Autor Téma: Technika v pražském povstání  (Přečteno 12151 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Mantler

 • Host
Technika v pražském povstání
« kdy: Prosinec 10, 2009, 01:05:06 »
Nějak se mi nepodařilo najít tu toto téma tak jsem založil nové.S kolegou jsme řešily problematiku německé techniky v pražském povstání a napadlo mě že tady by nám mohl někdo osvětlit jak to bylo s nasazením tanků.Na fotkách je vidět spoustaHetzerů,Sturmgeschütz a Grille ale nepodařilo se mi najít fotku kde by byl nějaký tank jako takový tak se ptám jak to s nimi vlastně bylo?

Sláma

 • RAF
 • Group Captain
 • Příspěvků: 1015
Re: Technika v pražském povstání
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 10, 2009, 01:30:25 »
 :)
Mám někdy pocit,že se k nám uživatelé internetu obracejí jako na nějaké historiky. Pokud je tento dojem opravdu takový,nezbývá než panzernetu blahopřát!!!!
 :)
Já se přiznám, že o tom nevím vůbec, ale vůbec NIC.
Sláma

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Technika v pražském povstání
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 10, 2009, 02:23:31 »
Obrněná technika v Pražském povstání
Německá strana

1)Hetzer vyřazený povstalci 8.5. před budovou Městské pojišťovny na Staroměstském náměstí 2)Stug III vyřazený z boje 6.května 1945
Zkopírováno z fronta.cz - ukořistěno povstalci
    * nejméně devět útočných děl StuG III různých verzí (dvě Ausf. C nebo D a šest Ausf. E)
    * několik stíhačů tanků Jagdpanzer 38 (t) Hetzer
    * několik Hetzerů (min. čtyři) verze Starr (s kanónem bez zákluzu), to bylo také jediné bojové nasazení varianty Starr
    * několik samohybných děl Grille
    * prototyp samohybného děla Grille s 30 mm leteckým kanónem MK 103
    * několik starých francouzských tanků Renault AMR-35, Hotchkiss H-39 a Renault FT-17Bojového nasazení se dočkal i prototyp samohybného PL děla Flak 103/38 spárovaný s Grille ausf M 
V jednom filmu o Pražském povstání (nepamatuji si název-ovšem někdy z doby ČSSR) jsem myslím viděl i  tank Panther (či jeho chabou napodobeninu?). O tancích Panther a Tiger v Pražském povstání nic nevím ani se mi nepodařilo dohledat. Němci určitě mohli použit i tanky PZ.IV..
Citace
Pancéřovými pěstmi byly jen v Praze zničeny desítky německých Hetzerů. Další vyřadily z provozu poruchy při překotném útěku Němců nebo jim prostě došlo palivo

Popis útoku povstalců na nezjištěný počet německých obrněnců:
Citace
Hořovický partyzán František Nádvorník ve 13 hodin zasáhl pancéřovou pěstí u vjezdu z Pařížské ulice na Staroměstké náměstí další německý tank a jeho prchající posádku hořovičtí partyzáni postříleli. Následně se další hořovičtí partyzáni Hynek Šlosar, Karel Janeček, Josef Vrba a Bedřich Kůla pokusili zaútočit pancéřovými pěstmi na další tanky projíždějící za husté palby po Staromětském náměstí. Podařilo se jim poškodit obrněné protiletadlové dělo, ovšem všichni čtyři při této akci blízko Husova pomníku padli.1)2cm Flak 38 na podvozku SdKfz 10 na Staroměstkém náměstí 2)Vyřazený Hetzer pózuje za kolonou odsunujících se Němců


Povstalecká strana

1)rekonstruovaný Hetzer do podoby z Pražského povstání 2 Hetzer vybavený kulometem BZ. vzor 26


3)Trojice povstaleckých tanků Hotchkiss H-39 před velitelstvím Bartoš (zřejmě se jedná o pouze tři kusy) 4)Povstalecká ,,sanitka´´
 

Zkopírováno z fronta.cz
  * získali také několik francouzských tanků Renault AMR-35 a Hotchkiss H-39
Dále se bojů v Praze účastnila i technika 1. divize Ruské osvobozenecké armády (ROA), v její výzbroji byly Hetzery a T-34/76

Citace
Při Pražském povstání se Češi zmocnili několika Hetzerů – tanků, které se opravovaly v závodech ČKD v Praze.
Citace
Několik tanků Hetzer bylo povstalci ukořistěno v opravárenských závodech ČKD.
Čili žádná přesná čísla nejsou (zřejmě). Pochybuji, že by si povstalci vedli záznam techniky.....prostě to hned použili. Hetzer s dřevěnou atrapou kanonu používali povstalci při pražském povstání v květnu 1945, když ho ukořistili v opravárenském závodě.V jednom případě upevnili na místo chybějícího kanonu dokonce kulomet.

Citace
Ve Vršovicích byl Pražany upraven i Hetzer, se kterým povstalci vyrazili na pomoc Českému rozhlasu a centru Prahy. Na stíhač tanků namalovali československou vlajku a nápisy ČS. ROZHLAS. Dostali se do kulometné palby německého tanku Panzer IV, ve které zemřelo v "rozhlasovém" obrněnci několik vlastenců. Jejich jména jsou napsána na blatnících vozidla, jež se v expozici Vojenského historického ústavu v Lešanech zachovalo dodnes.
Jiný povstalecký Hetzer zajišťoval obranu strašnického vysílače, který vysílal naléhavé výzvy rozhlasu na pomoc Praze. Obrněnec získal čestné jméno Vysílačka Strašnice.


Povstalecký obrněný vlak
Podobně jako v SNP i při povstání v květnu nahradily obrněné vlaky jiné obrněné prostředky jež povstalcům chyběly. Pražané měli k dispozici několik ukořistěných a improvizovaných obrněných vlaků, které byly nazývány Praha, Moskva,Stalin, Žižka, a jiné...Obránci Prahy s nimi dokonce odstřelovali z kolejí německé posily proudící do Prahy a okolí..
Nejčastější pohon zaručovaly civilní lokomotivy řady 456.0.* Kromě bojů o Prahu byly tyto vlaky nasazeny při obsazování pohraničí kde setrvaly až do listopadu 1945.
Obrněné povstalecké vlaky měli vzory maskování podle vojenských předpisů jaro (ze zelené, žluté a červené barvy)
léto (tmavá a světlá zelená doplněná černou), podzim (zelená, hnědá,černá). Ne každý vlak tzto předpisy dodržoval a podle potřeby ovšem.
Pancéřový vlak ze Smíchova
Obrněné vlaky v revoluční Praze roku 1945 vznikaly především na nádraží a v tehdejší výtopně ve Vršovicích, ale také v Roztokách u Prahy, v Kralupech nad Vltavou, na Smíchově a jiných místech v Praze a kolem ní.
Tam všude se vyzbrojovaly a opravovaly lokomotivy i vozy, nastupovali na ně vojáci a topiči a vyjížděli do bojů v Praze. Povstalci neměli tanky, místo nich posloužily obrněné vlaky, které mohli na nepřítele pálit na některých místech pálit z kulometů i děl ve městě.
Kulometné i dělové vozy bylo možno upravovat i z nákladních vozů na uhlí. Posloužily k tomu materiály, které se daly sehnat v pohodě i na železnici.
Výsadou vršovické výtopny od roku 1927 po dobu téměř třiceti let byly osvědčené lokomotivy řady 456.0. Ty jezdívaly za první republiky po trati Praha-Budějovice. Železničáři jim říkali Krasin podle sovětského ledoborce, co připlul k sev. pólu zachránit ztroskotanou výpravu generála Nobeliho.
Několik Krasinů se objevilo i na Smicově kde jezdily s narychlo improvyzovaným ,,obrněným´´ vlakem....
Pancéřový vlak ,,ŽIŽKA´´
Již 5.května 1945, v den, kdy vypuklo povstání v Praze, jeli němečtí vojáci z Milovic s pancéřovým vlakem směrem na hlavní město. Chtěli proti bojujícím Pražanům zasáhnout. Jejich vlak byl výborně vybaven. Byl stavěn podle podle jednotných frontových plánů platných po roce 1942 a měl jak dělové tak i kulometné vozy.
V jeho středu byla opancéřovaná konzendační lokomotiva řady 52 o výkonu 1 300 kW (asi 1800 koní), která s vlakem mohla jet i rychlostí 80km/hod. v obou směrech. Tyto stroje měnily výfukovou páru v kondenzátoru opět ve vodu pro kotel. Na cestě z Holandska až do Smolenska spotřebovali jenom 1000 litrů vody. 169 takovýchto lokomotiv bylo za války určeno pro provoz na obsazeném území SSSR, kde nebylo dostatek vody, zvláště v zimě. Každá z těchto lokomotiv stála 240.000 marek, čili desetkrát víc než normální lokomotiva řady 52.
Naši železničáři s vojáky tento vlak ukořistili, takže si v Praze nakonec zastřílel na naší straně.Pod jménem Žižka mu připadlo čestná úloha-ochraňoval naše politiky při cestě z Blanska do Prahy. Po válce soužila do 50. let v armádě ČSR. Pak ji předali ČSD, kde ji zbavili pancéřování a jako normální lokomotiva pod označením 555.0177 jezdila jako tahoun osobních vozů. Pak byla předána do Děčína kde ukončila kariéru v n.p. Kovošrot.
Zdroj:Technický atlas ABC
________________________________
*Hvězdičkový údaj pod čarou :)
Lokomotiva 456.0
V letech 1928 až 1932 zakoupily ČSD pro dopravu těžkých vlaků dvojčité tendrové lokomotivy 1´D 2´v počtu 27 kusů. Lokomotivy se velmi osvědčily a sloužily hlavně v okolí Vršovic. Minimálně jedna lokomotiva tohoto typu se zúčastnila pražského povstání, kdy byla součástí obrněného vlaku Smíchov. Více viz: Pancéřový vlak ze Smíchova

To je vše co snad vím. Nevíte někdo více než já?
Zdroje:
ahmp.cz (hlavní zdroj-foto, popisy-rozcestník)
Technické atlasy ABC-60.léta (popisy)
centrum.cz (zdroje foto)
Panzernet.net (určování vozů)
fronta.cz (typy vozů a nasazení)
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Mantler

 • Host
Re: Technika v pražském povstání
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 10, 2009, 03:56:15 »
díky za odpověd,jsem vděčný za každou odpověd která osvětlí tuto problematiku...

Scarfac3

 • US ARMY
 • Corporal
 • Příspěvků: 58
Re: Technika v pražském povstání
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 11, 2009, 02:36:15 »
HETZER "PRAŽAČKA"
Bol ukorystený hneď na začiatku povstania z vlakovej stanice Žižkov spolu s ďalšími 2 hetzermi. Chýbali im dela aj kryty laufov a diera po nich bola neskôr provizorne zakrytá dvoma oceľovými plátmi, v kt. bol otvor pre guľomet. Horný plát mal špeciálne odrezaný roh aby bolo vidieť na priestor pred vozom. Od 6. mája bol nasadený na Žižkově v blízkosti školy na Pražačce, kde sídlila nemecká posádka výcvikoveho praporu Feldherrnhalle. Hetzer tu pomáhal povstaleckej činnosti a jeho veliteľom v tomto období bol Václav Urban. 8. mája 1945 bojoval spolu s 1. čs. revolučnou tankovou jednotkou npor. Neubauera na križovatke U Bulhara neďaleko hlavnej stanice.
9. mája okolo 15:00 sa spolu s 1. čs. revolučnou tankovou jednotkou zúčastnil útoku na objekt továrne na keramické obklady Prastav. Pri tomto útoku ho však poškodila jednotka nemeckých obrnených vozidiel. Poškodenie nebolo vážne, podarilo sa ho sprevádzkovať a zúčastnil sa obsadzovania pohraničných oblastí (tu sa však stopy po ňom končia).
Zdroj : časopis Modelář
Ak som náhodou niečo v češtine napísal zle tak mi skúste odpustiť nakoľo niesom Čech. :)
Charlie don´t surf.
Killing for peace was like fuc*ing for virginity !!

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Technika v pražském povstání
« Odpověď #5 kdy: Červenec 12, 2010, 09:57:03 »
Chtěl bych pouze upozornit fanoušky obrněné techniky z Pražského povstání, že pan Tomáš Jakl vydává knihu věnující se této problematice. Jedná se o knihu Prahou pod pancířem povstalců....
Kniha popisuje pouze povstalecké bojové stroje a obsahuje 216 stran.
Její cena se pohybuje kolem 289kč, což pro slovenské kolegy znamená, že si z kapsy (peněženky) vytáhnou 11,75 euro...
Příspěvek vložen jen jako zajímavost pro zájemce o tuto problematiku...
POSPEC
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Technika v pražském povstání
« Odpověď #6 kdy: Září 14, 2012, 05:06:08 »
Citace
* několik Hetzerů (min. čtyři) verze Starr (s kanónem bez zákluzu), to bylo také jediné bojové nasazení varianty Starr

Našel jsem na jednom fóru dva záběry stíhače tanků Hetzer, o kterém se spekuluje, že se jedná o jeden verze Starr:
http://www.modelforum.cz/download/file.php?id=114938&mode=view
http://www.modelforum.cz/download/file.php?id=114939&mode=view

Další fotky:
http://www.modelforum.cz/download/file.php?id=147654&mode=view Sd.Kfz. 7/2 ustupující z Prahy nad ránem 9.5.1945
http://www.modelforum.cz/download/file.php?id=148742&mode=view Sd.Kfz. 6 ustupující z Prahy 9.května 1945. Jde pravděpodobně o jedny z posledních německých jednotek ve městě

http://www.modelforum.cz/download/file.php?id=151345&mode=view Sd.kfz. 10 DEMAG, Letenské náměstí
http://www.modelforum.cz/download/file.php?id=151346&mode=view Povstalecký Renualt AMR-35
http://www.modelforum.cz/download/file.php?id=213509&mode=view Povstalecký Renualt AMR-35 (2)
http://www.modelforum.cz/download/file.php?id=202974&mode=view Plamenometná verze SdKfz.251 Ruské osvobozenecké armády

http://www.modelforum.cz/download/file.php?id=213157&mode=view Povstalecký obrněný vlak MOSKVA
http://www.modelforum.cz/download/file.php?id=276649&mode=view StuG III - Staroměstské náměstí
http://www.modelforum.cz/download/file.php?id=285636&mode=view Hetzer a Marder II -Staroměstské náměstí
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/