v místním hotelu. Výcvik probíhá s puškami a bodáky, nejtěžší zbraní, jakou disponují je propůjčený kulomet MG. Místo uniforem a převlečníků SS dostala jednotka tmavomodré tepláky a bundy na zip. Z výstroje SS zbyly jen maskovací haleny a vysoké boty.

V době vypuknutí povstání v Čechách a na Moravě 5.května nemají vojáci ani dokončený základní výcvik. Jednotka se snaží utéci, když zjistí, že se k nim blíží čeští partyzáni z Kladenska a postupující Rudá armáda. V době pražského povstání visí místo hákového kříže na stěžni bílý prapor a všichni čeští příslušníci SS sedí u rádia.

V té době se zjevně rozhodnout utéci, protože vědí co je čeká, když je povstalci najdou v uniformách německé branné moci. Ovšem pozdě. Rotě nezbývalo nic víc než se vzdát. Zadržení členové útvaru, včetně velitele Eduarda Chalupy skončili v internačním táboře v Unhošti. Pár jednotlivcům se údajně podařilo před zajetím uprchnout do místních lesů. Údajně v krátké přestřelce jich několik zahyne. Zbytek roty, jež se vzdal, skončil v internačním táboře v Unhošti. Včetně velitele Eduarda Chalupy.

Sen Němců a protektorátní vlády o české jednotce u Waffen SS pojmenované St. Vencl (Svatý Václav) skončil....
 

Prohlášení ke Svatováclavské jednotce (rotě) - prohlášení pronesl MuDr František Teuner, bývalý vlajkař, člen Kuratoria pro výchovu mládeže :
„Kamarádi, válka rozhodující o bytí či nebytí evropských národů dostupuje nejvyššího vrcholu. Německý voják a spolu s nim mnoho desetitisíců dobrovolníků různých evropských národů, stojí dnes v těžkém obranném boji. Nebojují jen za záchranu a trvání vlastních národů, ale společně za život celého evropského společenství, do kterého také náš národ náleží svou slavnou tisíciletou historií. Česká mládež již téměř 3 roky svou prací a jednáním ukazuje, jak mnoho ji záleží na vítězství Říše a Evropy, jež zajistí také budoucnost našeho národa. Mnoho kamarádů se však nechce spokojiti jen tímto postojem a vyslovují opětovné přání, aby také se zbrani v ruce pomáhali chránit vlast, trvání a budoucnost českého národa. Ve svatováclavské idei vidí tito mladí ušlechtilou tradici českého vojáctví, božího bojovnictví a ve svatém Václavu příklad vznešeného bojovníka, který osobní statečnosti ukazoval nám vždy převahu nad hmotou a svou duchovní sílu nadřadil již tenkráte přesile fysické. Ti, kteří si přejí uchopit zbraň v této válce, ví, jak tento se svými spojenci jedná a co za osud také připravuje pro náš národ, kdyby jeho východní hordy rozbořily pevnou baštu evropanství - obranu Velkoněmecké Říše. Nejmladší vývoj v těchto národech a státech, které se octly pod bolševickou hrůzou ukázal, že bolševický režim nejenom nemilosrdně odstraňuje své politické protivníky ale především ničí a rozleptává národní podstatu každého národa, vraždí systematicky nejcennější jeho vedoucí vrstvu, zabíjí přímo v duši člověka vrozenou evropskou velkomyslnost, šlape v prach lásku k Bohu i k lidem, ničí víru v božský řád světa, v jeho zákonitost a spravedlnost a rozvrací veškeré zákony národní evropské vyšší rasové pospolitosti.

Dílem bolševismu je robot, zbavený své lidské hodnoty, robot, který nezaslouží jména evropský člověk. Jestliže snad někteří naši lidé ještě nemají pravou představu o bolševismu, pak by si tuto v krátké době udělali, až by bolševismus pronikl do Čech a Moravy a obsazoval naše drahé země. Pak by všichni naši lidé byli fanatickými protivníky tohoto moru.

Jestliže tedy nechceme zůstat bezbrannými tváří v tvář bolševické příšeře, pak proti asijskému robotu, zbavenému lidské tvářnosti i oné vládě, kterou nám věčně dodává tradice národní, náboženská, umělecká a vůbec duchovní, musíme postavit vedle své práce také bojovníka s jehož zbraní září znamení spásy. Proti lavinovitě se řítící příšeře stmelené ze strojů, z kovu, krve a bídy může Evropa a každý člověk zrozený pod jejím nebem postavit jen bojovníka a jeho rytířský štít ducha, který ví, zač bojuje. Jen takový duch a takový bojovník a takové stmelení všech uvědomělých Evropanů je schopno odolat a také odolá přívalu moderního Džingischána.

Pro ty české jednotlivce, uvědomělé kamarády z řad naši mládeže, pro ty české chlapce, kteří znají velikost nebezpečí a jsou si vědomi povinnosti vůči svému národu, pro ty byla povolena německým státním ministrem Svatováclavská dobrovolnická rota, jež má sdružit české dobrovolníky k ochraně národa i vlasti k boji na území Čech a Moravy proti bolševickému nepříteli. Ti, kteří opravdu dobrovolně a bez jakéhokoliv nátlaku i nucení budou se chtít postavit do řad svatováclavské roty, pro ty pak platí příkaz nejvyšší osobní statečnosti, vůle k nasazeni a odvahy k sebeobětování pro národ a vlast. To jsou vojácké ctnosti, které si musí každý dobrovolník přinést s sebou.
Každý opravdový Čech, který má odvahu k boji a kterému budoucí život národa leží na srdci, přijme tuto zprávu se srdcem naplněným radostí a hrdostí.
Vy všichni, kamarádi, kteří jste žhavými vlastenci a kteří chcete pro vlast vše obětovat, hlaste se do Dobrovolnické svatováclavské roty. Pamatujte, že nic není čestnějšího a nic vyššího, než oběť, kterou přinesete přítomností svého národa i jeho krásnější budoucností ve světě, který se zrodí z utrpení a hrůz této velké války.
Věříme, že Všemohoucí Bůh je s námi a nedá zahynouti nám ni budoucím."
Ke konci by se mohl zveřejnit výrok Emanuela Moravce, jež poslal na adresu této jednotky:
„Svatováclavská rota? To nic není! Potřebujeme vlastní jednotky SS.“


Zdroje:
fronta.cz
svedomi.cz
lovecpokladu.cz
vojna.net
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

jugen

 • Wehrmacht
  Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 536
Re: Češi v SS
« Odpověď #7 kdy: Listopad 13, 2010, 09:54:03 »
Ja by som prispel tiež niečim a to že môjho deda brat čo bol Čech tak  bol u SS.
Keď som bol menší tak my hovoril ako musel zo svojim tankom jazdiť po rozbahnených cestách a jesť zamrznutú polievku...
Údajne bojoval pri dákom Majkopu či ako sa to volalo a ešte rozprával že bol v roku 1944 v obkľúčení kde ho zajali.
Mohli by ste mi poradiť v akej jednotke bojoval keďže už zomrel nemôžem sa ho to spítať a rodina o tom moc nehovorí. som si preštudoval všetky Divízie SS a najviac to ukazuje na Wikinga !!!
Ale ďakujem za vašu ochotu ;)

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: Češi v SS
« Odpověď #8 kdy: Listopad 14, 2010, 01:52:36 »
Co je na tom divného, že někdo byl v SS. Tehdy se to bralo jinak. Dnes s odstupem času a znalostmi souvislostí, jsme moc moudří a  zastáváme stanovisko, že do SS by jsme nikdy nevstoupili nebo nešli dělat kápo do lágru. Jenže tehdy žili v té jejich době a všechno viděli z přítomnosti a ta se jevila poněkud jinak než teď po 70 letech.
Taky jsem se kdysi divila, že Hitler nenasadil Čechy do armády, ale bylo to z důvodu, že jim nevěřil. Tak klíďo píďo přečkali pěkně válku za pecí. V konečném důsledku to bylo pro ně dobré rozhodnutí.
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

mbbb

 • ČSR
 • Štábní kapitán
 • Příspěvků: 496
  • Finanční stráž
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 28. září 2008
Re: Češi v SS
« Odpověď #9 kdy: Listopad 15, 2010, 08:11:20 »
tohle jest jedno velké klišé a naprosté zjednodušování celého, či spíše překrucování:
Co je na tom divného, že někdo byl v SS. Tehdy se to bralo jinak. Dnes s odstupem času a znalostmi souvislostí, jsme moc moudří a  zastáváme stanovisko, že do SS by jsme nikdy nevstoupili nebo nešli dělat kápo do lágru. Jenže tehdy žili v té jejich době a všechno viděli z přítomnosti a ta se jevila poněkud jinak než teď po 70 letech.
Taky jsem se kdysi divila, že Hitler nenasadil Čechy do armády, ale bylo to z důvodu, že jim nevěřil. Tak klíďo píďo přečkali pěkně válku za pecí. V konečném důsledku to bylo pro ně dobré rozhodnutí.

Myslíš, že ti, kdo dobrovolně vstupovali do SS mysleli, že vstupují do armády spásy? Nebo, že Češi přečkali válku klidně za pecí?
Já to tak jednoduše rozhodně nevidím.

Georg.Binder

 • Host
Re: Češi v SS
« Odpověď #10 kdy: Listopad 04, 2012, 06:04:06 »
Je tedy možné,že Čech(český táta i máma) mohl být v SS?Díky za odpověď.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Češi v SS
« Odpověď #11 kdy: Listopad 05, 2012, 04:59:30 »
Možné to je - případy, kdy se Češi v odtrženém pohraničí přihlásili k německé národnosti, (obvykle proto, aby měli „pojištěné“ vlastnictví své půdy), ale když byli odvedeni případně k wehrmachtu, tak si najednou uvědomili, že jsou Češi a žádali o navrácení české národnosti. To se pak řešilo různě. Někoho prostě poslali domů, jiné převelili k RAD a u některých ani tohle nebyla překážka pro službu v německé armádě a prostě se na to nekoukalo.

Jinak citace Peter S.

Takže pokud se po 38. přihlásil k německé národnosti, bylo normální, že byl německou brannou mocí odveden. Čili je rovněž možné, že se mohl takový Čech dostat do SS, jinak jak ji nazývám evropské armády (zahrnovala Seveřany, Francouze, Vlámy, Dány, Rusy, Španěly a jiné).....
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Češi v SS
« Odpověď #12 kdy: Listopad 05, 2012, 08:02:12 »
čistě teoreticky bych sem zahrnul i němce z hlučínska - v okolí místním lidem pořád říkají Prajsové (prajs=prus). V těhto vesnicích žili v drtivé většině němci, když byla republika zabraná, vztahovala se na ně branná povinnost. Spousta lidí se takhle dostala na Východní frontu a jinam. V roce 45 ale nebyli tito lidé deportováni do německa (i když bojovali na frontě a hlásili se k německé národnosti), ale počeštěni (!). Nedobrovolně jim byla poslovanštěna jména (křestní) a nikdo je víc neřešil. Pořád žijí lidé kteří pobírají vojenský důchod pro německé válečné veterány (tuším že ho pobírali i za komunistů, tak byli hodně při penězích...). Jsou známy případy kdy před válkou byli mladíci odvedeni do československé armády, po zabrání oblasti poláky rovnou do polské armády a po obsazení Polska ještě i do Wehrmachtu. Někteří se taky dali k SS. Ono rozlišit Čechy od Němců nebylo nikdy lehké, záleželo na jednotlivcích, k jakému táboru se přidali (hodně často je měnili dle potřeby - a to po celou historii). Ještě připomenu že i samotní ruští vojáci, kteří nás koncem války osvobozovali měli potíž rozeznat Čecha od Němce - vzhled, kultura je prakticky stejná, jen ta řeč.
Je tedy klidně možné že nějaký váš předek byl ve wehrmachtu, nebo SS - rozhodně to ale mohl být člověk, který se za protektorátu hlásil k české národnosti (!)
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Peterth

 • ČSR
 • Poručík
 • Příspěvků: 242
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. června 2009
Re: Češi v SS
« Odpověď #13 kdy: Listopad 06, 2012, 08:02:13 »
Jen tak na okraj: v 16. SS divizi "RFSS" údajně sloužil také bývalý čs. podplukovník Rudolf Pilfousek, který se hlásil k německé národnosti. Když teď koukám do strejdy Gůgla, vypadá to že o něm je toho docela dosti...

ps. zcela mimo soutěž na zajímavé téma více: ČEŠI VE WEHRMACHTU František Emmert + POD HÁKOVÝM KŘÍŽEM František Weber (3 díly) a odkaz http://www.pametnaroda.cz/index.php/category/detail/id/48/page/1
pokud by si třeba někdo chtěl číst ;) (i když tam nejsou elektrikáři)

Der schwarze Baron

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 9
 • Válka vyřeší všechny problémy
Re: Češi v SS
« Odpověď #14 kdy: Prosinec 27, 2013, 12:32:20 »
Můj prastrýc byl z Karvinska, prakticky celá rodina bydlíme ve Slezsku. Jeho matka zemřela když mu bylo 9 a jeho otec si vzal židovku, kterou můj prastrýc neměl rád. A proto v roce 1943 vstoupil do Waffen-SS a byl přidělen  do 17. tankové divize SS Götz von Berlichingen jako střelec do StuG IV k 17. tankového praporu SS (samohybná děla). Zemřel v červnu 1944 poblíž Carentanu.