Autor Téma: Zoja Kosmoděmjanská  (Přečteno 9556 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

spino

  • Wehrmacht
    Gefreiter - svobodník
  • Příspěvků: 34
Zoja Kosmoděmjanská
« kdy: Listopad 01, 2009, 06:03:09 »
Hrdinka Sovětského svazu.
Narodila se 13. září 1923 ve vsi Osynovije v Tamborské oblasti. V roce 1938, jako studentka 201. moskevské střední školy, vstoupila do Komsomolu. Když začala válka, přihlásila se jako dobrovolnice k rozvědce.
V říjnu 1941 se stala členkou diverzního oddílu při štábu Západního frontu a v listopadu pak byla společně s ostatními vysazena v nepřátelském týlu. Úkolem skupiny, ve které se nacházela i Zoja, bylo podnikat útoky na ubikace nepřítele v okolních vsích. Němcům se podařilo zjistit poslání skupiny a lokalizovat prostor jejího působení. Po několika zátazích unikli pouze tři členové skupiny - Zoja Kosmoděmjanská, Boris Krajinov a Vasilij Klubkov. Při poslední akci měla být partyzánka zajata bez jediného výstřelu, když se pokoušela podpálit německé ubikace. Při střetu s hlídkou si údajně neuvědomila, že nemá automatickou pistoli TT, kterou prý již dříve směnila za revolver s jinou členkou skupiny. To zůstává zahaleno tajemstvím, jisté je pouze, že ve vsi Petriševo byla 29. listopadu 1941 mučena a poté oběšena dívka, která si říkala „Táňa“.
Po osvobození vsi Rudou srmádou 12. ledna 1942 přijela komise, která měla za úkol identifikovat tělo neznámé hrdinky s pomocí skupiny žen, které pohřešovaly dcery v jejím věku, ale žádná z nich ji nepoznala. V únoru 1942 pak v Pravdě vyšel článek, oslavující hrdinství rozvědčice Zoji Kosmoděmjanské, která byla nacisty popravena poté, co odmítla vyzradit své jméno a poslání. Její poslední slova měla znít: „Je nás dvě stě miliónů. Všechny nás nepověsíte. Ať žije soudruh Stalin!“ Následně jí byl jako první ženě vůbec udělen titul Hrdina Sovětského svazu im memoriam.
Když později do vsi přijela znovu komise k identifikaci s jinou skupinou žen, nastal zcela opačný problém – všechny v ní poznávaly svoji dceru. Nejpřesvědčivěji vystupovala matka Zoji Kosmoděmjanské a tak byla přijata verze, že hrdinkou je právě ona. Podle jiných svědectví se však skutečná Zoja Kosmoděmjanskaja vrátila z německého zajetí po válce k matce a ta ji vyhnala. Jelena Senjavskaja z Institutu ruských dějin se domnívá, že partyzánkou Táňou ve skutečnosti mohla být komsomolka Lydija Azolina. Protože Krajinov po nezdařené akci utekl a jediný svědek všech událostí ve vsi Petriševo, spolubojovník Zoji – Klubkov, byl 2. dubna 1942 zastřelen jako zrádce, tak se pravdu již asi nikdy nedozvíme.
Stalin dal na oplátku příkaz západnímu frontu, aby Zojiny vrahy nebrali do zajetí. Postava Zoji se také objevila v Ozerovově skvělé epopeji Boj o Moskvu, kde Zoju ztvárnila herečka Irina Šmeljovová. Po Zoje byly také pojmenovány dva asteroidy: 1793 Zoya a 2072 Kosmodemyanskaya.


Zdroj: www.valka.cz
Tak co mi o ní řeknete?