Autor Téma: Kanónová výzbroj německých tanků  (Přečteno 21216 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

sandoslap

• Wehrmacht
    Stabsfeldwebel - podporučík
Re: Kanónová výzbroj německých tanků
« Odpověď #15 kdy: Srpen 08, 2011, 10:27:40 »
To ano, Michael Wittman, tomu se podařilo dosáhnout zaznamenáníhodných úspěchů už na StuG III.
Že máte dřevěnou nohu? Nevadí, nemusíte utíkat, jste li statečný.

Sahidko

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
« Odpověď #16 kdy: Srpen 08, 2011, 10:28:36 »
A možno máte pravdu obaja. Požičiam si časť príspevku o tankoch Panther kolegu Petarb z diskusie o operácii Zitadelle, v ktorom sa zaoberal ich účasťou v bitke pri Kursku:

Citace
O složení jednotek vypovídá např. 1. rota 51. tankového oddílu, ta měla k 1.7.1943 čtyři důstojníky a 190 vojáků a poddůstojníků, velitelem roty byl Rudolf Kohler. – veterán z Polska, Nizozemí, Francie, Řecka a Ruska. Jednotka měla 49% veteránů z 33. tankového pluku, 49% nováčků a 8% mužů z jiných jednotek.

Aj keď celkový súčet nám akosi nedáva sto percent ako ilustrácia to stačí. :)
The only easy day was yesterday.

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
« Odpověď #17 kdy: Srpen 23, 2011, 08:31:05 »
Zeptám se z jiného soudku. Vždycky byl uváděno u tanku PzII, obrněných vozidel SdKfz 231 atd. atd,. atd. jako hlavní výzbroj rychlopalný kanón 2cm KwK 30 či jeho modrnější verze.....tu jsem začal pátrat po tom, jakým způsobem byl tento kanon zásobován střelivem. Neb už z pojmu rychlopalný a z udávané kadence vyplývá, že musel být zásobován ze zásobníku a nikoli střílet po jednotlivých ranách. Pátral jsem pátral a nic nevypátral, a to ani na Panzernetu  ::)

Tak se ptám zda to někdo ví? Viděl bych to tak na 5ti ranný zásobník....
"пуля дура, штык молодěц!!!"

rase

• Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
« Odpověď #18 kdy: Srpen 23, 2011, 10:30:51 »
Jednalo se o 2 cm KwK 30 L/55 (2 cm Kampfwagenkanone 30 L/55) a původně se jednalo o protiletadlový kanón 2 cm Flak 30/38, který dosahoval kadence až 280 ran za minutu. KwK 30 také sloužil jako základ pro 20 mm C/30, který se testoval na některých letounech Heinkel He 112, jako letecká zbraň proti pozemním cílům (zbraň se osvědčila ve Španělské občanské válce, ale pozděj byla zamítnuta - prioritou byly letecké bomby). Modernizované verze Pz.II (verzí J počínaje) byly vybaveny 2 cm KwK 38 L/55 (2 cm Kampfwagenkanone 38 L/55). Pro kanón 2 cm KwK 30 se používaly náboje 20 x 138B v kazetách po deseti nábojích (celkem bylo v tanku 18 zásobníků - tedy 180 nábojů). Rychlost střelby byla 1 rána za 2-5 sekund, papírová kadence 280 ran za minutu.

Náboj 20 x 138B uprostřed

"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
« Odpověď #19 kdy: Srpen 23, 2011, 02:26:37 »
Super, takže desetiranné zásobníky. Děkuji.
"пуля дура, штык молодěц!!!"

Fritz

• Wehrmacht
    Obergefreiter - desátník
  • Motor zvítězil nad koněm, a kanon nad kopím
« Odpověď #20 kdy: Březen 03, 2012, 06:24:28 »
Ahoj, mám dotaz, zajímalo by mě, jak je to s délkou hlavní kanonů KwK 30 a KwK 38? Narazil jsem na údaj, že oba mají délku 55 ráží, ale podle mě to bylo KwK 30/97 a KwK 38/112 ,ale většinou narážím na údaj KwK 30/55 a KwK 38/55. Já si myslím, že platí 97 a 112. Jak je to dopravdy?

Podle mě, kdyby měly stejně dlouhou hlaveň , tedy zminovaných 55 ráží, tak by balistické výkony byly také podobné a v tom případě mi používání KwK 38 místo KwK 30 ztácí smysl, osobně se domnívám, že KwK 38 měl delší hlaven a tím i lepší balistické vlastnosti.

(pokud doplňuješ, používej ikonu "změnit", nezakládej nový příspěvek) *T*
"Motor zvítězil nad koněm, a kanon nad kopím" Heinz Guderian

Sahidko

• Lieutenant-colonel
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
« Odpověď #21 kdy: Březen 09, 2013, 03:10:32 »
Doplním ceny niektorých z uvedených kanónov:

3,7cm KwK L/45: 4.800 Ríšskych mariek
5cm KwK 39 L/60: 5.000 Ríšskych mariek
7,5cm KwK 37 L/24: 8.000 Ríšskych mariek
7,5cm KwK 40 L/48: 13.500 Ríšskych mariek
7,5cm KwK 42 L/70: 12.000 Ríšskych mariek
8,8cm KwK 36 L/56: 18.000 Ríšskych mariek

Mňa osobne zaujalo, že ak sú tieto údaje správne tak kanón montovaný do dlhohlavňových verzií Pzkpfw IV vychádzal drahšie ako ten do Pantheru.

Zdroj: Waffen-Arsenal - Die deutschen Kampfwagen Kanonen 1939/1945
The only easy day was yesterday.

rase

• Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
« Odpověď #22 kdy: Březen 10, 2013, 01:48:39 »
Nejspíš se na ceně odrazla výroba řízená Speerem. Je rozdíl v tom, zda musíte platit dělníky, nebo jen "otroky". V průběhu války taky začaly docházet legovací materiály (ty kvalitnější, které byly drahé) a tak cena nejspíš sla dolů, i co se nákladů na samotné materiály týče.
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
« Odpověď #23 kdy: Březen 10, 2013, 12:09:57 »
Pokud jsou ceny brány ke stejnému roku, tak by se v tom Speerova "politika"o drážet neměla. Pak by by na výrobu všech zbraní byla totiž použita stejně nákladná metoda (otroci atd).
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

tomas129

• Wehrmacht
    Gefreiter - svobodník
  • Věčná sláva první republice, TGM a MRŠ.
    • Obnovme ČSR!
« Odpověď #24 kdy: Červenec 11, 2015, 02:15:13 »
Chtěl bych se zeptat, když jsou ty hodnoty průrazů uváděny na skloněný pancíř o 30° od vertikály, tak abych zjistil průraz při kolmém zásahu (opravdovou tloušťku pancíře), tak si musím všechny hodnoty přepočítat takto?:

hledaná tloušťka = hodnota uvedená při sklonu 30° / sin60°

Protože nevím jak to brát. Buď jsou ty hodnoty průrazu při 30° sklonu brány jako:
a) Hodnota v mm je brána jako délka, kterou náboj prostřelil
b) Hodnota v mm je brána jako tloušťka pancíře, kterou náboj prostřelil, ale ten pancíř byl skloněn (takže je ve skutečnosti tlustší) proto se musí přepočítat.

Co je tedy správně?
První republika (1918 - 1938). Doba, kdy naše 2 národy byly na nejvyšší úrovni a měly největší moc. 5. nejsilnější armáda světa a ekonomika ČSR se dostávala mezi 10 nejvyspělejších ve světě.

Odkaz tohoto státu je třeba si neustále připomínat, neboť dokazuje, že my Češi, Moravané a Slováci máme na víc!

pospec

• Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #25 kdy: Červenec 11, 2015, 02:56:14 »
Rozdíl je patrný, neskloněný pancíř o síle 80mm u Pz.IV Ausf.  H je srovnatelný se skloněnými 45mm u T-34, čili sklon pancíře pod daným úhlem zmenšoval možnost proniknutím i o více než 50%. Záleželo též ovšem na sklonu, síle pancíře a použité ráži proti němu, resp. úsťové rychlost (lajcky řečeno, na tohle jsou zde jiní machři).
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

sandoslap

• Wehrmacht
    Stabsfeldwebel - podporučík
« Odpověď #26 kdy: Červenec 11, 2015, 05:35:13 »
A samozřejmě třeba vzít v potaz i balistickou dráhu střely na vyšší vzdálenosti, kdy čím dále již bude cíl, tím větší výhodu pro něj bude naopak představovat kolmý pancíř, kterým již váš granát nedokáže proniknout pod úhlem 90°. Stručně řečeno, více méně lze prohlásit, že odolnost kolmého pancíře vzrůstá se vzdáleností od zbraně, zatímco pancíř skloněný je schopen vykazovat (velice zjednodušeně řečeno) vzato kol a kolem stejné vlastnosti na vzdálenosti velké, jako malé (na malou vzdálenost projektil ztrácí málo energie, ovšem stojí proti silnější desce, na velkou vzdálenost je deska slabší, ale projektil ztrácí větší množství energie).
A neboť je již z přirozené logiky věcí jednodušší zasáhnout cíl na menší vzdálenost, skloněné pancéřování se jeví jako výhodnější alternativa.

Jinak pokud se mám vrátit zpět k oněm rychlopalným zbraním Pz II, tuším, že ona vysoká kadence zbraně byla skutečně využívána. Kurt Mayer ve svých vzpomínkách (které sice vykazují pár zajímavých nepřesností, ovšem na zcela jiných místech) uvádí, že sledoval se svými muži "šňůry 20 mm projektilů" v souvislosti s přímými bojovými akcemi a údajně i s velice ničivými účinky nejen proti morálce nepřátelské pěchoty, nýbrž i proti její "fyzické" stránce. On jeden osamocený 20 mm projektil nejspíše již ze své podstaty právě velké věci na bojišti nenapáchal.........tedy pokud se vedla střelba po jednotlivých ranách v rozmezí 2-5 sekund, řekl bych že pouze na velké vzdálenosti mimo útok.
Že máte dřevěnou nohu? Nevadí, nemusíte utíkat, jste li statečný.

tomas129

• Wehrmacht
    Gefreiter - svobodník
    • Obnovme ČSR!
« Odpověď #27 kdy: Červenec 12, 2015, 12:10:27 »
Ale proč se uvádějí hodnoty průrazů zrovna pod úhlem 30°? Já bych to do mé hry potřeboval na kolmý dopad, neboť jsem si sklonění pancířů již spočítal a jsou různé..
První republika (1918 - 1938). Doba, kdy naše 2 národy byly na nejvyšší úrovni a měly největší moc. 5. nejsilnější armáda světa a ekonomika ČSR se dostávala mezi 10 nejvyspělejších ve světě.

Odkaz tohoto státu je třeba si neustále připomínat, neboť dokazuje, že my Češi, Moravané a Slováci máme na víc!

NeonMaster

• Rudá armáda - RKKA
  • ст.сержант - Staršij seržant
« Odpověď #28 kdy: Červenec 12, 2015, 08:09:39 »
Zajímavá otázka doufám že ti někdo odpoví.Ale pokud tato stránka http://www.panzerworld.com/relative-armor-calculator počítá správně tak vždy pancíř např. o 100mm je ve 30° zdvojnásobený.
Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku.
(Churchill k Chamberlainovi v House of Commons po podpisu Mnichovské dohody, 1938)

tomas129

• Wehrmacht
    Gefreiter - svobodník
    • Obnovme ČSR!
« Odpověď #29 kdy: Červenec 13, 2015, 01:44:13 »
Já si ty úhly umím přepočítat..děkuji...ale když jsem se díval na internetu na ty penetrace kanónů, tak mi přišly moc velké, na to, že tam byl úhel 30°. I takové T-34/85 podle literatury muselo dojet k Tigrovi na 500 m, aby ho prorazilo. Ale podle tabulek co uvádějí, by Tigra prorazilo už na 1000 metrů a tomu nevěřím. Jakou měl penetraci třeba Tiger I a II a Panther?