Autor Téma: Prípad Laconia  (Přečteno 7831 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1544
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Prípad Laconia
« kdy: Říjen 19, 2009, 04:31:22 »
Bolo krátko po 10 hodine večer dňa 12. septembra 1942, keď nemecká ponorka U-156 triedy IX C, pod velením korvetného kapitána Wernera Hartensteina zaútočila na osamelo plávajúcu loď neďaleko ostrova Ascension. Tou loďou bol 19 860 tonový bývalý osobný parník Laconia, momentálne slúžiaci pre britské námorníctvo. Dve z vystrelených torpéd parník zasiahli, jedno z nich vpredu na pravoboku to druhé uprostred. Loď sa začala okamžite potápať a pod hladinou zmizla asi za hodinu a pol. Nemecký veliteľ sa však zo svojho úspechu dlho netešil. Z hrôzou totiž zistil, že na palube sa okrem klasickej posádky nachádzalo niekoľko desiatok britských žien a detí, niekoľko stoviek britských a poľských vojakov ale hlavne 1800 talianskych zajatcov zo Severnej Afriky. Hartenstein okamžite zahájil záchrannú akciu, takmer 200 trosečníkov sa mu podarilo natlačiť do ponorky a na jej palubu, ďalších 200 zhromaždil v záchranných člnoch okolo svojho plavidla.


korvetný kapitán Werner Hartenstein


RMS Laconia

Následne, napriek nebezpečenstvu, ktorému sa vystavoval, opakovane vysielal na medzinárodnej núdzovej frekvencii nekódovaný text v angličtine: „Ak príde nejaká loď na pomoc trosečníkom z Laconie nezaútočím na ňu, pokiaľ na mňa nebudú útočiť lode alebo lietadlá. Nalodil som 193 mužov na pozícii 4 stupne 52 minút južnej šírky, 11 stupňov 26 minút západnej dĺžky. Nemecká ponorka U-156.“ Zároveň Hartenstein informoval o tejto udalosti veliteľa nemeckého ponorkového loďstva admirála Donitze a požiadal ho o inštrukcie. Ten prikázal ďalším trom ponorkám, U-506 kapitánporučíka Ericha Wurdemanna U-507 korvetného kapitána Harra Schachta a talianskej ponorke Cappellini, aby sa pripojili k záchranným prácam. Zároveň vyzval francúzsku vichistickú vládu, aby operáciu podporila svojimi námornými silami. Z Dakaru vyplával krížnik Gloire, z ďalších prístavov potom korvety Annamite a Dumont d'Urville. Keď sa o udalosti dozvedel Hitler, nariadil Donitzovi, aby neohrozoval bezpečnosť ponoriek chystanú operáciu Eisbar, ktorej sa tieto člny mali zúčastniť. U-506 sa na scéne objavila okolo poludnia dňa 15. septembra, zvyšné 2 ponorky sa pripojili o niekoľko hodín neskôr a okamžite začali z vody loviť ďalších trosečníkov. Záchranná akcia prebiehala bez problémov až obeda dňa 16. septembra, keď sa na scéne objavil americký bombardér B-24 Liberator z ostrova Ascension., ktorý objavil vynorenú U-156. Jej polohu ohlásil rádiom a obratom obdržal rozkaz ponorku potopiť, napriek tomu, že záchranné člny priviazané za ponorkou museli byť jasne viditeľné. To sa mu našťastie nepodarilo ani dvoma náletmi, stačilo to však nato aby na priamy Donitzov rozkaz Hartenstein svoje pokusy vzdal, vysadil zachránených naspäť do člnov ponoril sa a odplával. U-506 a U-507 však akcii pokračovali a napriek ďalšiemu náletu lietajúceho člnu sa 17. septembra úspešne stretli s francúzskymi loďami a predali im trosečníkov na starosti. Zachrániť sa podarilo asi 800 Britov a Poliakov ale len asi 500 Talianov (nájdené údaje sa veľmi líšia).


trosečníci na palube U-156


jeden z mnohých člnov plný mužov z Laconie

Táto epizóda mala ešte jednu dohru. V čase keď záchranná operácia postupne končila, vydal admirál Donitz (19.24 17.9.1942) rádiom rozkaz všetkým ponorkám :
1. Musia prestať všetky pokusy zachrániť posádky lodí, ktoré sa potopili, vrátane pokusov vyloviť osoby plávajúce, alebo ich umiestniť do záchranných člnov, alebo pokusy narovnať prevrátené člny, alebo poskytnúť potraviny, či vodu. Záchrana trosečníkov je v rozpore so základnou vojnovou nutnosťou zničiť nepriateľské lode a posádky.
2. Rozkaz zmocniť sa veliaceho dôstojníka a vrchného strojníka zostáva v platnosti.
3. Trosečníci budú vylovení len v prípade, že ich výsluch bude k prospechu ponorky.
4. Buďte tvrdí. Spomeňte si, že pri svojich náletoch na nemecké mestá nepriateľ neberie žiadne ohľady na ženy alebo deti.
Tento rozkaz sa na konci vojny stal hlavným dôkazom v žalobe voči admirálovi Donitzovi a vyslúžil mu väzenie v dĺžke 11,5 roka.
The only easy day was yesterday.

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1544
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Prípad Laconia
« Odpověď #1 kdy: Říjen 19, 2009, 04:44:33 »
Ani jedna z troch nemeckých ponoriek, ktoré sa zúčastnili tejto záchrannej akcie sa nedožila konca vojny. Hartensteinova U-156 bola potopená Catalinou 8. marca 1943  východne od Barbardosu, nikto neprežil. Wundermannova U-506 padla za obeť bombardéru Liberator 12. júla 1943 západne od španielskeho prístavu Vigo. Zachránilo sa 6 mužov, 48 išlo ku dnu spolu s člnom. A nakoniec Schachtova U-507 stretla svoj osud v podobe lietajúceho člna Catalina 13. januára 1943 severozápadne od Natalu v Južnej Afrike, nikto neprežil.


fotka, ktorá by mala zachytávať osudný útok na U-507
The only easy day was yesterday.

Bambi

 • Rudá armáda - RKKA
 • подполковник - Podpolkovnik
 • Příspěvků: 1018
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.  Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. září 2008
Re: Prípad Laconia
« Odpověď #2 kdy: Říjen 20, 2009, 03:21:44 »
Jj, opět krásně vidět, jak dějiny píší vítězové..........kdyby to bylo přesně naopak, byl by pilot německého zaútočivšího bombardéru souzen za válečný zločin.......................
O rozkazu Dönitze platí totéž. Jak by asi dopadl německý maršál Harris?
"пуля дура, штык молодěц!!!"

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1544
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Prípad Laconia
« Odpověď #3 kdy: Říjen 20, 2009, 03:35:13 »
Žalobcovia v Norimberku jednoducho potrebovali niečo Donitzovi dokázať. A tak ho obvnili zo zodpovednosti za účasť na plánovaní útočnej vojny (napriek tomu, že bol v tom čase len komodorom) , za vedenie neobmedzenej ponorkovej vojny (to Američania svojho veliteľa ponorkového loďstva v Pacifiku admirála Lockwooda namiesto popohnania pred súd povýšili a vyznamenali) a tak sa im obvinenie zo zločinov proti ľudskosti a porušenie Ženevskej konvencie náramne hodilo do zbierky.
The only easy day was yesterday.

Sláma

 • RAF
 • Group Captain
 • Příspěvků: 1015
Re: Prípad Laconia
« Odpověď #4 kdy: Říjen 20, 2009, 09:13:05 »
Popis akce Sahidkem je velice dobrý. Nevěděl jsem dodud zhola nic o této akci. (Z kterého zdroje jsi prosím čerpal?)
Až na  poslední dva příspěvky, (Bambi a Sahidko), nemohu souhlasit. Samozřejmě, pilot Liberatoru mohl záchranné akce  vidět a tudíž neměl právo útočit. V tomto případě můžeme hovořit o potrestání.
Ale otázek týkajících se Norimberského tribunálu bych asi se tady moc nedotýkal:
1./ V Norimberku byli trestáni představitelé společenského řádu a státu, který začal/rozpoutal světovou  válku!
2./  Při soudním jednání nebyly odsuzovány konkrétní činy, i když se objevily v obžalobě, ale politická rozhodnutí, která byla dále rozpracovávána dalšími jednotlivci.
3./ pokud jsem četl doklady o Norimberském procesu, byly v nich dokumentovány,a to téměř ihned po válce, škody způsobené Německem ostatním národům na národním hospodářství, újmy etnické a ztráty na životech. Mám knihu poměrně podrobnou přímo z té doby, a i když  se týká zejména Československa, hlavní obžloba je tam uvedena celá.
Prostudujme si toto období, můžeme členy fora zde seznámit s obsahem, ale prosím, nedělejme nikomu advokáta nebo  obhájce. Ti již byli dějinami určeni. Děkuji Sláma.

Werner Mölders

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 1006
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 9. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 9. března 2009
Re: Prípad Laconia
« Odpověď #5 kdy: Říjen 20, 2009, 10:55:21 »
Tohle všechno je pravda, ale Bambi má v principu pravdu.
Věšině lidí se při pojmu německá ponorka vybaví zákeřná zbraň, která čluny se zajaci rozsřílí kulomety (neříkám, že se o nestalo) a jsou podporováni slátaninou á la U-571. No a takový případ, díky kterému si to vlastně spojenci sami zkomplikovali není téměř znám.
Ampulle !!!

Sláma

 • RAF
 • Group Captain
 • Příspěvků: 1015
Re: Prípad Laconia
« Odpověď #6 kdy: Říjen 21, 2009, 12:06:06 »
Jsem si jist,že ve válce se dělo mnoho nepravostí téměř na všech stranách. Násilí plodí jenom násilí.
 Pokud opravdu nejsme seznámeni s aktéry, jejich úmysly a důvody činů,důkazy atd. atd., nesuďme, ale ani neobhajujme. Po celou dobu,co jsem  zde na foru píši o jednom. Poznejme historii snad co nejvěrněji, ale nestraňme nikomu.Pokud se postavíme na něčí stranu, je to již výklad historie (dle svého soudu či jiného) a ten je vždy tendenční. To jsem chtěl říci. Snad jste mne pochopili.

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1544
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Prípad Laconia
« Odpověď #7 kdy: Říjen 21, 2009, 07:52:13 »
Ako popud k napísaniu akcie poslúžila kniha Ponorky : História nemeckého ponorkového loďstva 1935-1945, ďalej kniha Námorná vojna vrcholí, J. Hrbek, I. Hrbek a nakoniec niekoľko internetových zdrojov.
K tomu pilotovi amerického bombardéru : niekoľko zdrojov sa dokonca zmieňovalo o improvizovanom červenom kríži vytvorenom trosečníkmi, pilot napriek tomu podľa rozkazu zaútočil a po prvom neúspechu ho aj druhý krát zopakoval. Našťastie nemal presnú mušku.
K Donitzovi, on bol priamo obvinený za rozkaz k vedeniu neobmedzenej ponorkovej vojny. V tomto bude bol síce prehlásený za nevinného, prišili mu však porušenie Britsko-Nemeckej dohody o ponorkách z roku 1936, čo bolo viac menej to isté. Nejde o dvojitý meter ?? Prečo potom nebol admirál Lockwood súdený za obdobnú kampaň, ktorá priviedla Japonsko na pokraj vyhladovania ??
The only easy day was yesterday.

Bambi

 • Rudá armáda - RKKA
 • подполковник - Podpolkovnik
 • Příspěvků: 1018
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.  Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. září 2008
Re: Prípad Laconia
« Odpověď #8 kdy: Říjen 21, 2009, 10:13:43 »
Víte, problémy s dodržováním tzv. kořistného řádu ponorkami začaly už za WWI. Kořistný řád - zastavit, prohledat, pak eventuálně potopit....nebyl stavěn pro ponorku, neboť ta se vynořením a jeho dodržováním zbavila své největší výhody - pobytu pod hladinou.
Ale byli to BRITOVÉ, kdo jako první začal porušovat konvence!! Britové protiprávně vyhlásili celé Severní moře za válečné pásmo, protiprávně zneužívali vlajky cizích států i vlajku Červeného kříže.........protiprávně na osobních parnících vozili zbraně a munici (viz slavná Lusitania, která byla jednak vedena jako pomocný křižník v řadách Royal navy, jednak převážela zbraně, nedodržovala přímý kurs a osvětlení, navíc údajně německá ambasáda před jejím vyplutím z USA varovala cestující inzerátem)..........a vyvrcholilo to konstrukcí tzv. Q-ships. takže už v první světové válce Britové porušovali pravidla a donutili Němce k totální ponorkové válce sami.
A WWII začala jako v bleděmodrém případem parníku Athenia.
Takže ono to nebylo tak liliově bílé............
"пуля дура, штык молодěц!!!"

Destroyman

 • k.k. Landwehr
 • Gefreiter
 • Příspěvků: 36
Re: Prípad Laconia
« Odpověď #9 kdy: Listopad 02, 2009, 09:17:45 »
Prečo potom nebol admirál Lockwood súdený za obdobnú kampaň, ktorá priviedla Japonsko na pokraj vyhladovania ??
Patrně proto, že příslušné rozkazy k neomezené ponorkové válce nevydal Lockwood, ale už 7. 12. 1941 admirál Stark a takřka okamžitě po nástupu do funkce je potvrdil Nimitz. Lockwood byl v té době nula. Velení asijské ponorkové flotily (resp. toho, co z ní zbylo - něco přes 20 člunů) převzal Lockwood coby čerstvě povýšený kontradmirál od kapitána Wilkese až v polovině roku 1942. A velení veškerých ponorkových operací Lockwood převzal po leteckém neštěstí admirála Englishe až o další rok později.
Důvod soudit Lockwooda tedy nebyl, na to byl moc "malá ryba", veškerá odpovědnost ležela na Nimitzovi. A ten se k ní taky hlásil. Když se dozvěděl, z jakých paragrafů je Dönitz v Norimberku obžalován, zachoval se jako chlap a prohlásil, že by měl být souzen taky. Soudit vítěze námořní války v Pacifiku však samozřejmě nebylo politicky přípustné, a tak byl i Dönitz ve většině bodů obžaloby shledán nevinným. Zbyl jen tzv. "laconiabefehl" (rozkaz nezachraňovat trosečníky s výjimkou sestřelených pilotů), a za něj Dönitz dostal svých deset let ve Spandau.
V podstatě se dá říct, že Nimitz vytáhl Dönitzovi hlavu z oprátky a kdyby nebylo onoho "laconiabefehlu", vysekal by ho z toho úplně.
Hádat se na internetu je jako závodit na paralympiádě. I když vyhraješ, pořád jsi debil.