Autor Téma: Operácia Fall Rot a kapitulácia Francúzska  (Přečteno 12489 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Operácia Fall Rot a kapitulácia Francúzska
« kdy: Říjen 23, 2009, 11:14:13 »
Nemecké plány a jednotky

Po úspešnom ukončení operácii v Belgicku a severnom Francúzsku sa pozornosť nemeckého vrchného velenia upriamila na uskutočnenie plánu s cieľom „zničiť zostávajúce sily Spojencov vo Francúzsku.“ Nástupným priestorom nového nemeckého útoku sa stala línia dvoch riek Sommy a Aisny, na južnom brehu ktorých Francúzi vybudovali nové obranné pozície. Operácia mala postupovať v troch fázach : v 1. malo pravé krídlo nemeckých armád zaútočiť od pobrežia k rieke Oisa, v 2. mali hlavné sily podniknúť rozsiahly útok medzi Parížom a Argonami smerom na juh a juhovýchod a nakoniec v 3. mala doposiaľ nečinná armádna skupina C prelomiť v niekoľkých miestach Maginotovu líniu. Aby mohol byť tento plán uskutočnený došlo k preskupeniu nemeckých armád, ich rozmiestnenie vyzeralo nasledujúco. Skupina armád B zaujala pozície od pobrežia až k rieke Aisne. Skupina armád A potom pozdĺž rieky Aisna až k luxemburským hraniciam. Skupina armád C zostávala na svojich pozíciach oproti Maginotovej línii.

skupina armád B (Fedor von Bock)
* 4. armáda (Kluge)
* 6. armáda (Reichenau)
* 9. armáda (Strauss)
* Panzergruppe Kleist
(celkovo disponovala 48 divíziami : z toho boli 6 tankových)

skupina armád A (Gerd von Rundstedt)
* 2. armáda (Weichs)
* 12. armáda (List)
* 16. armáda (Busch)
* Panzergruppe Guderian
(celkovo disponovala 45 divíziami : z toho boli 4 tankové)

skupina armád C (Wilhelm von Leeb)
* 1. armáda (Witzleben)
* 7. armáda (Dollman)
(celkovo disponovala 20 divíziami)

18. armáda (Kuchler, 4 divízie) bola spočiatku umiestnená na pobreží Lamanšského prielivu a do bojov mala byť zasadená k neskoršiemu rozvíjaniu útoku.

Talianske plány a jednotky

Keď Mussolini videl ako rýchlo postupujú nemecké jednotky začal sa obávať, aby vojna neskončila skôr ako si on stihne privlastniť aspoň časť francúzskeho územia. Preto prikázal aby sa talianska armáda pripravila na útok ktorý mal prebiehať takmer po celej dĺžke spoločných hraníc. Mussolini prehlásil: „Stačí mi len niekoľko tisíc mŕtvych, aby som sa ako účastník vojny mohol posadiť k stolu, pri ktorom sa zíde mierová konferencia.“ K útoku boli určené nasledujúce jednotky :

skupina armád „Ovest“
* 4. armáda
* 1. armáda
* 7. armáda
(celková sila dosahovala asi 320 000 mužov, pričom sa však nasedenie 7. armády predpokladalo až v neskoršej fáze ťaženia).

Francúzske plány a jednotky

Po katastrofe, ktorá postihli severovýchodné jednotky, boli možnosti francúzskeho velenia veľmi limitované. Weygandovi zostalo na bránenie fronty dlhej niekoľko sto kilometrov necelých 70 divízii, pričom aj tie boli oslabené a chýbalo im množstvo vojakov. Najviac citeľné boli straty v oblasti tankov. Francúzi, vedomí si svojej beznádejnej situácie, sa rozhodli brániť líniu od ústia rieky Sommy po Maginotovu líniu avšak nedostatok záloh na pokrytie akéhokoľvek prielomu, odsúdil túto obranu od začiatku k neúspechu. Rozmiestenie francúzskych síl bolo nasledujúce. Od ústia Sommy po Neufchatel stála 3. skupina armád, od tohto miesta až po Maginotovu líniu 4. skupina armád a za ňou potom 2. skupina armád.

3. armádna skupina (generál Antoine Besson)
* 10. armáda
* 7. armáda
* 6. armáda

4. armádna skupina (generál Hutzinger)
* 4. armáda
* 2. armáda

2. armádna skupina (generál Gastone Pretelat)
* 3. armáda
* 5. armáda
* 8. armáda

Alpská armáda (generál René Olry) v sile 6 divízii. V rámci 3. skupiny armád pôsobili posledné 2 britské divízie na kontinente : 51. škótska divízia a 1. obrnená divízia.

Priebeh operácie :Nemecký útok začal 5. júna 1940 klasickým úderom Luftwaffe, po ktorom prešla armádna skupina B do útoku. Kleistovým divíziam (útočiacim v sektore 6. armády) sa síce v prvý deň nepodarilo prelomiť francúzsku obranu, avšak postup Hothovho tankové zboru od Abbeville prebiehal úspešne. Jeho úspešný útok roztrhol 10. armádu na dve časti, pričom jedna sa stiahla smerom k pobrežiu (vrátane britskej 1. obrnenej divízie) a druhá ustupovala smerom k Seine. Rovnako dobre pokračoval postup zvyšných armád skupiny B, ktoré zle dotierali na 7. a 6. francúzsku armádu a donútili ich opustiť svoje pozície. Netrvalo dlho a obranná línia na rieke Somma sa úplne rozpadla a Francúzi ustupovali k Seine, kde sa plánovali opäť zachytiť. 9. júna sa k ofenzíve pripojila aj skupina armád A údermi vedenými na fronte od Soissonsu až po Ardeny. Na opačných brehoch rieky Aisna sa podarilo vybudovať predmostia a Guderionove divízie zahájili svoj postup na juhovýchod k švajčiarskym hraniciam s cieľom obísť zozadu jednotky brániace Maginotovu líniu. Nasledujúci deň vyhlásilo západným spojencom vojnu Taliansko. 11. júna pricestoval na kontinent Churchill, aby sa pokúsil predĺžiť odpor francúzskych armád, odmietol však zvýšiť britskú angažovanosť. Vo vláde premiéra Reynauda sa čoraz väčšmi objavovala ochota ku kapitulácii.

Na fronte sa zatiaľ situácia stávala kritickou. Nemecké jednotky na západe úspešne prekročili Seinu, východnejšie sa rovnako darilo obrneným silám skupiny armád B. Weygand preto so súhlasom vlády prehlásil Paríž za otvorené mesto a 14. júna bez odporu padlo na nemeckých rúk. Na Eifelovej veži zaviala vlajka s hákovým krížom.V tom čase začala druhá evakuácia BEF z prístavov  Cherbourg  St. Malo. Francúzske armády sa zatiaľ v zmätku sťahovali na novú líniu, ktorá prebiehala od Caen, cez úsek rieky Loira na úrovne Orleansu, cez Dijon až po švajčiarske hranice. Nemecké velenie pripravovalo rozkazy pre ďalší postup, ktorý mal vyzerať nasledujúco : ľavé krídlo malo postupovať smerom na Orleans a ďalej na juh, zároveň útočiť pozdĺž pobrežia a obsadzovať jednotlivé lamanšské prístavy až po La Rochelle. Stredné uskupenie nemeckých vojska malo urýchlene postupovať k Loire a zabrániť Francúzom vybudovať tu obranné postavenia a pokračovať tiež v odrezávaní nepriateľských armád v Alsasko-Lotrinsku. 17. júna bola daná línia dosiahnutá a na východe Guderianove tanky dosiahli švajčiarskych hraníc pri Pontarlieri. Francúzske armády prestali byť jednotnou silou a v chaose ustupovali čoraz viacej na juh. V tom čase padol Reynaud a maršál Pétain zostavil novú vládu, pričom takmer okamžite požiadal cez prostredníka Nemecko o prímerie. Nemci sa s odpoveďou veľmi neponáhľali, a tak mali Taliani dosť času ešte 21. júna zahájiť svoju vlastnú ofenzívu, ktorá však napriek početnej prevahe skončila fiaskom. Prímerie bolo nakoniec podpísané 22. júna v tom istom vagóne, v ktorom na koneci WW1 maršál Foch nadiktoval nemeckým delegátom podmienky prímeria. Za francúzsku stranu dokument podpísal Hutzinger, za nemeckú Keitel. Francúzsko kapitulovalo a bolo rozdelené na okupovanú a neokupovanú časť (so sídlim vo Vichy).
Nemecko dosiahlo ďalšie skvelé víťazstvo, za ktoré zaplatilo relatívne nízku cenu : 27 000 mŕtvych, 18 000 nezvestných a 111 000 ranených. Naopak Francúzsko utrpelo drtivú porážku s takmer 90 000 mŕtvymi, niekoľko sto tisíc ranenými a 1,8 mil zajatcov (väčšina z nich skončila v Nemecku na nútených prácach). Belgicko, Holandsko a Veľká Británia stratili ďalších takmer 100 000 mŕtvych, ranených a zajatých.

The only easy day was yesterday.

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Operácia Fall Rot a kapitulácia Francúzska
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 25, 2009, 05:02:18 »
Evakuácie z francúzskych prístavov :
Operácia "Cycle" (11. - 13. jún)
LE HAVRE -  evakuovaných bolo 11 000 ľudí, stratených bolo 7 dopravných lodí
Operácia "Ariel" (14. - 26. jún)
Cherbourg - evakuovaných bolo 30 630 mužov
St. Malo - evakuovaných bolo 21 474 mužov
Brest - evakuovaných bolo približne 38 584 mužov (+ vojaci poľskej brigády)
St. Nazaire - evakuovaných bolo 57 235 mužov
Z prístavov Rochefort, La Pallice, La Rochelle bolo evakuovaných približne 8000 mužov, ďalší opustili kontinent z Bordeaux, Royan a Le Verdon. Okolo 10 000 vojakov a civilistov ušli z porazeného Francúzska z rôznych miest pozdĺž francúzskeho pobrežia kanálu La Manche. Celkovo bolo počas operácie Ariel evakuovaných 191 870 mužov (bez civilistov). Uniknúť sa podarilo aj väčšine francúzskeho námorníctva, vrátane mnohých rozostavaných lodí (najvýznamnejšou bola nedokončená bitevná loď Jean Bart).
The only easy day was yesterday.

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Operácia Fall Rot a kapitulácia Francúzska
« Odpověď #2 kdy: Květen 06, 2010, 05:59:42 »
Tak teda niečo na rozprúdenie debaty:
1. Myslíte si, že mali Francúzi nejakú šancu Nemcov zastaviť a úspešne im vzdorovať ?
2. Myslíte si, že keď bolo jasné, že kontinentálne Francúzsko padne mali Francúzi pokračovať v odpore zo svojich Severoafrických kolónií ?
PS: poprosím len vecné odpovede na úrovni
The only easy day was yesterday.

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Re: Operácia Fall Rot a kapitulácia Francúzska
« Odpověď #3 kdy: Květen 09, 2010, 08:53:30 »
1) Co se týče první otázky, tak situace se mi pro Francouze jeví jako naprosto bezvýchodnou. Britské expediční síly již Francouzům pomoci nemohly a nějaká naděje na znovuzapojení britských vojsk v brzké době bylo nereálné. Francouzi tak byli odkázáni sami na sebe.
Co se týče charakteru terénu, tak ani ten neposkytoval vhodné obranné podmínky. Jestli mě pohled na mapu neklame, tak se jedná o rovinatý terén vhodný pro útok tankových jednotek.
Dalším faktorem je naprostý chaos a poraženecké nálady ve francouzské armádě. Přičtěme k tomu zkostnatělé velení (de Gaulle vše nezachrání). V neposlední řadě musíme vzít v potaz situaci ve vzduchu. Zde německá Luftwaffe naprosto dominovala - i když je pravdou, že i na ní se podepsaly předchozí boje a o to citlivěji by byla absence domácích základen znát.
Nenapadá mě jediný faktor, který by hrál do karet Francouzům. Tím je eliminace momentu překvapení. Faktor Italů ani nezmiňuju. Ti mohli francouzské morálce spíše prospět (neberte mě za slovo).
To se ani nezaměřuju na německé vojsko, které mělo menší ztráty než se obecně očekávalo a morálka byla na vysoké úrovni.
2) Druhá otázka je už velké věštění z karet. Obecně se domnivám, že by si tím zachovali jen národní hrdost. Druhým důvodem pro pokračování v boji je, že by francouzské loďstvo nemuselo být zmasakrováno u Mers-el-Kébir a mohlo by se připojit k loďstvu britskému. Větší význam v tom ale nevidím.
Co je mi známo, tak ono se moc Francouzům bojovat nechtělo (až na výjimky). Petain čekal nové uspořádání Evropy a tak se vznik Vichystické Francie a spolupráce s Němci jeví celkem logicky.
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Sláma

 • RAF
 • Group Captain
 • Příspěvků: 1015
Re: Operácia Fall Rot a kapitulácia Francúzska
« Odpověď #4 kdy: Květen 10, 2010, 12:03:52 »
     Kageneck to napsal velice výstižně, není co dodat. Mám za to,ž e Němci měli taktiku promyšlenou velice dobře. Hitler rozpoznal, že s generály, veterány I.války,  by se neshodl a navíc, že jsou v zajetí svých vědomostí a ideálů. Jejich ýměny v roce 1937 (nebo 1938?) jeho taktice velice prospěla a na Blitzkriegu to bylo znát. A takováto rychlá porážka dokáže s civilním obyvatelstvem pořádně zamávat. Takže jsem stejného názoru, neboť Francie, její vojsko, vybavení a mentalita ( včetně filozofie vedení bojových operací) byla daleko za myšlením Německa. Odpověď na obě otázky je opravdu identická.Tedy negativní.

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Operácia Fall Rot a kapitulácia Francúzska
« Odpověď #5 kdy: Květen 10, 2010, 07:45:15 »
1. otázka ve mě vzbuzuje vzpomínky, kdy jsem poprvé četl vzpomínky čs.letců na jejich bojové akce ve Francii.Nevím již přesně,který to byl , ale vzpomíná na nedbalost letištního personálu, hlavně mechaniků , problémy s jejich opilostí a případ, který je podle mne neomluvitelný a vypovídá o stavu francouzského letectva...Když po přezbrojení letounu /pomalu je musel přemlouvat/ vzlétl  ,a při souboji nebyl schopen zasáhnout protivníka a poté zjistil, že munice v kulometech byla cvičná...Málem ho to stálo život..A to, že na letištích stála nová letadla buď bez paliva, nebo nekompletní , nebo při útěku jim nebylo umožněno odletět, že neměli povolení ke startu...to dotváří celkový dojem.A pak je raději zničili...Prostě neměli šanci..2.otázka..nemám tušení...

JanQo

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 4
Re: Operácia Fall Rot a kapitulácia Francúzska
« Odpověď #6 kdy: Srpen 07, 2011, 10:55:42 »
Podla mna francuzi nemali sancu kedze nemci tam poslali dost vela divizii a spoliahali sa na ardeny a Maginotovu liniu co bola blbost keby bola potiahnu este o tych 50 km dalej az ku honcu arden bola by vacsia sanca udrzat nemcov dalej a vysilit ich a potom by uz mohla  prist na radu Britania s RAF a ktovie co by sa stalo s nemeckom keby sa k tomu pridala este USA pred utokom na Pearl Harbor

jugen

 • Wehrmacht
  Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 536
Re: Operácia Fall Rot a kapitulácia Francúzska
« Odpověď #7 kdy: Srpen 07, 2011, 11:01:42 »
USA nemalo dôvod sa v roku 1940 zapojiť do vojny hlavne preto lebo bola proti tomu verejná mienka.
Určite by bola väčšia šanca zastaviť Nemcov ale to by nemohli spojenci poslať jednotky k rieke mása(neviem ako sa to píše :-[ )

poviedkar

 • Luftwaffe
 • Oberleutnant - nadporučík
 • Příspěvků: 426
 • Pechota, Letectvo, Námorníctvo, Tanky, Panzernet
Re: Operácia Fall Rot a kapitulácia Francúzska
« Odpověď #8 kdy: Srpen 07, 2011, 02:06:06 »
Neviem prečo sa tak veľmi spoliehate na to že by Maginotova línia Nemcov zadržala. Statická obrana akou bola aj spomínaná línia mohla byť napádaná zo vzduchu lebo Luftwaffe mala - povedzme si to otvorene - nad francúzskym letectvom navrch. Navyše stačil jediný prielom danej línie a Nemcov by potom museli vytláčať späť nasedením pechoty a tankových zborov ktoré sa však vo francúzsku využívali len na podporu pechoty. Naviac vlak s tými pár tankami ktoré mohli konkurovať nemeckým rozstrieľali štuky ešte na ceste na bojisko. Francúzi tak trpeli akútnym nedostatkom všetkého. Od uniforiem až po tanky a moderné letectvo. Preto mohli odolávať nanajvýš tak Talianom ale pretechnizovaným Nemcom nie.

Príklad rozdielnosti nemeckej a francúzskej armády: Nemecký vojaci sa presúvali na koňoch, nákladiakoch, motorkách. Francúzsky vojaci sa presúvali na koňoch, nákladiakoch, bicykloch.
Anarchizmus znamená, že môžeš byť slobodný, nikto ťa nemôže zotročiť, nikto ti nemôže rozkazovať, nikto ťa nemôže okradnúť, nikto ťa nemôže využívať. Znamená byť slobodný, robiť veci ktoré chceš robiť a nebyť nútený robiť veci ktoré nechceš.             
                           Alexander Berkman

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Operácia Fall Rot a kapitulácia Francúzska
« Odpověď #9 kdy: Srpen 07, 2011, 02:14:56 »
Ale veľké pevnosti Maginotovej línie nemeckým útokom odolali, nepomohli ani Stuky ani z minimálnej vzdialenosti strieľajúce 88čky. Tieto pevnosti sa vzdali až po celkovej francúzskej kapitulácii. Samozrejme netvorili celú líniu a teda na niektorých úsekoch Nemci dosiahli väčšie úspechy.
The only easy day was yesterday.

poviedkar

 • Luftwaffe
 • Oberleutnant - nadporučík
 • Příspěvků: 426
 • Pechota, Letectvo, Námorníctvo, Tanky, Panzernet
Re: Operácia Fall Rot a kapitulácia Francúzska
« Odpověď #10 kdy: Srpen 07, 2011, 02:49:22 »
Hmm tak možno by po počiatočných neúspechoch nemci dotiahli ťažký kaliber - Doru!
Anarchizmus znamená, že môžeš byť slobodný, nikto ťa nemôže zotročiť, nikto ti nemôže rozkazovať, nikto ťa nemôže okradnúť, nikto ťa nemôže využívať. Znamená byť slobodný, robiť veci ktoré chceš robiť a nebyť nútený robiť veci ktoré nechceš.             
                           Alexander Berkman

jugen

 • Wehrmacht
  Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 536
Re: Operácia Fall Rot a kapitulácia Francúzska
« Odpověď #11 kdy: Srpen 07, 2011, 02:52:00 »
Z dorou by narobili slušnú paseku ale bolo by to náročné

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Operácia Fall Rot a kapitulácia Francúzska
« Odpověď #12 kdy: Srpen 07, 2011, 03:01:21 »
Hmm tak možno by po počiatočných neúspechoch nemci dotiahli ťažký kaliber - Doru!

Tak to by sa načakali skoro do konca roku 1941 ;).
The only easy day was yesterday.

poviedkar

 • Luftwaffe
 • Oberleutnant - nadporučík
 • Příspěvků: 426
 • Pechota, Letectvo, Námorníctvo, Tanky, Panzernet
Re: Operácia Fall Rot a kapitulácia Francúzska
« Odpověď #13 kdy: Srpen 07, 2011, 03:10:18 »
Nevadí tak by si zopakovali zákopovú vojnu ;) a po večeroch by si rozprávali historky o tom že Vodca pripravuje zázračné zbrane a varí si doma kameň mudrcov :D
Anarchizmus znamená, že môžeš byť slobodný, nikto ťa nemôže zotročiť, nikto ti nemôže rozkazovať, nikto ťa nemôže okradnúť, nikto ťa nemôže využívať. Znamená byť slobodný, robiť veci ktoré chceš robiť a nebyť nútený robiť veci ktoré nechceš.             
                           Alexander Berkman

Uwe Los

 • Wehrmacht
  Obergefreiter - desátník
 • Příspěvků: 43
Re: Operácia Fall Rot a kapitulácia Francúzska
« Odpověď #14 kdy: Srpen 08, 2011, 07:10:11 »
Nemci sa hlavne poučili zo svojich neúspechoch spred štvrťstoročia. Pyšné Francúzsko bolo odsúdené na neúspech. Oni si mysleli, že ked dokázali Nemcov zadržať a rozdrobiť ich jednotky v 1914 tak to dokážu aj o 26rokov neskôr. Mali prestarnuté vojenské dogmy ani neviem, čo mali spojenci urobiť, aby dokázali Nemcov zastaviť a zničiť. Som skôr toho názoru, že spojenci mali zaútočiť na Nemecko na jeseň 1939. Mali by trochu problém s organizáciou, ale lepšie spraviť preventívny úder, aby si nepriateľ nemyslel o Vás, že ste priľahká prekážka
„Mŕtvy Hitler je nebezpečnejší ako živý.“ Erwin Rommel