Letecká válka nad Hodonínskem7.část
Sovětské letectvo nad HodonínskemKdyž se dostala Rudá armáda ke konci roku 1944 k moravským hranicím, vstoupila v platnost dohoda z Jalty uzavřená mezi SSSR, USA a Británií. Ta vytyčovala hranici styku mezi angloamerickým a sovětským letectvem na linii měst: Štětín-Berlín-Drážďany-Brno-Vídeň-Záhřeb. To potvrdilo, že téměř celý vzdušný prostor Moravy spadal pod sovětskou stranu. Ovšem sovětská strana se zezačátku omezovala jen na průzkumné lety a výsadky osob a zásob pro partyzány.
Poté, co si německé velení skupiny armáda Střed uvědomilo, že Jižní Morava je v dosahu i sovětského letectva, zesílila své letecké jednotky na 120 letadel. Ovšem i to, vzhledem k počtu sovětského letectva, tak i k vlastním nedostatkům zásob PHM a vycvičených pilotů, bylo žalostně málo.
Sovětské letecké síly2.ukrajinský front (J.R.Malinovski)5.letecká armáda (637 letadel)
Rumunský letecký sbor (239 letadel)
4.ukrajinský front (J.J.Petrov)8.letecká armáda
čsl. smíšená letecká divize
(cca. 410 letadel)
V rámci rumunského letectva se nacházely i Ju-87,
jež poměrně dost zasáhly i do bojů roku 1945. Německo-sovětské potyčky nad HodonínemOkolí města Hodonín se od konce roku 1944 měnilo v pevnost. Obranné linie byly budovány převážně kolem řeky Moravy a to až do hloubky 12km. Obrana se budovala podle rozkazu Vůdce:
,,Boj do posledního muže!´´10.února 1945 byla ve městě vyhlášena pracovní povinnost na obranu Říše. V okolí města se začaly objevovat protitankové příkopy, silnice a železnice byly buď zničeny či přehrazeny překážkami.
Válka se opět postupně přibližovala. Na počátku března 1945 se letecká válka vrátila, když 1.března podnikly americké bombardéry nálet na Horní Rakousy (Rakousko). Některý z nich si zřejmě pro nedostatek PHM či poškození ulevil a u Lužic a Čejkovic odhodil bomby. V ten samý den se objevila stíhací letadla Mustang a ostřelovala chodce a automobily na silnici Lužice-Hodonín.
V noci z 31.března na 1.dubna 1945 přeletěl nad Hodonínem sovětský průzkumný letoun Po-2 a za pomoci osvětlovacích raket jeho posádka fotografovala město a okolí.
V průběhu 1.-3.dubna 1945 prošel Hodonínem první průvod uprchlíků ze Slovenska. Nad kolonami uprchlíků létala sovětská letadla-ke štěstí uprchlíků nestřílela. V úterý 3.dubna 1945 byla přes město hnána stáda dobytka, jež stěžovala evakuaci vojenského lazaretu do Moravských Budějovic. Téhož dne večer byl poprvé Hodonín bombardován lehkými bombami, když nezjištěný počet Po-2* bombardoval město bombami o 50-200 kilogramech.
*Po-2 podléhaly 312.noční lehké bombardovací divizi (312.NLBAD) od 5.letecké armády
___________________________________________________________________________
Údaj pod čarou (není to Hodonín ani okolí, ale vztahuje se k německému velení pro Hodonínsko)
V pátek 6.dubna večer kolem 21.47hod. shodilo neznámé letadlo tři bomby na faru v Moravské Nové Vsi, kde bylo německé velitelství. Bomby zabily kaplana Daňka, maďarského vojáka a dalšího Maďara zranila. 2 místní občané byli lehce zraněni. Další bomba dopadla na obytný dům a třetí proletěla střechou hostince U Sečkářů, ale ke štěstí osazenstva neexplodovala. Tlakovými vlnami bylo poškozeno 28 domů.
__________________________________________________________________________
Od sobotní rána 7.dubna byly sovětskými a rumunskými letadla ostřelovány německé kolony v celém okolí Hodonína. Z města se začaly stěhovat úřady (hlavně německé), lazarety a týlové jednotky, jež odvážely z místního cukrovaru i zásoby tabáku. Tyto kolony byly napadány v centru města dvojicí sovětských stíhaček (popis odpovídal zřejmě La-5FN) a ostřelovaly je z palubních zbraní. Večer prolétla nad městem neznámá letadla a shodila letáky, jež v němčině vyzývaly Rakušany, aby se vzdali (mohlo jít i o americká či britská letadla, jež tyto akce prováděla celkem často).
V neděli 8.dubna se nálety opakovaly. Byly zasaženy UP závody, pošta, nádraží a pět obytných domů. V pondělí 9.dubna od rána napadala sovětská letadla celou šíři fronty podél řeky Moravy. V poledne se objevila nad městem sovětská letadla a shodila na centrum 23 bomb. Do boje se pokusil zapojit i německý Flak, ovšem sovětská letadla v pořádku odlétla. Téhož dne německé pěší jednotky vyklidily zbytek Slovenska a sovětské dělostřelectvo se zaměřilo na centrum města. Ve 12.29hod. napadlo město šest sovětských lehkých bombardérů. Další nálet se uskutečnil ve 13.45hod. Byli zabiti čtyři lidé a dalších sedm zraněno. Dva domy byly zničeny a 13 bylo poškozeno.
Sovětské letectvo bylo schopno k 8.4.45 nasadit tato letadla:Jak 1M, Jak 3, Jak 7, Jak 9 (od 6. a 13.gardové stíhací divize, 331.stíhací letecké divize) ,La-5FN a La-7 (od 14.gardové stíhací divize a 279.stíhací divize).
Celkem 216 stíhacích letadel.
Bitevní letectvo bylo tvořeno letadly Il-2 s nosností 400kg bomb (od 4., 7. a 12. gardové letecké divize a 264.bitevní letecké divize.
celkem 190 bitevních letadel.
Z bombardérů šlo o 55 Po-2* (312.NLBAD) a nezjištěný počet středních bombardérů A-20 Boston*.
___________________________________________________________________________
*55 Po-2 Polikarpov a bombardéry A-20 Boston tvořily jedinou výzbroj 5.letecké armády.
___________________________________________________________________________
11.dubna 1945 proletělo nad městem časně z rána sovětské průzkumné letadlo, dvakrát se otočilo a odlétlo jihovýchodním směrem. 12.dubna kolem osmé ranní bombardovala sovětská letadla dnešní Slunečnou ulici a v 8.45hod. zahájilo sovětské letectvo nálet spojený s dělostřeleckou palbou. Sovětská letadla, jež nalétávala po šesticích, bombardovala hlavně jihovýchodní část města, jež byla v listopadu 1944 ušetřena amerického náletu.
Německá obrněná se začala přemisťovat do centra, aby zadržela postupující sovětské pěší jednotky a v 10.30hod. je napadla sovětská letadla. Následovaly je sovětské stíhačky a za nízkého letu ostřelovaly palubními zbraněmi ulice. Ve stejnou dobu vyklidily německé pěší jednotky po dělostřeleckém a leteckém sovětském bombardování hřbitov. Samotný hřbitov dostal 64 zásahů z dělostřeleckých granátů a leteckých bomb. Další nálet začal v 13.45 hod. Po něm opět následovala další dělostřelecká palba.
Mezi 14.00-14.30hod. předcházel útoku poslední letecký nálet bitevních letadel a bubnová dělostřelecká palba. Pozemní jednotky vyrazily do útoku....